Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Gospodarka podnosi się z kolan. WIG20 pokonuje 2450 punktów

0
Podziel się:

Za nami dzień pełen ważnych danych makro i raportów gigantów z GPW. Czwartek pozwoli inwestorom nieco odetchnąć.

  Damian Słomski , analityk Money.pl 
  Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

Poznaliśmy dzisiaj kilka ważnych odpowiedzi na pytania o stan naszej gospodarki. Wyniki nieco zdziwiły, ale potwierdziły to, że powoli wychodzimy z koniunkturalnego dołka. Na GPW gwiazdami były mocno zyskujące banki oraz publikujące wyniki KGHM i PGNiG, choć raporty finansowe opublikowały także takie spółki jak Agora i BGŻ. WIG20, reprezentujący cały nasz rynek, był liderem w Europie.

Byliśmy dzisiaj świadkami kilku bardzo ciekawych publikacji wskaźników gospodarczych. Z rana na rynek napłynęły wstępne wyniki PKB za II kwartał. Bardzo pozytywnie zaskoczyło tempo wzrostu w Niemczech (odczyt: 0,9 procent; prognoza: 0,3; poprzednio: -1,6). Bez niespodzianek, ale z pozytywnym wydźwiękiem analogiczne dane przedstawił GUS. Pierwsza reakcja inwestorów była nieco nerwowa, ale już przed 11:00 popyt na akcje uległ zwiększeniu, bez problemu pokonując psychologiczną barierę 2450 punktów na WIG20.

Siły kupującym starczyło do momentu dojścia do 2475 punktów. Wtedy też pojawiły się informacje o inflacji w Polsce.Tutaj zaskoczenie było bardzo duże, bowiem nikt nie oczekiwał wzrostu cen rok do roku aż o 1,1 procent. W reakcji na to nastąpiła korekta. Końcówka przebiegła już bez większej przewagi żadnej ze stron i na fixingu indeks blue chipów wyniósł 2461 punktów (+0,77 procent).

Podobnych emocji nie było w przypadku indeksów z zachodniej Europy. Tam przez niemal całą sesję indeksy znajdowały się w okolicach wczorajszego zamknięcia, choć z lekką przewagą kupujących. Pod kreską znalazł się jedynie londyński FTSE100.

Notowania najważniejszych indeksów giełdowych w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Szczególną siłą w Warszawie wykazują się banki. Zaskakujące dane o inflacji przypieczętowały słowa Marka Belki, który wykluczył możliwość dalszych obniżek stóp procentowych. To właśnie stopy procentowe przez ostatnie miesiące wywierały presję na wyniki banków, choć jak pokazała większość raportów za II kwartał, szybko dostosowały się one do nowych warunków. Dzisiaj najwięcej zarobili akcjonariusze BRE Banku (4,45 procent) i Handlowego (2,39 procent).

Oprócz banków w centrum uwagi były spółki wydobywcze, a wszystko za sprawą raportów za II kwartał 2013 roku. Zarówno PGNiG jak i KGHM nieco rozczarowały. Zysk kombinatu miedziowego wyniósł 666 mln złotych wobec prognozowanych 758 mln. Gorsze od oczekiwań dane opublikował także gazowy monopolista. Zysk netto grupy wyniósł 352 mln złotych.Choć mówiło się o 393 milionach to i tak bardzo dobry wynik, szczególnie że przed rokiem spółka zanotowała stratę.

Notowania głównych indeksów z GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Jeszcze lepiej zachowywały się średnie spółki. Indeksy mWIG40 jak i sWIG80 zyskały odpowiednio 1,59 i 1,39 procent. Wzrosty w pierwszym z nich sięgały nawet 7 procent w przypadku Cormay'a i Enei. Pod kreską znalazło się zaledwie 7 spółek, w tym Agora, która po raz kolejny zawiodła akcjonariuszy najnowszymi danymi finansowymi.

Jutro inwestorzy z GPW będą mogli ochłonąć po dzisiejszym bardzo bogatym w informacje gospodarcze dniu. Ze względu na czwartkowe święto warszawska giełda jest zamknięta, co nie oznacza, że można na jeden dzień zapomnieć o rynkach finansowych. Jutro poznamy m.in. wyniki sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii i to co najciekawsze, czyli publikacje z USA. Z tych najważniejszych należy wspomnieć o produkcji przemysłowej i indeksach NY Empire State i Fed z Filadelfii.

