Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Zryw optymizmu na rynku pod koniec sesji

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, jak przebiegła wtorkowa sesja na giełdzie.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Globalny rynek finansowy pracuje dziś na zwolnionych obrotach. Sesja w Europie zakończyła się niewielkimi zmianami głównych indeksów. Nieco większy ruch wzrostowy zanotowała pod koniec sesji GPW.

Bez większych rewelacji przebiegła dzisiejsza sesja. Wzrost indeksu WIG20 przez większą część sesji był symboliczny. Pod koniec jednak wskaźnik ten zdołał się dźwignąć do poziomu 2410 punktów (+0,42 procent). Wśród blue chipów najlepiej poradził dziś sobie Eurocash, który wzrósł o ponad 2 procent. Za nim uplasował się Alior Bank. Wśród mniejszych spółek o prawie 5 procent wzrosły akcje Newagu.

O wysokości dywidendy poinformowała z kolei Energa. Spółka planuje na ten cel przeznaczyć 414 mln złotych, co daje złotówkę na jedną akcję.

Sytuacji na rynku nie zmieniła publikacja GUS. Według nich produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 5,4 procent rok do roku. Wynik jest lepszy od oczekiwań. Ministerstwo Gospodarki szacuje, że w maju ma produkcja przemysłowa wzrośnie o 6 procent rok do roku.

Na innych europejskich rynkach widoczny był dzisiaj czerwony kolor. Stracił DAX, CAC oraz FTSE100. Wzrost zaliczyła giełda w Mediolanie. Rano pojawiły się dane o inflacji konsumenckiej z brytyjskiej gospodarki oraz inflacja producencka z Niemiec. Za naszą zachodnią granicą ceny zarówno rok do roku jak i miesiąc do miesiąca spadły.

Zobacz, jak przebiegł dzisiejszy handel na giełdach w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Pod kreską znajdują się indeksy z Wall Street. Około 0,3 procent tracą S&P500 oraz Dow Jones. Samych dane z amerykańskiej gospodarki dziś nie było. Po sesji pojawi się informacja na temat zapasów paliw. Sytuacja na rynkowa drastycznie nie ulegnie zmianie.

Spokój na rynkach w Europie. GPW w czołówce

Przemysław Ławrowski, godz. 15:20

Zmienność na europejskich rynkach jest dzisiaj niewielka. Przyczyniła się do tego m.in. niewielka ilość danych. Indeksy z GPW w porównaniu do rynków z zachodniej część Europy radzą sobie dość dobrze.

Ruchy na GPW są dziś niewielkie. Indeks WIG20 cały czas znajduje się w pobliżu poziomu 2400 punktów. Po publikacji danych GUS na rynku niewiele się zmieniło. Wzrosty wskaźników nie przekraczają dziś 0,5 procent.

O godzinie 14-tej dowiedzieliśmy się jak zmieniła się produkcja przemysłowa polskiej gospodarki w kwietniu. Rok do roku wzrost wyniósł 5,4 procent. Miesiąc wcześniej wzrost był identyczny.

Niewielki wzrost notuje dziś Energa, która opublikowała informacje na temat dywidendy. Posiadacz jednej akcji dostanie 1 złotych ubiegłorocznego zysku.

Notowania indeksów z GPW podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Indeksy w Europie zachodniej radzą sobie dziś gorzej od warszawskiej giełdy. DAX spada o 0,2 procent, a CAC i FTSE100 około 0,5 procent.

Przed startem sesji na Wall Street kontrakty terminowe znajdują się na symbolicznych minusach. Brak danych nie pomoże rozruszaniu sytuacji na rynku.

GPW: Kolejny dzień marazmu na rynku

Łukasz Pałka, godz. 13:00

Po czterech godzinach handlu na warszawskim parkiecie wciąż panuje marazm. Zmienność głównych indeksów jest minimalna. Podobnie wygląda sytuacja na zagranicznych parkietach.

Indeks WIG20 niezmiennie utrzymuje się tuż ponad granicą 2.400 punktów i na razie wśród inwestorów nie widać większego zapału do kupowania akcji. Jeżeli chodzi o największe spółki warszawskiego parkietu, to najwięcej zyskuje spółka Eurocash (+2,6 proc.). Wyraźniej w górę idą też dzisiaj notowania Alior Banku.

