Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Dane z Europy zachęciły do kupna akcji

0
Podziel się:

Udany początek notowań za Oceanem nie przekonał ani do wyraźnego zwiększania, ani zmniejszania skali dzisiejszych wzrostów. Indeks największych spółek finiszował w okolicach, w których oscylował niemal przez całą sesję.

GPW: Dane z Europy zachęciły do kupna akcji

Paweł Zawadzki, godz. 16:35

WIG20, przy przyzwoitych, przekraczających 1 mld złotych obrotach, zyskał dziś niemal 1 procent. Wzrosły także kursy indeksów spółek średnich i małych. mWIG40 umocnił się o 0,3 proc., a sWIG80 o prawie 0,7 procent.

Od 9. do 10. zaprezentowano szereg wskaźników obrazujących poziom aktywności gospodarczej w przemyśle i usługach. Najpierw napłynęły wiadomości z Francji, później z Niemiec, a na koniec z całej strefy euro. Choć na zmianę publikowane były informacje nieznacznie gorsze i lepsze od oczekiwań analityków, to podsumowując wszystkie razem spokojnie można stwierdzić, że były one niemal zgodne z prognozami.

Inwestorzy najwyraźniej obawiali się, że będą one zdecydowanie słabsze, bo WIG20 po dość niemrawym starcie w ciągu kilku minut wyszedł nad kreskę i zyskał niemal 1 procent. Do końca notowań niewiele się już zmieniło, a indeks największych spółek przez większą część sesji oscylował w granicach 2455-2465 punktów.

Najlepiej w WIG20 poradziły sobie spółki z sektora finansowego. Najmocniejszym wzrostem może pochwalić się BZ WBK (+3,08 proc.). Niemal identycznie wypadły PZU (+3,06 proc.) oraz BRE Bank (+3,01 proc.). Na wartości straciły dziś tylko trzy blue chipy. Cyfrowy Polsat i Pekao SA zostały przecenione o symboliczne 0,1 proc., a taniejący o jeden grosz Bioton stracił niemal 5 procent.

Poza wspomnianym wcześniej Tauronem, którego papiery, po bardzo wysokiej wycenie spółki sporządzonej przez analityków BRE Banku, podrożały o prawie 4 proc. i tym samym wyznaczyły nowy szczyt, na szerokim parkiecie znakomicie wypadły także City Interactive (+21 proc.) i Internet Group (+15 proc.).

Akcje pierwszej ze spółek dzięki wysokiej sprzedaży gry _ Sniper _ od minimum wyznaczonego na początku marca podrożały już o ponad 600 proc. Inwestorzy z pewnością liczą, że dzięki temu sukcesowi, równie dobrze będą sprzedawały się kolejne tytuły. Akcje Internet Group mocno rosną drugą sesję z rzędu. W piątek inwestorzy ucieszyli się z tego, że spółka złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Dziś spekulowano natomiast o znalezieniu inwestora dla tej mocno zadłużonej spółki.

GPW: WIG20 zaatakuje dzienne maksima?

Paweł Zawadzki, godz. 15:47

Dobry start notowań na Wall Street może zachęcić inwestorów handlujących na rodzimym parkiecie do podjęcia próby przebicia dzisiejszych szczytów.

Mocny ruch w górę około dziesiątej, a następnie niewielka zmienność przez niemal całą sesję. Tak można w dużym skrócie podsumować dzisiejsze zachowanie indeksu największych spółek.

Obecnie WIG20 zyskuje 0,8 procent. Zdecydowanie słabiej wypadają średnie i małe spółki. mWIG40 rośnie o 0,1 proc., a sWIG80 zyskuje 0,4 procent.

Główne indeksy amerykańskiego parkietu wystartowały na niemal 0,5-proc. plusach, a kilkanaście minut później prawie podwoiły skalę wzrostów. Jeśli taką atmosferę uda się utrzymać WIG20 powinien kończyć sesję wyznaczając nowe dzienne maksimum.

GPW: WIG20 spokojnie, nowy szczyt Tauronu

Paweł Zawadzki, godz. 12:40

Po mocnym wzroście, który nastąpił po publikacji szeregu danych obrazujących kondycję europejskiej gospodarki, sytuacja na rynku nieco się uspokoiła. Nowe tegoroczne maksima wyznacza natomiast Tauron.

Indeks największych spółek rośnie o 0,7 procent. Tylko odrobinę słabiej wypada indeks spółek małych. Najsłabiej radzi sobie mWIG40, który oscyluje w okolicach piątkowego zamknięcia.

