Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bardzo dobre nastroje na GPW. Sprawdź, co się wydarzyło

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl przeczytasz, jak przebiegała sesja na warszawskim parkiecie.

  Paweł Zawadzki , analityk Money.pl 
  
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
Paweł Zawadzki , analityk Money.pl Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Lepsze od prognoz dane z Europy oraz zapowiedź utrzymania stóp procentowych w Polsce na niezmienionym poziomie przynajmniej do końca pierwszego półrocza 2014 roku utrzymały bardzo dobre nastroje na warszawskiej giełdzie.

Indeks 20 największych spółek z GPW na finiszu sesji zyskał równo procent. Podobną skalę zwyżki odnotował WIG30, a na ponad 0,5-procentowym plusie notowania kończył również mWIG40. Powyżej swojego wczorajszego kursu zamknięcia sesji nie zamknął jedynie sWIG80. Zabrakło mu jednak niewiele.

Zobacz, jak radziły dziś sobie główne indeksy GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Kupującym sprzyjały lepsze od oczekiwań wiadomości z europejskiej gospodarki. Wskaźnik (PMI) obrazujący aktywność gospodarczą w sektorze usługowym strefy euro wyniósł 51,6 pkt, podczas gdy analitycy szacowali wynik na poziomie 50,9 punktu, a zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły o 3,3 procent, czyli znacznie mocniej niż oczekiwane +0,5 procent.

Nieco rozczarować mogły natomiast dane o sprzedaży detalicznej w Eurolandzie. Ta we wrześniu w ujęciu miesięcznym skurczyła się o 0,6 procent. Analitycy oczekiwali spadku, ale jego dynamika miała być dwukrotnie niższa. Warto również dodać, że lekko w dół (z +0,7 proc. na +0,5 proc.) zrewidowane zostały dane za poprzedni miesiąc.

Wiadomością dnia z rodzimego rynku była decyzja RPP ws. stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami pozostały one na dotychczasowymi poziomie (główna stopa wciąż wynosi rekordowo niskie 2,5 proc.), ale inwestorów mógł ucieszyć komunikat RPP. Wynika z niego, że stopy procentowe w Polsce powinny zostać utrzymane na niezmienionym poziomie co najmniej do końca pierwszego półrocza 2014 roku.

**Optymizm na europejskich giełdach. Inwestorzy z GPW...**

Paweł Zawadzki, godzina 14:58

Przez większą część dzisiejszej sesji indeks największych spółek notowanych na GPW utrzymuje się w okolicach 0,5 procent nad kreską. Lekką przewagę kupujących wskazują również kontrakty terminowe na główne indeksy Wall Street.

Choć skala wzrostu na warszawskiej giełdzie nie jest duża, to aktualnie na plusie znajdują się zarówno WIG20, WIG30, jak i mWIG40. Symboliczna, około 0,1-procentowa, przecena dotyka jedynie indeks grupujący małe spółki.

Optymizm panuje również na większości giełd Starego Kontynentu. Z najważniejszych indeksów pozytywnie wyróżnia się przede wszystkim główny benchmark giełdy w Paryżu. Francuski CAC zyskuje obecnie niemal procent.

Zobacz, jak radzą sobie obecnie główne indeksy GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Lekkie wzrosty na stracie notowań na Wall Street wskazują natomiast kontrakty terminowe na najważniejsze tamtejsze indeksy. Gwałtownych ruchów w początkowej fazie sesji w USA spodziewać się jednak trudno. Dziś bowiem nie ma w kalendarzu żadnych przełomowych publikacji.

**GPW: Coraz lepsze nastroje wśród graczy. Co pomogło?**

Łukasz Pałka, godz. 12.55

Nastroje na warszawskiej giełdzie są dziś zdecydowanie lepsze od tych, które mieliśmy okazję obserwować wczoraj. Inwestorom pomagają m.in. bardzo dobre dane z Niemiec.

Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła właśnie, że stopy procentowe pozostaną na rekordowo niskim poziomie: 2,50 procent w przypadku głównej stopy referencyjnej. Na godzinę 16. jest zaplanowana konferencja prezesa NBP Marka Belki.

