Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Odbicie na akcjach JSW. Inwestorzy czekają na dane z USA

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, jak przebiegła sesja warszawskiej giełdzie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Handel na warszawskiej giełdzie przebiegł w środę bez większych zmian wartości indeksów. WIG20 zakończył sesję praktycznie na niezmienionym poziomie.

Wydaje się, że inwestorzy czekają już na jutrzejszą, najważniejszą w tym tygodniu publikację na temat dynamiki PKB w USA za drugi kwartał. Bez większych zmian indeksów przebiega też sesja za Oceanem, gdzie wskaźnik S&P500 waha się blisko poziomu 2.000 punktów.

WIG20 na tle indeksów w Europie podczas sesji w środę Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Prawie 3-procentowe odbicie odnotowały dzisiaj akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W górę o prawie 1 procent poszły też notowania LW Bogdanka, która rano ma opublikować swoje wyniki kwartalne. Inwestorzy pozbywali się za to akcji spółek energetycznych - wyraźne spadki odnotowały PGE oraz Tauron.

GPW: Inwestorzy wstrzymują się z kupowaniem akcji

Łukasz Pałka, godz. 15.55

Od niewielkich wzrostów głównych indeksów rozpoczęła się dzisiaj sesja na nowojorskiej giełdzie. Z kolei na warszawskim parkiecie inwestorzy wstrzymują się na razie z kupowaniem akcji.

Na GPW panuje niewielka zmienność i można przypuszczać, że taka sytuacja utrzyma się do końca handlu. Na rynek nie napłyną dziś już bowiem żadne ważne informacje makroekonomiczne, a inwestorzy skupiają się już raczej na doniesieniach, które pojawią się jutro, czyli danych o dynamice PKB w USA za drugi kwartał.

Główne wskaźniki GPW podczas sesji w środę Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród spółek w indeksie WIG20 odbicie notuje dzisiaj JSW, której akcje idą w górę o ponad 2 procent. Na plusie jest też kopalnia Bogdanka, która jutro ma opublikować swoje wyniki finansowe. Inwestorzy pozbywają się za to akcji PGNiG.

Uspokojenie sytuacji na GPW. WIG20 na niewielkim plusie

Przemysław Ławrowski, godz. 13.10

Sytuacja na polskim rynku akcji niewiele się zmieniła w stosunku do początku sesji. Nie zapowiada się, aby do końca dzisiejszego dnia nastąpiły jakieś diametralne zmiany. Dużej zmienności nie widać nawet na kilku dużych spółkach, które publikowały dziś swoje wyniki.

WIG20 i WIG250 zyskują 0,2 procent. Lepiej radzą sobie średnie spółki, których indeks WIG50 rośnie o około 0,5 procent. Inwestorzy nie przejęli się dzisiejszymi słowami premiera oraz sytuacją na Ukrainie.

Liderem wzrostu wśród blue chipów jest dziś Jastrzębska Spółka Węglowa. Inwestorzy prawdopodobnie odreagowują ostatnie mocne spadki kursu firmy. Najsłabszy jest gazowy PGNiG.

Względny spokój na polskiej giełdzie to również zasługa niewielkiej zmienności jaką widzimy dzisiaj w Europie zachodniej. DAX, CAC tracą 0,1 procent. Wzrost o taką samą wartość widać na giełdzie w Londynie. Liderem wzrostów jest portugalski PSI.

Notowania europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W kalendarium makroekonomicznym nie znajdziemy dziś nic wartego uwagi z punktu widzenia rynku akcji. Popołudniu w USA pojawią się dane dotyczące zapasów paliw, jednakże ta informacja będzie oddziaływać głównie na rynek surowcowy.

GPW: Wyniki spółek nie poprawiły sytuacji na rynku

Przemysław Ławrowski, godz. 9:45

Swoje raporty opublikowały dzisiaj takie spółki jak PZU, PGE, TVN. Mimo że wyniki okazały się być dość dobre, to nie poprawiło to znacznie sytuacji na polskim rynku akcji. Poziom 2460 punktów został jednak utrzymany.

Stosunkowo dobre wyniki opublikowane dziś przez duże spółki na GPW nie pozwoliły mocno wywindować indeksu blue chipów w pierwszych minutach handlu. Po minimalnym wzroście w pierwszych minutach handlu, WIG20 znajduje się blisko poziomu wczorajszego zamknięcia. Nieznacznie w górę idą wskaźniki reprezentujące małe i średnie spółki.

Jedną z najbardziej rosnący dziś spółek z indeksu WIG20 jest PZU. Polski ubezpieczyciel zarobił o prawie 123 mln złotych więcej niż rok wcześniej i pokonał oczekiwania rynkowe. Wśród spółek, które opublikowały dziś swoje raporty można wymienić jeszcze takie firmy jak Enea, PGE oraz TVN.

Zobacz, jak rozpoczęła się dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W Europie zachodniej sytuacja jest dziś nieco gorsza. Na minusie znajduje się francuski CAC oraz szwajcarski SMI. Minimalny plus widać natomiast na giełdzie we Frankfurcie na Menem.

