Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

GPW: Indeksy jednak w górę. W centrum uwagi akcje dużego banku

0
Podziel się:

O handlu na krajowym i światowych rynkach akcji przeczytasz w komentarzu Money.pl.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Niewielkie wzrosty, niemal pusty kalendarz makro i niskie obroty, to dzisiejszy obraz sesji na krajowym rynku akcji. Wartość handlu na GPW wyniosła około 680 milionów złotych. Pozytywnie wśród blue chips wyróżnił się BZ WBK.

Najważniejsze indeksy na krajowej giełdzie na koniec dnia rosły. Indeks WIG20 zakończył notowania na 0,65-proc. plusie i od psychologicznej bariery 2600 punktów dzieli go mniej niż 10 oczek. W gorszych nastrojach kończą posiadacze mniejszych spółek.

Notowania najważniejszych indeksów na GPW

Duży wzrost w drugiej części notowań zaliczyły papiery BZ WBK po informacji o planach zakończenia zakupu 60 procent udziałów Santander Consumer Bank do końca pierwszego kwartału 2014 roku.

Wiadomość nie była w żadnym wypadku nowa, jednak inwestorzy pozytywnie zareagowali na wycenę banku. Wartość akcji ma nie przekroczyć w sumie 2.156,4 mln złotych. Papiery BZ WBK przed godziną 15 zaczęły mocno drożeć i kończą dzień na 5,1-proc. plusie. Obecnie rynek wycenia ja na 410 złotych i jest to najwyższe zamknięcie w historii.

Powyżej kreski zamykają się również indeksy na Zachodzie. Niemiecki DAX rośnie około 0,6 procent, francuski CAC40 zyskuje pół procent, jeszcze lepiej poradzili sobie kupujący na rynkach w Hiszpanii, Grecji i Czechach. Od plusów wystartowały również grupy spółek na Wall Street i do tej pory przewaga kupujących utrzymuje się.

Wall Street startuje od plusów. Indeksy w Europie też rosną

Maciej Rynkiewicz, godzina 15:45

Udane rozpoczęcie sesji za Oceanem po lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy.

Najważniejsze indeksy startują od plusów, ale skala zwyżki nie przekracza 0,1 procent. S&P500 znajduje się powyżej poziomu 1800 punktów i tylko kilka oczek dzieli go od historycznych maksimów. W pobliżu szczytów są też Dow Jones i technologiczny Nasdaq.

Publikacją tej części sesji była liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Suma za poprzedni tydzień nieoczekiwanie spadła o 10 tysięcy do 316 tysięcy. To mniej, niż spodziewali się analitycy. Również lepiej od oczekiwań, ale niemal o trzy punkty niżej niż w październiku, wypadł indeks Chicago PMI, mierzący aktywność gospodarczą tamtejszego sektora wytwórczego.

Notowania najważniejszych indeksów na GPW

W podobnych nastrojach handlują też inwestorzy na Starym Kontynencie. Większość indeksów notuje niewielkie zmiany, aczkolwiek z minuty na minutę można mówić o rosnącej przewadze kupujących. Tendencja ta udziela się też na GPW. Najważniejszy WIG20 rośnie o około 0,4 proc.

Pojawiła się też informacja, że giełda odwołała sesję 31 grudnia.

WIG20 utknął, pozostałe indeksy GPW tracą. Co dalej?

Paweł Zawadzki, godzina 12:45

Inwestorzy niespecjalnie kwapią się dziś do podejmowania istotnych decyzji. Większe ruchy powinny pojawić się, kiedy na rynki zaczną napływać dane z USA, ale i na to nie ma gwarancji. Jutro - z powodu Święta Dziękczynienia - Wall Street bowiem nie pracuje.

Mimo że jesteśmy już niemal na półmetku notowań, to w stosunku do dzisiejszego otwarcia sytuacja na GPW zmieniła się jedynie w minimalnym zakresie. WIG20 zachowuje się jakby przykleił się do wczorajszego zamknięcia. Niewielkie spadki odnotowują natomiast indeksy WIG30, mWIG40 i sWIG80.