WIG20 liderem w Europie. Niewielka nerwowość po nowych danych

Damian Słomski, godz. 15:45

W ostatnich godzinach handlu na GPW kursy największych spółek będą pozostawać głównie pod wpływem zaskakujących danych o inflacji. Nieoczekiwanie w lipcu nastąpiło bardzo duże odbicie od rekordowo niskiego poziomu sprzed miesiąca.

Ceny rok do roku wzrosły aż o 1,1 procent wobec oczekiwanych wcześniej i zapowiadanych przez ministerstwo gospodarki 0,5 procent.Wydaje się jednak, że zbyt pochopne wyciąganie wniosków, iż następuje wyraźny wzrost konsumpcji i ożywienie w gospodarce może być błędem. Znaczny wpływ na taki odczyt miały bowiem wydatki związane z mieszkaniem. Według raportu GUS, tylko w przypadku wywozu śmieci (w związku z _ ustawą śmieciową _) wydatki wzrosły o niecałe 50 procent.

Po wykresie WIG20 widać wyraźnie, że nie tego oczekiwali inwestorzy. Indeks blue chipów przed 14:00 sięgał 2475 punktów, a po publikacji w chwilę oddał z tego 18 punktów. Mimo tej niewielkiej korekty wciąż kurs pozostaje powyżej psychologicznej bariery 2450 punktów, czyli na około 0,9-procentowym plusie.

Notowania głównych indeksów giełdowych w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród największych spółek zdecydowanym liderem wzrostów jest BRE, którego akcje drożeją blisko 4 procent. Zaraz za nim są również banki. Ceny papierów Handlowego i BZ WBK rosną niecałe 4 procent. Pod kreską znajdują się jedynie 3 blue chipy. Blisko 2 procent tanieje TP SA. Na czerwono wyświetla się też cena KGHM. Miedziowy gigant zawiódł wynikami za II kwartał.

Indeksy warszawskiej giełdy znacznie odbiegają od tego co dzieje się na zachodnich parkietach. Większość tamtejszych indeksów znajduje się blisko wtorkowego zamknięcia. Jedynie francuski CAC40 rośnie około 0,5 procent.

Przed momentem handel akcjami ruszył także na Wall Street. Również tamtejsi gracze nie wykazują większej chęci do zakupów. Główne indeksy zaczęły od niewielkich minusów. Najprawdopodobniej większej zmienności nie będzie do końca sesji, gdyż kalendarz makroekonomiczny dla USA jest w zasadzie pusty. Inwestorzy mogą woleć przeczekać ten czas, gdyż dopiero jutro poznają całą serię ważnych danych, z produkcją przemysłową na czele.

WIG na rekordowych poziomach. Rynek czeka na kolejne dane

Przemysław Ławrowski, godz. 13:00

Po dobrych danych rodzimego PKB indeks WIG wybił się ponad poziom 50 tysięcy punktów. Aktualnie znajduje się najwyżej od dwóch lat. Dzisiaj na rynku pojawi się jeszcze jedna ważna informacja. Będzie to odczyt inflacji konsumenckiej.

Najważniejsze indeksy na GPW rosną po pozytywnych danych z polskiej oraz niemieckiej gospodarki. Indeks największych spółek rośnie w połowie sesji o ponad jeden procent. Mniejsze spółki także wzrastają (mWIG40: 0,5 procent, sWIG80: 0,7 procent).

Indeks szerokiego rynku na GPW rośnie dzisiaj także o niespełna jeden procent. Ważniejszą informacją jest fakt, że przekroczył on barierę 50 tysięcy punków już o prawie 200 punktów. Wskaźnik ten zaczął gwałtownie rosnąć przed publikacją wartości wstępnej krajowego PKB.

Wartość wyprodukowanych dóbr i usług w gospodarce polski wzrosła o 0,8 procent. Jest ona zgodna z tym co oczekiwał rynek oraz lepsza od wyniku poprzedniego (0,5 procent) . Podczas dzisiejszej sesji na inwestorów czekają jeszcze jeszcze jedne dane. O godzinie czternastej pojawi się publikacja inflacji, która jest szacowana na poziomie 0,5 procent rok do roku.

