Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

GPW odstaje od reszty Europy, choć mogło być gorzej...

0
Podziel się:

Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń rynkowych dnia.

  Damian Słomski , analityk Money.pl 
  Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

Wyprzedaż akcji na GPW trwa. Sytuacji nie są w stanie zmienić nawet bardzo dobre dane z największych gospodarek oraz poprawa sentymentu na wszystkich najbardziej rozwiniętych rynkach akcji.

Ostateczna statystyka sesji, czyli spadek kursu WIG20 o _ zaledwie _ 0,23 procent, zaburza obraz całego przebiegu handlu. Jeszcze na półgodziny przed zamknięciem giełdy indeks był na dziennych minimach, czyli prawie procent poniżej wczorajszego zamknięcia. Ostatnie minuty to jednak silne uaktywnienie strony popytowej, które daje nadzieję na zakończenie fatalnej serii ponad trzech tygodni spadków.

Zmiany wartości głównych indeksów z GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Podczas gdy większość graczy z warszawskiego parkietu liczy straty, inwestorzy z największych parkietów Europy mają sporo powodów do zadowolenia. Czołowe indeksy zyskały na wartości prawie procent, choć akurat dane z tej części świata nie były dzisiaj najlepsze. Wskaźniki PMI dla usług, choć w większości zgodne z prognozami, to jednak wykazały spadek względem poprzedniego miesiąca. Nienajlepiej wypadła też sprzedaż detaliczna w strefie euro.

Znacznie większą uwagę niż dane przyciągał wynik posiedzenia EBC. Choć oczekiwania były znacznie mniejsze niż miesiąc temu, to jednak polityka pieniężna w strefie euro będzie języczkiem uwagi w kolejnych miesiącach. Oprócz pozostawienia stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie, dowiedzieliśmy się więcej na temat TLTRO. W ramach tego programu banki miałyby uzyskać możliwość zaciągania pożyczek na kwotę maksymalnie biliona euro. Dwie pierwsze transze pomocowe zostaną udostępnione 18 września i 11 grudnia 2014 roku. Z kolei do połowy 2016 roku będą jeszcze cztery dodatkowe transze.

Zmiany wartości głównych indeksów giełd Europy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Dopiero niecałe dwie godziny trwa obrót akcjami na Wall Street, a już mamy kolejne rekordy. Na otwarciu Dow Jones po raz pierwszy w historii przebił okrągły poziom 17.000 punktów. Przy tej okazji warto przypomnieć, że stopa bezrobocia w czerwcu w Stanach Zjednoczonych spadła do 6,1 procent z 6,3 przed miesiącem. To najniższy poziom od września 2008 roku. Przy tym zmiana zatrudnienia w sektorze rolniczym sięgnęła 288 tysięcy, co jest wynikiem o 76 tysięcy lepszym od średniej prognoz analityków.

#

Za nami kluczowe dane. Jak reagują inwestorzy?

Damian Słomski, godz. 15:45

Poznaliśmy już kluczowe dla rynków akcji dane z amerykańskiego rynku pracy. Silny wzrost liczby nowych miejsc pracy oraz zaskakujący spadek stopy bezrobocia zostały pozytywnie odebrane przez inwestorów zarówno z Wall Street jak i z Europy. Niechlubnym wyjątkiem jest GPW.

WIG20 cały czas znajduje się w okolicach 2360 punktów, czyli dziennych minimów. Oznacz to spadek względem wczorajszego zamknięcia o prawie procent. Zupełnie przeciwnie wygląda sytuacja na pozostałych europejskich indeksach. Niemiecki DAX ponownie wrócił do poziomu 10 tysięcy punktów, czyli rośnie względem odniesienia o 0,9 procent.

Zmiany wartości głównych indeksów giełd Europy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W dobrych nastrojach sesję rozpoczęli amerykańscy gracze. Główne indeksy dochodzą do plus 0,5 procent. Duży wpływ na rynki ma najnowsza publikacja. Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniosła 288 tysięcy wobec prognozowanych 212 i 224 tysięcy przed miesiącem. Przełożyło się to na procent bezrobotnych Amerykanów. W czerwcu stopa bezrobocia spadła do 6,1 procent z 6,3 poprzednio.

Warto też wspomnieć o zakończeniu posiedzenia przez EBC. Tu jednak nie było większych zaskoczeń i stopy pozostały na rekordowo niskim poziomie. Na konferencji prasowej Mario Draghi wrócił do tematu TLTRO, jednak trudno mówić o przełomie, porównując z poprzednim posiedzeniem.

#

GPW: Duża przecena w oczekiwaniu na dane

Przemysław Ławrowski, godz. 13:00

Przecena na warszawskiej giełdzie była dość gwałtowna. Sytuacja może się jednak zmienić, gdyż przed inwestorami jeszcze informacje z Europejskiego Banku Centralnego oraz amerykańskiego rynku pracy.

Indeks WIG20 przed godziną 11-tą stracił sporo na wartości. Jego aktualna zmiana w stosunku do wczorajszego zamknięcia to 0,5 procent. Start sesji był znacznie lepszy Wówczas wskaźnik zyskiwał około 0,1 procent. Na ponad 0,5-procentowym minusie znajdują się wskaźnik WIG50 i WIG250.

Przecena warszawskiego indeksu jest odosobnionym przypadkiem na tle tego co dzieje się w pozostałej części Europy. Wzrost takich indeksów jak CAC, FTSE100 oraz DAX wynosi około 0,5 procent.

