Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mocne wzrosty na azjatyckich rynkach

0
Podziel się:

Wczorajsza sesja przyniosła niewielki wzrost wartości obrotów - do 1,3 mld PLN, ale nie wiadomo czy akurat wczoraj było się z czego cieszyć. Otwarcie było co prawda wysokie, ale zostało wykorzystane raczej do pozbycia się akcji, niż ich akumulacji.

Od szczytu zanotowanego zaraz na początku sesji, do popołudniowego dołka WIG20 spadł o 1,5 proc. Dopiero końcówka sesji była nieco lepsza - inwestorzy zorientowali się, że mimo gorszych danych w USA (o 4,9 proc. spadły zamówienia na dobra trwałego użytku), amerykańskie indeksy mają szansę iść w górę. Ostatnia godzina notowań to już gra "pod dobrą sesję w USA". Nie zmienia to w niczym faktu, że cała sesja wpisuje się w scenariusz konsolidacji naszego rynku.

Wczoraj podrożały akcje 151. spółek, potaniały 123. Tylko indeks WIG-Budownictwo zmienił wartość mocniej niż o 1 proc. (spadając o 1,5).

WYDARZENIE DNIA
Publikacja ta będzie wiadomością dnia. To właśnie sprzedaż i budowa nowych domów wysyła najsilniejsze sygnały o recesji w sektorze budownictwa.

O godz.10 opublikowany zostanie inny raport. Bank Światowy oceni kondycję gospodarek dziesięciu nowych członków Unii Europejskiej. W raporcie znajdą się także prognozy wzrostu gospodarczego - przy okazji będzie można zderzyć prognozy Banku Światowego, z tym co zapisano w projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok. O godz. 14.30 naszego czasu podana zostanie ostatecznie zweryfikowana wartość wzrostu PKB w Stanach w II kwartale, a o godz. 16 wspomniane już dane o sprzedaży liczby nowych domów. Rynek pierwotny w USA jest znacznie mniejszy niż wtórny, ale to właśnie na nim pracę znajdują setki tysięcy budowlańców i to on zgłasza popyt na miedź. Dlatego ta publikacja będzie istotna dla rynków finansowych.

GIEŁDY ZAGRANICZNE
Amerykańskie indeksy wzrosły wczoraj najbardziej od tygodnia. S&P zyskał 0,5 proc., a Dow Jones 0,7 proc., po informacji o zawarciu porozumienia pomiędzy General Motors, a pracownikami. W jego wyniku spółka zaoszczędzi 50 mld USD, które wcześniej przeznaczała na opiekę zdrowotną. Zaczęto też spekulować o zainteresowaniu akcjami Bear Stearns przez Warrena Buffeta. Warto zauważyć, że znów zostały zignorowane słabe dane makro - zamówienia na dobra trwałego użytku w sierpniu spadły prawie dwa razy bardziej niż oczekiwano. Inwestorzy uznali to za pozytywną informacje, która zwiększa szanse na dalsze obniżki stóp procentowych. Brazylijski Bovespa wzrósł o 1,5 proc. i ustanowił nowy rekord.
Pozytywna sesja w Stanach przyniosła silne wzrosty w Azji, gdzie Nikkei zyskał 2,4 proc., podobnie jak Hang Seng, a koreański Kospi 1,4 proc.

