Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

Fatalna końcówka na europejskich giełdach. Spada też GPW

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl sprawdzisz, co stało się na rynkach akcji.

Fatalna końcówka na europejskich giełdach. Spada też GPW

Po bardzo słabej sesji najważniejsze indeksy w Warszawie zamykają się na ponad procentowych minusach. Mimo początkowych wzrostów, spora przecena dotknęła również najważniejsze grupy spółek w Europie po tym, jak Rosja zapowiedziała wprowadzenie embarga na produkty spożywcze między innymi z Unii i USA.

Akcje notowane na GPW powiększyły stratę w końcówce handlu, głównie za sprawą gorszych nastrojów na światowych rynkach. Przy obrotach na poziomie około 700 milionów złotych WIG30 spadł o 1,3 proc., bardzo podobnie poradziły sobie szersze grupy spółek.

Notowania najważniejszych indeksów na GPW

Ciężko oczekiwać jednak innego wyniku, kiedy dwie spółki z grupy blue chips solidarnie straciły dziś po 6,54 proc. - węglowa JSW oraz Grupa Azoty. W przypadku tej pierwszej, pojawiła się nowa rekomendacja, z ceną docelową na poziomie... 32 złotych, wydana przez Erste. Trudno dziś uwierzyć, że chwilę po debiucie w 2011 roku, papiery kosztowały około 140 złotych.

Powiększenie skali spadków na krajowym rynku to efekt pojawienia się gorszych nastrojów w Europie oraz za Oceanem. Mimo początkowych wzrostów na poziomie pół procent, najważniejsze rynki na Starym Kontynencie zniżkują na koniec dnia około procent. Inwestorzy zupełnie na serio potraktowali więc dzisiejsze wprowadzenie sankcji gospodarczych przez Rosję.

Dostało się również posiadaczom spółek na Wall Street - po całkiem udanym starcie, tamtejsze indeksy walczą teraz o utrzymanie w pobliżu wczorajszych zamknięć. Inwestorzy czekają jeszcze na dane Rezerwy Federalnej o zadłużeniu amerykańskich konsumentów, które pojawią się o godzinie 21.

GPW daleko za światowymi giełdami

Maciej Rynkiewicz, godzina 15:45

Po lepszych danych z amerykańskiego rynku pracy i oczekiwanej decyzji Europejskiego Banku Centralnego, Wall Street otwiera sesję od wzrostów. Nie licząc kilku wyjątków - w tym GPW, dobre nastroje utrzymują się również w Europie.

Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła do 289 z 303 tysięcy tydzień wcześniej (po korekcie). Wynik jest również nieznacznie lepszy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się utrzymania wartości z poprzedniego tygodnia.

Europejskie indeksy utrzymują się w pobliżu kreski. Francuski CAC40 traci około 0,2 proc., tyle samo zyskuje w Niemczech DAX. Większego zamieszania na rynkach nie wywołał EBC, który pozostawił stopy procentowe na obecnym poziomie. Po notowaniach widać jednak, że inwestorzy oczekiwali nieco bardziej _ gołębiego _ tonu Mario Draghi'ego podczas konferencji prasowej.

Notowania najważniejszych indeksów w Europie

Daleko w tyle za światowymi giełdami znajduje się obecnie GPW, która przy rynkowych obrotach na poziomie ponad pół miliarda złotych traci więcej niż procent. Nadal fatalnie spisuję się papiery JSW, nie licząc publikujących wczoraj i dzisiaj wyników finansowych ING oraz Aliora, mocno obrywają również banki.

Coraz większe nerwy na GPW. JSW nurkuje, tracą też banki

Paweł Zawadzki, godzina 12:45

W miarę spokojnie na krajowym rynku było jedynie w pierwszych minutach notowań. Z biegiem czasu sytuacja na GPW wyglądała coraz gorzej. Co ciekawe, z ważniejszych giełd, gorzej radzi sobie jedynie Moskwa.

Indeks dwudziestu największych spółek notowanych na GPW traci już ponad procent. Zdecydowanie pogorszyła się również sytuacja w przypadku średnich i małych spółek. Ponad procentowe spadki notują zgodnie wszystkie najważniejsze krajowe benchmarki.

Zobacz, jak przebiega dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Co ciekawe, w tym samym czasie sytuacja na zachodnich giełdach wcale się nie pogorszyła. Francuski CAC, podobnie jak na starcie sesji, traci około 0,3 procent, a niemiecki DAX zdołał nawet wyskoczyć nad kreskę. Gorzej niż WIG20 - z ważnych indeksów - radzi sobie jedynie rosyjski RTS (-1,3 procent).

W indeksie blue chipów najmocniejsza - bo obecnie ponad 6-procentowa - przecena dotyka akcje JSW. Indeks w dół ciągną jednak przede wszystkim akcje banków. Papiery PKO BP, BZ WBK, Pekao SA i BRE Banku tracą od procenta do ponad dwóch.

