Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Inwestorzy poznali ważne dane z USA

0
Podziel się:

O tym, jak przebiegła sesja krajowej giełdzie, czytaj w komentarzu Money.pl.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Pomimo ważnej publikacji wstępnych odczytów PMI sesja na warszawskim parkiecie nie przyniosła w czwartek wyraźniejszych zmian wartości głównych indeksów. WIG20 utrzymał się powyżej poziomu 2.400 punktów.

Handel na nowojorskiej giełdzie również rozpoczął się w okolicach ostatniego zamknięcia. W międzyczasie inwestorzy poznali kolejne dane makroekonomiczne z USA. Według nich liczba tzw. nowych bezrobotnych spadła w ostatnim tygodniu o 19 tysięcy. Z kolei odczyt indeksu PMI dla amerykańskiego przemysłu wyniósł 56,3 punktu, minimalnie niżej od prognoz.

Główne indeksy na warszawskiej giełdzie wahały się dzisiaj bardzo blisko poziomu ostatniego zamknięcia.

Główne indeksy GPW podczas sesji w czwartek Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród spółek z indeksu WIG20 spadki kontynuowały dzisiaj akcje koncernu PKN Orlen, który wczoraj opublikował wyniki po drugim kwartale. Dziś notowania spadły o 1,5 procent. Inwestorzy chętniej kupowali za to akcje takich spółek jak Orange Polska czy LPP.

Inwestorzy łapią drugi oddech. Indeksy wyszły na plus

Damian Słomski, godz. 13.05

Dobre dane makroekonomiczne jednak przechyliły szalę na stronę kupujących. Jednym z nielicznych indeksów Europy, który notuje spadki jest rosyjski RTS. Z informacji z krajowego podwórka warto odnotować zgodę KNF na objęcie stanowiska prezesa GPW przez Pawła Tamborskiego.

Początek w wykonaniu większości europejskich indeksów był dosyć niemrawy. Chwilę po 10:00 WIG20 zrobił jednak mocny ruch w górę. Tym samym powrócił w okolice 2410 punktów, co oznacza wzrost względem zamknięcia o około 0,3 procent.

Wśród blue chipów najmocniej zwyżkują akcje Orange (+1,7 procent). Warto pamiętać, że jutro spółka publikuje raport kwartalny. Liderem spadkowiczów jest wciąż PKN Orlen. Na szerokim rynku uwagę zwracają jeszcze papiery Integera, który notuje wyjątkowo duże obroty i GPW. KNF wyraziła w końcu zgodę na objęcie stanowiska prezesa przez Tamborskiego.

Zmiany wartości głównych indeksów z GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nieco lepsze nastroje niż na GPW panują w Niemczech czy Francji. Z kolei o blisko 1,5 procent zwyżkują indeksy FTSE MIB i IBEX. Warto przypomnieć, że Markit Economics opublikował dzisiaj wyniki PMI dla strefy euro, które pozytywnie zaskoczyły analityków.

Jednym z nielicznych indeksów, które tracą na wartości jest rosyjski RTS. Tamtejsi inwestorzy obawiają się kolejnych sankcji, jakie UE ma nałożyć na Rosję.

#

Handel na rynkach akcji startuje na niewielkim minusie

Damian Słomski, godz. 09:58

Od niewielkiej korekty rozpoczęła się sesja na GPW. Na minusach są też najważniejsze indeksy giełd zachodniej Europy. Od rana pozytywnie zaskakują odczyty PMI.

Bardzo dobre nastroje panowały w Chinach. Opublikowane przez HSBC i Markit Economics wstępne lipcowe dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego są najlepsze od 18 miesięcy. Główny wskaźnik ukształtował się na poziomie 52 punktów w porównaniu z 50,7 w czerwcu.

Lepsze od prognoz są także wyniki dla sektora przemysłowego i usługowego w Niemczech. W przypadku usług wskaźnik przyjął wartość aż 56,6 punktów. Podobnie pozytywne w wydźwięku są dane dla całej strefy euro. PMI dla przemysłu wzrósł do 51,9 punktów, a dla usług do 54,4.

Mimo w większości pozytywnych zaskoczeń, główne indeksy europejskie tracą lekko na wartości. Nie inaczej jest w przypadku WIG20, którego kurs oscyluje w okolicy 2400 punktów.

