Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: WIG20 znów poniżej poziomu 2.400 punktów

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, jak przebiegła sesja na giełdzie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Inwestorzy mają za sobą dość nudną sesję na GPW, której koniec sprowadził indeks WIG20 znów do poziomu poniżej 2.400 punktów. Spadki dotykają również wskaźniki na Wall Street.

Przy braku istotnych publikacji makroekonomicznych i wyników spółek poniedziałkowa sesja na warszawskiej giełdzie upłynęła w dość nudnych nastrojach. Indeksy notowały niewielką zmienność, przy czym pod koniec handlu górę wzięli inwestorzy pozbywający się akcji. W rezultacie WIG20 minimalnie pogorszył wynik z ostatniego zamknięcia.

Główne indeksy GPW podczas sesji w poniedziałek Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Jak już zapowiadaliśmy, najciekawsze wydarzenia rynkowe tygodnia są dopiero przed nami. W środę poznamy m.in. najnowsze dane o PKB w USA, a także informacje na temat decyzji banku centralnego USA w sprawie stóp procentowych i dalszych losów programu QE3.

Najlepiej w indeksie WIG20 spisały się dzisiaj spółki Orange Polska oraz BZ WBK. W obu przypadkach ich notowania poszły w górę o ponad 2 procent.

Inwestorzy poznali dane z USA. Jaka reakcja na GPW?

Łukasz Pałka, godz. 15.50

Od niewielkiej korekty notowań rozpoczęła się poniedziałkowa sesja na nowojorskiej giełdzie. W Polsce z kolei WIG20 walczy o utrzymanie się na plusie, ale przy dość niskich obrotach.

Z nielicznych dziś danych makroekonomicznych inwestorzy poznali właśnie najnowszy odczyt wskaźnika PMI dla amerykańskiego sektora usługowego. Wynik na poziomie 60,9 punktu okazał się tym razem nieznacznie gorszy od prognozy.

Na warszawskiej giełdzie dzieje się dziś bardzo niewiele. Zmienność głównych indeksów jest minimalna.

WIG20 na tle głównych indeksów w Europie podczas sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W indeksie WIG20 wyróżnia się dzisiaj bank BZ WBK, który w tym tygodniu opublikuje wyniki finansowe. Dobrze radzą sobie też notowania Orange Polska, który kilka dni temu pokazał rezultaty lepsze od prognoz.

Dobry początek tygodnia w Europie. Są jednak wyjątki

Przemysław Ławrowski, godz. 13.07

Na półmetku pierwszej sesji tego tygodnia przewagę nadal mają kupujący. Indeksy z GPW rosną podobnie jak część zachodnioeuropejskich rynków. Jeszcze podczas dzisiejszego handlu opublikowane zostaną dane z USA.

Od początku dzisiejszego dnia na rynku, niewiele się zmieniło. Wzrosty nie przekraczające pół procent widać na warszawskiej giełdzie. WIG20 rośnie o około 0,2 procent. Nadal najlepiej radzą sobie spółki z WIG50, który rośnie o niespełna pół procent.

Prawie procent rośnie PGNiG. Ruch częściowo jest podyktowany rekomendacją wydaną przez DM BOŚ. Wprawdzie podtrzymane zostało zalecenie sprzedaj, ale cena docelowa jest wyższa (4,1 zł; poprzednio 3,35 zł).

Notowania na giełdach w zachodniej Europie również nie uległy wielkiej zmianie. Najwięcej rośnie francuski CAC. Wyjątkiem jest DAX, który znajduje się nieznacznie pod kreską.

Notowania europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Inwestorzy cały czas czekają na dane z USA. Reakcja na wstępny odczyt PMI za lipiec dla tamtejszej gospodarki będzie jednym z ważniejszych impulsów podczas dzisiejszej sesji. Według opublikowanych ostatnich informacji, nastroje wśród amerykańskich przedsiębiorców z tego sektora były dobre (61 punktów).

Spokojny start sesji w Europie. Wszystko przez...

Przemysław Ławrowski, godz. 9:43

Niewielka ilość danych makroekonomicznych nie przeszkodziła rynkowi rosnąć na początku nowego tygodnia. Odbiło się to jednak na poziomie zmienności. Zyskują akcje banku Millennium, który opublikował dziś raport.

