Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zaskakująco dobra sesja na GPW. Sprawdź, co się wydarzyło

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, jak przebiegała sesja na warszawskiej giełdzie.

  Paweł Zawadzki , analityk Money.pl 
  
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
Paweł Zawadzki , analityk Money.pl Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Pierwsza sesja tego tygodnia upływała przy bardzo małej liczbie informacji z zewnątrz. Jeśli wybór zawęzimy jedynie do tych najważniejszych, to można powiedzieć, że nie było ich wcale. Jedyne, na co warto dziś zwrócić uwagę, to nowe dane o liczbie Polaków, którzy zostali w OFE oraz siła krajowych indeksów.

WIG20 na zamknięciu dzisiejszych notowań znajdował się 0,84 procent wyżej niż w piątek. Jeszcze lepiej poradziły sobie WIG30 i WIG50. Najsłabszym ogniwem na GPW były dziś _ maluchy _. Grupujący je WIG250 też poszedł w górę, ale o niespełna 0,5 procent.

Zobacz, jak przebiegała dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Giełdowi inwestorzy nie mogli specjalnie liczyć na wsparcie danych makro. Informacji z amerykańskiej gospodarki nie było wcale. Z europejskiej natomiast poznali jedynie indeks zaufania inwestorów Sentix oraz dane o inflacji producentów w strefie euro. Są to jednak dane, które zazwyczaj mają jedynie drugorzędne znaczenie.

Indeks nastrojów inwestorów w Eurolandzie spadł w sierpniu do 2,7 z 10,1 punktu przed miesiącem, podczas gdy analitycy prognozowali spadek zaledwie w okolice 9 punktów. Inflacja producentów w czerwcu miesiąc do miesiąca wyniosła natomiast 0,1 procent. Tutaj eksperci oczekiwali, że ceny producentów pozostaną na dotychczasowym poziomie.

Wiadomością dnia z rodzimego rynku były najnowsze dane o liczbie Polaków, którzy zdecydowali się pozostać w OFE. Na taki krok zdecydowało się 1,69 miliona Polaków. To sporo mniej niż pierwotne szacunki, ale też znacznie więcej niż prognozowano jeszcze przed kilkoma tygodniami. Jest to więc umiarkowanie optymistyczna wiadomość dla inwestorów handlujących na GPW.

Wszystkie indeksy GPW nad kreską. Inwestorzy...

Paweł Zawadzki, godzina 15:38

Druga faza dzisiejszych notowań upływa pod znakiem pustego kalendarium publikacji z gospodarki. Inwestorzy w końcówce sesji zerkać będą więc przede wszystkim na notowania za Oceanem.

Te, jak dotąd, nie niosą ze sobą specjalnie dużej wartości. Amerykańskie indeksy sesję na Wall Street rozpoczęły bowiem w bardzo bliskiej okolicy swoich piątkowych zamknięć.

Zdecydowanie ciekawiej jest w Europie, gdzie rozpiętość notowań - nawet w przypadku najważniejszych indeksów - jest całkiem spora. O ile na przykład niemiecki DAX symbolicznie zniżkuje, to już francuski CAC zyskuje już niemal 0,8 procent.

Jeszcze lepiej radzi sobie krajowy WIG20. Indeks grupujący blue chipy rośnie aktualnie o niespełna procent. Nad kreską znajdują się również pozostałe indeksy warszawskiej GPW.

Zobacz, jak przebiega dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

GPW wśród najlepszych w Europie

Maciej Rynkiewicz, godzina 13:00

Przy rynkowych obrotach na poziomie 300 milionów złotych, najważniejsze indeksy na GPW rosną sporo ponad pół procent. Podobne, aczkolwiek nieco słabsze tendencje utrzymują się na zachodnich parkietach.

Najlepiej radzą sobie firmy największe. Indeks WIG30 zyskuje już niemal procent, a w sumie ponad pięć spółek z tej grupy rośnie więcej niż 2 procent. Rewelacyjnie spisują się papiery PKN Orlen, zyskujące już w okolicach 3,5 proc.

Notowania najważniejszych indeksów na GPW

Wzrosty notują również rynki zachodnie. Europejscy inwestorzy pozytywnie odebrali informację o pomocy dla Banco Espirito Santo. Poza tym, dzisiejsza sesja przebiega przy raczej pustym kalendarzu makro. Z najważniejszych wydarzeń warto wspomnieć o indeksie zaufania inwestorów Sentix, który spadł do 2,7 punktu, względem 10 punktów tydzień wcześniej i jest to najsłabszy wynik od połowy ubiegłego roku. Ciężko jednak o inny lepszy, podczas gdy DAX znajduje się ledwo nad poziomem 9 tysięcy punktów.

Nieco lepsza wiadomość - aczkolwiek nie mówimy tu o żadnej rewelacji - pojawiła się ze strefy euro. Wskaźnik PPI wzrósł miesiąc do miesiąca o 0,1 proc., podczas gdy ekonomiści spodziewali się wyniku na poziomie 0 i wobec spadku 0,1 proc. miesiąc wcześniej. Duża w tym zasługa sektora energetycznego, w którym ceny produkcji sprzedanej poszły w górę o 0,5 proc.

