Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Początek tygodnia na GPW. Ważne wyniki

0
Podziel się:

W komentarzu money.pl zobacz, jak przebiega poniedziałkowa sesja na GPW.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Praktycznie pusty dzisiaj kalendarz wydarzeń makroekonomicznych spowodował, że zmienność głównych indeksów na GPW była niewielka. Inwestorzy dostali za to kilka istotnych raportów finansowych spółek.

Wynikami pochwalił się m.in. koncern energetyczny Enea, który w ubiegłym przejął kontrolę nad kopalnią Bogdanka. W opublikowanym dziś raporcie Enea pokazała stratę netto na poziomie 398,9 miliona złotych wobec 909 milionów złotych zysku rok wcześniej. Wpływ na wynik miały odpisy związane z utratą wartości majątku spółki. Więcej na ten temat piszemy w money.pl. Podczas poniedziałkowej sesji kurs Enei tracił około 1 procent. Inwestorzy chętnie kupowali za to akcje Bogdanki, co przełożyło się na wzrost kursu.

"Biorąc pod uwagę bardzo trudną sytuację rynkową, utrzymującą się nadpodaż węgla energetycznego i jego wyraźnie spadające ceny, nie obciążone odpisem wyniki należy ocenić jako dobre. Ich osiągnięcie było możliwe przede wszystkim dzięki konsekwentnej realizacji programu dostosowującego działalność spółki do możliwości sprzedażowych. Obejmował on optymalizację wydobycia, dalszą redukcję kosztów oraz optymalizację nakładów inwestycyjnych i zatrudnienia. Potwierdziliśmy i umocniliśmy naszą pozycję jako najbardziej efektywnej i najskuteczniej reagującej na warunki rynkowe kopalni w Polsce - powiedział Zbigniew Stopa, prezes Bogdanki, odnosząc się do wyników spółki.

WIG20 zakończył poniedziałkową sesję ze stratą około 0,5 procent. Spadki notowały dziś m.in. spółki z branży finansowej, jak PKO BP, PZU czy mBank.

Główne indeksy GPW podczas sesji w poniedziałek

_ _Aktualizacja: 13:25

Mała ruchliwość indeksów na GPW

Przemysław Ławrowski

Małą zmienność na giełdzie w Warszawie potwierdzają niskie obroty, których wartość to tylko ułamek tego, co mogliśmy obserwować w piątek. Popołudniowa publikacja GUS również nie wywoła większych emocji na rynku.

Obroty na warszawskim indeksie WIG20 wyglądają w poniedziałek dość mizernie. Wynoszą około 230 mln złotych, czyli sporo mniej niż w piątek, gdy po całym dniu obroty miały wartość 1,2 mld złotych.

Na półmetku sesji wskaźnik blue chipów traci 0,8 procent, a sytuacja pomiędzy spółkami nie uległa większej zmianie. Nadal stawkę zamyka PZU, a najlepszy jest Tauron i Eurocash. Podczas konferencji prasowej prezes Enei, która podała rano wyniki finansowe poinformował, że spółka w połowie roku opublikuje główne założenia strategii. Dodał, że ewentualne analizy dotyczące inwestycji w Katowicki Holding Węglowy są na wczesnym etapie.

O 14:00 poznamy dane GUS na temat koniunktury w budownictwie, handlu detalicznym, przemyśli i usługach. Nie będą one miały wpływu na kondycję polskiej giełdy. Lekki wpływ będziemy mogli odczuć za to na notowaniach złotego.

Zobacz, jak przebiega poniedziałkowa sesja w Europie

W Europie Zachodniej nastroje są nieco lepsze niż na GPW. Na lekkim minusie jest brytyjski FTSE100 oraz francuski CAC. O 12:00 poznaliśmy dane o zamówienia z Wielkiej Brytanii. Wynik był nieco gorszy od prognoz, ale lepszy w stosunku do publikacji z lutego.

_ _Aktualizacja: 10:31

WIG20 słaby na tle Europy

Przemysław Ławrowski

Spadki cen na rynku ropy naftowej spowodowały, że europejskie indeksy na początku nowego tygodnia świecą się na czerwono. Po godzinie sesji sytuacja się nieznacznie poprawiła. Niestety WIG20 nadal traci na wartości.

Ropa typu brent zniżkuje dziś o ponad 1,5 procent. Tendencja ta dotyka również GPW. WIG20 tracił po godzinie sesji około 0,6 procent.

