Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: WIG20 nie wybrał wyraźnego kierunku

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl sprawdź, jak przebiega sesja na giełdzie.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Po wczorajszej dynamicznej, jak na ten tydzień sesji, na GPW znowu emocje nieco osłabły. WIG20 notuje minimalną zmianę wartości. Niewielką zmienność było również widać na Wall Street podczas pierwszych minut handlu.

Najważniejsze dzisiejsze dane już za nami. Jako jeden z ostatnich pojawił się indeks instytutu Ifo, który miał wartość nieco niższą od przewidywanej. Z kolei o godzinie 14-tej pokazany został bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej. Wynik na poziomie niższym od zera wskazuje na przewagę pesymistów nad optymistami.

Impet wzrostu indeksów z GPW nieco osłabł. WIG20 wrócił do poziomu wczorajszego zamknięcia i notuje wartość bliską 2460 punktów. Na około 0,5-procentowym plusie znajduje się WIG50 i WIG250.

Na giełdzie we Frankfurcie nad Menem oraz w Paryżu indeksy znajdują się na minimalnych plusach. Gorzej jest w Wielkiej Brytanii.

Notowania europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Notowania kontraktów terminowych indeksów notowanych na Wall Street nie dawały jednoznacznego rozstrzygnięcia, jak rozpocznie się sesja za Oceanem. W pierwszych minutach handlu są na minimalnych plusach.

Jedynymi informacjami, jakie jeszcze dziś się pojawią, są dane z rynku nieruchomości w USA. Dowiemy się ile domów zostało sprzedanych w kwietniu. Rynek spodziewa się liczby 425 tysięcy, co byłoby znacząco lepszym wynikiem w stosunku do publikacji ma marzec.

GPW: Kupujący walczą o utrzymanie wzrostów

Łukasz Pałka, godz. 12:55

Od początku piątkowej sesji na warszawskiej giełdzie panują dość dobre nastroje. WIG20 znów jest jednym z najmocniejszych indeksów w Europie.

Od rana kupujący umacniają swoją pozycję powyżej poziomu 2.460 punktów. W utrzymaniu dobrych nastrojów pomogło im wczorajsze zamknięcie sesji na Wall Street, a także doniesienia o podniesieniu ratingów dla Grecji i Hiszpanii. Z kolei publikowane dziś dane makro z Niemiec okazały się zgodne z prognozami: dynamika wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale sięgnęła 2,5 procent r/r. Z kolei najnowszy wskaźnik Ifo znalazł się na poziomie 110,4 punktu.

WIG20 na tle indeksów w Europie podczas piątkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Od początku handlu najmocniejszą spółką w WIG20 jest dzisiaj LPP - notowania odzieżowej spółki zyskują już ponad 2 procent. Inwestorzy chętnie kupują też akcje PGNiG oraz Tauronu.

GPW: Dobre wieści z Grecji i Hiszpanii

Łukasz Pałka, godz. 9.30

Handel na warszawskim parkiecie rozpoczął się od kontynuacji wczorajszych wzrostów. Na razie skok nie jest duży, ale szanse na utrzymanie optymizmu wciąż są wysokie.

Za dość istotną, rynkową informację możemy uznać poranne doniesienia o tym, że agencja Fitch podniosła ocenę wiarygodności kredytowej Grecji. Analitycy wskazali na to, że Grecy robią niezwykłe postępy w redukcji swoich długów. Z kolei agencja S&P po raz pierwszy od 2009 roku podniosła rating Hiszpanii.

Te informacje powinny mieć pozytywny wpływ na rynki finansowe. Na razie WIG20 rozpoczął handel od niewielkiego wzrostu.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W indeksie WIG20 od początku sesji wyróżniają się notowania spółki odzieżowej LPP. Spadek notuje PGE, co może mieć związek z niższą rekomendacją wydaną przez analityków.

Powiało optymizmem na GPW. Na jak długo?

Łukasz Pałka, 22.05, godz. 22.05

Optymiści obecni na warszawskiej giełdzie wreszcie się przebudzili. Chociaż wyraźne odbicie zawdzięczamy na razie głównie spółom z branży finansowej, to i tak wreszcie pojawiła się szansa na ożywienie.

Po przełamaniu okresu sporego marazmu na warszawskiej giełdzie jest szansa na to, że dobre nastroje utrzymają się do końca tygodnia. Indeks WIG20 wreszcie wyraźnie odbił się od poziomu 2.400 punktów. Na plusie zakończyli czwartkowy handel również inwestorzy obecni na nowojorskim parkiecie.

Główne indeksy GPW podczas czwartkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W piątek uwaga inwestorów obecnych na warszawskiej giełdzie skupi się właściwie tylko na doniesieniach z Niemiec. O godzinie 10 poznamy najnowszy odczyt wskaźnika nastrojów gospodarczych Ifo. To uznawany za bardzo ważny barometr, za pomocą którego niemieccy przedsiębiorcy oceniają perspektywy gospodarcze i przez to ma spory wpływ na rynkowe nastroje. Tym razem prognoza mówi o tym, że majowy odczyt wyniósł 110,9 punktu wobec 111,2 punktu w kwietniu. Niewielki spadek, jeżeli się potwierdzi, nie powinien jednak spowodować wyprzedaży akcji.

Spore znaczenie dla inwestorów będą też miały publikowane wcześniej informacje o dynamice wzrostu gospodarczego w Niemczech w pierwszym kwartale tego roku. Oczekiwania rynkowe są dość optymistyczne, bo pokazują, że w tym czasie PKB Niemiec wzrósł o 2,5 procent r/r. To wyraźna poprawa wobec odczytu na poziomie 1,3 procent r/r z czwartego kwartału ubiegłego roku. Poprawa kondycji niemieckiej gospodarki to oczywiście dobra wiadomość dla polskich przedsiębiorców - do Niemiec trafia bowiem aż jedna czwarta naszego eksportu.

O godzinie 14 Główny Urząd Statystyczny opublikuje z kolei ostatnie już w tym tygodniu dane dotyczące polskiej gospodarki. Tym razem będą to informacje o koniunkturze konsumenckiej. Nie powinny one jednak mieć większego wpływu na nastroje wśród inwestorów, tym bardziej że w mijającym tygodniu poznali już oni serię ważnych danych GUS.

Zaczęło się od zmiany przeciętnego wynagrodzenia w kwietniu (3,8 procent r/r), zatrudnienia (0,7 procent r/r). We wtorek inwestorzy dostali informacje na temat dynamiki produkcji przemysłowej za kwiecień (5,4 procent r/r).

Jak wynika z notatek po ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, doniesienia z polskiej gospodarki póki co nie mają wpływu na zmianę decyzji w sprawie polityki monetarnej. RPP na razie stoi na stanowisku, że stopy procentowe powinny zostać niezmienione przez dłuższy okres, czyli co najmniej do końca trzeciego kwartału. Wśród ekonomistów panuje jednak przekonanie, że stopy nie zostaną podniesione nawet do końca pierwszego kwartału przyszłego roku.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)