Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Przewaga inwestorów realizujących zyski

0
Podziel się:

O tym, jak przebiegła sesja na warszawskiej giełdzie - czytaj w komentarzu Money.pl.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.30

Handel na warszawskiej giełdzie upłynął dzisiaj pod znakiem spadków. Również na nowojorskim parkiecie inwestorzy realizują zyski.

Po serii wzrostowych sesji na Wall Street większość graczy zdecydowała się dzisiaj na wyprzedaż akcji. Podobnie wyglądała sytuacja na GPW, a także na pozostałych europejskich parkietach, przy czym tam spadki głównych wskaźników były mniejsze niż w Polsce.

Główne indeksy warszawskiej giełdy podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród największych spółek warszawskiej giełdy już drugi dzień z rzędu wzrosty notowała TP SA, której kurs poszedł w górę o ponad 1 procent. Niecały 1 procent stracił z kolei koncern paliwowy PKN Orlen, który opublikował dzisiaj swoje wyniki finansowe za trzeci kwartał.

Na rynku zabrakło dzisiaj istotnych danych makroekonomicznych, które mogłyby mieć wpływ na notowania. Zdecydowanie ciekawiej pod tym względem zapowiada się jutrzejsza sesja, podczas której poznamy najnowsze odczyty wskaźników PMI dla strefy euro.

Na Wall Street realizacja zysków. A na GPW?

Łukasz Pałka, godz. 15.55

Indeksowi WIG20 na razie nie udało się odrobić strat i na godzinę przed końcem handlu traci około 0,6 procent.

Wsparciem dla notowań na GPW i na europejskich giełdach nie będą raczej nastroje w USA, gdzie po okresie wzrostów inwestorzy w większości decydują się dziś na realizowanie zysków. Główne indeksy na Wall Street w rezultacie spadają.

WIG20 na tle europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na rynek nie napłyną już dzisiaj ważne informacje makroekonomiczne, które mogłyby zmienić nastroje wśród inwestorów.

Spadki w Europie i na GPW, ale WIG20 próbuje walczyć

Paweł Zawadzki, godz. 13.02

Pod nieobecność istotnych publikacji gospodarczych inwestorzy handlujący na europejskich rynkach wciąż wyprzedają akcje. Lekko poprawiła się natomiast sytuacja panująca na warszawskiej giełdzie.

Indeks 20 największych spółek notowanych na GPW na półmetku dzisiejszej sesji traci już zaledwie 0,3 procent. Sporo gorzej radzą sobie wskaźniki grupujące _ średniaki _ i _ maluchy _, jednak również w ich wypadku spadki powoli hamują.

Zobacz przebieg dzisiejszej sesji na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Gorzej niż WIG20 radzą sobie także najważniejsze indeksy giełd Starego Kontynentu. Niemiecki DAX i brytyjski FTSE tracą po około 0,5 procent. Znacznie gorzej wygląda sytuacja na giełdzie w Paryżu. Francuski CAC jest bowiem przeceniany o niemal procent.

Podejmowania decyzji nie ułatwia dzisiejsze kalendarium publikacji z gospodarki. Ważnych wiadomości z Europy nie było, a i dane o cenach importu i eksportu w USA nie są w gronie wskaźników mogących sporo namieszać na rynkach finansowych. Stąd też europejskie giełdy jak dotąd poruszają się śladem kontraktów terminowych na najważniejsze amerykańskie indeksy.

Realizacja zysków na giełdach. Wyraźne spadki również na GPW

Paweł Zawadzki, godzina 09:23

Korekta na europejskich giełdach nie pozostała bez wpływu na rodzimy parkiet. Do kupowania akcji nie zachęciły nawet lepsze od prognoz wyniki, którymi pochwalił się PKN Orlen.

Po niespełna dwóch kwadransach dzisiejszej sesji indeks największych spółek notowanych na GPW traci około 0,8-0,9 procent. Tylko nieco lepiej radzi sobie WIG30. Niedawno wprowadzony indeks zniżkuje aktualnie o 0,7 procent.

