Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Silne wzrosty na giełdzie. WIG20 zyskał prawie 3 procent

0
Podziel się:

Indeks, grupujący największe spółki z GPW, jest najwyżej od początku roku. Najważniejsze wydarzenia dnia - w komentarzu Money.pl.

  Damian Słomski , analityk Money.pl 
  Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

Wyśmienicie rozpoczął się tydzień dla giełdowych inwestorów z Warszawy. Najważniejsze indeksy urosły o prawie 3 procent. Uwagę przykuwały głównie banki. Odmienne nastroje od początku dnia panowały na pozostałych parkietach Europy.

Najważniejsze indeksy w Warszawie od samego rana pięły się w górę. Rajd trwał niemal nieprzerwanie do końca sesji. Ostateczny wynik wyżyłowany został jeszcze na fixingu i tym samym WIG20 zatrzymał się na dziennym maksimum 2.554 punktów. To 2,8 procent powyżej zamknięcia z piątku i najlepszy wynik od stycznia tego roku. Towarzyszyła temu bardzo duża aktywność inwestorów. Obrót na całym rynku przekroczył miliard złotych.

Symboliczne 100 milionów złotych obrotu zostało przekroczone w przypadku PZU, KGHM, Pekao i PKO BP. To nie przypadek, że dwie spółki wśród wymienionych to banki. To one ciągnęły w górę całą giełdę. Wystarczy wspomnieć o ponad 6-procentowych zwyżkach na BZ WBK i Alior Banku. Ostatni z nich odrabia straty z bardzo słabej piątkowej sesji. Wtedy to jego papiery taniały ponad 20 procent. Pod kreską znalazł się jedynie Unicredit (-2,79 procent).

Dzisiejsze notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Zresztą wśród blue chipów próżno było dzisiaj szukać spadkowiczów. Najsłabsze z WIG30: Cyfrowy Polsat, GTC i LPP i tak zyskały na wartości prawie procent. Na całym rynku pod kreską znalazło się 132 firmy, ale w większości są to mało popularne papiery. Obrót na wszystkich spółkach, które zostały przecenione, wyniósł zaledwie 26 milionów złotych (2,5 procent całości).

Co ciekawe, zupełnie inny przebieg miał handel na pozostałych światowych parkietach giełdowych. Większość najważniejszych indeksów zamknęła się w okolicach piątkowego zamknięcia. Większych zmian nie obserwujemy także na Wall Street, choć do końca sesji Amerykanie mają jeszcze ponad cztery godziny.

Notowania głównych indeksów giełd Europy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Bodźców do odważniejszych decyzji nie mieliśmy wiele. W zasadzie jedyną publikacją gospodarczą były dane z rynku nieruchomości USA. Około 16:00 tamtejsze Narodowe Stowarzyszenie Pośredników Nieruchomości poinformowało o 5,29 milionach sprzedanych domów na rynku wtórnym. Analitycy oczekiwali tymczasem 5,30 milionów.

Znacznie więcej emocji dostarczyły kolejne wyniki finansowe amerykańskich spółek. McDonald w III kwartale zarobił na akcję 1,52 dolary wobec oczekiwanych 1,51 dolarów i poprzednio 1,43 dolarów. Wzrostowi rentowności towarzyszył jednak spadek sprzedaży. Z kolei Halliburton, firma związana z branżą naftową, zaraportowała 83 centy zysku na akcję. Analitycy spodziewali się natomiast zysku na poziomie 82 centów. Przychody Halliburton w III kwartale wyniosły 7,47 mld dolarów wobec prognozowanych przez analityków 7,50 mld dolarów. Akcje obu firm jak narazie tracą na wartości.

Świetna sesja na GPW. Uwagę przykuwają banki

Damian Słomski, godz. 15:00

Największe spółki z warszawskiego parkietu wciąż na celowniku inwestorów. Indeks WIG20 utrzymuje się na najwyższych poziomach od początku roku. Za chwilę do gry rynkowej dołączą Amerykanie. Wszystko wskazuje na spokojny początek notowań.

GPW pozostaje najsilniejszą giełdą Europy. Najważniejsze indeksy WIG20 i WIG30 zyskują na wartości 2 procent. Trzeba jednak podkreślić, że nie wszystkie spółki mogą pochwalić się aż tak dużym zainteresowaniem. _ Maluchy _ zgrupowane w sWIG80 zyskują _ zaledwie _ procent.

Notowania głównych indeksów z GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W rozszerzonym ostatnio indeksie blue chipów prym wiedzie Alior, zyskujący prawie 5,5 procent. Zaraz za nim plasują się dwa inne banki: BZ WBK i Handlowy. Pod względem wartości obrotów niekwestionowanym liderem jest KGHM, którego akcje drożeją około 2 procent. Próżno szukać przeceny. Żadna ze spółek, które wchodzą w skład WIG30 nie jest pod kreską. Najmniejszą ochotę do zakupów wykazują akcjonariusze PGNiG i TP SA. Telekomunikacyjny gigant dostał dzisiaj negatywną rekomendację od analityków VTB Capital. Zalecają sprzedaż papierów, wyceniając jeden z nich na poziomie 8 złotych.

