Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Przemysł zaskoczył, a Grecja wywarła presję

0
Podziel się:

W money.pl czytaj, jak wyglądała poniedziałkowa sesja na warszawskiej giełdzie.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Spadki w Grecji nie ogarnęły pozostałych rynków europejskich. Przez pewien czas psuły one jednak nastroje na rynkach wschodzących, w tym GPW. Mimo tego indeks WIG20 zdołał wyjść powyżej poziomu piątkowego zamknięcia. Wyjątkowo dobrze wypadły dzisiejsze odczyty indeksów PMI dla gospodarek Europy. Niestety większej reakcji na polskie dane nie odnotowano.

WIG20 w ostatniej godzinie notowań zaczął się zbliżać do poziomu piątkowego zamknięcia, tym samym plasując się na poziomie 2230 punktów. Wśród blue chipów zyskały dziś tylko takie spółki jak PKO BP, Pekao, PGNiG, Energa oraz Tauron Polska Energia. Najsłabszy był natomiast Alior Bank.

Na wartości traciły również średnie spółki. mWIG40 spadł w poniedziałek o 0,17 procent. Odwrotną tendencję prezentował sWIG80, który zyskał 1,02 procent.

Zobacz, jak wyglądała poniedziałkowa sesja na GPW

Większego wpływu na GPW nie miał poranny odczyt indeksu PMI dla polskiego przemysłu. Dość nieoczekiwanie osiągnął on poziom 54,5 pkt. (prognoza: 54,1 pkt.). Dane te są powiązane z informacją o produkcji przemysłowej, którą poznamy 19 sierpnia. Te za lipiec mogą być wyjątkowo dobre, mimo sezonu urlopowego.

Na giełdach zachodniej Europy dominował dziś zielony kolor. Ponad 0,5 procent urósł niemiecki DAX, francuski CAC, włoski FTSE-MIB, a także hiszpański IBEX. Wszystko dzięki pozytywnym odczytom indeksów PMI dla przemysłu. Rekordowo dobry był on dla gospodarki Włoch (55,3 pkt.)

Notowania najważniejszych indeksów w Europie

Większości inwestorów nie wystraszyły spadki na giełdzie w Atenach, które przekraczały nawet 20 procent. Ostatecznie na zakończeniu sesji, główny indeks zanotował spadek o 16 procent. Sytuacja Grecji odbiła się bardziej na giełdach rynków wschodzących takich jak Polska i Turcja, co widoczne w zmianach tamtejszych wskaźników.

Dane dotyczące nastrojów w przemyśle opublikowano dziś także dla gospodarki Chin oraz Japonii. Oba odczyty wypadły słabiej od oczekiwań. Potwierdza to również krach na giełdzie w Shanghaiu.

Słabiej od prognoz wypadł również indeks ISM z USA. Jest on traktowany jako odpowiednik europejskich PMI. Odczyt odzwierciedlają dwa główne indeksy nowojorskiej giełdy: Dow Jones oraz S&P500, które tracą w poniedziałek na wartości.. Bardziej obtymistycznie wypadł odczyt dochodów amerykanów, który wyniósł +0,4 procent (prognoza: 0,3 procent).

_ _Aktualizacja: 15:49

GPW bardziej podatna na czynnik grecki

Przemysław Ławrowski

Mocne spadki na greckiej giełdzie pogorszyły nastroje na giełdach rynków wschodzących. Czerwony kolor widać w tym kontekście na GPW i na tureckim rynku akcji. Spadają również dwa najważniejsze indeksy na Wall Street po danych z tamtejszego przemysłu.

Warszawska giełda lekko traci na wartości w końcówce pierwszej sierpniowej sesji. Przecena jest umiarkowana, gdyż WIG20 spada o 0,3 procent, ale jeszcze przed 15:00 zyskiwał w stosunku do poziomu piątkowego zamknięcia. Podobnie zachowuje się mWIG40.

Sytuacja na GPW jest nieco gorsza niż zachodnioeuropejskich parkietów ze względu na spadki na greckiej giełdzie. Główny indeks rynku akcji w Atenach tracił w poniedziałek ponad 20 procent. To natomiast pogarsza nastroje na rynkach wschodzących, do których Polska należy.

Notowania europejskich indeksów podczas poniedziałkowej sesji

Nastroje oczekiwania widać na Wall Street. Tamtejsze indeksy rozpoczęły sesję dość neutralnie, ale najnowsze dane z amerykańskiego przemysłu pogorszył sytuację. Indeks ISM, ukazujący nastroje w tym sektorze gospodarki USA uzyskał poziom 52,7 punktów, czyli o 0,8 punktu mniej od prognoz i poprzedniego odczytu.

_ _Aktualizacja: 12:43

Mocne spadki w Atenach. Reakcja GPW?

Łukasz Pałka

Bardzo dobry odczyt wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu nie ma od rana większego wpływu na nastroje wśród inwestorów na warszawskiej giełdzie. W Europie uwagę zwraca gigantyczna przecena akcji na giełdzie w Atenach.

