Na skróty
GPW: KGHM postraszył inwestorów. Bardziej niż politycy
Arkadiusz Droździel
Arkadiusz Droździel, analityk Money.pl
2011-12-06 17:40
GPW: KGHM postraszył inwestorów. Bardziej niż politycy
Arkadiusz Droździel, Analityk Money.pl

Od kilkunastu lat analizuje procesy zachodzące w gospodarce i na rynkach finansowych. Zwolennik inwestowania w dłuższym horyzoncie czasowym.

GPW: KGHM postraszył inwestorów. Bardziej niż politycy

Autor: Arkadiusz Droździel

KGHM po raz kolejny w ostatnich tygodniach został negatywnym bohaterem sesji. Tym razem inwestorów wyraźnie zaniepokoiła informacja o planach zakupu kanadyjskiej spółki wydobywczej za kwotę niemal 9,5 mld złotych.

WIG20, który praktycznie przez całą sesję tracił na wartości, znacznie przyspieszył spadki po tej zapowiedzi. Ostatecznie zakończył dzień ponad dwa procent poniżej poniedziałkowego zamknięcia. Widoczne straty poniosły również mWIG40 i sWIG80.

Zobacz notowania WIG20 i akcji KGHM

Reakcja inwestorów na plany władz KGHM przejęcia kanadyjskiej spółki wydobywczej Quadra FNX Mining Ltd. za kwotę 2,9 mld dolarów kanadyjskich, czyli około 9,5 mld złotych, jest o tyle zrozumiała, że transakcja ma zostać sfinansowana ze środków własnych koncernu. A to może oznaczać, że dywidenda z tegorocznego zysku - który będzie rekordowy i przekroczy zapewne 10 mld zł - będzie dużo niższa niż wcześniej zakładano.

Niepokój ten przełożył się na przecenę akcji KGHM, które ostatecznie straciły na wartości niemal 8 procent. To się natomiast przelicza na niemal połowę spadku całego indeksu warszawskich blue chipów i jedną trzecią w przypadku WIG-u.

Wtorkowa sesja od początku przebiegała w niezbyt dobrej atmosferze. To efekt zapowiedzi agencji ratingowej Standard and Poor's o umieszczeniu ratingów 15 krajów strefy euro (poza Grecją,m która ma już najniższy z możliwych ratingów oraz Cypru) na liście obserwacyjnej z możliwością ich obniżki. Po kilku godzinach to samo analitycy uczynili z ratingiem Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej. Co więcej zagrozili, że sześciu krajom, w tym Francji i Niemcom, obniżą rating z najwyższego poziomu AAA. Stanie się tak, jeżeli europejscy przywódcy nie dojdą do porozumienia w sprawie kompleksowych rozwiązań kryzysu zadłużeniowego w Eurolandzie.

Praktycznie bez echa przeszła natomiast informacja o przyjęciu przez polski rząd przyszłorocznego budżetu. Zgodnie z wcześniejszymi oczekiwaniami wybrano wariant ze wzrostem PKB na poziomie 2,5 procent i deficytem w wysokości 35 mld złotych.

Wśród spółek z WIG20, poza najbardziej taniejącymi papierami KGHM, ponad pięć procent straciły na wartości akcje PBG, a prawie cztery procent PKN Orlen. Niemal z trzyprocentową przeceną pogodzić się natomiast muszą akcjonariusze Lotosu.

KGHM chwieje warszawskim parkietem

Arkadiusz Droździel, godz. 15:20

Jeden z największych na świecie producentów miedzi i srebra poinformował o kupnie kopalni w Kanadzie za niemal 2,9 mld dolarów kanadyjskich.

Akcje jednej z największych spółek notowanych na GPW w kilka zjechały o 7 procent poniżej wczorajszego zamknięcia. To pociągnęły w dół indeks największych spółek, który traci ponad jeden procent.

Gwałtowna wyprzedaż akcji KGHM jest następstwem informacji podanej przez spółkę, że za kwotę niemal 2,9 mld dolarów kanadyjskich, czyli około 9,5 mld złotych nabędzie 100 proc. akcji spółki Quadra FNX Mining Ltd., która wydobywa m.in. m.in. miedź, nikiel, złoto, platynę, pallad w kopalniach w USA, Chile i Kanadzie.

Tak znaczny wydatek oznacza, że mało realna jest wypłata z tegorocznego rekordowego zysku, który jest spodziewany na poziomie ponad 11 mld złotych.

W tej sytuacji praktycznie bez echa przeszła informacja podana przez premiera Donalda Tuska, że w przyszłoroczny budżet zakłada wzrost PKB na poziomie 2,5 proc., a deficyt budżetowy nie powinien przekroczyć 35 mld złotych.

GPW: Niemcy poprawili nastroje, ale...

Paweł Zawadzki, godz. 13:09

Fantastyczny odczyt zamówień w niemieckim przemyśle znacznie przebił prognozy analityków. Eksperci wskazywali na wartość w pobliżu zera, lecz ostatecznie dynamika wyniosła 5,2 procent w stosunku do poprzedniego miesiąca. Wynikać to mogło jednak z niskiej bazy.

WIG20 zniżkuje 0,2 procenta. Słabiej radzą sobie indeksy mniejszych spółek. MWIG40 spada 0,75 proc., a sWIG80 0,71 procenta.

Zobacz zachowanie najważniejszych indeksów na polskiej giełzie

Na Zachodzie Europy indeksy raczej nie zmieniły drastycznie poziomów. Główne giełdy znajdują się pod kreską, ale skala wyprzedaży nie jest duża. DAX traci 0,75 proc., a FTSE 0,3 proc. i CAC40 0,5 procenta.

