Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Mocne odreagowanie ostatnich spadków

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, jak przebiegła sesja na warszawskim parkiecie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.00

Inwestorzy obecni na warszawskiej giełdzie kontynuowali we wtorek zakupy akcji. Dzięki temu nasz rynek znów wypadł zdecydowanie lepiej niż pozostałe parkiety w Europie.

Trwa odreagowanie ostatnich spadków na GPW. WIG20 tylko rano poniósł niewielką stratę, ale później inwestorzy zabrali się za kupowanie akcji. W rezultacie WIG20 zyskiwał ponad 1 procent i oddał część zysków dopiero pod koniec handlu. Do wzrostów wciąż jednak nie mogą powrócić wskaźniki małych i średnich spółek.

Zobacz główne indeksy GPW podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Inwestorzy poznali po południu dane na temat sprzedaży detalicznej w USA. Okazało się, że w grudniu była ona wyższa o 0,2 procent w porównaniu do listopada i o 4,1 procent w porównaniu do grudnia ubiegłego roku. Informacje okazały się nieco lepsze od oczekiwań rynku.

Wśród spółek notowanych w indeksie WIG20 wyraźne wzrosty odnotowały dzisiaj banki. Nieźle spisały się akcje PKO BP, Pekao, czy mBanku. Inwestorzy odreagowywali też ostatnie spadki na papierach Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

WIG20 liderem w Europie

Przemysław Ławrowski, godz. 13.05

Poprawa sytuacji na indeksie WIG20 odbiega od tego, co dzieje się w pozostałej części Europy. Inwestorzy cały czas czekają na dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. Mogą one wpłynąć znacząco na losy sesji.

Pesymizm z początków sesji na indeksie największy spółek notowanych na GPW został przełamany w drugiej godzinie notowań. Na czerwono nadal się świecą wskaźniki małych i średnich spółek. Wartość wzrostu indeksu blue chipów to około 0,3 procent.

Indeksy w zachodniej Europie radzą sobie gorzej. Spadek tych najważniejszych: DAX, CAC oraz FTSE100 wynosi około 0,5 procent. Inwestorom nie pomogły dzisiejsze dane o inflacji, które okazały się być zbliżone do prognoz. W Wielkiej Brytanii wskaźnik ten rok do roku wyniósł 2 procent (prognoza 2,1 procent). Nieco lepszy okazał się odczyt produkcji przemysłowej ze strefy euro za grudzień. Rok do roku wzrosła ona o 3 procent. Rynek spodziewał się 1,4 procent. Wskaźnik ten w listopadzie wyniósł 0,5 procent.

Notowania europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Przed rozpoczęciem notowań na Wall Street pojawią się najważniejsze dzisiejsze dane. Nastąpi to o 14:30. Według prognoz sprzedaż detaliczna w USA w grudniu wyniesie 0,1 procent. Sprzedaż bez samochodów ma wzrosnąć 0,4 procent.

Poprawa nastrojów na GPW. WIG20 na plusie

Przemysław Ławrowski, godz. 9:50

Polska giełda rozpoczęła drugą sesję tego tygodnia na minusie. Wpisuje się ona w ogólny klimat panujący dziś na rynkach finansowych Europy. Powodem takiego zachowania jest wczorajsza przecena na Wall Street. Aktualnie WIG20 znajduje się jednak na niewielkim plusie.

Aktualizacja 11:00

Zgodnie z oczekiwaniami przecena na amerykańskim rynku akcji przełożyła się na dzisiejszy start notowań w Europie. Indeks WIG20 traci 0,5 procent. Na minusie znajdują się również wskaźniki małych i średnich spółek. Godzinę później indeks blue chipów zaczął odrabiać straty.

Wśród danych makroekonomicznych nie znajdziemy dziś żadnych ważnych danych z polskiej gospodarki. Informacją istotną dla znacznej części inwestorów jest zmiana nazwy spółki TP SA. Od dzisiaj handlować będzie można akcjami Orange Polska.

Zobacz, jak rozpoczęła się sesja na warszawskiej giełdzie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na giełdach zachodniej Europy nadal króluje kolor czerwony. Strata DAX, CAC i FTSE100 wynosi około 0,5 procent. Dzisiejsze przedpołudnie będzie wypełnione informacjami związanymi z inflacją. Jak dotąd pojawił się wskaźnik wzrostu cen dóbr i usług we Francji. Wyniósł on rok do roku 0,7 procent (prognoza 0,8 procent). Kolejnymi tego typu dane dotrą na rynek z Włoch, Wielkiej Brytanii.

O godzinie jedenastej opublikowany zostanie wskaźnik zmiany produkcji przemysłowej. Według prognoz jego wartość wyniesie 1,4 procent. Jeżeli faktyczna wartość będzie zbliżona do tego poziomu, będzie to świadczyło o ożywieniu, gdyż miesiąc wcześniej zanotowano wzrost o 0,2 procent rok do roku. Nie ma jednak powodu do szczególnej ekscytacji, gdyż dzisiejszy odczyt pokazuje dane za listopad.

