Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grecja sprawiła kolejny zawód inwestorom

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl czytaj, jak przebiegała wtorkowa sesja na GPW.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Brak konkretnej propozycji ze strony Aten został przez rynek odebrany bardzo negatywnie, co wywołało mocne spadki na europejskich parkietach w końcówce sesji. Przecena nie ominęła również Wall Street.

WIG20 zakończył wtorkową sesję na ponad 2-procentowym minusie. Początek sesji wskazywał na odreagowanie poniedziałkowych spadkach, ale sytuacja pogarszała się z godziny na godzinę. W centrum uwagi była sprawa Grecji. Zaplanowane na 13:00 spotkanie Eurogrupy nie przyniosło żadnych rozstrzygnięć, gdyż nowy grecki minister finansów nie przywiózł ze sobą żadnej propozycji. Euklid Cakalotos mówił tylko o tym, jak wyobraża sobie współpracę.

Na 18:00 zaplanowano szczyt przywódców strefy euro dotyczący Grecji. Do momentu przedstawienia konkretnego planu przez rząd w Atenach, na razie nie mamy do liczyć na znaczące rozstrzygnięcia.

Podobnie zareagowały inne rynki. DAX, CAC oraz IBEX zakończyły sesję na ponad 1,5-procentowym minusie. O ponad 2 procent w dół poszedł włoski FTSE-MIB.

Notowania europejskich indeksów we wtorek

Pozostałe indeksy warszawskiej giełdy radziły sobie nieco lepiej. mWIG40 stracił ponad procent. O około 0,5 procent poszedł w dół we wtorek sWIG80. Wśród małych spółek jedną z najbardziej zyskujących był Elemental Holding oraz Astarta. Wśród czerwieni, jaka dominowała dziś w indeksie WIG20, na plusie pozostał PGNiG i Eurocash.Z kolei paliwowy gigant PKN Orlen poinformował o rozpoczęciu współpracy z Teslą. W jej ramach na stacjach pojawią się punkty szybkiego ładowania samochodów elektrycznych.

Zobacz, jak wyglądała wtorkowa sesja na GPW

Brak konkretów ze strony Grecji odczuł także amerykański rynek akcji. Trzy najważniejsze indeksy traciły po 90 minutach notowań około procent. Sytuacji nie poprawiły minimalnie gorsze od oczekiwań dane dotyczące amerykańskiego bilansu handlowego. Zgodne z oczekiwaniami był również odczyt produkcji przemysłowej z Niemiec za maj. W ujęciu rocznym wartość wskaźnika się nie zmieniła. Rok do roku według danych skorygowanych o liczbę dni roboczych, produkcja przemysłowa wzrosła o 2,1 procent.

W Europie spadki, a Wall Street na razie w lepszym nastroju

Przemysław Ławrowski, godz. 15:35

Rynek akcji w USA prezentował na starcie sesji lepszą kondycję od europejskich parkietów. Nie oznacza to jednak, że tamtejsi inwestorzy są obojętni na sprawę Grecji. W kolejnych godzinach mogą się pojawić informacje, które zmienią obraz sesji nie tylko za Oceanem.

Niemiecki indeks DAX oraz francuski CAC zanotowały lekki ruch w górę po godzinie 14:00. To zapewne efekt rozpoczętego o 13:00 spotkanie ministrów finansów państw strefy euro. Jak informuje dzienni "Sueddeutsche Zeitung", propozycja przedstawiona przez stronę grecką nie różni się znacząco od tego, co odrzucono w niedzielnym referendum. Nowe są szczegóły dotyczące zmian w systemie podatku VAT, wydatków na obronę.

Notowania europejskich indeksów we wtorek

Po 15:00 indeksy powróciły do trendu spadkowego, który prezentuje dziś również warszawska giełda. WIG20 traci niespełna procent i znajduje się poniżej poziomu 2300 punktów. Na lekkim plusie jest jedynie sWIG80.

Indeksy w USA rozpoczęły sesję blisko poziomu wczorajszego zamknięcia. Jedną z kluczowych informacji będzie oczywiście sprawa Grecji, jednakże równie ważny dla inwestorów jest odczyt danych dotyczących handlu zagranicznego w USA. Opublikowane dane są nieznacznie gorsze od prognoz. Eksport wyniósł w maju 188,6 mld dolarów (poprzednio 190,1 mld dolarów), a import 230,5 mld dolarów (poprzednio 230,8 mld dolarów).

Rusza posiedzenie Eurogrupy. Spadki na GPW

Łukasz Pałka, godz. 12:39

O godzinie 13 ma rozpocząć się kolejne posiedzenie ministrów finansów państw strefy euro w sprawie Grecji. Inwestorzy czekają na jakiekolwiek informacje na temat tego, czy jest szansa na przełom w negocjacjach.

Handel na stołecznym parkiecie znów upływa dziś w atmosferze niepewności i braku chęci do kupowania akcji. Po chwilowym odreagowaniu spadków na początku sesji główne indeksy już znalazły się na minusach.

