Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: Wall Street dało impuls do mocnych wzrostów

0
Podziel się:

Lepsze od prognoz dane z gospodarki i pozytywne spekulacje dotyczące Grecji poprawiły atmosferę panującą na europejskich giełdach. Warszawski parkiet znajduje się obecnie w czołówce Starego Kontynentu.

<a href="http://www.facebook.com/nawrocki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Artur Nawrocki</b>, analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.
<a href="http://www.facebook.com/nawrocki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Artur Nawrocki</b>, analityk Money.pl</a> <br /><br /> Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.

Dobre rozpoczęcie handlu za Oceanem spowodowało, że gracze z polskiego parkietu chętniej kupowali walory największych spółek notowanych na GPW. Indeks S&P500 zyskuje niemal 3 procent i zbliża się do poziomu 1200 punktów.

Ostatecznie WIG20 zamknął się 3,44-procentową zwyżką. Nieźle też wypadły indeksy mniejszych firm - mWIG40 wzrósł 2,21, a sWIG80 zyskał 1,65 procenta.

Zobacz przebieg notowań najważniejszych indeksów na GPW

Dobre nastroje nasiliły się także na Starym Kontynencie. Niemiecki DAX zwyżkował ponad 3 procent, z kolei na solidnych plusach znalazł się zarówno FTSE, jak i CAC40. Część swoich strat zmniejszyła również giełda w Atenach, która ostatecznie straciła 0,58 procenta.

Trzy spółki z mWIG40 wzrosły dzisiaj 10 procent - Boryszew, PetrolInvest oraz Kulczyk Oil Ventures. Wraz CD Project RED są to spółki bardzo lubiane przez krótkoterminowych graczy - dzisiaj ich nie zawiodły.

GPW: Szał zakupów na giełdzie. WIG20 wystrzelił

Artur Nawrocki, godz. 16.32

Inwestorzy rzucili się na blue chipy w Polsce. Indeks WIG20 po walce w okolicach 2220-25 punktów wybił się *górą *z tego zakresu wahań, co zachęciło giełdowe byki. Giełdy w Europie również zyskują, jednak to Warszawa jest jednym z najmocniejszych parkietów.

WIG20 rośnie już 3,60 procenta, gorzej sobie radzą mniejsze przedsiębiorstwa. MWIG40 zyskuje 1,80 proc., a sWIG80 1,26 procent.

Zobacz notowania indeksy WIG20

Z walorów wchodzących w skład WIG20 tylko Bank Handlowy znajduje się na minusie. Nadal wzrostom przewodzi PBG(10,79 proc.), aczkolwiek dobrze radzą sobie też banki BRE, Pekao oraz Getin - wszystkie rosną ponad 5 procent.

GPW: Optymizm dominuje na parkiecie

Artur Nawrocki, godz. 14.24

Po słabszym początku warszawski parkiet zaczął odzyskiwać siły. Stosunkowo dobre nastroje panują także na zachodnich giełdach. Dzisiaj brakuje publikacji makroekonomicznych do których inwestorzy przywiązują większą wagę oraz mogłyby wpłynąć na notowania.

WIG20 zyskuje 1,36 procenta, nieźle radzą sobie też małe i średnie przedsiębiorstwa rosnące niemal 1 procent.

W Europie Zachodniej najważniejsze indeksy znajdują się nad kreską. DAX zyskuje 0,50 proc., FTSE250 rośnie 0,86 proc., z kolei francuski CAC40 znajduje się 0,7 proc. powyżej piątkowego zamknięcia. Na znacznym minusie znajduje się indeks z Aten.

Na polskiej giełdzie panują wzrosty. Rewelacją ostatnich dni stało się PBG, które bardzo dynamicznie odrabia straty po bardzo długim trendzie spadkowym. Warto zwrócić uwagę także na Asseco Poland, które ponownie będzie próbowało przeforsować na WZA operacje skupu akcji własnych.

GPW: Kupujący w natarciu. WIG20 sporo powyżej 2200 pkt

Paweł Zawadzki, godzina 12:24

WIG20 zyskuje już ponad 1,5 procent. Nieco mniejsze, sięgające 1 proc. wzrosty odnotowują natomiast wskaźniki spółek średnich i małych.

Zobacz notowania indeksów na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej * notowania mWIG40 i sWIG80 opóźnione o 15 minut

Przewidziane na dziś publikacje z gospodarki mamy już za sobą. Wszystkie jednak pozytywnie zaskoczyły. Lepiej od oczekiwań analityków wypadły: niemiecki bilans handlowy, włoska i francuska produkcja przemysłowa oraz indeks zaufania europejskich inwestorów i analityków (Sentix).

Dodatkowo agencja ratingowa S&P potwierdziła długoterminowy rating Francji na najwyższym poziomie _ AAA _, a agencja Reutera poinformowała, że przedstawiciele MFW, UE i EBC jeszcze dziś mogą zakończyć rozmowy dotyczące wypłaty 6 transzy pomocy finansowej dla Aten.

