Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Za nami jedna z najlepszych sesji od początku roku

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, jak wyglądał dziś handel akcjami na świecie.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Mimo niewielkiej ilości danych, giełdy w Europie zaprezentowały zdecydowany ruch w górę. Na GPW najwięcej zyskały spółki średniej wielkości. Mimo że niepokój związany z Ukrainą całkowicie nie zniknął, to rynek odrobił piątkową stratę.

Wskaźniki z polskiej giełdy rosły dziś przez całą sesję. Odreagowanie po piątkowej przecenie widać było szczególnie w przypadku średnich spółek. Indeks WIG20 urósł o 2,26 procent, mWIG40 o 4,25 procent, a sWIG80 o 2,72 procent. Czyni to dzisiejszą sesję jedną z najlepszych w tym roku.

Pierwszą istotną informacją, jaka pojawiła się podczas dzisiejszej sesji był odczyt inflacji konsumenckiej dla strefy euro. Dane były zgodne z oczekiwaniami dlatego też nie miały większego znaczenia na losy sesji. Popołudniu dowiedzieliśmy się ile wynosi inflacja bazowa oraz saldo bilansu płatniczego w Polsce. Te informacje także nie wstrząsnęły rynkiem.

Wzrosty w zachodniej Europie także były wysokie. Giełdy w Paryżu i we Frankfurcie zyskały ponad jeden procent. Nieco mniej wzrósł brytyjski indeks. Ostatnie obawy związane ze wzrostem gospodarki Chin zostały dziś nieco złagodzone informacją z agencji Moody's, która uważa, że tamtejszy wzrost gospodarczy pozostanie silny i w latach 2014-2015 będzie wynosić około 7-7,5 procent.

Zobacz, jak przebiegła sesja giełdach w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W rytm globalnych nastrojów bije dziś również Wall Street. Wzrosty sięgają już prawie procent. Liderem jest Dow Jones. Przed rozpoczęciem sesji pojawiła się informacja na temat produkcji przemysłowej w USA, która wzrosła o 0,6 procent, to o 50 punktów bazowych więcej w stosunku do oczekiwań.

Pozytywne dane z amerykańskiej gospodarki zwiększają prawdopodobieństwo kolejnego cięcia programu luzowania ilościowego przez Rezerwę Federalną. Informacje w tej sprawie poznamy już w środę wieczorem.

Odbicie na GPW. Wzrosty również na Wall Street

Przemysław Ławrowski, godz. 14:48

Inwestorzy amerykańscy wpasowali się dzisiejsze nastroje obecne na europejskich parkietach. Na rynku pojawiły się dane z polskiej gospodarki, jednakże przeszły one bez echa.

Po piątkowej przecenie rynek giełdowy w poniedziałek ma się całkiem dobrze. Wzrost indeksu WIG20 oraz sWIG80 sięga prawie dwóch procent. Jeszcze więcej rośnie mWIG40 (3 procent). Wskaźnik blue chipów oddala się zatem od poziomu 2300 punktów, do którego przełamania się w piątek niewiele brakowało.

O godzinie 14-tej polska gospodarka opublikowała dane dotyczące bilansu płatniczego oraz inflacji. Oba wskaźniki nie mają jednak większego wpływu na sytuację rynkową. Deficyt na rachunku bieżącym okazał się wyższy niż oczekiwali analitycy (wartość: 1135 mln euro; prognoza: 799 mln euro).

Zielono jest również na giełdach Europy zachodniej. Skala wzrostów FTSE100, CAC oraz DAX waha się od 0,5 procent do 0,9 procent. Ponad procent rośnie giełda w Madrycie i Mediolanie. Uzasadnienia tych wzrostów nie można szukać wśród danych gospodarczych, ponieważ ich nie było dziś zbyt wiele. Pojawiły się jedynie informacje na temat inflacji konsumenckiej w strefie euro. Były one zgodne z oczekiwaniami.

Notowania europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wzrostami rozpoczęła się również sesja za Oceanem. Najważniejsze indeksy wystartowały na około pół procentowym plusie. Sytuację poparły dane z amerykańskiego przemysłu. Produkcja przemysłowa wzrosła w lutym o 0,6 procent. Rynek prognozował 0,1 procent. Sesja na Wall Street będzie dziś przebiegała w rytm globalnych nastrojów, ponieważ żadne _ twarde _ dane gospodarcze się już nie pojawią.

Coraz lepsze nastroje na GPW. Rosną nie tylko krajowe indeksy

Paweł Zawadzki, godz. 12:42

Brak negatywnych informacji to dobra wiadomość. Z tego założenia wychodzą inwestorzy handlujący na GPW, bo praktycznie od początku dzisiejszej sesji wszystkie krajowe indeksy sukcesywnie wyznaczają nowe dzienne maksima.

Indeksy grupujące blue chipy - WIG20 i WIG30 - zyskują po około procencie. Znacznie lepsze nastroje panują w przypadku indeksów zbierających spółki małe i średnie. sWIG80 rośnie o niemal 2 procent, a mWIG40 zyskuje już niespełna 3 procent.

Zobacz, jak przebiega dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wzrosty obserwujemy również na większości parkietów Starego Kontynentu. Skala zwyżek na giełdach w Londynie, Frankfurcie, czy Paryżu jest jednak zdecydowanie mniejsza i sięga obecnie od niespełna 0,5 do około 0,7 procent.

Od początku notowań na rynki nie napłynęło zbyt wiele wiadomości z gospodarki. Nieco niższa od prognoz okazała się inflacja konsumencka w strefie euro, która w lutym wyniosła 0,7 procent. Analitycy prognozowali wzrost cen na poziomie 0,8 procent.