W WIG20 nie było dużych przetasowań. Najmocniejszym papierem pozostał deweloper GTC. Niepokojąco wyglądają notowania Amrestu w mWIG40. Walor traci ponad 7 procent, po upublicznieniu rekomendacji sprzedaj analityków Ipopema.

GPW: Groźby S&P nie wystraszyły inwestorów

Artur Nawrocki, godz. 10.00

Strasząca agencja S&P nie wpłynęła znacznie na inwestorów w Polsce. Byki łatwo nie odpuszczają i szykują znowu atak na barierę 2300 punktów.

WIG20 zniżkuje 0,3 procenta, podobnie tracą małe spółki z sWIG80. Bardziej spadają średnie przedsiębiorstwa wchodzące w skład indeksu mWIG40.

Zobacz jak rozpoczęły sesję warszawskie blue chipy

W Europie po początkowej słabszej reakcji inwestorów na otwarciu sesji, kupujący doszli do głosu. Wcześniej indeksy w Azji były na solidnych minusach. Teraz DAX traci 0,8 procenta. Bliżej kursu odniesienia znajduje się CAC40 i brytyjski FTSE.

W Szwajcarii opublikowano raport o dynamice cen detalicznych. Spadek cen okazał się mocniejszy niż prognozowali analitycy i jednoznacznie wskazuje na deflację. JSW i PBG są najbardziej tracącymi spółkami w WIG20 zniżkującymi ponad 1 procent. Najlepiej radzi sobie deweloper GTC.


Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

Paweł Zawadzki, 05.12, godz. 23.15

Umieszczenie 15 państw strefy euro (w tym Francji i Niemiec) na liście obserwacyjnej z możliwością obniżenia ich ratingów przez agencję Standard&Poor's to nie najlepszy prognostyk przed rozpoczęciem notowań w Europie. Reakcją wcale nie muszą być jednak gwałtowne spadki. Wcześniejsze doniesienia na ten temat schłodziły zapędy kupujących, jednak nie spowodowały mocnej wyprzedaży na Wall Street.

Mimo że po poniedziałkowym spotkaniu z ust Angeli Merkel, czy Nicolasa Sarkozy'ego ponownie nie padło zbyt wiele konkretów, to zapewnienie o porozumieniu niemiecko-francuskim wystarczyło, aby utrzymać wzrosty w Warszawie i na większości giełd Starego Kontynentu. Było także paliwem dla kupujących akcje na amerykańskich giełdach.

Na Wall Street wystarczyło go jednak tylko na pierwszą część sesji. Ostatnie godziny notowań to sukcesywnie rosnąca przewaga inwestorów pozbywających się akcji. Choć główne indeksy nowojorskich giełd pierwszą w tym tygodniu sesję również zakończyły wyraźnie nad kreską, to finalne wzrosty były sporo mniejsze niż w najlepszym dla kupujących momencie.

Zobacz jak radziły sobie w poniedziałek główne indeksy Wall Street
Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Inwestorów handlujących na Wall Street nie przestraszyły słabsze od oczekiwań analityków dane obrazujące aktywność gospodarczą w amerykańskich usługach (ISM Non-Manufacturing PMI), czy o zamówieniach w przemyśle. Z pomocą graczom liczącym na spadki kursów akcji przyszły ponownie doniesienia dotyczące działań agencji ratingowych, a konkretniej potencjalnych decyzji jednej z nich - Standard&Poor's.

Według źródeł zbliżonych do agencji, na które powoływał się Bloomberg, miała ona pogrozić obniżeniem ratingów Niemiec, czy Francji (ich wiarygodność kredytowa znajduje się obecnie na najwyższym poziomie AAA), jeśli pogłębi się kryzys zadłużenia. Na listę obserwacyjną z możliwością obniżenia ratingów miały trafić wszystkie kraje członkowskie strefy euro. Po zamknięciu sesji za Oceanem spekulacje zostały potwierdzone - S&P umieściła na liście obserwacyjnej 15 krajów strefy euro. Już wcześniej znajdował się na niej Cypr. Pominięta została natomiast Grecja, której wiarygodność kredytowa znajduje się na śmieciowym poziomie CC.

Nie najlepsze sygnały niosą także wykresy. S&P500 nie zdołał uporać się z poziomem 1.260 pkt, a DJIA z okolicami 12.150 punktów. Bezskuteczną próbę ataku na linię 2.300 pkt przeprowadził natomiast warszawski WIG20. Niepokoić może także skala obrotów, które w przypadku 20 największych spółek GPW, mimo całkiem przyzwoitego wzrostu indeksu, ledwie przekroczyły 400 mln złotych. Drogę w kierunku sierpniowych szczytów otworzy indeksowi największych spółek dopiero pokonanie obszaru 2.300-2.320 punktów.

Z jednej strony, coraz mocniej zaciskająca się pętla zadłużenia i coraz odważniej działające agencje ratingowe mogą zmusić europejskich polityków do podjęcia zdecydowanych i konkretnych działań, co powinny dyskontować kursy akcji i giełdowych indeksów. Z drugiej, do zakończenia czwartkowo-piątkowego szczytu przywódców Unii Europejskiej o nastrojach graczy decydowały będą przede wszystkim medialne doniesienia, plotki, czy spekulacje. Te z kolei wcale nie muszą być korzystne dla giełdowych byków. Wzrosty w grudniu wciąż są jak najbardziej możliwe, jednak szarpanie indeksów może przetestować nerwy wielu inwestorów.