Nastroje na europejskich rynkach są dziś lepsze niż wczoraj. Przewagę zyskują inwestorzy kupujący akcje. Na warszawskim parkiecie WIG20 zyskuje już około 0,7 procent.

WIG20 na tle indeksów w Europie podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród najważniejszych informacji, które do tej pory napłynęły na rynek, warto wymienić informację o zamówieniach w niemieckim przemyśle - te we wrześniu wzrosły o 3,3 procent m/m, podczas gdy w sierpniu tamtejszy przemysł odnotował spadek zamówień.

GPW: Notowania banku rosną po dobrych wynikach

Łukasz Pałka, godz. 9.30

Handel na warszawskiej giełdzie rozpoczął się dzisiaj od odreagowania ostatnich spadków. Inwestorzy czekają na wieści po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Od rana główne indeksy na stołecznym parkiecie notują wzrosty. WIG20 oraz WIG30 zyskują po około 0,5 procent.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Spółką, która od rana zyskuje najwięcej w indeksie WIG30 jest ING Bank Śląski. Bank pochwalił się rano wynikami po trzecim kwartale. Zysk netto na poziomie 234,4 mln zł okazał się lepszy od wcześniejszych prognoz analityków.

GPW ma szansę na odreagowanie spadków?

Łukasz Pałka, 6.11, godz. 22.30

Jest szansa, że początek sesji na giełdzie w środę przyniesie odreagowanie wtorkowych spadków. Kluczowe dla rynku będą jednak informacje, które poznamy dopiero w czwartek.

Wtorkowy handel na nowojorskiej giełdzie upłynął pod znakiem bardzo niewielkich zmian głównych indeksów. Po lepszych od prognoz danych na temat wskaźnika ISM (55,4 pkt.) dla amerykańskiego sektora usługowego inwestorzy czekają teraz na czwartek. Poznamy wtedy nie tylko kolejne dane z rynku pracy na temat liczby nowych bezrobotnych, ale również wstępny odczyt zmian PKB w trzecim kwartale. Te doniesienia pozwolą znów rozpocząć spekulacje na temat możliwych terminów ograniczenia programu skupu obligacji QE3.

Do tego czasu wiele wskazuje na to, że inwestorzy w całej Europie będą raczej wstrzymywać się z decyzjami. Środa zapowiada się więc spokojnie, przy czym po wtorkowych spadkach jest szansa na odreagowanie.

W Polsce istotnym wydarzeniem będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej na temat stóp procentowych. Z pewnością zostaną one utrzymane na dotychczasowym poziomie (0,5 procent w przypadku głównej stopy referencyjnej). Dla inwestorów istotniejszy będzie jednak komunikat po posiedzeniu RPP, w którym będą oni doszukiwać się sugestii związanych z tym, kiedy koszt pieniądza znów pójdzie w górę. Obecne prognozy mówią o tym, że RPP zdecyduje się na pierwszą podwyżkę w trzecim kwartale przyszłego roku.

Na nastroje w całej Europie w środę mogą mieć również wpływ informacje na temat finalnych odczytów wskaźników PMI dla sektora usługowego w największych europejskich gospodarkach. Prognoza dla Niemiec to 52,3 punktu, dla Francji 50,2 punktu, a średnia dla strefy euro 50,9 punktu. Inwestorzy poznają też doniesienia dotyczące sprzedaży detalicznej w Eurolandzie. Według prognoz mieliśmy do czynienia ze wzrostem o 0,7 procent m/m, ale r/r sprzedaż odnotowała spadek o 0,4 procent.

Po południu napłyną do nas jeszcze informacje z USA. Obok wskaźnika Conference Board będzie to raport Challengera, czyli dane dotyczące planowanej liczby zwolnień w sektorze przemysłowym. Te informacje można potraktować jako wstęp przed piątkową publikacją najnowszego wskaźnika bezrobocia w USA.

Na warszawskim parkiecie trwa sezon publikacji wyników spółek po trzecim kwartale. W środę raport pokaże ING Bank Śląski. We wtorek notowania ING zyskiwały ponad 2 procent. Bank w ostatnich miesiącach jest w polu zainteresowania inwestorów. W ciągu minionych sześciu miesięcy jego kurs skoczył już o prawie 30 procent.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)