Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Grecja znów w centrum. WIG20 najniżej w tym roku

0
Podziel się:

Pod nieobecność istotnych wiadomości ze światowej gospodarki inwestorzy ponownie swoją uwagę skupili na negatywnych informacjach dotyczących zadłużenia w strefie euro. Tych dziś nie brakowało.

<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a> <br /><br /> Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Paweł Zawadzki, godzina 17:38

Ostatecznie WIG20 finiszował z niemal 3-procentową stratą. Kończąc notowania na poziomie 2181,88 pkt, wyrysował nowe tegoroczne minimum (w kursach zamknięcia).

Jeszcze gorzej wypadły wskaźniki spółek małych i średnich. sWIG80 poszedł w dół o niemal 3,5 procent. Prawie 4,5-proc. spadek odnotował natomiast mWIG40.

Główne indeksy GPW w trakcie dzisiejszych notowań

Brak konkretnych decyzji po weekendowym szczycie G7, rezygnacja ze stanowiska głównego ekonomisty Europejskiego Banku Centralnego, przygotowanie scenariusza przez niemiecki resort finansów na wypadek bankructwa Grecji, rosnące oprocentowanie greckich, czy włoskich obligacji to tylko część z wiadomości, które trzęsły dziś rynkiem.

Sektor bankowy i co za tym idzie notowania na giełdowych parkietach mocno w dół ciągnęły także spekulacje, że jeszcze w tym tygodniu wiarygodność kredytową dla trzech największych francuskich banków (Societe Generale, Credit Agricole i BNP Paribas), przez posiadanie greckich obligacji, może obniżyć agencja ratingowa Moody's.

Dziś spadały kursy większości notowanych na GPW spółek. W WIG20 przed przeceną obroniły się jedynie PGNiG (+1 proc.), PZU (+1,5 proc.), Telekomunikacja Polska (+1,7 proc.) oraz Kernel (+2,7 proc.).

Reszta blue chipów taniała. Najmocniej w dół poszły akcje PBG, którego rynkowa wycena skurczyła się o ponad 10 procent. Niewiele mniej, bo 8-9 proc. w dół poszły akcje BRE Banku i Getinu.

Wall Street się nie boi. Poprawa atmosfery na GPW

Paweł Zawadzki, godzina 15:47

Amerykanie nie zaskoczyli i giełdową sesję rozpoczęli wyprzedażą akcji. Jej skala jest jednak znacznie mniejsza niż przecena, którą obserwujemy obecnie na europejskich parkietach.

Spadki za Oceanem są także mniejsze od wcześniejszych wskazań kontraktów terminowych, a pierwsze minuty sesji dodatkowo dały nadzieję na ich odrobienie. To zachęciło inwestorów z GPW do podjęcia próby odbicia.

WIG20 traci obecnie niecałe 3 procent. Kilkanaście minut po czternastej był już ponad 4 proc. pod kreską.

Zobacz notowania WIG20 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Bliskość tegorocznych minimów w przypadku amerykańskich indeksów może zachęcać inwestorów do podejmowania bardziej ryzykownych decyzji, jednak handlujący na giełdach Starego Kontynentu zapewne będą woleli zachować ostrożność.

Spadkowym liderem w WIG20, z niemal 10-procentową zniżką kursu akcji, pozostaje PBG. Powiększyła się natomiast stawka spółek, których akcje nie tanieją. W tym gronie poza TPSA i PZU znajdują się obecnie: Kernel i PGNiG.

Dalsza poprawa sytuacji na warszawskiej giełdzie jest całkiem możliwa, jednak ryzyko wciąż pozostaje duże. Stąd odrobienie całości strat do piątkowego zamknięcia jest bardzo mało prawdopodobne.

Strach na GPW. Indeksy już po 4 proc. w dół

Paweł Zawadzki, godzina 14:02

Niezaprzeczalna dominacja sprzedających - tak można krótko podsumować to, co dzieje się na warszawskim parkiecie.

Niewielkie ruchy w górę bardzo szybko są wykorzystywane do pozbywania się akcji. WIG20 po pięciu godzinach sesji traci niemal 4 procent.

Tę barierę pokonały już zarówno wskaźniki spółek małych, jak i średnich. sWIG80 idzie w dół o 4,1, a mWIG40 o ponad 4,5 procent.

Polskie indeksy w trakcie dzisiejszych notowań

W gronie blue chipów spadkom liderują Getin, BRE Bank i PBG. Akcje wszystkich wymienionych spółek tracą od 8 do 9 procent. Honoru WIG20 broni już tylko Telekomunikacja Polska - jej walory idą w górę o około 2 procent.

GPW: Wielka wyprzedaż. Getin runął 9 procent

Artur Nawrocki, godzina 12:09

Chociaż indeksy odrobiły częściowo straty z początku sesji, to sytuacja nadal wygląda poważnie. Inwestorzy wolą sprzedawać. Fatalnie spisuje się Getin Bank, którego spadek sięgnął nawet 9 procent.

WIG20 traci 3 procent, nie lepiej wyglądają notowania małych i średnich przedsiębiorstw. MWIG40 spada 4 procent, natomiast sWIG80 zniżkuje 3,22 procenta.

W Europie także dominują spadki. W przypadku najważniejszych indeksów Starego Kontynentu skala przeceny się znacznie różni. Jeden z lepszych FTSE traci "jedynie" 1,44 proc., DAX zniżkuje 2,50 proc., natomiast bardzo słabo spisuje się CAC40 (-4,08 proc.) - za sprawą przeceny Societe Generale i Credit Agricole.

