Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sławomir Koźlarek
|

Korekcyjne spadki na GPW

0
Podziel się:

Po wczorajszych wyczynach byki najwyraźniej nie forsowały tempa na dzisiejszej sesji, co w połączeniu z dosyć łagodną falą realizacji zysków spowodowało lekkie spadki indeksów. WIG 20 stracił na wartości 0.39%, obroty były niższe niż wczoraj (700 mln zł), co wskazuje na korekcyjny charakter spadku.

Zdecydowana większość papierów z WIG-u 20 zanotowała spadki, ale takiego spadku jak PKN Orlen należy życzyć wszystkim papierom. Kurs Orlenu osiągnął dzisiaj ważny psychologiczny poziom 40 zł, a mimo to zakończył sesję tylko 0.25% spadkiem. Nadal silnie zachowywały się walory TPSA (bez zmiany ceny), Pekao S.A. (+0.38%), BZWBK SA (+0.21%) i BACA (+0.74%).

Wśród zniżkujących spółek zdecydowanym liderem był KGHM (-2.39%), a oprócz tego ponad 1- procentowe straty zanotowały Dębica (-1.87%), Millenium (-1.87%) i Agora (-1.14%). Warto także odnotować nadal bardzo dobrą kondycję PKO BP, który jeszcze nie wchodzi w skład indeksu WIG20, ale z pewnością jest jednym z najbardziej obserwowanych walorów na rynku. Kurs PKO ustanowił dzisiaj kolejny szczyt w cenach zamknięcia i wygląda na to, że strona popytowa na tym papierze nadal ma inicjatywę. Z innych papierów moją uwagę zwróciły: Mieszko, który próbuje wygenerować kolejną falę wzrostową (+3.35%), Strzelec – kolejna sesja olbrzymich obrotów (4.8 mln szt.), Farmacol (+1.75%), gdzie spore obroty mogą zapowiadać powrót zainteresowania tą bardzo dobrą fundamentalnie spółką oraz Ekodrob, którego kurs wzrósł o 5.58% przy największych od maja obrotach.

Ostatnia sesja tygodnia była jedną z mniej emocjonujących, ale cały tydzień przyniósł wreszcie dosyć zasadniczą zmianę obrazu rynku. Mocny wzrost WIG-20 w końcówce tygodnia był pozornie zaskakujący, ale w kontekście zdecydowanego wzrostu liczby pesymistów wśród analityków i komentatorów w ostatnim czasie, nie powinien dziwić. Obserwując bardzo agresywny popyt zagranicy na polskie akcje w ostatnich tygodniach trudno było oczekiwać, że kapitał ten spasuje w decydującym momencie gry. W chwili obecnej niezależnie od subiektywnych oczekiwań co do dalszego kierunku ruchu rynku nikt nie może ignorować faktu, iż nasz rynek pozostaje w hossie, co zostało potwierdzone tegorocznym szczytem na WIG-u 20 i nowym historycznym szczytem na WIG-u. W średnioterminowej perspektywie rynek zrobił ważny krok w kierunku 2000 pkt., ale droga do tego poziomu nie będzie raczej pionowym ruchem do góry. W perspektywie krótkoterminowej w przyszłym tygodniu można chyba oczekiwać korekty spadkowej, aczkolwiek ustanowienie kolejnego, nowego
szczytu przed trochę dłuższym odpoczynkiem nie zdziwiłoby mnie. Niezależnie od tego, z jakiego poziomu rozpocznie się korekta techniczna, silnym wparciem będzie strefa 1850-1870 pkt., która przez długi czas stanowiła skuteczną zaporę dla byków.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)