Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kiepskie nastroje udzielają się także na GPW

0
Podziel się:

Podsumowanie tygodnia na warszawskiej giełdzie.

Kiepskie nastroje udzielają się także na GPW

Warszawskiej giełdzie udzieliły się słabe nastroje panujące na giełdach rozwiniętych, które spowodowały spadki na niemal wszystkich ważnych parkietach (za wyjątkiem Japonii). W tym tygodniu poznaliśmy dane o nastrojach w biznesie, które potwierdziły obecną sytuację gospodarczą strefy euro.

Wskaźniki PMI dla najważniejszych krajów Eurolandu wskazały, że nastroje europejskich managerów ds. logistyki znowu się pogorszyły. Wzrost aktywności biznesowej w Niemczech (głównie w sektorze usługowym) był mocno korygowany o spowolnienie we Francji i pozostałych większych gospodarkach. W szczególnie słabej sytuacji jest europejski sektor przemysłowy, który cierpi głównie z powodu kurczącej się akcji kredytowej. Druga fala spowolnienia w Strefie Euro jest więc już praktycznie faktem.

Następny tydzień to głównie informacje z amerykańskiego rynku pracy, oraz posiedzenie EBC i konferencja szefa Europejskiego Banku Centralnego. Choć stopy procentowe najpewniej pozostaną na obecnym, bardzo niskim poziomie, to Mario Draghi na pewno odniesie się do obecnej, trudnej sytuacji Strefy Euro oraz planowanego programu skupu aktywów.

W Polsce, przyjęty przez rząd projekt ustawy budżetowej na najbliższy rok oparto o prognozę 3,4 procentowego wzrostu PKB i średnioroczną inflację na poziomie 1,2 proc. Oznacza to, że Ministerstwo Finansów obcięło poprzednią prognozę wzrostu gospodarczego w kraju o 0,4 pp. Źródło leży oczywiście w nakładanych przez i wobec Rosji sankcjach, oraz spowolnieniu gospodarczym w strefie euro. Minister Finansów odniósł się także do tematu deflacji w Polsce - stwierdził, że spadek cen utrzyma się do listopada, a ostatnie dwa miesiące tego roku powinny wskazać ich wzrost.

W tym tygodniu dowiedzieliśmy się także, że poziom bezrobocia w Polsce spadł do poziomu 11,7 proc., a sprzedaż detaliczna w sierpniu spadła o 0,9 proc., rosnąc w ujęciu rocznym jedynie o 1,7 proc.

Inwestorzy od początku walczą o utrzymanie poziomu 2500 pkt. Patrząc na wykres WIG20 można dojść do wniosku, że możliwe są dwa scenariusze. Pierwszy - od początku miesiąca tworzy się korekta prosta, która po dotarciu do poziomu 2455 pkt się zakończy, a WIG20 odbije w górę, lub drugi - inwestorzy w obecnej sytuacji nie mają siły iść dalej w górę (zeszłotygodniowy szczyt niżej od poprzedniego), co może wywołać dalszą przecenę indeksu.

Patrząc na sytuację gospodarczą zarówno kraju, jak i zagranicy, powinniśmy się skłaniać raczej ku temu drugiemu scenariuszowi, choć warto pamiętać, że RPP wkrótce najprawdopodobniej obniży stopy procentowe, co może wspomóc nieco warszawskie byki, jednak z drugiej strony, ewentualna, minimalna obniżka najpewniej jest już przez inwestorów wyceniona.

Najważniejsze informacje z polskich spółek

Nowy prezes GPW, Paweł Tamborski, rezygnuje nie tylko z nowych wskaźników giełdowych, ale także z fuzji warszawskiej giełdy z parkietem wiedeńskim. Zawieszenie rozmów z CEESEG (właścicielem m.in. wiedeńskiej giełdy) popiera wiceminister skarbu: _ Za tą decyzją przemówił rachunek ekonomiczny. Obecnie najważniejszym wyzwaniem dla GPW jest doprowadzenie do wzrostu płynności na rynku, co gwarantuje jego rozwój _.

Alior ma zamiar przejąć Meritum Bank. Spółka chce przejąć wszystkie akcje tego banku, a transakcja sfinansowana zostanie przez emisję nowych akcji oraz obligacji. Warunki realizacji transakcji mają zostać uzgodnione w ramach negocjacji oferty między Aliorem a właścicielami Meritum Banku - Innovy Capital oraz EBOiR Capital.

KNF wyraził zgodę na połączenie innych dwóch banków. PKO BP przejmie wszystkie aktywa należące do Nordea Banku, a proces integracji banków zakończy planowana na połowę 2015 roku fuzja operacyjna.

Synthos wyemituje euroobligacje o łącznej wartości 350 mln euro ze stałym oprocentowaniem w wysokości 4 procent rocznie. Spółka przeznaczy te środki na spłatę obecnego zadłużenia (prawie 260 mln euro) oraz na ogólne cele korporacyjne. Synthos już zawarł umowy objęcia obligacjami z kilkoma bankami a te, mają je następnie zaoferować w drodze oferty prywatnej skierowanej do inwestorów kwalifikowanych.

Polimex Mostostal zakończył właśnie trzeci etap restrukturyzacji, dzięki podpisaniu z wierzycielami umów o objęciu prawie 3 milionów akcji kolejnej emisji. Powodzenie restrukturyzacji spółka zawdzięcza w dużej mierze zaangażowaniu się Agencji Rozwoju Przemysłu, która obejmie 94 proc. wyemitowanych obligacji. Wiceminister skarbu, Rafał Baniak stwierdził, że zakończenie trzeciego etapu restrukturyzacji powinno wpłynąć pozytywnie na wyniki operacyjne Polimeksu.

W tym tygodniu usłyszeliśmy także o kolejnych spółkach, które zadebiutują wkrótce na głównym parkiecie. Będzie to m.in. CDRL, a więc właściciel marki Coccodrillo (odzież dziecięca), który od 3 lat obecny jest na rynku Catalyst. Prospekt emisyjny spółki zatwierdzony został przez KNF na początku tygodnia. Będzie to także ZM Mysław, a więc śląski producent wyrobów mięsnych, który swoje akcje na główny rynek przeniesie z NewConnect.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)