Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Nowe minima WIG20. Akcje JSW po 156 złotych

0
Podziel się:

Spadkowy początek notowań na Wall Street sprawił, że indeks największych spółek notowanych na GPW ruszył w dół.

<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a> <br /><br /> Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

WIG20, który przez większość notowań oscylował w wąskim przedziale obecnie poprawia swoje dzienne minima. Choć skala przeceny nie jest duża i aktualnie sięga 0,6-0,7 proc. to spadki za Oceanem znacznie zmniejszają szanse na pozytywne zakończenie tygodnia.

Pod nieobecność istotnych wiadomości z gospodarki, Wall Street wystartowała zdecydowanie gorzej niż wskazywały na to wcześniej kontrakty terminowe. Technologiczny Nasdaq traci obecnie 0,7 proc., a skala spadków DJIA i S&P500 zbliża się do 1 procenta.

Wśród największych spółek najmniej powodów do zadowolenia mają posiadacze akcji KGHM i GTC. Akcje kombinatu miedziowego z Lubina i dewelopera z siedzibą w Warszawie tanieją obecnie po około 2 procent.

Przed momentem napłynęła także wiadomość o cenie za akcję JSW. Według jeszcze nieoficjalnych informacji inwestorzy indywidualni za jedną akcję Jastrzębskiej Spółki Węglowej zapłacą maksymalnie 156 złotych.

GPW: Nieznaczna przewaga sprzedających akcje

Arkadiusz Droździel, godzina 12:50

Notowania kontraktów na amerykańskie indeksy wskazują, że kończący się tydzień będzie szóstym z rzędu, gdy indeksy giełd za Oceanem zakończą na niższych poziomach niż go rozpoczęły.

Taka perspektywa wyraźnie niepokoi inwestorów na parkietach w Europie, gdzie zdecydowanie przeważają sprzedający akcje.W Warszawie również, ale spadki są nieznaczne. WIG20 traci około 0,2 proc., a mWIG40 i sWIG80 około pół procent.

Wśród spółek z WIG20 nadal najlepiej wypada branża finansowa. Taniejąca miedź przekłada się natomiast na jednoprocentowy spadek akcji KGHM.

GPW: Inwestorzy na potęgę handlują akcjami PZU

Arkadiusz Droździel, godz. 9:50

Spadki na giełdach w Azji i w Europie oraz zapowiedź startu sesji za Oceanem na minusach przekłada się na przewagę sprzedających akcje w Warszawie.

WIG 20 po rozpoczęciu na minimalnym plusie zszedł na równie niewielkie minusy. Nieco większe straty ponoszą mWIG40 i sWIG80. To wszystko przy znacznych obrotach, które przed godziną 10.00 wynosiły niemal 250 mln złotych.

Większość przypada na akcje PZU. W pierwszej godzinie właściciela zmieniły akcje na niemal 170 mln złotych. Znaczny obrót papierami lidera rynku ubezpieczeniowego jest pokłosiem informacji o sprzedaży przez resort skarbu 10 proc. akcji spółki po 367 zł za walor.

Przewaga sprzedających na GPW jest efektem spadków na giełdach w Azji i Europie, a także zapowiedzi startu na minusach handlu w USA.

Wśród spółek z WIG20 najlepiej radzą sobie akcje przedstawicieli sektora finansowego. Papiery Getin Holdingu drożeją o ponad procent, a BRE Banku, Banku Handlowego i PZU około pół procent.

GPW: USA + Fixing = Wzrost?

Artur Nawrocki, godz. 6:11

Dobre dane ze Stanów Zjednoczonych oraz słaby fixing na GPW. Bardzo często jeden z tych czynników przesądzał, przynajmniej o początku, o losie następnej sesji w Warszawie.

Dzisiaj jednak do każdego z tych czynników można mieć pewne zastrzeżenia. W przypadku zwyżki za Oceanem mamy do czynienia z korektą poprzednich spadków. Pamiętać należy, że indeks S&P500 tracił niemal przez tydzień. Dodatkowo końcówka sesji na Wall Street przyniosła realizację zysków, co spowodowało, że skala zwyżki zmalała.

Wczoraj indeks WIG20 na tle europejskich parkietów wypadał słabo. Podczas gdy inne giełdy mogły pochwalić solidnymi wzrostami, polski rynek nie był w stanie wyjść na plus. Wprawdzie główną przyczyną dołującą indeks byłaniespodziewana sprzedaż PZU przez Skarb Państwa, to jednak fiksing na warszawskiej giełdzie rozwiał nadzieję na choćby najmniejszy wzrost.

Odżyły rynki towarowe. Najbardziej zyskującymi surowcami wczoraj była bawełna (3,94 proc.) oraz kukurydza (2,82 proc.). W przypadku bardziej popularnych towarów widać solidne ruchy na odzyskującym siłę srebrze, a z kolei ropa typu brent zbliża się w okolice 120 dolarów za baryłkę.

Najważniejszymi danymi makroekonomicznymi jakie poznamy są odczyty inflacji w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Na Wyspach zostanie jeszcze opublikowana wartość produkcji przemysłowej. W przypadku inflacji u naszych zachodnich sąsiadów, analitycy spodziewają się wartości 2,3 procenta.

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)