OBSERWUJ AKCJE
PKNOrlen - od kilku tygodni kurs spółki poruszał się w formacji klina i w najbliższym czasie można spodziewać się wybicia z tej formacji. Oporem przed dalszymi wzrostami jest poziom 60 PLN, natomiast wsparciem linia krótkookresowego trendu wzrostowego. Naszym zdaniem, należy raczej spodziewać się spadków, ponieważ ropa na giełdach towarowych jest blisko rekordowych poziomów i tutaj również można spodziewać się odreagowania. Poza tym, przy kilku negatywnych sesjach wskaźnik MACD wygeneruje sygnał sprzedaży.
Midas - dzięki trzem wzrostowym sesjom spółka wybiła się z bazy i jest duża szansa, że druga fala wzrostów wywinduje kurs do 40 PLN. Co więcej, wybicie potwierdziły wysokie obroty, a wskaźnik MACD wygenerował sygnał kupna. Gdyby taki scenariusz rzeczywiście się ziścił, poziom 40 PLN będzie silnym oporem przed dalszą aprecjacją.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
Warimpex - uzyskał pozwolenie na budowę Airportcity w St.Petersburgu. Projekt zakłada budowę czterogwiazdkowego hotelu i trzech biurowców i jest największym przedsięwzięciem w historii firmy. Koszt pierwszej fazy inwestycji wyniesie 120 mln EUR.
Mostostal Warszawa - podpisał umowę z Miejskimi Wodociągami i Kanalizacją w Bydgoszczy na rozbudowę oczyszczalni Fordon. Wartość kontraktu ustalono na 18,9 mln PLN, a termin realizacji na 32 miesiące od dnia rozpoczęcia robót.
Lotos - podał prognozę skonsolidowanych wyników finansowych w 2007 roku, gdzie szacuje przychody na 12,8 mld PLN, oraz zysk netto na 634 mln PLN.
Inwest Consulting - zarząd giełdy wyraził zgodę na wprowadzenie na rynek New Connect spółkę zależną Inwest Connect. Debiut ustalono na 28 września.
Masters - znaczny akcjonariusz (Janusz Raich) sprzedał 7.400.637 i ograniczył zaangażowanie w spółkę do 3 proc. (wcześniej 5 proc.).
ABM Solid - podpisało umowę na budowę i remont systemu kanalizacji w Bochni. Wartość umowy ustalono na 5,98 mln EUR, a termin zakończenia prac na koniec 2009 roku.
Betacom - spółka wypłaci dywidendę w wysokości 0,55 PLN na akcję. Prawo do niej uzyskają osoby będące akcjonariuszami spółki 11 października.
TVN - dwaj insiderzy sprzedali łącznie 12.940 akcji o łącznej wartości 296 tys. PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA
To może być całkiem udana sesja na GPW. Zwyżki w USA wywołały nadzwyczajnie silną reakcję na rynkach azjatyckich. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na Nikkei, który wybił się z ponad miesięcznej konsolidacji - to przybliża jego zachowanie do sytuacji na GPW.
Oprócz rynków akcji sprzyja nam także zachowanie jena i dolara na świecie. U nas złoty jakby stracił ochotę do wzrostów, ale giełdzie nie powinno to przeszkadzać. Reasumując - większych zagrożeń przed sesją dziś nie ma, za to jest sporo zachęt do kupna akcji. Spodziewamy się więc wzrostowej sesji, która jest zresztą wybitnie na rękę funduszom inwestycyjnym przed zakończeniem kwartału. Trzeba obserwować zachowanie obrotów, bo bez nich żaden wzrost nie będzie wiarygodny.

WALUTY
Kurs euro trzyma się blisko rekordowego poziomu czyli 1,415 USD. Wskaźniki techniczne nie pozostawiają już zbyt wiele miejsca na wzrost, ale też nie wołają o korektę. Inwestorzy będą czekać na popołudniowe dane o sprzedaży domów na rynku pierwotnym, który może pokazać sprzedaż najwolnieszą w tej dekadzie.
Jen spada dziś rano o 0,6 proc. do dolara i o 0,7 proc. do euro. Wobec euro jen jest najsłabszy od 9 sierpnia. Carry trade wyraźnie się odradza i napędza apetyt na ryzyko na świecie.
Złoty tym razem nie reaguje na osłabienie jena. Dolar kosztuje dziś 2,665 PLN, euro 3,77 PLN, a frank 2,777 PLN.

SUROWCE
Po wczorajszym spadku o niespełna półtora procent kurs ropy otworzył się 0,6 proc. wyżej. Cena londyńskiej baryłki brent podskoczyła dziś rano do 78 USD, po wczorajszej informacji o spadku zapasów West Texas Intermediate do poziomu najniższego od 21 miesięcy. Presję na wzrost cen ropy wywiera również zagrożenie huraganowe w rejonie Zatoki Meksykańskiej, jednak spodziewamy się, że w najbliższym tygodniu ropa potanieje jednak do poziomu 75 USD.
Cena miedzi lekko spadła - na nowojorskiej giełdzie funt tego surowca potaniał o 0,4 proc.
Złoto zachowuje się spokojnie po wczorajszych silnych wahaniach związanych z publikacją danych marko w Stanach. W ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut cena uncji podskoczyła o 0,7 proc. po głębszym od oczekiwań spadku zamówień na dobra trwałego użytku w sierpniu, żeby przez następną godzinę stracić ponad 1 proc. Wynika to z faktu, że dolar nie zareagował negatywnie na wspomnianą publikację, pomimo, że przybliża ona możliwość kolejnej obniżki stóp przez FED. Niemniej, dziś rano cena uncji złota waha się o okolicach 729 USD.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Open Finance
KOMENTARZE
(0)