Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: WIG20 obronił się przed spadkiem. Rajd akcji JSW

0
Podziel się:

Zobacz, jak w poniedziałek przebiegła sesja na warszawskiej giełdzie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Inwestorzy mają za sobą dość nerwową sesję, która przyniosła kilka zwrotów akcji na głównych indeksach. W ostatecznym rozrachunku WIG20 obronił poziom z ostatniego zamknięcia. Nie udało się jednak przełamać poziomu 2.500 punktów.

Protesty w Hongkongu, zamieszanie na rynkach azjatyckich i do tego spadki na Wall Street - inwestorzy obecni na warszawskiej giełdzie mieli dzisiaj sporo pretekstów do tego, by pozbywać się akcji. Rano podjęli próbę przełamania pułapu 2.500 punktów na WIG20. Sił jednak nie wystarczyło im na długo.

Główne indeksy GPW podczas sesji w poniedziałek Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na szczególną uwagę wśród spółek notowanych w WIG20 zasługuje dzisiaj Jastrzębska Spółka Węglowa. Jej akcje były dzisiaj najmocniejsze w całym indeksie, zyskując ponad 3 procent. Inwestorów skusiły do zakupów jej akcji zapowiedzi sporych oszczędności w spółce. Jej władze chcą likwidacji deputatów węglowych i czternastych pensji. Więcej na ten temat można przeczytać w Money.pl.

Dobry dzień mają za sobą również posiadacze akcji banków. To z kolei efekt pozytywnych wypowiedzi wiceszefa KNF. Stwierdził on, że banki wypracują w tym roku lepsze wyniki niż rok wcześniej, a po drugie - część z nich może przeznaczyć na dywidendę nawet cały zysk.

Wzrostom na giełdzie przeszkadzało dziś zamieszanie na rynku surowców, które przełożyło się na wyraźny, ponad 2-procentowy spadek notowań KGHM.

Nagły zwrot akcji na GPW. WIG20 mocno w dół

Łukasz Pałka, godz. 15.35

Indeks WIG20 ponownie nie zdołał utrzymać się powyżej poziomu 2.500 punktów. Chociaż początek sesji przyniósł wzrost, to w drugiej części sesji inwestorzy zaczęli pozbywać się akcji.

Tylko w pierwszej części poniedziałkowego handlu na GPW udało się utrzymać wzrosty. WIG20 rósł m.in. za sprawą notowań banków, ale teraz ich skala nieco osłabła. Główny wskaźnik spada też, bo po ponad 2 procent tracą też obecnie PGE oraz KGHM. Słabo spisują się akcje PZU oraz Tauronu.

Główne wskaźniki GPW podczas poniedziałkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Handel na Wall Street rusza pod znakiem spadków głównych indeksów. Wcześniej inwestorzy poznali dane o wydatkach i dochodach Amerykanów. W sierpniu ich wydatki wzrosły o 0,5 procent m/m, z kolei dochody o 0,3 procent r/r. W obu przypadkach dane są zbliżone do wcześniejszych prognoz.

Udana sesja dla banków. KNF ma dobre wiadomości

Damian Słomski, godz. 13.07

Krajowe spółki pozostają relatywnie mocne względem konkurentów z zachodniej Europy. Wśród blue chipów najlepiej radzi sobie JSW. Chętnie kupowane są też akcje banków. KNF przychylnie patrzy na możliwość wypłacania nawet całości zysku w postaci dywidendy.

Kurs WIG20 stabilizuje się minimalnie powyżej 2500 punktów. Co ważne, nic nie wskazuje na jakąś poważniejszą realizację zysków, mimo całkiem sporych spadków na niektórych rynkach akcji w Europie. W Hiszpanii oraz we Włoszech przecena na głównych indeksach sięga procenta.

Zmiany wartości głównych indeksów giełd Europy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W centrum uwagi krajowych inwestorów jest wciąż JSW. Prezes Zagórowski podzielił się dzisiaj kilkoma ważnymi informacjami dotyczącymi przyszłości spółki. M.in. ponownie został obniżony CAPEX na przyszły rok. Tym razem do 1,4 mld zł z 1,8 dotychczas.

Chętnie kupowane są też akcje banków. WIG-Banki na pierwszym fixingu był najmocniejszym indeksem sektorowym. Komisja Nadzoru Finansowego ocenia, że banki będą mogły wypłacić 100 procent zysku za 2014 rok w formie dywidendy. Oczywiście nie wszystkie - zaznacza Wojciech Kwaśniak, zastępca przewodniczącego KNF. Na konkrety trzeba poczekać do listopada, kiedy to będą znane wyniki badania jakości aktywów sektora bankowego, stress-testów europejskich oraz banki pochwalą się wynikami po trzech kwartałach.