Sam porównuj na wykresach spółki i indeksy
Zobacz więcej:sesja na GPW
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 


Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

kedyw / 31.60.5.* / 2011-12-07 00:08
Rajdu św.Mikołaja nie było, po dzisiejszych spadkach znamy kierunek, niestety nie w górę (trwale, a nie na chwilę), ale w dół.Miałem nadzieję na hossę, ale inwestorzy śmieją się z prób ratowania euro i Europy. Złudzenia prysły, trzeba czekać kilka lat na hossę.

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

Dobrze poinformowany Inwestor / 146.185.23.* / 2011-12-06 23:29
a ja wiedząc to o czym wy tu piszecie kupilem za wszystko w tym tygodniu. Spadkanie w Brukseli 8,9 będzie punktem kulminacyjnym w tej bessie. Od tego momentu można mówić o hossie

a ja zaczne liczyc zyski
(macie jeszcze 2 dni na zakupy)
 
bbbbbb / 94.40.46.* / 2011-12-07 06:41
sprawdż jakie jest zadłużenie krajów euro i pomyśl , że poklepywnie, uśmiechy jeszcze nic nie kosztują bo na długi już brak kasy - może spłacą za 100 lat

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

ja terż się nie znam, ale powtarzam / 77.254.61.* / 2011-12-06 22:09
Wczoraj wpadł na giełdę jakiś facet z S&P, nie zna się na tym co robi, ale mówił, że zamierza obniżyć rating całej strefie euro, jak leci...
 
Emerytka z oszczednosciami / 199.48.147.* / 2011-12-06 22:14
nie wierze w to co mówisz. bo to nie ma pokrycia. wszystko jest w cenach. Wole pewne informacje maklerów z giełdy..

-kupuje jutro
ps
dziekuje za poufne informacje
 
Sprzątaczka u prezesa, sama złyszałam jak mówił sekretarce / 77.254.61.* / 2011-12-06 22:20
Jak jest w cenach, to znaczy że był czas sprzedać, bo już nie urośnie...

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

Nikogo nie da już się na to nabrać / 77.254.61.* / 2011-12-06 22:05
Dokładnie jak pisałem, puścili plotkę, podskoczyli dla wykonania kolejnej dystrybucji i w końcówce oddali cały podskok.

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

Marek_mechanik_Nadarzyn / 205.251.156.* / 2011-12-06 21:57
cos w tym musi byc co tu kilku gada.
Dziaiaj przyjechal do mnie jeden makler z gieldy warszawskiej (jestem mechanikiem) i zapytal czy gram na gieldzie. powiedzialem ze nie. A on mi powiedzial zebym kupowal za wszystko co mam bo w piatek poczatek wielkiego odpalu do gory..
Nie wiem, nie znam sie dlatego tu przyszlem
chyba trzeba kupowac

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

Czas pozbyć się złudzeń / 77.254.61.* / 2011-12-06 21:54
Premier Wlk. Brytanii nie podpisze żadnej zmiany traktatu...

UK PM Cameron says will not sign a European union treaty on Eurozone

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

Syn_AF@finanse / 146.185.23.* / 2011-12-06 21:42
witam
jestem synem jednego z pracownikow ministerstwa finansow. Tam tez spodziewają się wielkiego skoku do góry na giełdach już w piątek. Ponoć juz jest recepta na problemy EU.

ponizej widzialem ze wypowiadali sie pracownicy GPW i tez mowili ze wzrosty
-wszystko wiec sie zgadza!!!, chyba trzeba kupowac

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

QE1, 2, 3, ....n / 77.254.61.* / 2011-12-06 21:41
Przed każdym z dotychczasowych spotkań, a było ich multum, a każde ważniejsze od poprzedniego, zawsze wszyscy wierzyli,że nie może być nic innego, jak tylko cudowane rozwiązanie wszystkich problemów świata, aż dziw bierze, że musieli aż do tej pory czekać, i od razu na to nie wpadli...

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

Czym to pachnie? / 77.254.61.* / 2011-12-06 21:33
Akcje producenta narzędzi medycznych spadają blisko 20% po oskarżeniu, że na drodze ustawionego, przepłaconego przejęcia wyciśnięto ze spółki publicznej pieniądze rzędu 20 - 23 mln $...

Shares of China Medical (CMED -19.5%) plunge after Glaucus Research alleges the medical device maker's CEO "orchestrated an acquisition to embezzle roughly $20-$23 million from the public company." Glaucus says CMED overpaid for the acquisition from an entity it believes is secretly related to the company's CEO. CMED denies the allegations.

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

I to są realia / 77.254.61.* / 2011-12-06 21:25
Ubywa mejsc pracy w zastraszającym tempie, poczta w Stanach na krawędzi bankructwa, zwalnia 28.000 ludzi...

"The U.S. Postal Service on Monday reaffirmed plans to close up to 252 of its 461 mail processing plants in the next year and slash 28,000 jobs from its payroll.

The move also includes scrapping its next-day delivery standard for first-class mail.

"The fact of the matter is our network is too big," Dave Williams, USPS vice president for network operations, said at a Monday news conference. "We've got to make adjustments today"
 
Eternit z Azbestu / 2011-12-06 21:42 / Tysiącznik na forum
Dlatego trzaba zlikwidować ograniczenia prędkości, aby nadmiar ludności wyginął inaczej będzie katastrofa.