Nowy tydzień na rynkach w Europie rozpoczął się dość spokojnie. Indeksy na warszawskiej giełdzie notują niewielki wzrost. Po kwadransie notowań WIG20 zyskiwał około 0,1 procent. Średnie spółki reprezentowane przez WIG50 rosną o prawie 0,3 procent.

Publikujący dziś wyniki Millennium, idzie w górę o około 0,4 procent. Zysk netto banku w drugim kwartale wzrósł do 163 mln złotych ze 134 mln złotych rok wcześniej. Rezultat jest nieznacznie gorszy od oczekiwań.

Zobacz, jak rozpoczęła się sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na pozostałych rynkach starego kontynentu sytuacja jest podobna. CAC rośnie o prawie 0,4 procent. Mniejszy wzrost notuje DAX i FTSE100. Danych makroekonomicznych nie ma dziś zbyt wiele. Rano pojawiły się jedynie informacje na temat wskaźnika wyprzedzającego koniunktury BIEC za lipiec (wynik 152,8; poprzednio 154,2). Ciekawiej zrobi się popołudniu. Po starcie sesji na Wall Street poznamy dane dotyczące nastrojów w amerykańskich usługach w lipcu.

To już koniec spekulacji na temat [OFE](https://www.money.pl/emerytury/porownanie/). Jak to wpłynie na GPW?

Łukasz Pałka, 27. lipca, godz. 14:00

Ważne publikacje gospodarcze z USA i decyzja Fed będą najistotniejszymi wydarzeniami nowego tygodnia na rynkach. Okaże się też, ilu klientów ostatecznie wybrało pozostanie w drugim filarze emerytalnym.

Ponad milion osób - najprawdopodobniej taki wynik zobaczymy pod koniec tygodnia, gdy ZUS poda ostateczną liczbę osób, które wysłały deklaracje, że chcą, by część ich składek emerytalnych ciągle wędrowała do OFE. Wynik oczywiście nie będzie imponujący, ale również nieco wyższy od tego, co można było znaleźć w najgorszych prognozach. Nie zmienia to jednak faktu, że drugi filar zostanie zmarginalizowany, a dla samej giełdy będzie to oznaczało spadek obrotów i odpływ kapitału, widoczne już zresztą od dłuższego czasu.

W takiej sytuacji trudno oczekiwać, by inwestorzy w najbliższych dniach tłumnie rzucili się do kupowania akcji. WIG20 co prawda przekroczył poziom 2.400 punktów, ale sytuacja małych i średnich spółek wciąż jednak wygląda dość kiepsko.

Najważniejsze indeksy GPW w ostatnim miesiącu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W ostatnim tygodniu lipca uwaga inwestorów w dużej mierze będzie skupiona na doniesieniach z USA. W środę inwestorzy poznają najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy (raport ADP o zmianie zatrudnienia), wstępny odczyt dynamiki PKB za drugi kwartał (prognoza 2,9 procent), a wieczorem polskiego czasu decyzję Fed w sprawie stóp procentowych i dalszych działań związanych z programem QE3.

Na razie dość jasna wydaje się sytuacja, że zgodnie z zapowiedziami Fed będzie dążył do całkowitego wygaszenia QE3 w październiku, a do pierwszej podwyżki stóp procentowych dojdzie pół roku później.

Wśród innych danych makroekonomicznych, na które można zwrócić uwagę w najbliższych dniach warto wspomnieć m.in. o stopie bezrobocia w strefie euro (czwartek, prognoza 11,6 procent), dynamice sprzedaży detalicznej w Niemczech (czwartek, prognoza 0,9 procent r/r), czy też szeregu finalnych odczytów wskaźników PMI (piątek).

Na warszawskiej giełdzie trwa właśnie sezon wyników spółek po drugim kwartale. Wśród największych firm, po publikacjach PKN Orlen oraz Orange Polska, w tym tygodniu przyjdzie czas na mBank (środa) i BZ WBK (czwartek). Warto również zwrócić uwagę na publikację wyników Banku Millennium, zaplanowaną na poniedziałek.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)