Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: WIG20 znów na granicy 2,8 tysiąca punktów

0
Podziel się:

Nieźle w WIG20 zadebiutowała Bogdanka. Równie udanego początku sesji w tym prestiżowym gronie nie odnotował Kernel. Obecnie obie spółki znajdują bardzo blisko swoich piątkowych zamknięć. Podobnie jak sam indeks.

<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a>
<br>
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a> <br> Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.45

Dobre nastroje podczas sesji na Wall Street zachęciły również inwestorów w Warszawie do kupowania akcji dużych spółek. Indeks blue chipów znów znalazł się na granicy 2,8 tysiąca punktów.

Inwestorzy nie zareagowali dziś na gorsze od prognoz dane dotyczące sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym w USA. Indeksy na Wall Street notują wzrosty, co może oznaczać, że inwestorzy otrząsnęli się ze złych informacji z ubiegłego tygodnia i znów chętniej decydują się na kupowanie akcji.

Prawie 3,5 procent zyskały dzisiaj akcje spółki CEZ, spory ponad 2-procentowy wzrost zanotowały z kolei papiery TPSA, a akcje Pekao SA poszły w górę o 1,5 procent.

GPW: Wall Street poprawi nastroje w Warszawie?

Łukasz Pałka, godz. 14.40

Handel na nowojorskiej giełdzie rozpoczął się w dość dobrych nastrojach. Powinno to zachęcić inwestorów w Warszawie do kupowania akcji.

Rynki bardzo spokojnie reagują dziś na informacje o wojskowej interwencji w Libii. Inwestorzy są w dość dobrych nastrojach, i tylko warszawski indeks WIG20 nieco odstaje dzisiaj od reszty europejskich wskaźników.

Najlepiej wśród blue chipów notowanych na GPW spisuje się CEZ, którego notowania zyskują ponad 3 procent. Wzrostem cen akcji o 1,5 procent reaguje też PKN Orlen.

GPW: Debiutanci idealnie wpasowali się w WIG20

Paweł Zawadzki, godz. 12.22

Jeden z największych w Polsce producentów węgla kamiennego w efekcie lepszych od oczekiwań wyników finansowych za ostatni kwartał od początku sesji znajduje się powyżej piątkowego zamknięcia. Skurczyła się jednak skala wzrostów.

Od początku notowań pod kreską znajduje się natomiast drugi debiutant w gronie największych spółek. Ukraińskie przedsiębiorstwo z branży rolno-spożywczej Kernel było przeceniane już o 2 procent. Obecnie traci symboliczne 0,1 procent.

Nie najlepiej na tle Europy wypada sam WIG20. Choć sytuacja w Niemczech, czy Francji się nie pogorszyła i główne indeksy wciąż zyskują tam po około 2 procent, indeks największych notowanych w Warszawie spółek zachowuje się jakby _ przykleił się _ do piątkowego zamknięcia.

Dziś z ważnych danych z gospodarki poznamy jedynie sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym. Jeśli te nie rozczarują, a główne indeksy Wall Street wystartują zgodnie ze wskazaniem, notowanych na ponad 1-proc. plusach, kontraktów terminowych, WIG20 może zaatakować 2800 punktów.

GPW: Przeważają kupujący. 2800 punktów coraz bliżej

Paweł Zawadzki, godzina 9:45

Pierwszy dzień wiosny znakomicie rozpoczęła większość parkietów giełdowych w Europie. WIG20 wystartował także na plusie, jednak znacznie skromniejszym niemiecki DAX, francuski CAC i brytyjski FTSE.

Indeks największych spółek rośnie obecnie o niemal 0,5 procent. Podobną skalę wzrostów obserwujemy w przypadku wskaźników przedsiębiorstw średnich i małych.

To znacznie mniej niż około 2-proc. wzrosty w Paryżu, czy Frankfurcie. To także sporo mniej niż 1-proc. zwyżka w Londynie. Inwestorom handlującym na europejskich giełdach podobają się informacje o operacji wojskowej w Libii i chwilowo nie przejmują się ponownie drożejącą ropą naftową.