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

AQUA_deliver / 88.196.63.* / 2011-12-06 21:07
dobry wieczór
jestem dostawcą wody minelarnej do budynku GPW w warszawie.Znam kilku maklerow bardzo dobrze. Powiem wam w tajemnicy ze maklerzy mowią że bedzie ogromny odpał w piątek po posiedzeniu w brukseli. Ponoć wszyscy są załadowani pod korek. Sam wziąłem porzyczkę na akcje
-kupujcie bo czeka duzy zarobek
 
wuj dobra rada / 178.183.148.* / 2011-12-06 21:49
A ja zamiatam liście pod budynkiem GPW i tez przez okno słyszałem jak maklerzy mówili że w Unii już wymyślili jakiś genialny plan - jakiś dodruk kasy czy coś - dokładnie nie słyszałem i że będzie bosko, więc też się zapożyczyłem na 3 stówy u szwagra i kupiłem za wszystko akcji. I wam tez tak radzę
 
Ochroniarz_GPW / 88.198.109.* / 2011-12-06 21:26
Krzysiek z AQUA SU.... to ty????

potwierdzam to prawda!!!
Ja pracuje na ochronie przed budynkiem GPW, podnosze szlabany. Mnie koledzy mówią to samo, wszyscy spodziewają się wyskoku do góry, po pozytywnym rozwiązaniu problemu w EU

maklerzy już wiedzą...

ja też jestem zakupiony
 
Naganiaczy ci u nas dostatek / 77.254.61.* / 2011-12-06 21:16
Odpał, to już był, przed posiedzeniem, nie jednym zresztą. A każde zawsze jest przełomowe...
W ogóle od posiedzeń nic się w gospodarce nie poprawia. W PRL jak był jakiś kryzys czy problem, to zawsze powoływali Komisję, która nic nie robiła, za to wszyscy myśleli,ze jak mówią, to robią...
Zastaw jeszcze dom i żonę...

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

double agent sc / 99.234.78.* / 2011-12-06 20:44
Każdy analityk giełdowy w cywilizowanym świecie musi podawać wyniki swojej pracy. Ranking analityków giełdowych profesjonalistów oraz amatorow blegerów powinien być stałą pozycją obok: Walut, Prawa, Emerytur, Funduszów, Podatków itd. na takim forum jak money.pl. Rating powinien zawierać porównywanie cen akcji przywidywanych przez analityków w danym okresie czasu np 2 tygodnie, 3, miesiąc lub pół roku itd. Jeżeli czytelnicy będą widzieli jaki procent zysku czy strat miał analityk to tym samym sami bez niczyjej pomocy będą mogli ocenić czy analityk jest dobry czy nie a poza tym będą mogli wyodrębnić napędzaczy i oszustów z ogólnej grupy. Same opisywanie atmosfery na giełdach przez analityków nic nie daje i jest stosunkowo bardzo łatwe. Wystarczy przepisać co inni piszą.
 
zulu_trade2 / 46.113.159.* / 2011-12-06 20:53
zaraz zaraz - nie pogubiłeś sie????
-kogo obchodzą bzdury "analitykow", ktorzy zielonego pojecia o gieldzie nie maja i w ciagu dnia potrafia zmieniac sfoje "analizy"

sprawa 2 - popatrz na buźki niektórych z nich - przecież te dzieciaki nie zaliczyły nawet jednego calego cyklu na gieldzie - co wiec mogą o tym wiedzieć

3 analityków mozna czytać, ale decyzje podejmować samodzielnie - ja osobiście traktuje ich analizy jako chumoreskę

i tyle w temacie
 
double agent sc / 99.234.78.* / 2011-12-06 21:11
Nie pisałem, że analitycy podają bzdury. Ich buźki są ich prywatną sprawą. Jeżeli ich wypowiedzi wydają się tobie pełne humoru to znaczy, że …dobrze się bawisz.

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

asdfsdfsd / 83.10.184.* / 2011-12-06 19:47
brydzia, można wiedzieć na jakiej podstawie zawarłeś dzisiejsze transakcje na kontraktach ?
 
b r y d z i a / 2011-12-06 20:12 / portfel / Tysiącznik na forum
jasne
chwila
 
b r y d z i a / 2011-12-06 20:20 / portfel / Tysiącznik na forum
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/5d1eb159b268a65d.html

2 strefy czasowe o ktorych wspominalem pare dni temu : 5-6 grudzien oraz 12-15
pierwsza wzmocniona 2.62 impulsu spadkowego - niesamowita geometria
nie wykluczam jeszcze podejscia do 12-15
zwlaszcza ze FW zamknal sie na minie ostatnich dni, a nize ponizej - bazowy zamkniecie ponizej...

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

jack fox / 78.131.143.* / 2011-12-06 19:32
Ten KGHM to jakies żarty!!Myslą ze na rynku surowcow sa potentatami na skalę światową!!I mogą przepłacać jak już czają się na nich aby ich wydoić!!Każda spółka też ma swoją ''masę krytyczną''!!A oni zachowuja się tak jakby mieli nieograniczone rezerwy!!
 
kri / 83.31.74.* / 2011-12-07 00:59

KGHM to jakies żarty!!Myslą ze na rynku surowcow sa potentatami na skalę światową

Lepiej późno niż wcale. Wydobycie w kraju kończy się - za drogo pod rządami Tuska. Akcjonariusze mogą być zadowoleni z Zarządu. Tusk broni kredytobiorców za pomocą podatków - to błędna droga i tworzy inflację zamiast wzmocnić złotego i dziesięciolatki. Lepiej inwestować na rynku dewizowym niż przejadać dywidendę i dodatkowo utrzymywać biurokrację Tuska. (: ))
 
Nie wiadomo na jakiej planecie żyją / 77.254.61.* / 2011-12-06 19:43
Szczególnie, że świat jest na krawędzi krachu finansowego, który z pewnością uderzy w producentów surowców, których nadmiar leży na rynku w postaci przewartościowanych zapasów, z powodu sztucznego popytu wywołanego drukowaniem pustego pieniądza przy spadku fizycznego zapotrzebowania.
Z drugiej strony grozi nam załamanie finansów państwa i wpływów do budżetu, z czego jakby nasi rządzący nie zdawali sobie w ogóle sprawy...