Przed mocniejszą przeceną bronią się jedynie akcje Alior Banku. Mimo że spółka opublikowała dziś nieznacznie lepsze od prognoz analityków wyniki finansowe, jej kurs zniżkuje aktualnie o 0,4 procent. Najlepszą spółką w WIG20 jest Tauron, którego notowania praktycznie utrzymują się na poziomie wczorajszego zamknięcia.

GPW znów traci. Czego obawiają się inwestorzy?

Paweł Zawadzki, godzina 09:30

Początek sesji - mimo że samo otwarcie było wzrostowe - pokazał, że inwestorzy nie spieszą się do zakupów akcji. Biorąc pod uwagę rosyjskie sankcje i słabe dane z niemieckiej gospodarki, trudno się temu dziwić.

Indeks 20 największych spółek notowanych na GPW traci obecnie około 0,4 procent. Nieco bliżej swoich wczorajszych zamknięć znajdują się natomiast indeksy grupujące spółki średnie i małe.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 i WIG30 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Podobne nastroje panują również w zachodniej Europie. Francuski CAC jest przeceniany o około 0,3 procent, a niemiecki DAX traci już niespełna 0,5 procent.

Inwestorom nie służą informacje o kolejnych konsekwencjach konfliktu na Ukrainie. Tym razem to Władimir Putin nałożył sankcje na Unię Europejską i Stany Zjednoczone.

Do zakupów nie zachęcają również dane makro z Niemiec. Produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu o zaledwie 0,3 procent, podczas gdy analitycy oczekiwali dynamiki wzrostu na poziomie wyższym niż procent.

Inwestorzy obawiają się konfliktu na Ukrainie. Ucieczka od akcji

Łukasz Pałka, 6 sierpnia, godzina 22:01

Europejski Bank Centralny podejmie w czwartek decyzję w sprawie stóp procentowych. Chociaż w normalnych warunkach byłoby to najważniejsze wydarzenie rynkowe dnia, to uwagę inwestorów skutecznie odwraca eskalacja konfliktu na Ukrainie.

Na europejskich giełdach, a także na Wall Street trwa dość kiepski dla inwestorów okres. Duża nerwowość powoduje spore spadki i nic nie wskazuje na to, by sytuacja przed końcem tygodnia miała się poprawić.

W środę WIG20 stracił 0,3 procent. Słabo wypadły też notowania na nowojorskiej giełdzie, gdzie odreagowanie wtorkowych spadków było symboliczne. Nie mówiąc już o wcześniejszym zamknięciu na parkietach południa Europy. We Włoszech i Hiszpanii główne indeksy notowały ponad 2-procentowe straty. Powodem była informacja o tym, że w drugim kwartale Włochy - trzecia największa gospodarka strefy euro - znów wpadły w recesję. W tym okresie PKB tego kraju skurczył się bowiem o 0,2 procent w porównaniu do pierwszego kwartału 2014 roku.

Główne indeksy GPW podczas sesji w środę Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Niemniej jednak tym, co przede wszystkim przyciąga uwagę inwestorów, jest rozwój sytuacji za wschodnią granicą Polski. W ostatnich godzinach bardzo wyraźnie wzrosła groźba rosyjskiej inwazji na Ukrainę. To zupełnie nowa sytuacja, która wśród inwestorów powoduje znaczący wzrost obaw i awersję do ryzyka.

A skoro tak, to można przypuszczać, że trudne momenty czekają nie tylko warszawską giełdę, ale również złotego, który już teraz wyraźnie traci do amerykańskiego dolara. Inwestorzy w sytuacjach zagrożenia z reguły uciekają bowiem do bezpiecznych przystani, a za takie uważane są: dolar, frank szwajcarski, jen i złoto.

W takiej sytuacji inwestorzy raczej nie zwrócą szczególnej uwagi na czwartkowe posiedzenie EBC. Bank ma podjąć decyzję o stopach procentowych. O ile ich poziom najpewniej nie zostanie zmieniony, to jednak warto zwrócić uwagę na zaplanowaną potem konferencję prezesa EBC. W ostatnich miesiącach zwykle zaskakiwał on inwestorów, np. zapowiedzią wprowadzenia programu LTRO.

Poza doniesieniami z EBC w czwartek na rynek napłyną jeszcze dane o produkcji przemysłowej Niemczech, decyzji Banku Anglii w sprawie stóp procentowych, a także najnowsze informacje na temat tzw. liczby nowych bezrobotnych w USA. Nawet jeżeli wszystkie te wieści okazałyby się bardzo dobre, to o poprawę nastrojów wśród inwestorów i tak będzie niezwykle trudno.

Na warszawskiej giełdzie trwa sezon wyników spółek. W czwartek wyniki opublikuje kolejna instytucja finansowa. Tym razem będzie to Alior Bank. W środę pozytywnie wynikami zaskoczył bank ING. Z kolei Komisja Nadzoru Finansowego podała, że zysk sektora bankowego w pierwszym półroczu wzrósł o 6,3 procent w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)