Notowania indeksów na GPW podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na pozostałych rynkach europejskich także dobre nastroje. DAX rośnie około 0,1 procent. Wzrost spowodowany dobrymi danymi z niemieckiej gospodarki aktualnie trochę wyhamował. Indeks FTSE100 znajduje się niewiele ponad poziomem wczorajszego zamknięcia, a indeks CAC rośnie o około 0,4 procent.

Umiarkowane wzrosty w Europie są efektem słabego wzrostu PKB strefy euro w drugim kwartale. Łącznie gospodarka krajów posługujących się walutą wspólnotową skurczyła się o 0,7 procent. Jest to wyniki nieznacznie lepszy od oczekiwań, ale nie da się ukryć, że wzrost gospodarczy nie jest zadowalający.

Przed nami ważne dane. Wyniki spółek gorsze od oczekiwań

Przemysław Ławrowski, godz. 9:40

Przed sesją na GPW królowały wyniki ze spółek. Godzinę po rozpoczęciu notowań pojawią się dane dotyczące polskiego PKB, a w drugiej części sesji opublikowane zostaną dane dotyczące inflacji.

WIG20 rozpoczął sesję lekko pod kreską, jednakże po pół godzinie handlu rośnie o około 0,1 procent. Indeks mWIG40 znajduje się w okolicy wczorajszego zamknięcia, a sWIG80 rośnie o prawie o,25 procent.

O godzinie dziesiątej pojawią się dane dotyczące PKB z polskiej gospodarki. Analitycy spodziewają się wyniku lepszego niż poprzednio. Według prognoz wyniesie ona 0,8 procent. Wysokie obroty oraz wzrost indeksu WIG wskazują, że wyniki te będą takie same lub lepsze od konsensusu rynkowego.

Przed rozpoczęciem sesji na warszawskim parkiecie dane za drugi kwartał opublikowały m.in. takie spółki jak KGHM, PGNiG, bank BGŻ oraz Agora. Zysk potentata miedziowego był niższy niż oczekiwano i wyniósł 666 mln złotych. Powodem tego była niska cena miedzi o czym świadczą niższe o 17 procent przychody. W pierwszej godzinie dzisiejszych notowań traci ona ponad 2 procent.

Gorsze od oczekiwań dane opublikowała także spółka PGNiG. Zysk netto grupy wyniósł 352 mln złotych. Analitycy spodziewali się 393 milionów złotych zysku. Mimo tego jest to dobry sygnał ze spółki, gdyż w analogicznym okresie ubiegłego roku spółka zanotowała stratę w wysokości 310 mln złotych.

Zobacz, jak rozpoczęła się sesja na warszawskiej giełdzie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Indeks DAX nieznacznie rośnie w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Jest to dość nieśmiała reakcja na dobry odczyt PKB tego kraju, które wniosło w drugim kwartale 0,9 procent.

Niewielki wzrost jest notowany na najważniejszym indeksie w Paryżu, a londyński indeks FTSE100 traci około 0,2 procent w oczekiwaniu na odczyt stopy bezrobocia z tamtejszej gospodarki, które ma wynieść 7,8 procent.

Inwestorzy czekają na ważne dane. W centrum uwagi będzie...

Przemysław Ławrowski, 13 sierpnia, godz. 22:00

W środę giełdowi gracze znad Wisły z zapartym tchem będą śledzić odczyty z rodzimej gospodarki. Z pewnością nadadzą one kierunek, w którym podążą czołowe indeksy. Jednakże wpływ na to będzie miała także wartość PKB kraju, który jest największym odbiorcom polskich towarów, a także wyniki dużych spółek.

Indeks grupujący największe spółki na GPW, podczas wtorkowej sesji, mimo problemów zdołał wyjść na plus. Części popytowej rynku, udało się osiągnąć 0,09 procent wzrostu. Pozostałe indeksy na GPW osiągnęły bardziej widoczny wzrost, który wyniósł w przypadku mWIG40 0,64 procent oraz 1,35 procent w przypadku sWIG80.