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

K*********** / 173.254.216.* / 2011-12-06 18:44
kto to jest trans. ?
 
b r y d z i a / 2011-12-06 19:17 / portfel / Tysiącznik na forum
trans. ?
kiedys sie nazywał BRYDZIA i był kobietą
ale po latach robienia z siebie debila (zawsze odwrotnie rynek jezdzil - do dzis nic sie nei zmienilo) zmienił płeć, no i juz nie loguje sie jako brydzia, mowi, ze money zbanowalo mu nika

czyli teraz jest mezczyzną
a jak ktos zmienia płeć to transwestytą, w skrocie trans. :))))

czasem jest pasożytem, bo to leń ktory siedzi cale dnie na utrzymaniu rodzicow i nic nie robi tylko gapi sie w monitor i doradza co mamy robic :))))))))))))
 
K*********** / 217.115.137.* / 2011-12-06 19:23
no dobra ale jaki ma nick?
czy to dreyfus, megabessa, ten gosc co tam spamuje?
kto???
 
b r y d z i a / 2011-12-06 19:27 / portfel / Tysiącznik na forum

megabessa

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

To musi się zmienić / 77.254.61.* / 2011-12-06 18:14
Stany bankrutują, bo ich system bankowy jest niewydolny, zbytnio skoncentrowany w ręku kilku największych instytucji, które w sytuacji trwającego kryzysu nie bardzo mają już na zcym zarabiać, a są za duże, żeby uratować i ciągną wszystko na dno...
Banki nie mogą pozostawać poza kontrolą państwa, muszą być instytucjami użyteczności publicznej, a nie lewarowanymi spekulantami maksymalizującymi swój zysk kosztem gospodarki i obywateli, którym mają służyć. Nikt nie wie jaki naprawdę jest faktyczny stan ich finansów.

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

b r y d z i a / 2011-12-06 18:03 / portfel / Tysiącznik na forum
ty trans.
zauwazylem, ze jak ktos napisze, ze cos kupil albo sprzedal to mu zaraz do gardła skaczesz
zazdroscisz ze cie nie stac ?

popros tatusia o pomoc

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

b r y d z i a / 2011-12-06 17:59 / portfel / Tysiącznik na forum

jak się pracuje na swoim i sra na system,

ty , pasożyt
jak sie robi na swoim to sie podatków i zusu nie płaci ?

ty jak juz chcesz klamac to rob to mądrze deklu
 
lukaszwych.niel / 46.113.167.* / 2011-12-06 18:28
no w szarej strefie się nie płaci
 
b r y d z i a / 2011-12-06 18:36 / portfel / Tysiącznik na forum
co ty lukaszwych
myslisz, ze ten glab ktory siedzie przy kompie od rana do wieczora kreci jakies biznesy ?

to zakompleksiony ciec ktory tu opowiada w jakim luksusie zyje

dzisiaj mu do domu 2 telewizory i 2 laptopy wjechaly :))))))))

hehehehhehehehhehehehhehe
 
zulu_trade2 / 46.113.88.* / 2011-12-06 18:38
buahahahahahahahaha
 
b r y d z i a / 2011-12-06 18:00 / portfel / Tysiącznik na forum
to jakie to jest sranie na system ? :))))))

ty jak zwykle nie ogaraniasz tego co piszesz
sam siebie nie rozumiesz :)))))))))))))
 
lukaszwych.niel / 46.113.167.* / 2011-12-06 18:29
no jak się jest w szarej strefie to jest sranie na system.

Wszystko sie zgadza
 
b r y d z i a / 2011-12-06 18:01 / portfel / Tysiącznik na forum
kopie cie zycie, kopie cie rynek
twoj chlopak tez cie kopie
kto cie trans. nie kopie ?

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

b r y d z i a / 2011-12-06 17:55 / portfel / Tysiącznik na forum

mega bessa / 78.8.122.* / 2011-11-04 11:33
wy znow nie kapujecie,pierwszy raz w historii dołek bessy z ropą po 111$

dobre ? :))))))))))

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

b r y d z i a / 2011-12-06 17:54 / portfel / Tysiącznik na forum
uwielbiam punktować pasożyta jego wlasnymi tekstami :)))))))))))))))

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

polak2 / 84.10.25.* / 2011-12-06 17:48
I TAK SIĘ WYPROWADZA KASE Z KRAJU BY NIE DAĆ DEWIDĘDY DO BUDŻETU ??????????
 
A nie będzie na emerytury i szptale / 77.254.61.* / 2011-12-06 17:51
No nie ma to jak utopić w czymś za granicą, kto za tym trafi?
Kiedyś zrobili wycieczkę do Kongo.
 
Wystarczy się wpakować / 77.254.61.* / 2011-12-06 17:56
Jak się zacznie, to potem zacznie się ssanie...
Jak wiele inwestycji, kosztorys niski, a potem rosną jak balon, studnia bez dna...
A kryzys dopiero zaczyna się, więc popyt na surowce spadnie i wszystkie kalkulacje pójdą do kosza...

A mamy złoża geotermalne, które są energią niewyczerpalną, nie niszczącą środowiska, nie powodującą efektu cieplarnianego...
 
Jak mamy wyjść z kryzysu? / 77.254.61.* / 2011-12-06 18:03
Geotermia toruńska ma wydajność 700 m sześciennych na dobę wody o temperaturze ponad 65 stopni, pozwoli ogrzać zimą 20% Torunia, a latem może skorzystać całe miasto.
I tak powinno się inwestować w swoje zasoby, a nie w drogie, likwidowane elektrownie atomowe, uzależniając się od wszystkiego - sprzętu, technologii, surowca z zagranicy,a potem siedzieć na górze odpadów radioaktwnych...