Ponad procent zyskują w poniedziałek akcje Eurocash. Spółka po zakończeniu piątkowej sesji podała wyniki roczne.Na końcu stawki znajduje się PZU, które traci 1,8 procent po informacji o zmianie w zarządzie spółki.

Zobacz, jak rozpoczął się tydzień na GPW

Na lekkim minusie jest Bogdanka, która pokazała dziś rano wyniki za 2015 rok. Poznaliśmy również raport spółki Enea, która od rana traci ponad 1,5 procent.

Po godzinie sesji na lekkim plusie znajdują się główne europejskie indeksy. Wyjątkiem są giełdy skandynawskie, które świecą się na czerwono.

_ _Aktualizacja: 7:59

GPW: Wyniki spółek wyjdą na pierwszy plan

Przemysław Ławrowski

Niewielka ilość danych makroekonomicznych sprawi, że w poniedziałek na pierwszy plan wysuną się wyniki finansowe spółek notowanych na GPW. Dane za 2015 rok pokazali już m.in. tacy giganci jak Enea czy Bogdanka.

Dzięki decyzjom amerykańskiego banku centralnego, ubiegły tydzień na rynkach finansowych zakończył się w dobrych nastrojach. Szczególnie mocno rosła warszawska giełda. Indeksy WIG20 oraz sWIG80 zyskały ponad 2 procent.

Nowy tydzień na giełdach w Europie będzie nieco krótszy niż zwykle. Większość parkietów ma bowiem w piątek wolne ze względu na obchodzony w ramach Świąt Wielkanocnych Wielki Piątek. Notowania w tym dniu nie odbędą się m.in. w Polsce, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Czechach, Słowacji, Hiszpanii, Szwajcarii oraz na Węgrzech. Dzień odpoczynku nie obejmie Wall Street, gdzie handel akcjami będzie przebiegać normalnie. Co więcej, Amerykanie nie tylko w Wielki Piątek będą handlować akcjami w standardowych godzinach, ale i opublikują ważne dla rynku dane.

W piątek Biuro Analiz Makroekonomicznych USA poda finalny odczyt wzrostu PKB za czwarty kwartał ubiegłego roku. Jest to już trzeci z tej serii odczyt wskaźnik, po wynikach wstępnych i zrewidowanych.

W tym tygodniu warto również zwrócić uwagę na wtorkowe publikacje indeksów PMI dla najważniejszych gospodarek. Wstępne odczyty za marzec pokaże m.in. Francja, Niemcy oraz strefa euro. Także przed południem poznamy indeks ZEW z Niemiec, prezentujący nastroje analityków i inwestorów instytucjonalnych dotyczące sytuacji gospodarczej u naszych zachodnich sąsiadów.

Poniedziałek pod względem danych makroekonomicznych będzie dość spokojny. Dopiero o 12 pojawi się odczyt zamówień z Wielkiej Brytanii, a o 14 zaplanowano mało ważne dla rynku akcji dane dotyczące koniunktury gospodarczej w Polsce. Godzinę później opublikowany zostanie odczyt sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA.

Pierwszy dzień nowego tygodnia jest ciekawszy ze względu na liczbę publikacji raportów finansowych spółek. Najważniejsze dotyczą spółek Bogdanka oraz Enea. Obie firmy podały wyniki przed startem sesji. Energetyczna firma w 2015 roku straciła 399 mln złotych, wobec 909 mln złotych rok wcześniej. Warto pamiętać jednak, że dane finansowe za ubiegły rok uwzględniają utraty wartości posiadanych aktywów, które na początku marca oszacowano na 1,7 mld złotych.

Należąca do grupy Enea spółka Bogdanka straciła w 2015 roku niespełna 280 mln złotych. Rok wcześniej zysk węglowej firmy wyniósł 272 mln złotych. W tym przypadku również mieliśmy do czynienia ze spadkiem wartości aktywów spółki. Odpisy wyniosły 624,8 mln złotych. Spółka zwraca uwagę również na spadające ceny węgla, które w skali roku obniżył się o 27 procent.

Oprócz Enei oraz Bogdanki, wyniki roczne pokarzą również takie spółki jak: BOŚ Bank, Ciech, Colian, Erbud, Impel, Polimex-Mostostal, Rafako, Torpol czy Wojas.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)