Kilka ciekawych informacji ze spółek napłynie też zza Oceanu. Tam na dobre rozkręcił się sezon wyników. Dzisiaj karty odkryją m.in. Halliburton i McDonald's. Mimo to kontrakty terminowe na główne amerykańskie indeksy wskazują na bardzo spokojny start handlu na Wall Street.

Warszawska giełda zachowuje się dzisiaj zaskakująco dobrze. Notowaniami wyraźnie odbiega od parkietów w pozostałych europejskich krajach. WIG20 od rana utrzymuje się powyżej 2.500 punktów. Co więcej, jest to wynik najlepszy od początku roku.

Aktualizacja 13:35

Wskaźnik WIG20 zyskuje teraz prawie 2 procent i oscyluje w okolicy 2.540 punktów. To zdecydowanie więcej niż indeksy na giełdach zachodniej Europy. Większość z nich znajduje się bardzo blisko piątkowego zamknięcia.

WIG20 na tle głównych indeksów w Europie podczas sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wyraźnymi wzrostami wśród blue chipów popisują się dzisiaj banki. Akcje BZ WBK drożeją już blisko 5 procent. Zaraz za nim plasuje się BRE z 3-procentowym wzrostem. Znaczące odbicie obserwujemy też w przypadku Aliora z mWIG40. Po blisko 20-procentowej przecenie w piątek, dzisiaj wartość rynkowa banku rośnie około 5 procent. W centrum uwagi jest też PKN Orlen, który opublikuje w tym tygodniu wyniki kwartalne.

Istotniejsze dla inwestorów dane makroekonomiczne napłyną na rynek dopiero o godzinie 16. Będą to informacje z rynku nieruchomości na temat sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA. Jeżeli chodzi o doniesienia z Polski, to dopiero jutro poznamy najnowsze wyniki wskaźnika bezrobocia.

GPW: WIG20 znów powyżej ważnego poziomu

Łukasz Pałka, godz. 9.30

Główny wskaźnik warszawskiej giełdy rozpoczął dzień od ataku na poziom 2.500 punktów. GPW na początku notowań jest najmocniejsza w Europie.

WIG20 od początku handlu wyraźnie idzie w górę, zyskując ponad 1 procent. Podobnie zachowuje się wskaźnik WIG30. Wśród spółek z WIG30 najwięcej, bo po prawie 3 procent, zyskują banki BZ WBK oraz Alior Bank.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na razie na rynek nie napłynęły żadne istotne dane makroekonomiczne. Inwestorzy indywidualni powinni pamiętać o tym, że dzisiaj mają ostatnią szansę na to, by złożyć zapis w ofercie akcji spółki przewozowej PKP Cargo. Piszemy o tym szerzej tutaj.

GPW: Dane ze spółek zweryfikują ostatni optymizm inwestorów

Maciej Rynkiewicz, 20.10, godz. 14.30

Początek sezonu publikacji wyników finansowych za trzeci kwartał to na krajowym rynku akcji najważniejsze wydarzenie nadchodzącego tygodnia. Sprawozdaniami pochwalą się między innymi trzy spółki z WIG20. Nieco mniejszą wagę będą miały wydarzenia zza granicy, aczkolwiek inwestorzy oczekują na ważną publikację z amerykańskiego rynku pracy.

W mijającym tygodniu kluczowe znaczenie dla krajowego inwestora miały wydarzenia zza granicy - chodzi tu przede wszystkim kompromis budżetowy w USA i publikację zmiany chińskiego PKB. Wszystko wskazuje, że tym razem będzie na odwrót i to wydarzenia z kraju będą miały najważniejszy wpływ na zachowanie uczestników rynku.

Wydarzeniem nowego tygodnia będzie początek sezonu wynikowego spółek z GPW. Ogromna większość firm co prawda czeka z przekazaniem sprawozdań do ustawowej granicy 45 dni od zamknięcia okresu, jednak w nadchodzących dniach na publikację zdecydowały się już trzy firmy z indeksu WIG20. We wtorek wynikami za trzeci kwartał pochwali się Telekomunikacja Polska, w środę będzie to PKN Orlen, a dzień później BZ WBK.

Obecne wyceny rynkowe sugerują, że największe oczekiwania co do wyników inwestorzy mogą mieć w przypadku paliwowego giganta PKN Orlen. Wskaźnik ceny do zysku, który obrazuje ile inwestorzy są skłonni zapłacić za złotówkę dochodu przedsiębiorstwa, wynosi obecnie 18,5, przy średnim wyniku dla indeksu WIG-PALIWA na poziomie 12,1. Prognozy analityków będą więc wyśrubowane, jednak jeśli wynik przekroczy rynkowy konsensus, prawdopodobnie przełoży się na znaczny wzrost cen akcji. Poprzedni rok PKN Orlen zamknął zyskiem 2,17 miliarda złotych (+8 proc. w ujęciu rocznym) i przychodem 120,1 miliarda złotych (+ 12 proc.).