Na najważniejszych europejskich giełdach widoczny był przede wszystkim kolor zielony, który był zasługą dobrych danych makroekonomiczny. W Wielkiej Brytanii zaprezentowano wartość inflacji konsumenckiej, w Niemczech indeks instytutu ZEW, a dla strefy euro Eurostat podał wartość zmiany produkcji przemysłowej.

Notowania europejskich indeksów podczas wtorkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W środę inwestorzy z rynku polskiego z pewnością będą oczekiwać danych dotyczących zmiany wartości produktu krajowego brutto w drugim kwartale bieżącego roku oraz inflacji konsumenckiej za ten sam okres. Informacje na temat ilości wyprodukowanych dóbr i usług w gospodarce, Główny Urząd Statystyczny poda o godzinie 10, natomiast odczyt inflacji opublikowany zostanie o czternastej.

Notowania ciągłe w środę na warszawskiej giełdzie prawdopodobnie rozpoczną się wzrostem wartości głównych indeksów. WIG20 obierze kierunek północny przede wszystkim za sprawą spodziewanego wzrostu PKB w drugim kwartale o 0,8 procent, co jest wynikiem lepszym niż poprzednio o 0,3 procent, a także dzięki dobrej końcówce sesji we wtorek. Trzeba jednak pamiętać, że w horyzoncie miesięcznym indeks znajduje się na bardzo wysokim poziomie i możliwe jest wystąpienie niewielkiej korekty, podobnej do tej, która miała miejsce we wtorek.

Dane o inflacji także będą miały przełożenie na drugą część sesji. Analitycy prognozują deflacje miesiąc do miesiąca (-0,2 procent), natomiast rok do roku, dynamika inflacji ma wzrosnąć do 0,5 procent. Inflacja w Polsce od dłuższego czasu pozostaje na niskim poziomie, także poniżej celu inflacyjnego. Dlatego też jej wzrost przełoży się na pozytywne nastroje na giełdzie oraz w realnej gospodarce.

Wśród spółek z GPW publikujących w środę swoje wyniki znalazł się potentat miedziowy KGHM. W drugim kwartale 2012 roku firma zarobiła 1,3 miliarda złotych, przy przychodach przekraczających 7 miliardów złotych. Analitycy ankietowani przez agencję Reutera prognozują, że w drugim kwartale tego roku zysk netto spółki wyniesie 761 milionów złotych. Mimo rekordowo taniej miedzi w lipcu spółka prawdopodobnie osiągnie zaplanowany zysk w 2013 roku na poziomie 3,2 miliarda złotych. Nadzieją napawa wzrost cen czerwonego metalu w sierpniu. Aktualnie jest ona najdroższa od czerwca. W ostatnich dniach KGHM mocno drożał, co może świadczyć, że inwestorzy nie tylko grali pod wyższą cenę miedzi, ale także pod dobre wyniki spółki.

Swoje wyniki w środę pokaże także spółka gazowa PGNiG. Według prognoz firma ma osiągnąć zysk na poziomie 407 milionów złotych netto, co było by wynikiem dużo lepszym rok do roku, gdyż spółka w tym samym kwartale rok wcześniej miała 310 milionów złotych stary. Inwestorzy najwyraźniej wieżą, że PGNiG wypracuje zysk, gdyż w ujęciu miesięcznym jej akcje wzrosły o 3 procent.

Przed sesją na giełdzie pojawi się także odczyt PKB z Niemiec za drugi kwartał. Nie pozostanie to bez wpływu na polską giełdę, gdyż przedsiębiorstwa polskie najwięcej eksportują właśnie do tego kraju. Dobra koniunktura u zachodnich sąsiadów oznacza więcej zamówień dla polskiego biznesu. Wskaźnik ten ma wynieść 0,3 procent. Jeżeli tak się rzeczywiście stanie, to tamtejsza gospodarka po nieudanym pierwszym kwartale zaczęła się znowu rozwijać w drugim.

Do tego wszystkiego, na ogólny nastrój na giełdach w Europie będzie miał odczyt PKB ze strefy euro. Wartość wyprodukowanych dóbr i usług w drugim kwartale 2013 roku łącznie w krajach posługujących się walutą wspólnotową euro ma się zmniejszyć o 0,8 procent rok do roku.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)