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

b r y d z i a / 2011-12-06 17:47 / portfel / Tysiącznik na forum
Wpis usunięty ze względu na złamanie regulaminu forum

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

b r y d z i a / 2011-12-06 17:45 / portfel / Tysiącznik na forum
to jedziemy
łamiemy dołki i dalej pakujemy !!!
 
mega bessa / 78.8.123.* / 2011-12-06 17:48
XABCD i ACCORD z bessy przy 2130 ,

buhahahahahhahahahahah
 
b r y d z i a / 2011-12-06 17:50 / portfel / Tysiącznik na forum
tatusku, kup mi laptopa :))))))))))))))))))))))))))))))

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

b r y d z i a / 2011-12-06 17:43 / portfel / Tysiącznik na forum
wy znow nie kapujecie
mega bessa pisze o koncu bessy a wy tu o jakis armagedonach

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

żuberek / 88.199.232.* / 2011-12-06 17:42
Najgorszy inwestor roku 2011

1/ LONGTERM

kilka dni temu pisał "Dlaczego Polskie Akcje? Dlaczego właśnie teraz?"

dziś pisze "Czy czeka nas Armagedon na giełdzie? "CZARNY SCENARIUSZ 2012" "
 
b r y d z i a / 2011-12-06 17:44 / portfel / Tysiącznik na forum

Najgorszy inwestor roku 2011

ja bym tam postawil na tym miejscu transwestyte
tylko nie wiem czy mozna stawiac tych co nic robia tylko piszą :))))
 
mega bessa / 78.8.123.* / 2011-12-06 17:44
obejrzyj jego film , to debil po 7 klasach , teraz kumplowi ksiązkę w promocji sprzedje

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

b r y d z i a / 2011-12-06 17:40 / portfel / Tysiącznik na forum

mega bessa / 78.8.123.* / 2011-12-06 17:36
+ - 0 usuń
wy znów nie kapujecie

:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

jak ja sie ciesze ze bog zeslal mi ciebie tu do nas :))))))))))))))))))))

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

b r y d z i a / 2011-12-06 17:36 / portfel / Tysiącznik na forum
wpadły 2 sztuki na klozet
pod ten pasożytowy rajd mikołaja
 
mega bessa nie dla leszcza / 78.8.123.* / 2011-12-06 17:40
weź nie piiiierdol, przecież ty masz 6000 depozytu i wziąłeś 4 Ski pod Bessa żeby kupić Accorda bo widziałeś Xabcd , buhhhhhhhhhha
 
b r y d z i a / 2011-12-06 17:46 / portfel / Tysiącznik na forum
nawet cieciu nie rozumiesz co ja do ciebi pisalem

6000 wystarczylo na 4 sztuki
moje depo jest wystarczajace na sztuk 12-14

ogarniasz ?

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

mega bessa / 78.8.123.* / 2011-12-06 17:36
wy znów nie kapujecie , teraz jest znów nakłanianie Merkel żeby drukowała w piątek , to jest nacisk a potem kończymy odpał chyba że padnie 2200 pkt
 
Król jest nagi, w kasie same długi / 77.254.61.* / 2011-12-06 17:41
To jest ostatni podryg bankrutów...
Trzeba odpisać straty przed świętami...
 
Nie ma nadziei / 77.254.61.* / 2011-12-06 17:44
Dlatego latają tacy wystraszeni, bo nie namówią innych, żeby zbankrutowali jak oni, dla ich ratowania...
 
b r y d z i a / 2011-12-06 17:37 / portfel / Tysiącznik na forum

wy znów nie kapujecie

pewnie
my same debile jestesmy
ty jest taki mozg ze ci sie w czaszce nie miesci :)))))

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

Ładn ie to tak nie wierzyć w Św. Mikołaja? / 77.254.61.* / 2011-12-06 17:33
Sieć handlowa Metro AG -14,01%, sezon świąteczny zaczął się rozczarowaniem
 
Mega bessa / 78.8.123.* / 2011-12-06 17:37
człowieku już dawno pisałem , te DEBILE mają telewizory w Media Markt droższe o 50% , jak ja dałem w OLE OLE za telewizor 5000 to w Media Markt 6900 ,

IDIOTÓW w Polsce nie ma
 
b r y d z i a / 2011-12-06 17:41 / portfel / Tysiącznik na forum

jak ja dałem w OLE OLE

nie ty , tylko twoi rodzice pasożycie
a to roznica
 
mega bessa / 78.8.123.* / 2011-12-06 17:47
żeby cie w****** to ci powiem że synowi do pokoju też taki kupiłem i 2 laptopy po 4 000 własnie przyszły , niech sobie dzieciak zażywa luksusu


widzisz pacanie jak się pracuje na swoim i sra na system, a ty na etaciku i 6000 zł depozytu , buhhhhaaaaa
 
b r y d z i a / 2011-12-06 17:49 / portfel / Tysiącznik na forum
buahhahahahhaha

bajkopisarz to ty zawsze byles dobry

moze juz auto synkowi kupiles na osiemnastke ?
czy narazie tylko scigacza ? :)))))
 
b r y d z i a / 2011-12-06 17:49 / portfel / Tysiącznik na forum
a moze juz mu chate postawiles ?

pasozyt - TY TO MASZ FANTAZJE :))))

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

b r y d z i a / 2011-12-06 17:31 / portfel / Tysiącznik na forum
buhahahahah
 
b r y d z i a / 2011-12-06 17:33 / portfel / Tysiącznik na forum
mega bessa / 78.8.122.* / 2011-11-04 11:33
pierwszy raz w historii dołek bessy z ropą po 111$

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

Wyciągnęli mocno po S-ki i teraz sruuu / 77.254.61.* / 2011-12-06 17:27
To nie tylko KGHM, PKN -4,14%.