#

WIG20 liderem wśród europejskich indeksów. Kurs przekroczył...

Damian Słomski, godz. 10:55

Niemrawo rozpoczął się handel akcjami w Europie. Pozytywnie wyróżnia się na tym tle GPW. Po publikacji GUS dotyczącej zmian w wyliczaniu PKB kurs WIG20 wystrzelił, przebijając poziom 2500 punktów.

Ze względu na brak istotniejszych danych o charakterze globalnym na większości giełd w Europie nie widać większej zmienności. Mniej więcej po połowie rozkłada się liczba indeksów zyskujących i tracących na wartości.

Bardzo pozytywnym wyjątkiem z punktu widzenia posiadaczy akcji jest GPW. Indeks blue chipów rośnie około procent, co oznacza, że kurs powrócił powyżej granicy 2500 punktów.

Dzisiejsze notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Mocny ruch w górę powstał po 10:00. Właśnie o tej godzinie GUS zaprezentował zmienioną metodologię liczenia PKB, w której wliczane są dochody z czarnej strefy. Okazało się, że wzrost gospodarczy w 2013 roku wzrósł do 1,7 proc. wobec wcześniejszych 1,6 proc.

Niewiele wspólnego z czarną strefą ma JSW, ale to właśnie akcje tej spółki liderują w indeksie WIG20. Zwyżka przekracza już 4 proc. O połowę mniej zyskują papiery LPP i Eurocash. Pod kreską są walory PGE, PGNiG i KGHM. Dwie ostatnie tanieją o blisko 1 proc.

#

GPW: Szef EBC zachęci do kupowania akcji?

Łukasz Pałka, 28. września, godz. 17:33

Posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego będzie najważniejszym dla inwestorów wydarzeniem nadchodzącego tygodnia. Na warszawskim parkiecie wciąż są oni w stanie wyciągnąć indeks WIG20 powyżej ważnego pułapu 2.500 punktów.

Na rynku coraz częściej pojawiają się głosy o tym, że Europejski Bank Centralny w obliczu przedłużającego się spowolnienia gospodarczego w Eurolandzie będzie musiał poszukać kolejnych narzędzi, by wspomóc gospodarkę.

Skoro radykalne cięcia stóp procentowych oraz program pożyczek dla banków LTRO nie pomagają, to następnym krokiem może być ogłoszenie programu skupu obligacji, wzorowanego na amerykańskim QE. Wszelkich sugestii na ten temat inwestorzy będą szukać w słowach szefa Europejskiego Banku Centralnego. Mario Draghi ma wystąpić na konferencji prasowej po posiedzeniu EBC w najbliższy czwartek.

Wcześniej inwestorzy poznają szereg danych makro ze strefy euro, które w tym tygodniu również mogą mieć wpływ na nastroje. We wtorek będzie to najnowszy odczyt stopy bezrobocia, w środę dane o dynamice PKB, a w piątek informacje o sprzedaży detalicznej.

We wszystkich przypadkach prognozy nie pozostawiają złudzeń: gospodarka strefy euro zahamowała - bezrobocie sięga 11,5 procent, PKB w ciągu roku wzrósł tylko o 0,7 procent, a sprzedaż detaliczna w sierpniu była o 0,2 procent wyższa niż w lipcu. Trudno też oczekiwać, by pozytywnym zaskoczeniem miały nagle okazać się dane o PMI. Ich finalny odczyt w sektorze przemysłowym poznamy w środę: prognozy dla strefy euro mówią o wyniku na poziomie 50,5 punktu.

W nadchodzącym tygodniu istotne dla inwestorów będą też doniesienia z USA. Przez graczy będą one rozpatrywane oczywiście w kontekście dalszej polityki monetarnej banku centralnego USA. Ten już w podczas październikowego posiedzenia wygasi całkowicie program QE3. Wciąż nie wiadomo jednak, kiedy zdecyduje się na pierwszą podwyżkę stóp procentowych. Można założyć, że im więcej danych mówiących o trwałej poprawie kondycji amerykańskiej gospodarki, tym większa szansa na szybszą podwyżkę stóp.

Na razie w tym tygodniu przyjdzie czas na ważne informacje z rynku pracy w USA. Już tradycyjnie w środę inwestorzy poznają najnowszy raport ADP, by w piątek uzupełnić swoją wiedzę o dane na temat wskaźnika bezrobocia w USA. Prognozy mówią o tym, że we wrześniu w USA sektorze prywatnym przybyło 200 tysięcy miejsc pracy. Z kolei poziom bezrobocia miał wynieść 6,1 procent, czyli dokładnie tyle samo co w sierpniu.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)