Na rynkach pojawiły się także najnowsze prognozy dla chińskiej gospodarki. Według agencji ratingowej Moody's _ wzrost gospodarczy w Chinach pozostanie silny _, a dynamika PKB w latach 2014-2015 będzie wynosić około 7-7,5 procent.

Choć nie są to wiadomości, które mogłyby zachęcić do zdecydowanych zakupów akcji, to inwestorzy najwyraźniej uznali, że brak negatywnych informacji jest dobrą wiadomością i zagrali pod odreagowanie ostatniej zawieruchy na GPW.

Krym już nie taki straszny? Odbicie indeksów na GPW

Paweł Zawadzki, godzina 9:44

Wynik referendum na Krymie nie zaskoczył, a inwestorzy - wykorzystując uspokojenie sytuacji - nowy tydzień na warszawskiej giełdzie rozpoczęli w całkiem optymistycznych nastrojach.

Po około trzech kwadransach pierwszej w tym tygodniu sesji rosną kursy wszystkich najważniejszych indeksów GPW w Warszawie.

Najsłabszym w tym gronie jest WIG20. sWIG80 i mWIG40 zwyżkują o 0,9 i 2,1 procent. Warto przypomnieć, że w piątek straciły odpowiednio 2,4 i 1,9 procent.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wynik krymskiego referendum (ponad 95 procent głosujących chce przyłączenia Krymu do Rosji) jest zgodny z oczekiwaniami. Jak dotąd nie pojawiły się też żadne dodatkowe czynniki ryzyka. Inwestorzy wykorzystali więc uspokojenie sytuacji wokół Krymu do zakupów akcji. Nad rynkami wciąż wiszą jednak potencjalne sankcje Zachodu.

Amerykanie znowu dadzą o sobie znać. Jak zareagują giełdy?

Damian Słomski, 16 marca, godzina 18:30

Ubiegły tydzień na parkietach giełdowych był fatalny. Kolejne dni powinny być już spokojniejsze. Uwaga inwestorów przeniesie się z wydarzeń na Krymie i w Chinach na USA. Wszystko przez posiedzenie FOMC, na którym może zapaść kolejna decyzja o cięciu QE3. Poza tym poznamy kilka ciekawych publikacji, w tym m.in. wyniki krajowej produkcji przemysłowej. Raportami finansowymi pochwalą się też kolejne czołowe spółki z GPW.

Inwestorzy giełdowi już przygotowują się do kolejnego tygodnia. Co przyniosą najbliższe sesje? Powinniśmy być świadkami uspokojenia sytuacji. Masowa wyprzedaż akcji w bardzo krótkim czasie spowodowała _ wyprzedanie rynku _. Zresztą w końcówce piątkowego handlu na GPW widać było duże zainteresowanie przecenionymi papierami. WIG20 w ciągu ostatnich 20 minut zyskał na wartości ponad 20 punktów.

Notowania WIG20 podczas ostatnich pięciu sesji giełdowych Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Głównym czynnikiem niepewności rynków jest konflikt na Krymie. W niedzielę szefowie ukraińskiego i rosyjskiego ministerstwa obrony narodowej zawarli tymczasowy rozejm. Do 21 marca rosyjskie wojsko nie będzie podejmować żadnych akcji skierowanych przeciwko ukraińskim obiektom wojskowym na Krymie. To dobra informacja, choć to jeszcze nie koniec problemów. Bez powodu Rosja nie wysyła cały czas sprzętu militarnego na Ukrainę. Osoby o dużej awersji do ryzyka powinny jeszcze pozostać poza rynkiem.

Z kolei gracze liczący na dużą zmienność mają w końcu możliwość do działania. W tym momencie wydaje się, że z większym prawdopodobieństwem można oczekiwać odbicia w górę. W przypadku WIG20 spadki są ograniczone do poziomu 2300 punktów. W tych okolicach na początku roku zatrzymał się silny ruch spadkowy. Jeśli i to nie zatrzyma sprzedających, to droga do najpierw 2200, a później 2100 punktów będzie otwarta.

Notowania indeksu WIG20 na przestrzeni ostatniego roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Jednymi z blue chipów, które najmocniej ucierpiały w ostatnich dniach są Bogdanka i Bank Handlowy. Akcje węglowej spółki są wyceniane najniżej od października 2013 roku. Więcej szczęścia mają akcjonariusze banku, ale i tak kurs jest niebezpiecznie blisko granicy 100 złotych. W nadchodzącym tygodniu obie spółki zaprezentują jednostkowe i skonsolidowane raporty za 2013 rok. Zresztą oprócz nich karty odkryją jeszcze m.in.: Tauron, GTC i Asseco Poland.

Zmiany wartości akcji wybranych spółek z WIG20 w ciągu ostatniego tygodnia Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nie zabraknie też publikacji danych makroekonomicznych z Polski. We wtorek poznamy niekoniecznie najważniejsze z punktu widzenia inwestorów, ale ciekawe, dane o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniach. Dzień później informacje znacznie większego kalibru, czyli produkcja przemysłowa. Według prognoz w lutym wzrosła ona o 6,1 procent rok do roku wobec 4,1 procent w styczniu.

Wszelkie informacje GUS przyćmi jednak inne wydarzenie. Uwaga w połowie tygodnia będzie koncentrować się na posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Jak co kwartał poznamy najnowsze projekcje wskaźników makroekonomicznych i stóp procentowych. Ponad to, podobnie jak w ostatnich miesiącach, amerykańskie władze monetarne być może ograniczą wartość miesięcznych zakupów obligacji o kolejne 10 miliardów dolarów.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)