Główne indeksy GPW podczas sesji we wtorek

Inwestorzy wciąż zwracają sporą uwagę na doniesienia z Grecji. O godzinie 13 ma rozpocząć się kolejne posiedzenie Eurogrupy. Przedstawiciele wierzycieli czekają aż grecki rząd przedstawi propozycje, o których będzie można dalej dyskutować. Na razie wiadomo jednak, że Grecja na pewno nie spłaci 3,5 miliarda euro do Europejskiego Banku Centralnego przed 20 lipca. Z kolei ateńska giełda pozostanie zamknięta do jutra. Zamknięte są również banki w Grecji i wciąż obowiązuje limit wypłat z bankomatów w wysokości 60 euro dziennie.

W Polsce rozpoczyna się dziś posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Decyzję w sprawie stóp procentowych poznamy jutro.

GPW: Inwestorzy próbują odreagować spadki

Łukasz Pałka, godz. 9.41

Od niewielkiego odreagowania ostatnich spadków rozpoczął się wtorkowy handel na warszawskiej giełdzie. Dobrą sesję mają też za sobą giełdy azjatyckie.

Indeks WIG20 zyskuje od rana około 0,4 procent. Na plusach są również pozostałe, główne indeksy warszawskiego parkietu. Dobre nastroje towarzyszyły również we wtorek inwestorom na azjatyckich giełdach. Na Wall Street inwestorzy spokojnie podeszli do informacji o tym, że Grecy w referendum powiedzieli "nie" warunkom pomocy stawianym przez greckich wierzycieli.

W kwestii Grecji na rynku wciąż trwa wyczekiwanie na kolejne informacje. Wiadomo już, że Europejski Bank Centralny nie odetnie greckim bankom finansowania, chociaż też go nie zwiększy. Według ostatnich doniesień banki w Grecji będą zamknięte co najmniej do czwartku. Grecja nie spłaci też 3,5 miliarda euro do EBC w terminie, który przypada na 20 lipca.

Na dziś zostały też zaplanowane kolejne spotkania przywódców w sprawie Grecji, m.in. w ramach Eurogrupy. Wszyscy liczą na to, że Grecja przedstawi propozycję reform, o których będzie można dyskutować.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20

EBC limituje pomoc Grecji. Sytuacja coraz trudniejsza

Damian Słomski, 6.07, godz. 22.21

Z greckich banków odpływają pieniądze. Ostatnią deską ratunku może być EBC. Problem w tym, że utrzymane kredyty banku centralnego są limitowane. Gotówki nie starczy na długo, a porozumienie z wierzycielami, po odrzuceniu wcześniejszych warunków w referendum, wydaje się w tym momencie niemożliwe. Choć paniki na rynkach finansowych nie ma, to presja na spadki cen akcji pozostaje. W przypadku WIG20 zbliżamy się do bardzo niebezpiecznej granicy.

Europejski Bank Centralny wyciągnął rękę w stronę pogrążającej się w kryzysie Grecji, choć tamtejszy rząd liczył na dużo więcej. Utrzymał dostęp do kredytów ratunkowych niezbędnych w obecnej sytuacji greckim bankom, które borykają się z odpływem pieniędzy. Oczywiście nie jest to pomoc bezwarunkowa, kredyt może być udzielony pod zastaw. Co więcej, jest on limitowany, podczas gdy ateński rząd liczył na zniesienie ograniczeń. Biorąc pod uwagę pustki w kasie państwa i dramatyczną sytuację sektora bankowego wydaje się, że wsparcie EBC może nie wystarczyć na długo.

Nie są to dobre informacje dla rynków finansowych. Kontrakty terminowe na niemieckiego DAX-a pogłębiają spadki po tym, jak indeks na zamknięciu sesji był już 1,5 procent pod kreską. Start wtorkowej sesji zapowiada się więc nerwowo. Także na warszawskim parkiecie.

Mimo niewielkich spadków na GPW w poniedziałek, porównując z czołowymi giełdami Europy, trudno patrzeć w przyszłość z optymizmem. Na zamknięciu WIG20 miał wartość 2272 punktów, co jest najniższym wynikiem od stycznia. Od przełamania silnego wsparcia dzieli nas zaledwie 1 procent. Sforsowanie tej bariery grozi nowymi kilkuletnimi minimami.

Notowania indeksu WIG20 na przestrzeni ostatnich 2 lat

Sprzedający akcje już od dłuższego czasu są w defensywie. W ciągu ostatnich 2 tygodni na wartości zyskały tylko 3 spółki z WIG20. W tym czasie papiery Energi i mBanku potaniały odpowiednio 8 i 9 procent. Z drugiej strony można oczekiwać większej aktywności kupujących, którzy w przecenionych akcjach mogą dostrzec potencjał do zysków w dłuższej perspektywie. Choć sceptyk zauważy, że przy pogłębieniu kryzysu greckiego może to być bardzo odległa perspektywa.

W tym momencie dla inwestorów liczy się tylko Grecja. Na drugi plan schodzą więc dane makro. Te wtorkowe mogą być nawet jeszcze mniej cenotwórcze, ale warto odnotować publikacje odczytów dynamiki produkcji przemysłowej w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Obie pojawią się jeszcze przed południem.

Podczas gdy nad Europą wiszą czarne chmury, odległa od kłopotów Grecji giełda amerykańska trzyma się względnie mocno. W poniedziałek S&P500 stracił zaledwie 0,39 procent, a Dow Jones 0,26 procent.

Przebieg notowań na Wall Street w poniedziałek

Inwestorzy z USA patrzą już też w kierunku zbliżającego się sezonu wyników. W środę tradycyjnie rozpocznie go producent aluminium - Alcoa.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)