Zachowanie inwestorów handlujących na GPW doskonale wpisuje się w to, co obserwujemy obecnie na znacznie dojrzalszych rynkach. Najważniejsze indeksy giełd w Paryżu, Londynie, czy Frankfurcie są przeceniane po około 0,5 procent.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 i WIG30 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Do kupowania akcji nie zachęciły też lepsze od prognoz wyniki zaprezentowane przez PKN Orlen. Zysk netto paliwowej spółki w trzecim kwartale wyniósł 654,6 mln złotych, podczas gdy średnia prognoz analityków wynosiła 586 mln złotych. Akcje Orlenu są obecnie przeceniane o około procent.

#

GPW: Jest szansa na odbicie. Czas na ważne wyniki

Łukasz Pałka, 22. października, godzina 22:01

Przy braku publikacji istotnych danych makroekonomicznych i po wtorkowych wzrostach na Wall Street jest szansa, że również na warszawskim parkiecie kupujący dojdą w środę do głosu. Inwestorzy powinni też zwrócić uwagę na wyniki koncernu PKN Orlen.

Wtorek na nowojorskiej giełdzie upłynął pod znakiem wzrostów. Analitycy w USA przypomnieli nawet w komentarzach, że wskaźnik S&P500 w skali roku sięgnął właśnie wzrostów nienotowanych od dziesięciu lat. To rzecz jasna zasługa programu skupu obligacji QE3, w ramach którego bank centralny USA co miesiąc pompuje na rynek kwotę w wysokości 85 miliardów dolarów.

Podczas ostatniej sesji znów powróciły spekulacje na temat QE3. Powodem były wyraźnie gorsze od prognoz informacje z amerykańskiego rynku pracy: we wrześniu w sektorze pozarolniczym w USA przybyło 148 tysięcy miejsc pracy wobec wcześniejszych oczekiwań analityków na poziomie 180 tysięcy. Te wieści utwierdziły inwestorów w przekonaniu, że skup obligacji będzie kontynuowany i Fed wbrew wcześniejszym zapowiedziom szybko nie zdecyduje się na zmniejszenie jego skali.

W tej atmosferze inwestorzy obecni na warszawskim parkiecie mają szansę rozpocząć środowy handel od wzrostów, nadrabiając nieco zaległości za europejskimi giełdami, które we wtorek szły w górę. Kupowaniu akcji może sprzyjać również to, że przed południem na rynek nie napłyną żadne istotne dane makroekonomiczne, które mogłyby popsuć nastroje.

W przypadku warszawskiej giełdy istotnym wydarzeniem będzie również w środę publikacja raportu kwartalnego przez koncern paliwowy PKN Orlen. Analitycy spodziewają się, że spółka pokaże zysk netto na poziomie 682 milionów złotych, co oznaczałoby jego spadek o połowę w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku.

We wtorek wyniki finansowe opublikował za to operator TP SA. Okazały się one zdecydowanie lepsze od wcześniejszych prognoz, co od razu spowodowało wyraźny wzrost notowań spółki. W rezultacie kurs TP SA skoczył o ponad 5 procent.

W środę rozpoczynają się również zapisy dla inwestorów instytucjonalnych na akcje spółki kolejowej PKP Cargo, która ma zadebiutować na giełdzie w ostatnim dniu października. Według ostatnich informacji ci inwestorzy są zainteresowani kupnem papierów spółki po cenie w wysokości 68 złotych za sztukę. To dobra informacja dla inwestorów indywidualnych, którzy składali zapisy po 74 złote za akcję. To dlatego, że cena emisyjna prawdopodobnie będzie niższa, a to daje większą szansę na zysk podczas samego debiutu.

Jeżeli chodzi o dane makroekonomiczne, to zdecydowanie ciekawszy będzie czwartek. Poznamy wówczas wstępne odczyty wskaźników PMI dla największych gospodarek strefy euro, a także kolejne informacje z amerykańskiego rynku pracy.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)