W przypadku WIG20 może nieco niepokoić bliskość obszaru wyznaczającego maksima rozpoczętej ponad 2 lata temu hossy, czyli okolic poziomu 2800 punktów. Jeśli uda się go przebić, a pozytywna atmosfera na globalnym rynku finansowym się utrzyma, inwestorzy otrzymają sygnał do mocniejszego ruchu w kierunku 3000 punktów.

Udany debiut w gronie największych spółek odnotowuje Bogdanka, której akcje drożeją o niemal 1 procent. Sprzyjają temu lepsze od oczekiwań wyniki za czwarty kwartałubiegłego roku. Przebicie prognoz analityków nie zachęciło natomiast do kupowania akcji GTC, które tanieją obecnie o około 0,5 procent.

GPW: Spółki witają wiosnę wynikami

Artur Nawrocki, godzina 6:00

Zdecydowanie najważniejszymi dzisiaj informacjami napływającymi na rynek będą roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe spółek z polskiej giełdy. Aż pięć spółek z WIG20 publikuje swoje raporty.

Raporty, raporty, raporty

Wśród blue chipów sprawozdania finansowe publikują GTC, PGE, PGNiG, PBG i mająca swój debiut w indeksie WIG20 - Bogdanka. Przez weekend swoje wyniki zaprezentowało Asseco Poland. Zyski największej spółki IT okazały się nieznacznie lepsze od oczekiwań analityków.

Niemniej jednak ilość wyników w dniu dzisiejszym może przytłaczać. Liczba spółek publikująca swoje raporty przekracza setkę - to aż 25 procent wszystkich spółek notowanych na warszawskim parkiecie. Wśród ciekawych spółek rozpoznawalnych przez inwestorów znajdą się takie walory jak: Alma, Amrest, Bomi, Cersanit, GPW, Gant, KOV, LCCORP, Petrolinv, Rafako, Sygnity, Synthos czy Vistula. Analitycy i inwestorzy stosujący analizę fundamentalną do oceny papierów wartościowych będą mieć ręce pełne roboty.

Działania wojenne w Libii

Koalicja państw zachodnich w skład której wchodzą USA, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Kanada rozpoczęła operacje militarną pod kryptonimem _ Świt Odysei _. Pomijając rozważania na temat słuszności tej interwencji bądź motywów - rynki będą bacznie przyglądać się sytuacji w Libii, tak jak miało to miejsce to do tej pory. W szczególności zainteresowani będą posiadacze kontraktów terminowych na ropę naftową bądź spółek naftowych, bowiem to właśnie na notowania _ czarnego złota _wpływa ten konflikt.

Oznacza to, że ponownie będziemy widzieć wahania na cenach ropy naftowej. Jeśli dojdzie do jeszcze większej eskalacji konfliktu to możemy być pewni, że ropa osiągnie nowe szczyty. 120 dolarów za baryłkę w tym tygodniu jest jak najbardziej osiągalne. W ślad za ropą pójdzie reszta surowców, w szczególności żywność i inne surowce energetyczne. Oczywiście wyjątkiem jest miedź, której wartość ostatnio spada w przypadku zwyżek na rynku ropy. Taki scenariusz nie jest przesądzony. Wszystko zależy od skuteczności operacji.

Droga na nowe szczyty?

Pozytywna reakcja inwestorów na częściowe opanowanie sytuacji w Japonii i zapowiedź interwencji w Libii pozwalają twierdzić, że byki mają jeszcze sporo siły i mogą wyciągnąć indeksy na wyższe poziomy jeszcze w tym tygodniu. Już w czwartek indeks WIG20 odbił się od długoterminowej linii trendu utwierdzając wiarygodność kanału wzrostowego w którym warszawska giełda znajduje się od lipca 2009. Poza tym małymi krokami zbliżamy się do końca miesiąca i zakończenia tej _ marcowej korekty . _To czy przebijemy szczyt już w tym tygodniu będzie zależało od dwóch wymienionych wcześniej czynników: wyników finansowych spółek i powodzenia operacji _ Świt Odysei. _

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)