GPW: Udany początek handlu. WIG20 oddala się od 2300 punktów

Maciej Rynkiewicz, godzina 9:40

Po umiarkowanej sesji w Azji, najważniejsze indeksy w Europie rozpoczynają handel od wzrostów.

Weekendowe dane makro z Chin oraz wizja korekty na Wall Street sprawiają, że większość inwestorów na wschodnich rynkach wybrało strategię _ na przeczekanie _. Indeks PMI dla chińskich usług spadł do 54,2 punktu, podała wczoraj Chińska Federacja Logistyki i Zaopatrzenia i jest to najsłabszy wynik od stycznia. W poprzednim miesiącu było to 55 punktów.

Europa zaczyna jednak od niemal 0,5-procentowych wzrostów, bardzo dobrze radzi sobie francuski CAC40 (plus 0,4 proc.), nieco słabiej brytyjski FTSE100, w pobliżu kreski otworzył się niemiecki DAX. Nieznacznie rosną też indeksy w Portugalii. Tamtejsze władze zapowiedziały dziś w nocy, że wesprą sumą 4,9 miliarda euro tamtejszy Espirito Santo.

Indeks WIG30 od początku sesji

Warszawska GPW wpisuje się w europejskie tendencje - po udany otwarciu, indeks WIG30 rośnie około 0,4 proc. Najlepiej radzą sobie TVN i Boryszew (plus 2 procent), najdalej po czerwonej stronie rynku są zaś Orange i Alior.

GPW ma przed sobą niełatwy tydzień

Przemysław Ławrowski, godzina 20:30

Indeks dużych spółek z warszawskiej giełdy dotarł w ubiegłym tygodniu do poziomów widzianych ostatnio na początku tego roku. Jak dotąd nic nie wskazuje na to, aby poziom 2300 punktów został przełamany. Piątkowe odreagowanie może być w krótkim terminie kontynuowane, ale nie należy zapominać o kluczowych czynnikach, jakie będą wpływały na GPW.

Ubiegły tydzień nie można zaliczyć do udanych. Warszawski indeks blue chipów stracił ponad 2,5 procent. Wśród krajowych wydarzeń na celowniku inwestorów była kwestia OFE. W obecnej sytuacji sprawa ta wpływa bardziej psychologicznie. Mimo że czas na składanie deklaracji już minął, to zbieranie pism wysłanych pocztą jeszcze chwilę potrwa. Według ostatnich informacji, ZUS spodziewa się, że w OFE pozostanie od około 1,7 do 1,75 mln osób.

W drugiej połowie piątkowej sesji indeksy z GPW reprezentowały zdecydowanie lepszą kondycję w stosunku do poprzedniej części tygodnia. Niewielka ilość ciekawych danych makroekonomicznych na początku nowego tygodnia sprawi, że warszawska giełda będzie podążać raczej w rytm globalnych nastrojów. Nie jest jednak wykluczone, że ruch w górę, przynajmniej na początku poniedziałkowej sesji będzie kontynuowany.

Notowania WIG20 w ubiegłym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Poziom 2300 punktów do jakiego zbliżył się ubiegłym tygodniu WIG20 jest jak dotąd solidnym wsparciem. Jego pokonanie otworzyłoby w dłuższej perspektywie drogę do poziomów o prawie 100 punktów niższych.

Większej zmienności należy się spodziewać we wtorek wraz z publikacją indeks PMI dla sektora usług za lipiec. Wskaźnik ten podadzą nie tylko europejskie gospodarki, ale także Chiny i USA. Azjatycki gigant zrobi to jeszcze w nocy. Poprzednio miał on wartość 53,1 punktów. W pierwszej godzinie sesji w Europie poznamy z kolei odczyty m.in. z Niemiec, Włoch, Hiszpanii oraz strefy euro. Według przewidywań rynku, wszystkie z nich mają mieć wartość przekraczającą poziom 50 punktów.

Poza reakcja rynków kapitałowych, wtorkowe publikacje mogą wpłynąć na odbywające się w tym tygodniu posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Po decyzjach jakie zapadły w czerwcu, rynek nie oczekuje większych zmian. Wówczas pierwszy raz w historii stopa depozytowa spadła poniżej zera. Decyzji należy się spodziewać jednak dopiero w czwartek.

Wcześniej można by oczekiwać informacji na temat stóp procentowych w Polsce. Niestety ze względów wakacyjnych nie pojawią się one tak prędko. Następne dwudniowe spotkanie rady zaplanowano bowiem na 2 i 3 września. Ostatnie dane oraz opinie ekspertów mogą wskazywać na fakt, że RPP może rozważać kolejne cięcie.

Sytuację na GPW uzupełnią wyniki spółek. Swoje raporty za pierwsze półrocze pokaże m.in. bank Pekao, ING, JSW. Pierwszy z nich opublikuje dane we wtorek.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)