Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Mario Draghi poprawił nastroje inwestorów na giełdach

0
Podziel się:

W Money.pl czytaj, jak przebiegła sesja na warszawskiej giełdzie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Handel na warszawskiej giełdzie zakończył się w czwartek w dość optymistycznych nastrojach. Obok doniesień po posiedzeniu EBC inwestorzy poznali też najnowsze dane gospodarcze z USA.

Inwestorów obecnych na europejskich parkietach zachęcił dziś do kupowania akcji prezes Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghi. Po posiedzeniu, podczas którego nie doszło do zmiany poziomu stóp procentowych, ogłosił on, że program skupu obligacji krajów strefy euro ruszy 9 marca. Do końca września 2016 roku ma wydać na ten cel ponad 1 bilion euro.

Na warszawskiej giełdzie mieliśmy dziś do czynienia ze wzrostami głównych indeksów. W przypadku wskaźnika WIG20 duża w tym zasługa spółek surowcowych. KGHM zyskał ponad 2 procent. Z kolei Grupa Lotos i PGNiG poszły w górę o ponad 3 procent.

Główne indeksy GPW podczas sesji w czwartek

Na nowojorskiej giełdzie czwartkowa sesja przebiega na razie pod znakiem niewielkich wzrostów głównych indeksów. Inwestorzy poznali cotygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy na temat liczby tzw. nowych bezrobotnych. Okazało się, że w ubiegłym tygodniu do urzędów pracy po raz pierwszy zgłosiło się 320 tysięcy osób, co jest wynikiem gorszym od prognozy w wysokości 295 tysięcy.

Mario Draghi zachęcił inwestorów do kupowania akcji

Łukasz Pałka, godz. 15.35

Nastroje na europejskich giełdach poprawiły się po tym, gdy szef Europejskiego Banku Centralnego potwierdził, że ruszy z programem skupu obligacji państw strefy euro już 9 marca.

Decyzja EBC i konferencja szefa tej instytucji, Mario Draghiego, to dziś najważniejsze wydarzenie na rynkach. EBC nie zmienił poziomu stóp procentowych, ale zdecydował się na podniesienie prognoz wzrostu gospodarczego w strefie euro.

Jak poinformował Mario Draghi inflacja w strefie euro w 2015 r. wyniesie od 0 proc. do 0,7 proc.; w 2016 r. od 1,3 proc. do 1,5 proc.; w 2017 r. 1,8 proc. EBC podniósł też prognozę wzrostu PKB w strefie euro w 2015 r. z 1 proc. do 1,5 proc.; w 2016 r. z 1,5 proc. do 1,9 proc.

Reakcja giełd jest bardzo pozytywna. Inwestorzy kupują akcje, co powoduje, że główne indeksy na europejskich parkietach zyskują po około 1 procent.

WIG20 na tle indeksów w Europie Zachodniej

Coraz lepsze nastroje na giełdach europejskich

Damian Słomski, godz. 13.25

Dobre nastroje utrzymują się na głównych rynkach akcji w Europie. Rośnie niemiecki DAX, mimo słabszych danych o zamówieniach z przemysłu. Coraz wyżej jest kurs indeksu WIG20.

Cały czas czekamy na konferencję Mario Draghiego. Oczekiwania inwestorów są raczej pozytywne. Główne indeksy są wyraźnie na plusie. W czołówce jest niemiecki DAX, choć dane płynące z gospodarki naszych zachodnich sąsiadów nie są najlepsze. Zamówienia w przemyśle w styczniu spadły o 3,9 procent miesiąc do miesiąca. Analitycy oczekiwali spadku, ale o zaledwie 1 procent.

Przebieg sesji na najważniejszych giełdach Europy

Do poziomu 2360 punktów dobija WIG20. Indeks krajowych blue chipów zyskuje już blisko jeden procent. Liderem największych spółek jest Asseco Poland (+6 procent). Ponad 2 procent zyskują też walory Lotosu, PKO BP i PGNiG.

Wśród spadkowiczów doszło do kilku przetasowań. Najważniejsze z nich to wzmożona podaż akcji Tauronu, który traci już 2 procent i wyprzedził słaby ostatnio Alior Bank.

#

GPW: PGNiG liderem. W centrum uwagi także banki

Damian Słomski, godz. 10:00

Od rana kontynuowane są wzrosty na GPW. Siłę pokazują banki, ale liderem wśród blue chipów jest PGNiG. Zarząd spółki opublikował raport za 2014 rok.

Po około 0,5 procent rosną kursy najważniejszych indeksów giełdowych z Europy. Dobrych nastrojów nie zdołały zepsuć negatywne informacje płynące z Chin. Tamtejszy rząd obniżył docelowy poziom wzrostu PKB do 7 procent. Dane za 2014 rok były najsłabsze od 24 lat.

WIG20 kręci się w okolicach 2350 punktów. To blisko 0,5 procent powyżej wczorajszego zamknięcia. Prym wiedzie PGNiG, którego akcje zyskują ponad 4 procent. Grupa miała w czwartym kwartale 2014 roku 688 milionów złotych zysku netto. Wynik był wyższy od średniej prognoz analityków o prawie 28 milionów.

