Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

Niemcy podjęli decyzję w sprawie Grecji

0
Podziel się:

O tym, czego należy się spodziewać na piątkowej sesji, dowiesz się z komentarza Money.pl.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Bundestag, zgodnie z oczekiwaniami, zaakceptował pomoc dla Grecji w wysokości ponad 40 miliardów euro. Wszystko wskazuje na to, że Ateny otrzymają pierwszą transzę 13 grudnia.

Izba niższa niemieckiego parlamentu była niemal zgodna - na 584 głosy, 473 polityków zagłosowało za bailoutem, przeciwko było stu. Minister finansów Wolfgang Schaeuble zapewnił, że Niemcy będą bacznie przeglądać się realizacji obiecanych przez Greków reform.

Ta ważna wiadomość nie zmieniła dzisiejszego obrazu na rynkach. Najważniejsze indeksy w Europie kontynuują umiarkowane wzrosty. Niemiecki DAX zyskuje 0,4 proc., francuski CAC40 około 0,2 proc.

Notowania najważniejszych indeksów w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Indeks WIG20 balansuje w pobliżu poziomu wczorajszego zamknięcia i jest wciąż powyżej linii 2400 punktów. Niemal identyczne nastroje panują na szerszych indeksach. Najlepiej wśród blue chips radzą sobie teraz papiery TVN oraz Lotosu.

Inwestorzy czekają na otwarcie sesji w USA. Notowania kontraktów na najważniejsze indeksy sugerują, że grupy spółek otworzą się w pobliżu poziomów wczorajszego zamknięcia.

GPW: Fatalne dane o PKB, a inwestorzy...

Artur Nawrocki, godzina 12:30

Zarówno słabe dane o polskim PKB, jak i informacje o bezrobociu w Eurolandzie nie wywarły większego wrażenia na polskich inwestorach.

Dane o PKB zaskoczyły ekonomistów, którzy prognozowali dynamikę na poziomie 1,8 procent. Tymczasem gospodarka rozwija się jeszcze wolniej, bo w tempie 1,4 procent. Pojawiają się jednak głosy, że słaby odczyt zachęci do obniżek stóp procentowych, co korzystnie wpłynie na rynek akcji.

Zobacz, jak zachowują się dzisiaj najważniejsze indeksy GPW

W strefie euro zanotowano najwyższe bezrobocie w strefie euro w historii. Bezrobocie jako wskaźnik mocno opóźniony ma niewielki wpływ na rynki europejskie.

W WIG20 na lidera notowań wysunął się TVN, który zyskuje ponad 3 procent. Najgorszym walorem pozostaje PKN Orlen, tracący blisko procent. Obroty wynoszą 250 milionów złotych.

GPW: Słaby początek. PKB w centrum uwagi

Artur Nawrocki, godz. 9.40

Lekkim spadkiem rozpoczęła się sesja na warszawskim parkiecie. Inwestorzy czekają głównie na dane o polskim PKB.

Bardzo dobre dane z japońskiej gospodarki, w tym wzrost produkcji przemysłowej o 1,8 procent w ujęciu miesięcznym (prognozowane 2,2-proc. spadek), nie pozostały bez wpływu na rynki azjatyckie, które notowały przyzwoite wzrosty. Zyskiwał m. in. Nikkei225, Shanghai B-Share oraz Hang Seng.

Zobacz, jak rozpoczęła się sesja na warszawskim parkiecie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W Europie zawiodła jednak sprzedaż detaliczna w Niemczech. Analitycy oczekiwali rocznego wzrostu na poziomie 1,2 procent, tymczasem realnie w październiku konsumpcja Niemców zmalała o 0,8 procent w stosunku do analogicznego miesiąca poprzedniego roku.

Wśród warszawskim blue chipów najwięcej zyskuje Lotos (1,72 proc.). Z kolei najbardziej tracącą spółką jest PKN Orlen (-1,85 proc.), który przedstawił plany koncernu na najbliższe miesiące.

GPW: WIG20 o krok od maksimów. Wiele zależy od PKB

Artur Nawrocki, 29.11, godz. 22.58

Dla polskiej giełdy najważniejszym wydarzeniem dnia będzie publikacja danych o polskim PKB. Jeśli okaże się ona dużo lepsza od oczekiwań, to indeks WIG20 będzie miał szanse znaleźć się na najwyższych od roku poziomach.

Wydaje się, że sesja na Wall Street nie będzie mieć większego wpływu na otwarcie polskiej giełdy. W czwartek, kilka minut po fixingu na warszawskim parkiecie, indeks S&P500 tąpnął po wypowiedzi Johna Boehnera, który stwierdził, że w sprawie klifu fiskalnego nie osiągnięto porozumienia. Zniżka była gwałtowna, ale krótkotrwała. Do końca sesji Wall Street zdążył odrobić straty.

Reakcje na słowa polityków w Stanach Zjednoczonych sprawiają, że kwestia klifu fiskalnego jest tematem numer jeden w środowisku finansowym. To oznacza, że nieco na bok zszedł temat kryzysu strefy euro oraz światowej polityki monetarnej. W odróżnieniu do ciągnącego się już dwa lata impasu w Eurolandzie, problem klifu fiskalnego znajdzie swój finał jeszcze przed końcem roku. Porozumienie (lub jego brak) nada zdecydowany kierunek dla rynków finansowych, w tym również warszawskiej giełdzie.

W ostatnich dniach indeks WIG20 zmaga się z ponad rocznymi maksimami. Na poziomie 2425 punktów przebiega bardzo ważny opór, który powstrzymuje indeks blue chipów przed dalszymi zwyżkami. Niemniej jednak przebicie tego poziomu będzie zwiastować bardziej trwałe wzrosty. Oznaczać to bowiem będzie wybicie się z trwającego od ponad roku trendu bocznego.

Sprawdź, jak zachowywał się indeks WIG20 w ostatnich trzech miesiącach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Najważniejszym piątkowym wydarzeniem będzie publikacja przez Główny Urząd Statystyczny dynamiki PKB w Polsce za trzeci kwartał (godz. 10.00). Zdaniem analityków będzie to kolejny kwartał, w którym polska gospodarka hamuje. Po wzroście 2,3 proc. w drugim kwartale, tym razem przewidują oni spowolnienie do poziomu 1,8 procent.

Choć dane makroekonomiczne z Polski z reguły nie mają dużego wpływu na notowania spółek z polskiego parkietu, to znaczne odchylenie od oczekiwań ekonomistów zaowocuje ożywieniem handlu na GPW.

Oprócz polskiego PKB czeka nas w ostatnim dniu tygodnia szereg danych z gospodarki japońskiej. Jeszcze przed startem sesji w Europie dowiemy się o dynamice produkcji przemysłowej, bezrobociu, PMI, inflacji konsumenckiej oraz wydatkach Japończyków. Prognozy wskazują, że Kraj Kwitnącej Wiśni nadal będzie zmagał się ze stagnacją oraz stał na skraju deflacji.

O godzinie 8.00 opublikowane zostaną wyniki sprzedaży detalicznej w Niemczech. Po sporym spadku (-3,1 proc.) w poprzednim miesiącu, tym razem analitycy oczekują wzrostu konsumpcji o 1,2 procent.

Tego dnia wśród danych wartych uwagi znajdzie się jeszcze bezrobocie i inflacja w Eurolandzie (godz. 11.00). Po południu poznamy dochody i wydatki Amerykanów oraz indeks Chicago PMI, który obrazuje koniunkturę w przemyśle tego regionu.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)