Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Puchałka: Sektor bankowy przetrwał kolejną burzę

0
Podziel się:

Poranny komentarz analityka do sytuacji na giełdzie.

Puchałka: Sektor bankowy przetrwał kolejną burzę

Początek tygodnia przyniósł nieznacznie pogorszenie klimatu inwestycyjnego na całym rynku akcji, ze względu na wzrost ryzyka politycznego.

Tym razem ogniskiem zapalnym była wypowiedź prezydenta Dudy, który nie wykluczył scenariusza, w którym to banki wzięłyby na siebie całość kosztów wynikających z ewentualnego przewalutowania kredytów hipotecznych.

Lokalne problemy z krajową polityką zbiegły się z globalną awersją do ryzyka dotykającą szczególnie rynki rozwijające się. Ponowną przecenę podczas poniedziałkowej sesji zaliczył również chiński rynek akcji dyskontując weekendowe niejednoznaczne dane makro dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Na tym tle warszawska giełda zaprezentowała się całkiem stabilnie. Indeks WIG20 po początkowym obsunięciu, z czasem starał się odrobić stracony dystans wobec zamknięcia z ubiegłego tygodnia. Podwyższonej zmienności towarzyszył jednak stosunkowo niski wolumen obrotów wynoszący na blue chips jedynie 465 mln zł.

Z technicznego punktu widzenia indeks WIG20 bez wysiłku obronił pierwsze techniczne wsparcie na poziomie 2.150 pkt. i pozostał w fazie krótkoterminowej tendencji wzrostowej.

Tydzień wygasania kontraktów i ważnych danych makro

W tym tygodniu zbiegło się w czasie kilka ważnych wydarzeń zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Termin wygasania wrześniowych instrumentów pochodnych całkowicie został przyćmiony przez czwartkową decyzję FEDu dotyczącą stóp procentowych. Na naszym rynku królują natomiast publikacje istotnych danych makroekonomicznych. Już dzisiaj poznamy najświeższy odczyt inflacji.

Oczekujemy, że ceny CPI w sierpniu ustabilizowały się na poziomie -0,7% w ujęciu r/r. Możliwe jest również zaskoczenie w postaci głębszej deflacji ze względu na niższą dynamikę cen żywności oraz inflacji bazowej. We czwartek publikowana będzie natomiast dynamika produkcji przemysłowej, która w sierpniu prawdopodobnie przyśpieszyła do ok. 6% z 3,6% miesiąc wcześniej, ale również możliwe jest zaskoczenie w postaci mniej optymistycznego odczytu. Serię publikacji kończy odczyt sprzedaży detalicznej. W tym przypadku spodziewany jest symboliczny wzrost na poziomie 1,5% r/r wobec 1,2% r/r miesiąc wcześniej. Wynik może okazać się korzystniejszy ze względu na wysoką liczbę rejestracji nowych pojazdów, sugerującą wysoką dynamikę sprzedaży samochodów.

Wall Street całkowicie wstrzymała oddech

Zawężającej się amplitudzie wahań indeksu S&P500 towarzyszy stopniowy spadek wolumenu obrotów. W poniedziałek na NYSE wolumen wyniósł 800 mln akcji w porównaniu do średniej 20-to sesyjnej na poziomie 984 mln akcji. Tym razem nieco wyższą aktywność wykazywała strona podażowa, na co decydujący wpływ miały ostatnie rozczarowujące dane o produkcji przemysłowej w Chinach i w Japonii. Trudno spodziewać się, aby rynek wyrwał się z marazmu w obliczu tak ważnego wydarzenia, jakim jest czwartkowa decyzja odnośnie stóp procentowych.

Bogdanka - najpierw zerwanie umowy, teraz wezwanie

Enea ogłasza wezwanie na kupno 21.962.189 akcji Bogdanki, uprawniających do 64,57 proc. głosów na WZA spółki. Cena wynosi 67,39 zł za papier - poinformował pośredniczący w wezwaniu DM Banku Handlowego.

Komentarz: Ogłoszenie wezwania na pakiet kontrolny Bogdanki po uprzednim wypowiedzeniu znaczącej umowy budzi rynkowe emocje wśród inwestorów. Kurs Bogdanki po głębokim załamaniu w drugiej połowie sierpnia br. na które nałożyła się wyprzedaż akcji na całym rynku, znacząco odreagował w górę. Wśród analityków i zarządzających panuje opinia, iż cena w wezwaniu na akcje Lubelskiego Węgla nie odzwierciedla godziwej wartości spółki.

Można zatem liczyć, że po uwzględnieniu premii za pakiet kontrolny cena może zostać podniesiona. Enea dodatkowo nie wyklucza zwiększenia zaangażowania do 100 proc. w akcje Bogdanki. Celem fuzji byłoby zapewnienie sobie i zabezpieczenie dostaw węgla z pokładów o bliskim dla Enei położeniu geograficznym.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)