Tylko dwie spółki z WIG20 znajdują się na plusie. Uważane zwyczajowo za defensywne TP SA oraz PZU znajdują się nad kreską. W mWIG40 wszystkie spółki tracą na wartości.

GPW: Ostre spadki. Obrywają banki i spółki surowcowe

Łukasz Pałka, godz. 10.25

WIG20 traci już około 3,5 procent. Mocno w dół znów idą także małe i średnie spółki. Ostre spadki dotykają również wszystkie europejskie indeksy. Inwestorzy znów drżą o sytuację w Grecji.

WIG20 wraz z głównymi indeksami na europejskich parkietach tracą po 3-4 procent i na razie nic nie zapowiada, by sytuacja miała ulec szybkiej poprawie.

Bieżące notowania głównych indeksów na europejskich giełdach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Powodem takiej sytuacji znów stała się sytuacja wokół Grecji, która jednak może zbankrutować. W tak złych nastrojach jak zwykle najmocniej odczuwają to akcje banków i innych instytucji finansowych, a także spółki surowcowe. Wśród blue chipów na GPW po 6, a nawet 7 procent tracą dzisiaj BRE, Lotos, Getin, KGHM.

Sytuacja jest podobna również w przypadku małych i średnich spółek, których akcje dzisiaj również są mocno wyprzedawane.

GPW: Mocny spadek na początek notowań

Łukasz Pałka, godz. 9.20

Giełdy w Europie rozpoczynają tydzień na sporych minusach. Inwestorzy obawiają się m.in. o to, że wbrew wcześniejszym obietnicom i zapowiedziom Grecja jednak upadnie.

WIG20 na otwarciu notowań stracił ponad 2 procent. Równie słabo spisują się główne indeksy na europejskich parkietach, które już rozpoczęły handel. Na razie nic nie zapowiada poprawy sytuacji.

Kurs indeksu WIG20 podczas dzisiejszych notowań Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Po piątkowych dużych spadkach na giełdzie pesymizm wśród inwestorów wciąż jest znaczący. Powodem obaw znów jest sytuacja w Grecji, o której coraz głośniej mówi się, że może upaść, a nawet opuścić strefę euro. I chociaż te obawy mogą okazać się przesadzone, to jednak ich wpływ na rynek jest na razie bardzo negatywny.

GPW: Co przyniesie nadchodzący tydzień?

Artur Nawrocki, godz. 6.31

Czarny piątek na giełdach nie zachęca graczy do kupna akcji. Duże spółki w Warszawie straciły niemal 5 procent, w Europie Zachodniej prawie 4 proc., z kolei w Stanach Zjednoczonych sesja zakończyła się na 2,7-procentowych minusach.

Z technicznego punktu widzenia sytuacja, krótko mówiąc, wygląda źle. Nie widać powodów dla których indeks WIG20 miałby nie testować poziomów 2200 punktów, albo 2100. Z drugiej strony, wolumen przy takich spadkach nie zachwyca - co jest głównym argumentem byków (oprócz niskich wycen wskaźnikowych spółek) w walce przeciw kolejnej fali wyprzedaży.

WIG20 w ostatnich trzech miesiącach

Utworzona wcześniej formacja trójkąta, z której indeks wybił się niespodziewanie górą dając sygnał inwestorom krótkoterminowym, przekształciła się w klina. Piątkowy spadek utwierdza jedynie w tym przekonaniu. Nie można wykluczyć korekty tego dynamicznego ruchu, aczkolwiek w średnim terminie trend nadal pozostaje spadkowy.

Porównaj wykresy:
Sprawdź aktualne notowania S&P
Tłem dla wypowiedzi oficjeli władz monetarnych i polityków pozostaje eskalacja kryzysu ekonomicznego w Grecji. Rentowności obligacji rosną w zastraszającym tempie, gospodarka poprzez cięcia prawdopodobnie skurczy się bardziej niż przewidywano, a oliwy do ognia dolewają protesty nękające niemal cały kraj. Bankructwo jest nieuniknione. Trzeba przyznać - strefa euro musi przeżyć tego kaca związanego z niewypłacalnością Greków, im szybciej tym lepiej.

Negatywne tendencje mogą odwrócić dane makro, które ostatnio miło zaskakują. W tym tygodniu napłynie wręcz przytłaczająca ilość informacji tego rodzaju. W poniedziałek poznamy bilans płatniczy w Polsce. Następnego dnia dowiemy się o wysokości inflacji w Wielkiej Brytanii i Polsce.

W środę opublikowana zostanie inflacja producencka i sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych, zaś w strefie euro odczyt produkcji przemysłowej. W czwartek, oprócz typowych dla tego dnia raportów, dowiemy się jaką decyzję podejmie Narodowy Bank Szwajcarii odnośnie stóp procentowych. Zapoznamy się także ze sprzedażą detaliczną z Wysp Brytyjskich.

Następnie czeka nas szereg informacji z USA - inflacja konsumencka, produkcja przemysłowa, _ phily fed _, indeks NY Empire State oraz indeks Uniwersytetu Michigan. Na _ deser _ dla prawdziwa gratka dla graczy. Wystąpienie publiczne szefa Fed. Czy jego wypowiedź wyjdzie poza ramy - _ Gospodarka rozwija się wolniej niż przypuszczaliśmy, jeśli zajdzie taka potrzeba to Fed ma i użyje odpowiednich narzędzi? _Można jedynie spekulować.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
dziś w money
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)