GPW: Optymizm szybko zgaśnie? Mocne spadki na Wall Street

Damian Słomski, 14 styczeń, godz. 9:15

Przebieg handlu pierwszego dnia tygodnia mógł rozochocić inwestorów. Na hurra optymizm jest jeszcze za wcześnie. Mocno postraszyły bowiem notowania na Wall Street. Ponad procentowe spadki nie pozostaną bez wpływu na start notowań we wtorek. Również w dalszej części handlu uwaga inwestorów będzie skupiona na Ameryce. Wszystko za sprawą danych makro i startu sezonu wyników spółek.

Bardzo duża przecena akcji w ciągu ostatniego ponad miesiąca przyciąga długoterminowych inwestorów. Strona popytowa zaczyna się powoli uaktywniać, co było szczególnie widać w piątek, gdy obroty tylko wśród spółek z WIG20 przekroczyły grubo miliard złotych, a w końcówce straty z większej części sesji zostały odrobione. Dzisiaj skala zwyżki była znacznie większa (+1,55 procent), ale wartość transakcji nie była już tak duża (612 milionów).

Notowania indeksu WIG20 z ostatnich 6 miesięcy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Ryzykowne jest twierdzenie, że dołek mamy już za sobą i teraz kierujemy się na szczyty w okolicy 2630 punktów. Paniczne pozbywanie się akcji też jednak nie jest najlepszym pomysłem. Sytuacja w najbliższych tygodniach będzie się jeszcze zapewne zmieniać. Lokalnie nerwowość będzie wywoływać kwestia OFE, natomiast globalnie tematem numer jeden będą dalsze cięcia w programie QE3.

Agencja Reutera na początek tygodnia opublikowała wyniki ankiety przeprowadzonej wśród ekonomistów największych firm inwestycyjnych w USA. Wyniki są w zasadzie jednoznaczne - Rezerwa Federalna ogłosi pod koniec tego miesiąca ograniczenie programu skupu obligacji o kolejne 10 miliardów dolarów miesięcznie, a całkowitego wygaśnięcia programu można oczekiwać do końca roku. Co więcej, 57 z 61 ankietowanych spodziewa się, że na każdym kolejnym posiedzeniu Fed będzie ogłaszana redukcja.

Odpływ z rynku gigantycznych pieniędzy zwiastuje krótkoterminowo spadki. Pytanie, na ile jest to już uwzględnione w wycenach. Wydaje się, że giełdowi gracze mieli już wystarczająco dużo czasu na oswojenie się z myślą o konieczność odłączenia drukarek od prądu. Nawet jeśli nie do końca tak jest, to w najbliższych tygodniach głowy rekinów z Wall Street będą zaprzątać też publikacje wyników finansowych spółek. To właśnie obawy o raporty za czwarty kwartał przyczyniły się do dzisiejszej ponad procentowej przeceny głównych indeksów.

Przebieg poniedziałkowej sesji na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Choć na dobre sezon wyników ruszy jutro, to w zeszłym tygodniu karty odkryła Alcoa. Rozczarowanie było spore. Strata netto na akcję wyniosła 2,19 dolarów, co biorąc pod uwagę 21 centów zysku przed rokiem, jest bardzo słabym wynikiem. Podobnie ma wyglądać większość raportów. Jutro czeka nas kolejna weryfikacja. Jeszcze przed sesją poznamy wyniki dwóch czołowych firm inwestycyjnych: JP Morgan i Wells Fargo. W przypadku pierwszej z nich analitycy przewidują spadek rok do roku zarówno wyniku netto jak i przychodów. Wells Fargo powinna sobie lepiej poradzić na poziomie wyniku, natomiast przychody najprawdopodobniej spadną do 20,69 miliardów dolarów z poprzednich 21,95.

Pozostając za Oceanem, warto wspomnieć o najistotniejszej jutrzejszej publikacji - sprzedaży detalicznej za grudzień. Publikacja rządowej agencji wchodzącej w skład Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych odbędzie się o 14:30. Wcześniej poznamy odczyty inflacji dla czołowych gospodarek UE. Są one o tyle ważne, że wskaźnik dynamiki cen stanowi jeden z najważniejszych wskaźników, na których opiera swoją politykę pieniężną Europejski Bank Centralny. O 11:00 natomiast Eurostat poda wyniki produkcji przemysłowej dla całej strefy euro.

Kalendarz _ polskich _ wydarzeń jest w zasadzie pusty. Z ciekawostek, warto pamiętać, że od jutra inwestorzy nie będą mogli już handlować akcjami TP SA. Nie oznacza to jednak wycofania papierów z obrotu. Po prostu od teraz będą notowane pod nazwą Orange Polska (ticker: OPL). Jest też dobra wiadomość dla akcjonariuszy Biotonu. Jutro nastąpi wznowienie obrotu tymi papierami. Dotychczasowe zawieszenie miało związek ze zmianą ich wartości nominalnej.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)