W przypadku BZ WBK oraz TP SA, aktualne ceny rynkowe są albo zbliżone do średnich dla sektora, albo poniżej. Inwestorzy względnie najniżej wyceniają spółkę telekomunikacyjną, której wspomniany wskaźnik ceny do zysku wynosi obecnie około 22, czyli o niemal 9 oczek mniej, niż średnia WIG-TELKOM.

Niemniej rozpoczynający się sezon publikacji może charakteryzować się wysokimi oczekiwaniami analityków co do wyników spółek. Trzeci kwartał był bowiem okresem, podczas którego publikacje makroekonomiczne wskazywały na odbijającą koniunkturę gospodarczą w kraju. Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował nową, podniesioną prognozę wzrostu PKB dla Polski, który w 2013 roku zakłada wzrost na poziomie plus 1,3 procent.

Prognoza zmiany PKB w Polsce. Dane w procentach
- 2011 2012 2013P 2014P 2015P 2016P 2017P 2018P
źródło: MFW
Polska 4,52 1,86 1,33 2,36 2,65 3,06 3,34 3,45

Potwierdzeniem powracającej koniunktury mogą być też ostatnie wyniki indeksu PMI, który w przypadku sektora przemysłowego w Polsce, rośnie nieprzerwanie od kwietnia, a już w lipcu przekroczył poziom 50 punktów, oddzielający rozwój od recesji. Innymi słowy, zarządzający widzą przyszłość w coraz jaśniejszych barwach.

Co prawda na powrót prawdziwego okresu prosperity trzeba poczekać najpewniej jeszcze kilka lat, to wyniki spółek mogą go coraz bardziej dyskontować. Inwestorzy robią to już teraz, co się objawia w cenach rynkowych spółek. Co prawda wartość indeksu WIG20 od 2011 roku nadal znajduje się w pobliżu 2400 punktów, to jedna szersze indeksy grupujące mniejsze spółki są obecnie na kilkuletnich maksimach. Wystarczy wspomnieć, że mWIG40 i sWIG80 w ciągu roku poszły w górę o ponad 40 procent. Nadchodzący sezon wyników z pewnością zweryfikuje optymizm rynku.

Notowania najważniejszych indeksów na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Uczestnicy krajowego rynku szykują się też do zbliżającego się wielkimi krokami debiutu PKP Cargo. W poniedziałek inwestorzy indywidualni będą mieli ostatnią szansę, żeby zapisać się na jej papiery. Obecnie wydaje się, że spółka będzie miała spory problem z uzyskaniem maksymalnej ceny akcji, ustalonej na poziomie 74 złotych. Warto bowiem zwrócić uwagę, że jest to pierwszy tak duży debiut od ogłoszenia zmian w OFE i właściwie nie ma pewności jak fundusze się zachowają. Będzie to więc dodatkowa karta przetargowa dla kupujących, żeby obniżyć cenę papierów. Oprócz tego, inwestorzy obawiają się o wciąż skomplikowaną sytuację ze związkowcami, które w dalszym terminie może niekorzystnie wpłynąć na wyniki spółki. Szerzej o debiucie PKP Cargo piszemy w poniedziałkowym materiale Money.pl.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przewoźnik pojawi się na parkiecie już 31 października. W kolejnych dniach zapisy na akcje będą składać inwestorzy instytucjonalni i dopiero wtedy spółka poda cenę docelową (oraz czy w ogóle zdecyduje się debiut). Zapisy zakończą się w piątek.

Ostatni dzień tygodnia będzie też ważny z punktu widzenia wydarzeń zza granicy. To na piątek urząd statystyczny Wielkiej Brytanii zaplanował publikację zmiany PKB w trzecim kwartale, która zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów, miała wynieść plus 1,5 rok do roku względem plus 1,3 procent w poprzednim okresie. W tym dniu, oprócz danych z Wysp, pojawi się też indeks klimatu gospodarczego instytutu Ifo w Niemczech, a dzień wcześniej światło dzienne ujrzą wstępne wyniki PMI dla usług i przemysłu w Europie i USA.

Inwestorzy będą musieli zapiąć pasy też we wtorek, bowiem amerykański Departament Pracy, po kilkunastodniowym przestoju, poda najnowsze dane o liczbie bezrobotnych. Ekonomiści szacują, że stopa bezrobocia się nie zmieniła i wyniosła we wrześniu 7,3 procent. Równocześnie liczą, że zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 180 tysięcy miejsce pracy, względem 169 tysięcy miesiąc wcześniej.

Publikacja amerykańskiego Departamentu Pracy zbiegnie się z podobnym raportem Głównego Urzędu Statystycznego. We wtorek inwestorzy poznają stopę bezrobocia w Polsce. Szacunki mówią, że wskaźnik wyniósł we wrześniu równo 13 procent, czyli tyle samo, ile w sierpniu. GUS równocześnie poda też najnowsze dane na temat sprzedaży detalicznej w kraju.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)