Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dobry tydzień dla polskiej giełdy. W centrum uwagi PKB i inflacja

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, co ważnego wydarzyło się podczas ostatnich pięciu sesji nie tylko na warszawskim parkiecie.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Mocna zwyżka w trakcie piątkowej sesji przesądziła o wzrostowym tygodniu na polskiej giełdzie. Podczas ostatnich dni w centrum uwagi były dane dotyczące PKB i inflacji oraz duże zagęszczenie wyników spółek z GPW.

Indeks WIG20 kończy sesję na poziomie 2547 punktów. Podczas piątkowej sesji wskaźnik ten zyskał 1,91 procent, a w skali tygodniowej wzrost wyniósł 1,51 procent. Jest to dość pozytywna informacja, gdyż ostatnie dwa tygodnie na tym indeksie były spadkowe. Zmianę na plus zaliczył indeks małych spółek - sWIG80 (1,07 procent). Symboliczny ruch tygodniowy zanotowano na indeksie mWIG40 (0,07 procent).

Notowania indeksów na GPW w minionym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W minionym tygodniu z polskiej gospodarki napłynęło kilka odczytów opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Najważniejsze pojawiły się na rynku w czwartek. Była to informacja dotycząca wstępnego PKB za trzeci kwartał oraz inflacja konsumencka. Wartość wyprodukowanych dóbr i usług w polskiej gospodarce w lipcu, sierpniu oraz wrześniu zwiększyła się w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego o 1,9 procent. Była to pozytywna informacja dla rynku, ponieważ prognozy mówiły o wzroście na poziomie 1,6 procent.

Niedługo później pojawiła się wspomniana inflacja CPI, która wyniosła w październiku 0,8 procent rok do roku. Rynek spodziewał się publikacji na poziomie procenta. Oznacza to, że ceny w Polsce nadal rosną stosunkowo wolno. Informacje z polskiej gospodarki opublikował także NBP, który we wtorek pokazał raport dotyczący inflacji. W piątek pokazał wartość inflacji bazowej.

Dobre dane z rodzimej gospodarki uzasadniają czwartkowe wzrosty na GPW. Nie był to jednak jedyny powód.

Czwartek to również wysyp publikacji z dużych spółek

Podczas pięciu ostatnich sesji raporty za trzeci kwartał opublikowało wiele spółek. Duża część przedsiębiorstw z indeksu WIG20 podała je w czwartek. Energiczne reakcje inwestorów na dane przyczyniły się również do wzrostu tego indeksu. Tak jak to zwykle bywa największy ruch nastąpił w pierwszych minutach handlu.

Wyniki netto za trzeci kwartał wybranych spółek z GPW (w mln PLN)
Źródło: sprawozdania finansowe spółek, PAP
Spółka III kwartał 2013 Prognoza III kwartał 2012
LPP 110,5 125,5 94,2
Asseco Poland 82,4 83,4 83
Enea 215,1 178,2 188,7
GTC -0,99 1,6 -16
PGE 1252 1069 1253
Alior 36,4 -22,1 61
Cyrfowy Polsat 176,5 144,7 172
KGHM 520 494,7 1120
PGNiG 654 497 79
PKOBP 754,5 752,2 921
PZU 1090 950,5 1124
Synthos 82,29 75,5 110,8
Tauron 365 308,3 412,2

Pozytywne reakcje na opublikowane wyniki zaliczyły takie spółki jak KGHM, PZU oraz PGNiG. W przypadku pierwszych dwóch wzrosty notowań akcji były widoczne pomimo tego, że zysk netto w trzecim kwartale był gorszy niż rok wcześniej.

Analogiczne dane w innych krajach Europy

Kalendarz publikacji GUS częściowo pokrył się z tym, co dowiedzieliśmy się z innych gospodarek Europy. We wtorek mogliśmy zobaczyć dane dotyczące inflacji z takich krajów jak Niemcy, Wielka Brytania oraz Słowacji i Węgier. W czwartek natomiast hurtowo publikowano odczyty PKB. Wstępna zmiana produktu krajowego brutto w trzecim kwartale była w większości krajach gorsza od oczekiwań. Wyjątkiem były Niemcy, którzy _ urośli _o 1,1 procent (oczekiwano 0,7 procent).

Zobacz, jak wyglądał tydzień na europejskich giełdach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wydarzeniem tygodnia w Stanach Zjednoczonych było wystąpienie Janet Yellen przed komisją senacką do spraw bankowości. Zaakcentowała ona swoje poparcie do dalszego kontynuowania programu stymulowania gospodarki. Dodała, że nadal zysk z wprowadzenia programu jest większy od ponoszonych kosztów. Warto dodać, że QE3 nieco zaburza wycenę papierów wartościowych na Wall Street. Przez trzy ostatnie sesje Nasdaq nieustannie wyznacza nowe rekordy. Podobnie Dow Jones i S&P500.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)