Dzisiejsze notowania indeksu WIG20 - w czasie rzeczywistym

Na tapecie są banki. Wzrosty z wczoraj kontynuują PKO BP i mBank. Zawodzi jedynie Alior Bank, który ze stratą na poziomie 1,5 procent zamyka stawkę spółek z WIG20.

Tematem dnia na rynkach będzie posiedzenie EBC. Przed 14:00 poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych. Potem na konferencji Mario Draghi za pewne zdradzi kilka nowych faktów w temacie ruszającego w tym miesiącu skupu obligacji w ramach programu QE.

#

GPW: Średniej wielkości spółki wyceniane najwyżej od 7 lat

Damian Słomski, 4. marca, godz. 22:40

W środę RPP obniżyła znacząco stopy procentowe i przyczyniła się do poprawy nastrojów na GPW. Głównym beneficjentem okazały się małe i średnie spółki. Także podczas kolejnej sesji w centrum uwagi będą banki centralne. Dzięki luźnej polityce monetarnej ostatnie miesiące stały pod znakiem nowych rekordów we Frankfurcie czy Londynie. W końcu na pompowaniu pieniędzy w rynki mogłyby skorzystać krajowe blue chipy. Z tego grona na szczególne zainteresowanie w czwartek może liczyć PGNiG.

Środa należała do kupujących akcje. Główne indeksy Europy zyskały wyraźnie na wartości. Dobre nastroje nie ominęły warszawskiego parkietu. WIG20 odbił w górę po dwóch spadkowych sesjach z rzędu, oddalając się od psychologicznej bariery 2300 punktów.

Jeszcze lepiej wypadły mniejsze spółki. Indeks mWIG40 poszedł w górę 1,3 procent sięgając 3712 punktów. To dwa punkty powyżej szczytu z września ubiegłego roku i zarazem nowy 7 letni rekord.

Notowania indeksu mWIG40 na przestrzeni 10 lat

Wśród liderów indeksu znalazły się banki Millennium i ING, których akcje zyskały od 3 do 4 procent. Prawie cały sektor bankowy reprezentowany na GPW błyszczał na tle konkurentów. Wyraźnie ponad 2 procent drożały papiery PKO BP, Pekao i mBanku.

Popyt na akcje banków pojawił się zaraz po ogłoszeniu decyzji RPP o cięciu stóp procentowych o 50 punktów bazowych. Pod taki ruch inwestorzy ustawiali się już od co najmniej kilku tygodni, więc wszystko było w cenach. Paliwem do wzrostów była natomiast informacja, że to koniec cyklu obniżek, a więc główny czynnik ryzyka znika. To zachęca do zakupów akcji przecenionych ostatnio banków.

Notowania indeksu WIG-Banki od początku 2014 roku

W czwartek oprócz banków w centrum uwagi znajdzie się PGNiG. Zarząd opublikuje raport finansowy za 2014 rok. Z wcześniejszych komunikatów spółki wiemy, że wynik operacyjny za czwarty kwartał będzie pomniejszony o 627 miliony złotych przez odpisy aktualizacyjne oraz spisanie w koszty wydatków dotyczących środków trwałych w budowie, majątku produkcyjnego oraz zapasów gazu. Po trzech kwartałach 2014 roku zysk netto grupy wzrósł o 3 procent rok do roku do 2 miliardów złotych.

Kurs akcji PGNiG od początku roku wzrósł o kilka procent. W piątek nawet przekroczona została granica 5 złotych za akcję. To najlepszy wynik od listopada 2014 roku.

Dla szerszego grona inwestorów tematem numerem jeden czwartkowej sesji będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Wiadomo, że nie zmieni on poziomu stóp procentowych, ale giełdowi gracze będą oczekiwać na wystąpienie prezesa Mario Draghiego. Kluczowe będą dla nich oczywiście informacje dotyczące programu QE. W marcu rusza skup obligacji. Zgodnie z zapowiedziami do końca września 2016 roku EBC ma wydać na pobudzenie gospodarki około 1,1 biliona euro.

O tym, że nadzieje rynków związane z luzowaniem polityki monetarnej banku są duże świadczy sytuacja na najważniejszych giełdach Europy. Niemiecki DAX czy brytyjski FTSE100 biją rekordy, podobnie zresztą jak indeksy z Wall Street.

Środowa sesja nie była jednak dla amerykańskich inwestorów zbyt udana. S&P500 i Dow Jones straciły na wartości około 0,5 procent. Była to zresztą druga korekcyjna sesja z rzędu.

Przebieg środowej sesji na Wall Street

Atutem sprzedających były słabsze od oczekiwań dane z raportu ADP, a to dopiero przedsmak publikacji z rynku pracy, które ujrzą światło dzienne w piątek. Tymczasem w czwartek kalendarz makro wypełniają dane na temat zamówień i cotygodniowe podsumowanie liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)