W WIG20 najlepiej wciąż radzą sobie papiery PBG. Zwiększyła się jednak skala wzrostu, która sięga już około 7 procent. Firma budowlana podniosła prognozy wyników na 2011 rok. Po ponad 3 proc. rosną także Lotos, BRE Bank i PZU. Tylko dwie spółki tracą - Po około 0,5 proc. w dół idą PGNiG i GTC.

Rozwiązania dla Europy coraz bliżej. GPW w górę

Paweł Zawadzki, godzina 9:23

Pierwszą w tym tygodniu sesję GPW rozpoczęła nad kreską. To pokłosie wyniku wyborów parlamentarnych w Polsce oraz rozbudzających nadzieje inwestorów deklaracji kanclerz Niemiec i prezydenta Francji.

Po niemal dwóch kwadransach notowań zyskują wszystkie najważniejsze indeksy warszawskiego parkietu. WIG20 rośnie o prawie 1 procent. W górę idą także mWIG40 i sWIG80.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Pozytywny początek notowań na GPW to nie tylko wynik korzystnego dla rynków finansowych wyniku wyborów parlamentarnych w Polsce. Ponad 0,5-procentowe wzrosty obserwujemy bowiem także w przypadku głównych indeksów giełd w Paryżu czy Frankfurcie.

Inwestorów nie przestraszyło obcięcie przez Fiitcha ratingów dla Włoch i Hiszpanii. Negatywne sygnały przyćmiły weekendowe deklaracje kanclerz Niemiec i prezydenta Francji. Według nich Niemcy i Francja są zgodne w kwestii dokapitalizowania banków. Do końca miesiąca ma także pojawić się pakiet antykryzysowych rozwiązań dla Europy.

Liderem wzrostów w gronie największych spółek jest kontynuujący marsz w górę PBG. Obecnie akcje spółki zyskują niemal 5 procent. Traci tylko jedna spółka z WIG20. Papiery PGNiG są przeceniane o około 1 procent.

Indeksy na GPW pójdą w górę, a złoty się umocni

Arkadiusz Droździel, 09.10, godzina 22:15

*Dość zdecydowana wygrana Platformy Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych zostanie pozytywnie odebrana przez inwestorów. Jak wynika z sondaży partia Tuska do koalicji zaprosić będzie musiała tylko jedną partię, którą będzie zapewne PSL. *

Gwałtownej reakcji na rynku akcji i walutowym na wyniki wyborów nie należy się jednak spodziewać. W ciągu ostatnich czternastu lat (od wyborów parlamentarnych w 1997 roku) indeksy na warszawskim parkiecie w poniedziałek powyborczy zmieniały się bardzo nieznacznie - największe straty WIG odnotował w 2000 roku po wyborach prezydenckich, gdy stracił nieco ponad 1,5 procent, a największe zyski - po wyborach sejmowych w 2005 roku - nie przekroczyły procenta.

Sprawdź jak reagują rynki na wyniki wyborów:
Sprawdź aktualne notowania WIG20

Sprawdź aktualne notowania EURPLN
Wygrana PO pozwala inwestorom odetchnąć z ulgą. Wszystko na to wskazuje, że dzięki znacznej przewadze nad kolejnymi partiami Platforma będzie musiała dobrać tylko jednego koalicjanta. I będzie nim zapewne PSL.

Z punktu widzenia gospodarki to najlepsze rozwiązanie. Bo choć słusznie koalicji PO-PSL zarzucano mało działań reformujących gospodarkę w poprzedniej kadencji, to gorszy wynik partii Tuska, i równoczesny większy udział we władzy Ludowców, lub przymus dobrania jeszcze innych koalicjantów, wykluczałby praktycznie jakiekolwiek zmiany.

Co więcej taki wynik wyborów, jak wskazują sondaże, umożliwia przeprowadzenie Platformie dużo większych zmian w gospodarce niż w poprzedniej kadencji. Wejście do parlamentu Ruchu Palikota oraz poważne osłabienie SLD daje Donaldowi Tuskowi do ręki straszak na PSL.

Przykładowo dalsze niedopuszczanie przez Ludowców reformy KRUS lub kolejne pomysły minister Fedak odkręcania reformy emerytalnej będą dużo trudniejsze. W tym Sejmie szef PO będzie mógł dużo łatwiej znaleźć poparcie poza PSL. Pytanie tylko czy Platforma Obywatelska będzie zainteresowana bardziej radykalnymi reformami gospodarki.

W najbliższych dniach dla inwestorów dużo większe znaczenie będą mieć jednak obawy o sytuację w strefie euro. MFW, ECB i KE, czyli tzw._ trojka _ jest niezadowolona ze skali cięć zaproponowanych przez grecki rząd, a to od ich oceny zależy uruchomienie kolejnej transzy z pakietu pomocowego dla Grecji. Jeżeli Grecy tych pieniędzy nie otrzymają kraj ten będzie zmuszony do zawieszenia obsługi zadłużenia.

Jeżeli tak się stanie należy się liczyć bardzo dużymi zawirowaniami na rynkach finansowych. Bankructwo Grecji będzie bowiem skutkowało kłopotami kolejnych państw eurolandu, które również borykają się z ogromnym zadłużeniem (Hiszpania, Irlandia, Portugalia i Włochy).

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)