Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Puchałka: Szansa na odbicie jeszcze nie została utracona

0
Podziel się:

Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na warszawskiej giełdzie.

Puchałka: Szansa na odbicie jeszcze nie została utracona

Indeks największych spółek warszawskiego parkietu podejmuje w tym tygodniu kolejne próby odreagowania w górę. Jak na razie efektem tych działań jest jedynie przejście notowań WIG20 w płaski ruch boczny w strefie 1.650-1.700 pkt.

Szansa na większe odreagowanie w górę nie została jeszcze jednak całkowicie utracona. Pojawiła się perspektywa, iż z pomocą naszemu rynkowi przyjdzie Wall Street, gdzie spodziewane jest odreagowanie spadków z początku roku.

Wydarzeniem tego tygodnia na światowych rynkach finansowych było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, które miało miejsce w dniu wczorajszym. Zgodnie z oczekiwaniami EBC nie zmienił stóp procentowych i zapowiedział gotowość do dalszego stymulowania europejskiej gospodarki poprzez luzowanie polityki pieniężnej. Takie działania mogą zostać podjęte już podczas kolejnego posiedzenia w marcu.

Na perspektywę tą szczególnie zareagowały rynki rozwinięte. Niemiecki DAX wystrzelił w górę o pond 2%, od wzrostu wystartowała również giełda za oceanem. Warszawska giełda w dalszym ciągu pozostaje w cieniu. Indeks WIG20 wciąż nie potrafi sforsować najbliższej strefy podażowej związanej ze spadkową luką z 18 stycznia br. (1.712-1.734 pkt.). Dopiero wzrost indeksu powyżej tego poziomu oznaczał będzie początek długo oczekiwanego przez inwestorów korekcyjnego odreagowania kursów blue chips.

Rynek średnich spółek przygnieciony czynnikami ryzyka

Niestety materializują się nasze obawy związane z najbliższymi perspektywami dla mid caps. Indeks mWIG40 znajduje się obecnie w fazie większej korekty spadkowej, która stanowi realizację zysków całego impulsu wzrostowego mającego miejsce od lutego 2009 r. do maja 2015 r.

Opublikowane wczoraj przez GUS dane dot. dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej nie poprawiły sentymentu na rynku średnich spółek. Według najnowszych podsumowań sprzedaż detaliczna w grudniu ub. r. wzrosła o 4,9 proc., przy prognozie na poziomie 3,1 proc. Wyższa od szacunków była również grudniowa dynamika produkcji przemysłowej. Jednak indeks mWIG40 kolejny dzień tracił na wartości. Dużym problemem dla przedsiębiorstw i całej gospodarki może okazać się w najbliższym czasie fakt osłabienia kondycji sektora bankowego. Instytucje mogą być bowiem bardziej ostrożne w finansowaniu przedsiębiorczości.

Zapasy ropy niższe od szacunków

Optymistyczna konferencja prezesa EBC Mario Draghiego i wzrost notowań ropy naftowej to czynniki, które poprawiły nastroje na Wall Steeet. Odreagowaniu notowań ropy naftowej sprzyjał najnowszy raport, który wykazał przyrost stanu zapasów mniejszy od oczekiwań. Ze spółek pozytywny raport finansowy za IV kw. 2015 r. opublikowała spółka Verizon. Inwestorzy liczą obecnie, iż w najbliższych dniach dojdzie do korekcyjnego odbicia indeksu S&P500 z aktualnie testowanego poziomu technicznego wsparcia w rejonie 1.850 pkt. Warunkiem jest jednak pokonanie najbliższego oporu znajdującego się na poziomie 1.880 pkt.

PZU - niższy rating siły finansowej

S&P obniżył rating siły finansowej PZU z poziomu "A" do poziomu "A-" i utrzymał perspektywę negatywną - podała spółka w komunikacie.

Komentarz: W raporcie agencji ratingowej czytamy, iż decyzja ta związana jest ze obniżeniem ratingu kredytowego Polski, co miało miejsce w ubiegły weekend. Obniżenie ratingu PZU nie wynika natomiast z pogorszenia sytuacji finansowej spółki. Niemniej jednak akcje PZU od kilku miesięcy pozostają w trendzie spadkowym. Spółka działa obecnie na trudnym rynku ubezpieczeniowym.

Ze względu na konkurencję, suma zbieranych składek nie pokrywa wypłaty świadczeń i odszkodowań. Wcześniej gros zysków pochodziło z rynku obligacji, teraz rentowności rosną, co obniża kursy obligacji. Negatywnie na finanse spółki wpłynie również podatek od instytucji finansowych.

Selvita - szacunki za cały 2015 r. podbiły notowania

Portfel zamówień Selvity na 2016 r. nie uwzględniający dotacji wynosi 22,3 mln zł, o 26 proc. więcej niż w marcu ubiegłego roku wynosił backlog zamówień komercyjnych na 2015 r. - podała spółka w raporcie.

Komentarz: Zarząd opublikował także szacunkowe dane dotyczące przychodów w 2015 r. Wzrost przychodów odnotował dynamikę na poziomie 42% r/r. Wysoki portfel zamówień to m.in. efekt podpisanej na początku listopada ub. r. największego w historii kontraktu na kwotę 18,8 mln zł z koncernem Merck. Po publikacji raportu o szacowanych przychodach za 2015 r. i aktualnym portfelu zamówień, akcje Selvity odreagowały w górę o 10%. W dalszym ciągu jednak kurs biotechnologicznej spółki pozostaje w korekcie spadkowej zapoczątkowanej w pierwszych dniach grudnia 2015 r.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)