Po pięciu tygodniach przerwy dziś rano została ponownie uruchomiona giełda w Grecji. Pomimo ograniczeń w handlu główny indeks i tak spada o około 20 procent, a akcje banków idą w dół nawet o 30 procent. Giełda w Atenach została zamknięta pod koniec czerwca w obawie przed paniczną wyprzedażą akcji po informacjach o bankructwie Grecji. Razem z zamknięciem giełdy rząd zdecydował wówczas o wprowadzeniu limitów wypłat gotówki z bankomatów.

Na warszawskiej giełdzie zmienność jest w poniedziałek znacznie mniejsza, a główny indeks utrzymuje się blisko poziomu piątkowego zamknięcia. Wśród spółek z WIG20 najwyraźniej spadają akcje mBanku, o ponad 1,5 procent. Dobrą passę kontynuuje za to Eurocash.

Inwestorzy poznali dziś szereg informacji o wskaźnikach PMI w Chinach oraz Europie. Chociaż polski odczyt wypadł lepiej od prognoz i wskazuje na ożywienie w gospodarce, to jednak nie zachęciło to inwestorów do większych zakupów akcji.

Główne indeksy GPW podczas sesji w poniedziałek

_ _Aktualizacja: 09:21

GPW: Seria odczytów PMI. Dobry wynik Polski

Łukasz Pałka

Kiepskie dane z gospodarki Chin to najważniejsza publikacja, którą poznali inwestorzy przed rozpoczęciem handlu w Polsce. Poniedziałkowa sesja rozpoczęła się blisko poziomów ostatniego zamknięcia notowań.

Poniedziałek upłynie pod znakiem publikacji najnowszych odczytów wskaźnika nastrojów PMI w gospodarkach. Nad ranem poznaliśmy dane z Chin, które okazały się bardzo słabe, wyraźnie poniżej 50 punktów. To kolejny dowód na to, że chińska gospodarka słabnie. Reakcję widać było również na chińskiej giełdzie, gdzie znów powróciły wyraźne spadki.

Inwestorzy poznali też właśnie odczyt wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu. Wynik na poziomie 54,5 punktu jest lepszy od prognoz i potwierdza ożywienie w polskiej gospodarce.

Obserwuj bieżące notowania WIG20

_ _Aktualizacja:
2.08, 12:20

GPW: WIG20 znów powyżej ważnego poziomu

Łukasz Pałka

Najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy przyciągną największą uwagę inwestorów w pierwszym tygodniu sierpnia. Wcześniej jednak poznamy ważne informacje z Chin. Po długiej przerwie zostaną również wznowione notowania na giełdzie w Atenach.

Według ostatnich informacji władze Grecji, a także Europejski Bank Centralny ustaliły, że w poniedziałek ruszy handel na greckim parkiecie. Został on zawieszony dokładnie 29 czerwca, by doniesienia o bankructwie Grecji nie spowodowały paniki wśród inwestorów. Obecnie również, choć giełda zostanie otwarta, to wciąż jednak będą obowiązywały limity, które mają zapobiec ucieczce inwestorów.

Tymczasem jeszcze przed rozpoczęciem handlu na europejskich parkietach inwestorzy będą już w poniedziałek znali najnowsze doniesienia z Chin. Będzie to najnowszy odczyt wskaźnika PMI dla tamtejszego przemysłu. Prognozy mówią o tym, że znów znajdzie się on poniżej poziomu 50 punktów, co wskazuje na przedłużające się spowolnienie. Trzeba pamiętać, że tego typu dane z Chin są dość ważne w kontekście notowań na rynku surowców, jak również - w przypadku Polski - mają znaczenie dla posiadaczy akcji spółki KGHM.

W ostatnich dniach kurs miedziowego koncernu podlegał silnym wahaniom, nie tylko ze względu na sytuację na rynku surowców, ale również z powodu spekulacji o możliwym zniesieniu podatku od kopalin. Na razie jednak minister finansów Mateusz Szczurek rozwiał nadzieje inwestorów, stwierdzając, że nie widzi możliwości, by podatek zlikwidować.

Indeks WIG20 po dość udanej końcówce piątkowej sesji rozpocznie tydzień powyżej poziomu 2.200 punktów. W poniedziałek inwestorzy będą zwracać uwagę na szereg publikacji wskaźników PMI, nie tylko z Chin, ale również z gospodarek europejskich oraz USA.

Indeksy GPW w ostatnim tygodniu

Najważniejsze wydają się jednak doniesienia z amerykańskiego rynku pracy. W piątek inwestorzy poznają najnowsze dane o bezrobociu i zmianie zatrudnienia, a wcześniej w środę najnowszy raport ADP. Ekonomiści prognozują, że w lipcu bezrobocie w USA utrzymało się na poziomie 5,3 procent, a liczba miejsc pracy w sektorze prywatnym poza rolnictwem wzrosła o 215 tysięcy.

Te informacje mają znaczenie dla tych, którzy spekulują na temat pierwszej od dziewięciu lat podwyżki stóp procentowych w USA. Jest jasne, że nastąpi ona w tym roku. Pozostaje jednak pytanie, czy będzie to miało miejsce już we wrześniu, czy dopiero w grudniu.

Na warszawskiej giełdzie trwa sezon wyników spółek. W tym tygodniu również nie będzie nudno pod tym względem. We wtorek raporty finansowe opublikują bank Pekao oraz TVN. W środę bank ING, a w czwartek PGE.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)