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

jack fox / 78.131.143.* / 2011-12-06 17:26
Św.Mikolaj już jest posrany w rajty!!!

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

Zapakowany_pod Korek / 93.114.44.* / 2011-12-06 17:26
szanowni państwo jesteśmy w dołku bessy, tak jak wielu znanych analityków twierdzi. Czas na kupowanie. nie dajcie się oszukiwać płatnym naganiaczom na spadki - chcą obkupić się taniej.
 
Pracownik_GPW / 93.182.132.* / 2011-12-06 17:29
dokładnie. Już wczoraj mówiłem. ze jestem pracownikiem GPW. znaczy pracuje na ochronie i podnoszę szlabany. Ale sporo ludzi znam, którzy tam pracują. Wszyscy mówią że są zapakowani, przed wielkim odpałem do góry - sam kupiłem

wiem że zarobie bo mam dojścia do samego żródła
 
też pracownik / 83.6.248.* / 2011-12-06 17:40
Witam!
Kurcze, ja też tam pracuję, pijemy wódkę na parkingu z tymi maklerami czy jak tam ich zwał, jak popiją to mówią Władziu bierz krótkie, ale ja nie znaju co to jest. W krótkich spódniczkach?
 
Sprzątaczka_z_GPW / 87.118.104.* / 2011-12-06 17:46
dzień dobry tez tam pracuje - sprzątam!

Marek, Artek - to wy???

Obiecaliście że nie będziecie mówić nikomu że idą wzrosty!!!. Przecież mogą nam akcje wykupić..Co wy robicie???
 
też pracownik / 83.6.248.* / 2011-12-06 18:16
Maryśka, to ty?
Obiecalim, ale one to były dopiero letko napite. Później, jak żygali, mówili ze to sciema, bieri krótkie bo idzie armagedona, ta z jakiejś puszki z niejaką pandorą. a jak twój stary, jeszcze nie moze? Bo wiesz, ja jak by cie przyparło to ja no wiesz....

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

...ich zawsze wyroluje / 77.254.61.* / 2011-12-06 17:24
Wiara w Św. Mkołaja jest konieczna...
Bo jak wszyscy myślą tak samo, to rynek ...

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

NMasz s[pawacz znów pewnie uwierzył w hopssę? / 77.254.61.* / 2011-12-06 17:22
Wykonali na FKGH skok po nowe S-ki, dzięki czemu ci, co nie zdążyli wcześniej sprzedać mieli okazję...

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

b r y d z i a / 2011-12-06 17:22 / portfel / Tysiącznik na forum
ty
MEGA BESSAS
dlaczego ty zawsze udajesz durnia, jak ci sie pisze o tym np. ze miesiac temu odtrąbiłes koniec bessy ?

co ? ty nie wierzysz ze to ty pisales ?

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

dertek / 212.87.231.* / 2011-12-06 17:22
św. mikołaju - przyjedź!!! ;-)))
 
b r y d z i a / 2011-12-06 17:24 / portfel / Tysiącznik na forum
mega bessa vel transwestyta vel pasożyt obwieszal mikołaja i jak zwykle trafil :))))))

tego ciecia trzeba rozliczac na bieżąco

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

Gra idzie o grube stawki / 77.254.61.* / 2011-12-06 17:12
Obniżka ratingu może dotknąć rynek obligacji w strefie euro warty 8 bilionów dolarów.

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

b r y d z i a / 2011-12-06 17:08 / portfel / Tysiącznik na forum
pasożyt
jak tam twoj grubas
kiedy sie przekrecil ? jak koncentracja sie nie zminila od 3 miesiecy ?
 
mega bessa / 78.8.123.* / 2011-12-06 17:21
mało tego że się przekręcił bo go nie było w koncentracji co wszyscy tutaj pisali to jeszcze doszedł drugi grubas

Bedzie Mikołaj a po nowym roku ARMAGEDON , a po tem regularna hossa


wystarczy zobaczyć WIG 20 w 2008 roku w poprzedniej bessie na wykresie miesięcznym
 
lukaszwych.niel / 46.113.167.* / 2011-12-06 17:33
No ale pomyśl ze właśnie były te duze wzrosty a ktoś miał taką kase że LOP rósł i nie było ucieczki krótkich. Czyli jakiś duzy gracz musiał je brac.
 
mega bessa / 78.8.123.* / 2011-12-06 17:43
heheheheheh nie dziwię się że nic nie wiesz skoro twoim nauczycielem był głupek LEBIEGA BIG
 
b r y d z i a / 2011-12-06 17:28 / portfel / Tysiącznik na forum

mało tego że się przekręcił bo go nie było w koncentracji

1 dzień :))))))))))))))


Bedzie Mikołaj

no no

ARMAGEDON

dołek przeciez obwiesciles miesiac temu

czemu ty jestes taką piz dą i probujesz wmawiac ludziom ze nie mowiles to co mowiles :)))))

czemu ty robisz ludzi w ch o o ja ?
 
b r y d z i a / 2011-12-06 17:28 / portfel / Tysiącznik na forum
myslisz, ze swiat na tym polega ze wszyscy wszystkim maja robic w ch o o j a
co ?

kto cie tego nauczyl ? tatus ?
 
b r y d z i a / 2011-12-06 17:11 / portfel / Tysiącznik na forum
moze zrobil to w myślach ? :))
 
b r y d z i a / 2011-12-06 17:12 / portfel / Tysiącznik na forum
ty pasożyt
prosisz jeszcze starych o hajs na depo czy juz ci wstyd ?