Z danych makroekonomicznych należy dziś wymienić takie informacje jak indeks zaufania konsumentów GfK z Niemiec oraz wskaźnik wyprzedzający dla polskiej gospodarki, który rejestruje aktywność w gospodarce. Widać, że pierwsza informacja mimo słabszego od oczekiwań odczytu, poprawiła nieznacznie nastroje niemieckich inwestorów. Z kolei dane z rodzimej gospodarki okazały się być minimalnie gorsze niż rok wcześniej.

GPW czeka na wyniki gigantów. Na Wall Street walka o rekordy

Maciej Rynkiewicz, 26. sierpnia, godz. 21:15

Walka WIG20 o utrzymanie poziomu 2460 punktów, wyniki finansowe gigantów z GPW oraz próba trwałego przebicia dwóch tysięcy punktów w przypadku S&P500 to najważniejsze wydarzenia nadchodzącej sesji na rynkach akcji.

Niemal 0,8 proc. urósł we wtorek indeks WIG20 i przebił poziom 2460 punktów. Jest to najwyższa wartość od niemal dwóch miesięcy. Bardzo dobrze radziły sobie również spółki średnie - WIG50 zyskał półtora procent dzięki czemu odrobił już większą część strat po blisko dwumiesięcznej korekcie.

Notowania najważniejszych indeksów na GPW

Dobrych nastrojów nie potwierdziły jednak obroty, które na całym rynku wyniosły około 660 milionów złotych. To sporo poniżej tegorocznej średniej, która wynosi około 820 milionów złotych. Gdyby jednak spojrzeć na dzienne obroty w ciągu sierpnia, wynik nie jest najgorszy - średnia to 740 milionów, a zdarzyły się dwie sesje, kiedy handel nie przekroczył 600 milionów.

17 milionów z tej sumy we wtorek przypadało na handel akcjami JSW. Zainteresowanie było spore, bowiem węglowy gigant wzrósł o rekordowe ponad 7 procent. W ciągu ostatnich tygodni spółka przyzwyczaiła do równie spektakularnych wyników, ale... na minusie. Chwilami papiery kosztowały nawet 30,5 zł. Czy to koniec trwającej od początku sierpnia silnej korekty i początek odbicia? Co prawda spółka w ostatnich dniach nie dała żadnych powodów do optymizmu, jednak wydaje się, że linia 30 zł za walor w najbliższych tygodniach może być technicznym wsparciem, chroniącym przed dalszymi spadkami.

JSW znalazła dno?

Jeśli chodzi o dane makro, środowy kalendarz będzie raczej pusty. W przypadku Europy, wypełnią go dane takie jak zmiana cen importu w Niemczech, decyzja w sprawie stóp procentowych w Turcji oraz wskaźnik bezrobocia na Węgrzech. Niewiele wniosą też Amerykanie. Inwestorzy czekają przede wszystkim na zmianę liczby wniosków o kredyt hipoteczny oraz tygodniową zmianę zapasów paliw.

Więcej będzie działo się na samym rynku, a to głównie za sprawą planowanych publikacji raportów za drugi kwartał. Wynikami pochwalą się między innymi Asseco, Enea, PGE, PZU i TVN. Analitycy mają największe oczekiwania wobec Enei - konsensus rynkowy co do wyniku netto kształtuje się na poziomie ponad 282 milionów złotych, podczas gdy rok temu było to niecałe 144 miliony złotych. Zdaniem analityków, wynik znacząco pójdzie w górę głównie dzięki zdarzeniu jednorazowemu - spółka zaksięguje około 200 milionów złotych rekompensat w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów sprzedaży energii.

Mocno w górę mają też iść wyniki TVN - z minus 30 milionów rok temu do plus 111 milionów w drugim kwartale tego roku. Spółce sprzyjały poprawa na polskim rynku reklamy, dobre wyniki firm zależnych oraz niższe koszty obsługi długu w analizowanym okresie.

Zadyszkę miało złapać za to informatyczne Asseco. Rynkowy konsensus zakłada spadek wyniku netto o około 20 milionów do 78,5 miliona złotych przy utrzymujących się na podobnym poziomie przychodach - analitycy oczekują wyniku na poziomie 1,483 miliarda złotych. Gorszy wynik spółki uzasadnia się niższymi marżami na kontraktach realizowanych w kraju.

W drugiej części sesji uwaga przeniesie się za Ocean. Inwestorzy po raz kolejny będą zmuszeni zmierzyć się z pułapem 2000 punktów na S&P500 bowiem kupującym we wtorek nie udało się znacząco od niego odbić. Największa _ pięćsetka _ na trzy kwadranse przed ostatnim dzwonkiem zyskuje około 0,2 proc. i liczy 2002 punktów. Zyskują też pozostałe indeksy - przemysłowy Dow Jones rośnie 0,3 proc., przemysłowy Nasdaq około 0,4 proc.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)