Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Akcje rosną, ale tylko tych największych

0
Podziel się:

Umiarkowany optymizm z południa przerodził się w coś większego, także to słowo już tu nie pasuje. Cały czas jednak wzrosty na GPW nie są sprawą całego rynku.

Akcje rosną, ale tylko tych największych

Godz. 14:24, Paweł Satalecki* *

Podczas gdy WIG20 wzrasta o 1,63 proc. dzięki akcjom PKN Orlen i KGHM, małe i średnie spółki nie podzielają optymizmu tych największych.

Cały czas też większość spółek (53 proc.) spada. Najwyraźniej więc nie są to te same, bardzo optymistyczne wzrosty, co dwa tygodnie temu.

Zobaczymy jak poradzą sobie z pustym kalendarzem danych Amerykanie. Jak na razie kontrakty na indeksy za oceanem nieznacznie zwyżkują, ale ruch jest na tyle mały, że nie przesądza o przebiegu sesji.**

**

Umiarkowany optymizm inwestorów

Godz. 12:14, Paweł Satalecki* *

Mimo zieleni na głównych indeksach GPW, byki wcale nie królują. Większość spółek (51 proc.) jest jednak pod kreską.

Na parkiecie jest względnie spokojnie. Żadna spółka z rodziny blue-chipów nie wyróżnia się specjalnie ani w górę ani w dół.

Małe i średnie spółki są natomiast na minusie, co świadczy o tym, że rynek uwzględniający szerokie rzesze inwestorów indywidualnych nie wierzą we wzrosty. Zresztą zasługa rosnących indeksów WIG i WIG20 leży po stronie amerykańskich kontraktów, które również - im bliżej godz. 14:30 tym są na wyższych poziomach.

Podobne umiarkowanie-pozytywne nastroje panują na parkietach Europy. Wobec braku ważnych danych makro do godz. 19 (indeks NAHB w USA) można się spodziewać, że taka sytuacja będzie trwała do końca sesji.**

**

GPW: Jak na huśtawce

Godzina 9:25, Marek Knitter* *

Niepewne ruchy inwestorów na rozpoczęciu sesji GPW w Warszawie.

Początek sesji zgodnie z przewidywaniami rozpoczął się od lekkiego zejścia głównego indeksu pod kreskę. Szybko jednak byki zareagowały na tą sytuację i WIG20 został wypchnięty na plus. Kolejne minuty to ponowny pokaz siły niedźwiedzi. Sytuacja taka zapowiada bardzo ciekawą sesję, choć na razie zmiany ograniczają się do około 15-20 punktów.

Dzisiaj nie ma w kalendarium istotnych wydarzeń, które mogłyby w znaczący sposób wpłynąć na europejskie rynki akcji, co pośrednio miałoby wpływ również na rozwój sytuacji na giełdzie w Warszawie. Można więc oczekiwań dalszych przepychanek pomiędzy bykami a niedźwiedziami. Dopiero otwarcie parkietów w USA może nieco zmienić ten obraz na naszym rynku.

GPW: Inwestorom zaczyna brakować wiary

Godzina, 06:36:17

CI, którzy uwierzyli w rychły koniec recesji za Oceanem mogą się czuć zawiedzeni. Po wynikach spółek właśnie impulsy z największych światowych gospodarek będą decydować o losach trwającego od kilku miesięcy odbicia na giełdach.

W Polsce sezon wyników za I kwartał dobiegł właśnie końca. Nie wszyscy posiadacze akcji mają powody do zadowolenia. Z drugiej strony inwestorzy maja nieco jaśniejszy ogląd sytuacji. Wiadomo przynajmniej, które spółki wychodzą obronną ręką z ze spowolnienia w gospodarce. Ten egzamin wcale się jednak się nie skończył dla rodzimych spółek. Jeśli miałyby się sprawdzić czarne prognozy międzynarodowych instytucji wieszczące recesję w naszej gospodarce, to kondycja przedsiębiorstw i sektora bankowego może się jeszcze pogorszyć. Wówczas kolejne kwartały mogą okazać się jeszcze słabsze.

W najbliższych dniach nieco emocje opadną z uwagi na znacznie mniejszą ilość danych, które mogłyby zamieszać na rynkach. Dla nas samych najistotniejsza będzie publikacja o kwietniowej produkcji przemysłowej. Jednak impulsów rodzimi inwestorzy będą szukać przede wszystkim na pozostałych rynkach. Na amerykańskim rynku akcji indeksy niewątpliwie złapały zadyszkę, która jest efektem powracających obaw o perspektywy największej światowej gospodarki. Jeśli pogląd, że recesja szybko nie ustąpi, zdobędzie zwolenników, inwestorzy znów zaczną stronic od akcji. Z tym większą uwaga należy się przyglądać danym makro.

Główne wskaźniki naszego rynku nieco się oddaliły od szczytów z początku maja, jednak nie na tyle by mówić końcu trwającego od końca lutego odbicia. Ważne poziomy wsparcia na razie zostały utrzymane. Podejrzewam jednak, że właśnie na nich w najbliższych czasie będzie skupiona uwaga inwestorów w Warszawie.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)