O tym, że inwestorzy rozpoczęli ten tydzień w niezłych nastrojach świadczą obroty. Na półmetku notowań wartość handlu tylko dla dwudziestu największych spółek zbliża się już do 500 mln złotych.

Warto także wspomnieć o Tauronie. Obrót papierami spółki energetycznej sięgnął już 100 mln złotych, a cena akcji rośnie o niemal 2 procent. Choć wzrost nie jest oszałamiający, to od debiutu na warszawskim parkiecie, zmiana jego kursu rzadko przekraczała 1 procent. Tak wyraźne obroty spółka zawdzięcza rekomendacji analityków DI BRE Banku, którzy jedną jej akcje wycenili na 8,42 zł, czyli o ponad 50 proc. wyżej niż obecna wycena rynkowa.

GPW: Odbicie po danych z Europy

Łukasz Pałka, godz. 10.05

Najnowszy wskaźnik PMI dla przemysłu w strefie euro okazał się zgodny z oczekiwaniami. Główne indeksy w Europie utrzymują się w okolicach piątkowego zamknięcia.

WIG20 po słabym początku notowań na razie mocniej odbił w górę. Nie świadczy to jednak o nagłym powrocie optymizmu wśród inwestorów. Wśród blue chipów na plusie na razie utrzymują się banku BRE i BZ WBK. Tracą za to Cyfrowy Polsat i PZU.

GPW: Prosta droga do dalszych spadków

Łukasz Pałka, godz. 6.40

Seria słabych danych z ostatniego tygodnia mocno ostudziła dobre nastroje wśród inwestorów. W najbliższych dniach hossa raczej nie powróci. Cała nadzieja w wynikach kwartalnych spółek. Te mogą jednak nie zachwycić.

A wyników będzie w tym tygodniu całkiem sporo. Wśród firm, które będą chwaliły się osiągnięciami z ostatnich miesięcy znajdą się między innymi: PZU, Cyfrowy Polsat, Lotos, a także deweloperzy JW. Consruction, czy Dom Development.

Dobry rezultat powinien pokazać Cyfrowy Polsat. Analitycy spodziewają się zysku netto na poziomie około 70 milionów złotych. Oznaczałoby to jego znaczną poprawę w stosunku do ubiegłego roku. Analitycy DI BRE prognozują z kolei, że PZU zarobił w drugim kwartale 324 miliony złotych. Wynik jest gorszy od pierwszego kwartału, gdy ubezpieczyciel pokazał zysk netto przekraczający 800 milionów złotych. Analitycy tłumaczą gorszy wynik słabszą koniunkturą na rynkach finansowych. Rynek spodziewa się również sporej straty Lotosu, a także słabszych w porównaniu do ubiegłego roku wyników deweloperów.

Słowem, prognozy wyników nie zachwycają. Podobnie może być z nowymi danymi makroekonomicznymi, które w tym tygodniu napłyną na rynki. Inwestorzy już dzisiaj poznają nowe odczyty wskaźnika PMI dla przemysłu i usług we Francji, Niemczech oraz w strefie euro. Wszystkie prognozy pokazują wynik nieco gorszy od poprzedniego. Jeżeli się zatem potwierdzą, z pewnością nie będą wsparciem dla giełdowych indeksów.

Nieco lepsze od poprzednich powinny za to okazać się w tym tygodniu dane z USA, dotyczące liczby bezrobotnych oraz zamówień na dobra trwałego użytku. Analitykom i tak daleko jednak do optymizmu, gdy mowa o perspektywach dla amerykańskiego gospodarki. Podobnie zresztą jak szefowi banku centralnego w USA Benowi Bernanke, który ma zabrać głos w najbliższy piątek. Bez echa na GPW powinno za to przejść rozpoczynające się dzisiaj posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Jutro nie powinna ona zmienić stóp procentowych.

Inwestorom na warszawskim parkiecie na razie nie sprzyja też sytuacja na rynkach zagranicznych. Ostatni piątek na Wall Street przyniósł kolejne spadki. Od spadków rozpoczął się również tydzień na giełdach azjatyckich, gdzie inwestorzy również wyraźnie obawiają się spowolnienia gospodarczego. Na japońskim parkiecie inwestorzy wyprzedawali dzisiaj akcje i o godzinie 6.30 polskiego czasu indeks Nikkei tracił około 1 procent. Gracze mocno wyprzedawali między innymi akcje koncernu Fuji Electric, który tracił około 5 procent. O ponad 2 procent spadał również kurs największego na świecie producenta aparatów Canon.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)