Dzisiejsze notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Podobnie jak wczoraj, najgorzej wśród największych spółek radzi sobie PKN Orlen. Strata po godzinie handlu to około 1,5 procent. Premier Litwy poinformował dziś, że nie będzie rozważać możliwości przejęcia Orlen Lietuva. Tymczasem wczoraj prezes Krawiec mówił, że spółka zamierza rozmawiać z litewskim rządem o tym, by Litwa przejęła rafinerię w Możejkach.

#

Przed nami ważne dane. Są szanse na wzrosty na GPW?

Paweł Zawadzki, 23. lipca godz. 22:10

Amerykański indeks S&P500, ponownie poprawiając swój rekord wszech czasów, zrobił kolejny krok w kierunku psychologicznego poziomu 2.000 punktów. Czy jednak krajowi inwestorzy będą w stanie zapomnieć o wynikach PKN Orlen? Dużo zależeć będzie od tego, jak wypadną najnowsze indeksy PMI dla największych światowych gospodarek.

Gorsze od prognoz wyniki finansowe, którymi _ pochwalił się _ PKN Orlen oraz gigantyczne - bo sięgające około 5 miliardów złotych - odpisy na Orlen Lietuva i Unipetrol sprawiły, że paliwowy gigant notowania kończył na niespełna 6-procentowym minusie. Gdyby nie to, WIG20 na finiszu środowej sesji oscylowałby w okolicach poprzedniego zamknięcia.

To, na co jednak trzeba zwrócić uwagę w przypadku indeksu blue chipów to relatywnie niskie obroty, które sięgnęły 480 milionów złotych (bez akcji PKN Orlen byłyby o jedną czwartą niższe) oraz fakt, że mimo przeceny WIG20 zdołał utrzymać się powyżej wsparcia umiejscowionego w okolicach 2.400 punktów. To pokazuje, że krajowi gracze niespecjalnie spieszą się do wyprzedaży akcji.

Choć nie jest wykluczone, że podczas którejś z kilku najbliższych sesji indeks grupujący blue chipy znów znajdzie się lekko poniżej tego poziomu, to nie przekreśla to jeszcze szans na kontynuację wzrostów. Kolejnym potencjalnym obszarem wsparcia dla kupujących jest bowiem przedział 2.370-2.380 punktów. Pierwszym ich celem jest natomiast linia 2.450 punktów.

Zobacz, jak WIG20 radzi sobie od początku lipca Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Większych ruchów na krajowej giełdzie raczej nie spowoduje zamknięcie notowań na Wall Street. Choć tamtejszy indeks szerokiego rynku S&P500 znów poprawił swoje historyczne maksimum i tym samym przybliżył się do psychologicznego poziomu 2.000 punktów to notowania kończył mniej więcej w miejscu, w którym znajdował się, kiedy sesję zamykały giełdy w Europie.

Zdecydowanie ważniejsze dla inwestorów giełdowych będą publikowane hurtowo indeksy PMI obrazujące kondycję sektora wytwórczego i usługowego. Wstępne dane za lipiec poznamy między innymi z Japonii, Chin, Francji, Niemiec, całej strefy euro, czy Stanów Zjednoczonych. W zdecydowanej większości przypadków analitycy spodziewają się przynajmniej niewielkiej poprawy.

Indeksy PMI (wstępne dane za lipiec) - prognozy
kraj sektor prognoza (pkt) poprzednio (pkt)
Japonia przemysł 51,9 51,5
Chiny przemysł 51,2 50,7
Francja przemysł 48,5 48,2
Francja usługi 48,9 48,2
Niemcy przemysł 52,2 52,0
Niemcy usługi 54,7 54,6
strefa euro przemysł 52,0 51,8
strefa euro usługi 52,7 52,8
USA przemysł 57,5 57,3

źródło: Money.pl, forexfactory.com

O właściwy poziom emocji w drugiej fazie notowań _ zadbają _ z kolei najnowsze odczyty z amerykańskiej gospodarki - cotygodniowa liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14:30) i sprzedaż nowych domów (16:00) oraz kolejne wyniki finansowe tamtejszych spółek. Jeszcze przed otwarciem sesji na Wall Street swoimi raportami pochwalą się m.in. 3M, Caterpillar, czy Ford.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)