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

A na to nie ma już ochoty / 77.254.61.* / 2011-12-06 16:49
Już wiadomo,że sezon sprzedaży świątecz nej się nie uda. Próbowali wciągnąć klientów do sklepów atrakcyjnymi rabatami, ale na ujemnych marżach, co ludzie skawpliwie wykorzystali i wstrzymali się z dalszym kupowaniem do powtórki z rozrywki....
 
Zróbcie coś z nim -Evka35 / 135.196.0.* / 2011-12-06 16:55
pracuje w handlu i jeszcze takich glupot nie czytałam żeby promocje były na ujemnych marżach!!!.
Jesteś nawiedzodzym oszołomem, płatnym naganiaczem i tyle w temacie!!!
 
boluś co sika do chrzcielnicy / 83.7.187.* / 2011-12-06 17:00
co ten gościu cię tak wq rwił tymi plusami ujemnymi, to przecież normalka w tym dzikim kraju

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

mega bessa / 78.8.123.* / 2011-12-06 16:36
Boryszew jak nie wybroni 69 groszy to dużo niżej 58

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

dertek / 212.87.231.* / 2011-12-06 16:26
Parę słów i już odbija"

KGHM nadal mieści się w 30-50 proc. widełkach dywidendy - mówi prezes KGHM Herbert Wirth

Niezależnie od dużych wydatków, dywidenda KGHM "będzie przyzwoita" - dodaje prezes.

http://www.parkiet.com/artykul/1126283-KGHM-kupuje-Quadra-FNX-Mining-Ltd--za-9-44-mld-zl.html
 
mega bessa / 78.8.123.* / 2011-12-06 16:32
ciekawe jak ten idiota to zrobi , ma przejąc akcje za 9,5 mld , Skarb Państwa chce 2-3 mld z podatku , i jeszcze ma być dywidenda 3 mld zł ,

on już chyba może czuć się zwolniony , KTOŚ TUTAJ KIMŚ KIERUJE I KRĘCI LODY
 
dertek / 212.87.231.* / 2011-12-06 16:36
Prezes twierdzi:
"Nabycie akcji zostanie sfinansowane ze środków własnych pochodzących z nadwyżek z działalności operacyjnej oraz ze zbycia aktywów telekomunikacyjnych – udziałów w Polkomtel i Dialog"
 
mega bessa / 78.8.123.* / 2011-12-06 16:37
to jakieś 10 mld zł w tym roku ,

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

spoko loko / 78.8.123.* / 2011-12-06 16:25
2200 szczyt fali 1 , dopóki to nie padnie jeszcze 5tka w 5tce do skończenia ,
 
dertek / 212.87.231.* / 2011-12-06 16:27
Mega bessa - rozjaśnij proszę ten wywód...
 
mega bessa / 78.8.123.* / 2011-12-06 16:34
robimy od 2130 cały 5cio falowy impuls , dopóki nie padnie szczyt fali 1

skonczyliśmy 3 w górę i traz 4fala w dół ale jak nie padnie 2200 , jak padnie to znaczy że to tylko korekta ABC była i spadamy
 
b r y d z i a / 2011-12-06 16:57 / portfel / Tysiącznik na forum
czyli jak zwykle wzrosnie albo spadnie :))))
trans. ty potrafisz wymyslec cos innego niz zawsze tez same bajki bez ładu i składu ?

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

Nie da się lewarować powietrza / 178.36.141.* / 2011-12-06 16:24
Jak mówiłem, zapowiedź możliwej obniżki ratingu załatwiła piątkowe spotkanie odmownie...
Rynek to zrobił wcześniej nie kupując obligacji funduszu EFSF...

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

Goldman już tu gra komputerem / 78.8.123.* / 2011-12-06 16:22
KGHM to największy syf na GPW się zrobił , mieć tą spółkę ze stopem to tak jakby sobie strzelić w ŁEB

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

Flash crash w panice / 178.36.141.* / 2011-12-06 16:19
Wywalanie trwa, bo lewarowanym spekulantom pozostało niewiele czasu na zgromadzenie gotówki dla umarzających udziały w funduszach...
 
W przebraniu za Św,. Mikołaja / 178.36.141.* / 2011-12-06 16:21
Inni o tym dobrze wiedzą i już ich wiozą...

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

Którzy nagle pojawili się na forum / 178.36.141.* / 2011-12-06 16:16
Tak się kończy łapanie spadających noży na podskoku przez nowo upieczonych "ynwestorów"...

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

Ropa w dół / 178.36.141.* / 2011-12-06 16:12
PKN też się chwieje, -3,4%.

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

Flash crash trwa / 178.36.141.* / 2011-12-06 16:10
Przeciąganie liny w Stanach w sprawie deficytu dokończy sprawę.
Tam też nie popuszczą przed wyborami rządowi...

Re: Agencje ratingowe znów na łowach. Jak zareaguje GPW?

b r y d z i a / 2011-12-06 16:08 / portfel / Tysiącznik na forum
zapraszam mwig poraz 4 i ostatni na dolki
Najpopularniejsze
?
Zacznij wprowadzać nazwę interesującego Cie waloru
Giełda na skróty
Indeks Wartość Zm. [%] Obroty [mln.]
WIG 55862,06 +0,55% 1111,10
WIG20 2460,74 +0,49% 987,40
WIG30 2690,62 +0,73% 1017,35
mWIG40 3852,80 +1,05% 83,62
sWIG80 13665,61 -0,11% 19,86
Indeks Wartość Zm. [%] Godz.
Dow Jones Industrial 18162,99 +0,67% 16:00
Nasdaq 5106,59 +1,47% 17:16
Nikkei 225 20583,87 +0,54% 11:02
DAX 11771,13 +1,26% 17:45