Zgodne z oczekiwaniami były dzisiejsze dane dotyczące nastrojów w europejskich przedsiębiorstwach usługowych. Opublikowano również poziom sprzedaży detalicznej. W maju wzrosła ona o 0,7 procent. Rynek spodziewał się zwyżki o 0,9 procent.

Notowania europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Inwestorzy oczekują na dane dotyczące stóp procentowych w strefie euro. O godzinie 13:45 EBC poda decyzję. Po ostatnich ruchach nic się prawdopodobnie nie zmieni. Dużo ciekawiej może być o 14:30, kiedy rozpocznie się konferencja prasowa Mario Draghiego.

Emocji dostarczą również dane ze Stanów Zjednoczonych. Tamtejszy resort pracy opublikuje comiesięczne informacje na temat stopy bezrobocia i zatrudnienia.

Atmosfera oczekiwania na rynku. Przed nami...

Przemysław Ławrowski, godz. 9:35

Rynki europejskie podczas porannego handlu wykazują stosunkowo niewielką zmienność. Inwestorzy oczekują dziś kilku ważnych informacji. Najbliższe opublikowane zostaną jeszcze przed południem.

Indeksy na polskiej giełdzie rozpoczęły sesję wzrostami.WIG20 zyskiwał w pierwszych minutach handlu 0,15 procent. Grupujące nieco mniejsze spółki wskaźniki (WIG50 i WIG250) znajdują się blisko poziomu wczorajszego zamknięcia.

Niewielką zmienność widać również na rynku niemieckim, francuskim i brytyjskim. Inwestorzy z Europy oczekują na dane dotyczące nastrojów w przedsiębiorstwach usługowych z Francji, Niemiec, Włoch oraz Wielkiej Brytanii. Pierwszy już się pojawił. Hiszpański indeks PMI wyniósł 54,8 punkty czyli o 0,7 punktu procentowego mniej od prognoz.

Lepsze od oczekiwań były nastroje wśród chińskich przedsiębiorców (wynik: 53,1 punkty, prognoza: 50,7 punkty).

Zobacz, jak rozpoczęła się sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Jeszcze przed południem pojawią się dane ze strefy euro. Dowiemy się jak w maju zmieniła się tam sprzedaż detaliczna. Rynek prognozuje, że rok do rok wzrost wyniesie 0,9 procent.

Danymi dnia mogą się okazać informacje na temat stóp procentowych EBC. Wiele wskazuje jednak na to, że zmian nie będzie. Dowiemy się tego około godziny 13:45.

GPW: Czas na ważne dane z USA. Ale nie tylko...

Łukasz Pałka, 2 lipiec, godz. 22:45

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych, bardzo ważne doniesienia z USA i wreszcie kolejna seria odczytów wskaźników PMI - te wydarzenia skupią w czwartek uwagę inwestorów na rynkach finansowych. Końca marazmu na warszawskim parkiecie ciągle jednak nie widać.

W czwartek inwestorzy z pewnością będą obserwować komentarze po decyzji Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Tym razem ich poziom raczej na pewno nie zostanie zmieniony. Niemniej jednak przed miesiącem EBC podjął historyczny krok, obniżając stopę depozytową do poziomu poniżej zera. Do tego szef EBC Mario Draghi zapowiedział wprowadzenie programu LTRO wartego 400 miliardów euro. EBC chce w ten sposób zmobilizować banki do rozkręcenia akcji kredytowej dla przedsiębiorstw i przez to wesprzeć wzrost gospodarczy.

Podczas zaplanowanej na czwartek o godzinie 14.30 konferencji prezesa EBC inwestorzy będą zapewne oczekiwali dalszych sugestii dotyczących polityki pieniężnej EBC, a - jak pokazały ostatnie miesiące - Mario Draghi już nie raz zaskakiwał rynki.

Główne indeksy GPW podczas sesji w środę Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Ważniejsze dla inwestorów mogą jednak okazać się publikowane o tej samej godzinie informacje z amerykańskiego rynku pracy. Będą to najnowsze dane na temat bezrobocia w USA - wyjątkowo w czwartek, bo w piątek Wall Street nie pracuje. Po rewelacyjnych doniesieniach z raportu ADP - w którym pokazano wzrost liczby miejsc pracy w sektorze prywatnym w czerwcu o 281 tysięcy (zdecydowanie lepiej od prognoz) - teraz inwestorzy będą oczekiwać bardzo dobrych danych o bezrobociu. Na razie prognozy na temat jego poziomu wahają się w okolicach 6,3 procent, czyli dokładnie tak jak przed miesiącem.

Inwestorzy na Wall Street będą mieli jednak mało czasu, by zareagować na najnowsze informacje z rynku pracy. Czwartkowa sesja na nowojorskiej giełdzie będzie skrócona. Z kolei piątek będzie wolny ze względu na Dzień Niepodległości.

W środę inwestorzy mieli też okazję zapoznać się z najnowszymi wypowiedziami szefowej Fed, Janet Yellen. Podczas wystąpienia z przedstawicielami MFW Janet Yellen stwierdziła, że nie widzi powodów do zmiany polityki monetarnej Fed. Sama środowa sesja na Wall Street upłynęła tymczasem w dość spokojnej atmosferze odpoczynku po kolejnych rekordach, osiągniętych we wtorek.

Dla porządku warto wspomnieć o tym, że czwartkowe przedpołudnie upłynie na rynkach pod znakiem publikacji końcowych odczytów wskaźników PMI dla sektora usługowego. Według prognoz PMI dla strefy euro za ubiegły miesiąc miał wynieść 52,8 punktu, dla Niemiec 54,8 punktu, a dla Francji 48,2 punktu.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)