Przy braku istotnych danych makroekonomicznych inwestorzy w całej Europie zachowują jednak dzisiaj sporą ostrożność. Przewagę mają inwestorzy pozbywający się akcji.

WIG20 na tle głównych indeksów w Europie podczas wtorkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

GPW: Inwestorzy czekają na dane z polskiego przemysłu

Łukasz Pałka, godz. 9.25

Handel na warszawskim parkiecie rozpoczął się od minimalnego wzrostu głównych indeksów. Najprawdopodobniej zapowiada się kolejna sesja, która nie przyniesie wyraźniejszej zmiany nastrojów wśród inwestorów.

WIG20 od początku sesji utrzymuje się minimalnie powyżej poziomu 2.400 punktów, na którym wczoraj zakończył się handel. Niewielkie wzrosty na otwarciu zanotowały również małe i średnie spółki.

Obserwuj bieżące notowania WIG20 podczas wtorkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Informacje, które warto dzisiaj zwrócić uwagę, napłyną na rynek o godzinie 14. Będą to najnowsze dane GUS o dynamice produkcji przemysłowej.

GPW: Bardzo duża ostrożność wśród inwestorów

Łukasz Pałka, 19.05, godz. 22.20

Inwestorom obecnym na warszawskim parkiecie wyraźnie brakuje sił do tego, by wyraźnie przełamać barierę 2.400 punktów w przypadku indeksu WIG20. Możliwe, że na wyraźniejsze impulsy będziemy musieli poczekać aż do czwartku.

Za nami sezon publikacji kwartalnych wyników spółek. Dlatego teraz inwestorzy znów mogą skupić się na doniesieniach makroekonomicznych. Te najistotniejsze dla rynków napłyną jednak dopiero w czwartek - wówczas poznamy serię najnowszych, wstępnych odczytów wskaźników PMI dla gospodarek europejskich, a także Chin. Można przypuszczać, że dopiero one będą miały jakikolwiek wpływ na to, czy inwestorom uda się utrzymać indeks WIG20 powyżej ważnego pułapu 2.400 punktów.

Na razie podczas poniedziałkowej sesji niewielki i tak wzrost wskaźnika blue chipów został zahamowany dokładnie na tym poziomie.

Główne indeksy GPW podczas sesji w poniedziałek Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Z punktu widzenia polskich inwestorów jedyne znaczenie mogą mieć we wtorek informacje Głównego Urzędu Statystycznego na temat tego, jak w kwietniu zmieniła się kondycja naszego przemysłu. O godzinie 14 poznamy bowiem dane na temat dynamiki produkcji przemysłowej. Prognozy mówią, że w kwietniu była ona o 5 procent wyższa niż w tym samym miesiącu 2013 roku. Taki wynik oznaczałby jednocześnie niewielki spadek dynamiki wzrostu z 5,4 procent r/r z marca.

Większego wpływu na notowania nie miały natomiast w poniedziałek informacje GUS o zmianie poziomu wynagrodzeń (3,8 procent r/r) i zatrudnienia (0,7 procent r/r). Nie widać było również reakcji na złotym. Trudno bowiem spodziewać się, by przy rekordowo niskim poziomie inflacji Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na podwyżki stóp procentowych wcześniej niż na początku przyszłego roku.

Wynik poniedziałkowej sesji na nowojorskim parkiecie też raczej nie pomoże rozstrzygnąć inwestorom tego, jakie kroki podjąć w kolejnych dniach. Główne indeksy na Wall Street odnotowały niewielkie wzrosty.

Warto zwrócić uwagę, że wśród dużych spółek notowanych na GPW inwestorzy coraz częściej stawiają teraz na spółki energetyczne i telekomunikacyjne. Stąd wzrosty notowań takich firm jak PGE, Energa, Tauron, czy też Orange Polska. To znak, że w okresie sporej niepewności na rynku gracze szukają papierów tzw. defensywnych spółek, które do tego będą dzieliły się dywidendami.

Podsumowując, można założyć, że przynajmniej do czwartku inwestorzy pozostaną bardzo niezdecydowani, gdy chodzi o dalsze kroki. Sytuację mogą dopiero nieco rozjaśnić czwartkowe odczyty wskaźników PMI.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)