Zobacz, jak przebiega dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Z danych z europejskiej gospodarki jak dotąd poznaliśmy - obrazujący nastroje panujące wśród niemieckich konsumentów - indeks Gfk. Wskaźnik poszedł w górę do 7,4 z 7,1 pkt, chociaż analitycy oczekiwali, że właśnie na tym poziomie pozostanie. To również najlepsze wskazanie indeksu od ponad sześciu lat.

Więcej, a przede wszystkim znacznie ważniejszych, publikacji makroekonomicznych poznamy po południu, kiedy na rynki zaczną napływać wiadomości z USA. W centrum zainteresowania giełdowych graczy będą przede wszystkim zamówienia na dobra trwałego użytku (14:30), ubiegłotygodniowe dane o licznie nowych bezrobotnych (14:30), indeks Chicago PMI (15:45) oraz indeks nastrojów konsumentów (15:55).

Niewykluczone jednak, że również amerykańscy gracze nie będą _ palili się _ do podejmowania zdecydowanych działań. Jutro Wall Street - z okazji Święta Dziękczynienia - nie pracuje, pojutrze sesja na amerykańskich giełdach - z powodu Black Friday, czyli początku świątecznego sezonu zakupowego w USA - będzie skrócona. To może skłonić część inwestorów do zrobienia sobie dłuższego wolnego od handlowania akcjami.

#

Brak wyraźnej poprawy na GPW. Co przeszkodziło inwestorom?

Paweł Zawadzki, godzina 9:20

Dzień po mocnej wyprzedaży akcji, inwestorzy z GPW nie ruszyli do odrabiania strat. Sytuację kupujących lekko skomplikowało ostatnie kilkadziesiąt minut wczorajszej sesji na Wall Street.

Po niespełna dwóch kwadransach dzisiejszych notowań na warszawskim parkiecie, WIG20 w dalszym ciągu oscyluje wokół swojego wczorajszego zamknięcia. Nieco gorzej radzi sobie natomiast jego młodszy _ brat _ - WIG30.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 i WIG30 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na przeszkodzie mocniejszemu odbiciu na GPW stanęła końcówka wczorajszej sesji na Wall Street, gdzie całodniowe wzrosty zostały roztrwonione w ciągu ostatnich dwóch kwadransów notowań, a jedynie technologiczny Nasdaq dzień zakończył wzrostem _ bez zera zaraz po przecinku _.

W gronie dwudziestu największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie tylko dwie mogą _ pochwalić się _ zmianą kursu przekraczającą jeden procent. Po około 1,1 procent aktualnie tracą papiery Eurocashu i Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

#

Silne spadki na WIG20. Można liczyć na kontrę kupujących?

Damian Słomski, 26.11, godzina 22:30

Silna przecena akcji na GPW, której towarzyszyły ponad miliardowe obroty, sugeruje zadyszkę kupujących. Możliwa stabilizacja na obecnych poziomach pozwoli inwestorom nabrać sił do ataku już w grudniu. Zresztą już środowa sesja da szansę nadrobić część strat, choć niepokoi zakończenie sesji na Wall Street. Jedno czego można być pewnym to wzmożonej aktywności na rynkach. Wszystko przez ostatnią w tym tygodniu _ pełnowymiarową _ sesję za Oceanem.

Mocny spadek wyceny największych spółek notowanych na warszawskim parkiecie studzi optymizm. O ile jeszcze wczoraj wydawał się realny ruch powyżej tegorocznego maksimum ze stycznia na poziomie 2634 punktów, tak teraz bardziej prawdopodobna wydaje się stabilizacja w okolicach 2550-2600 punktów.

Notowania indeksu WIG20 z ostatnich 7 sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na nowe szczyty przyjdzie nam poczekać dopiero na jakiś mocniejszy bodziec. Jednym z nich może być ostatnie w tym roku, grudniowe posiedzenie Fed. Tymczasem podczas środowej sesji, a szczególnie na jej początku, możemy zobaczyć odreagowanie. Przecena na niektórych papierach może zachęcać do podkupowania akcji. Poza tym przez większą część handlu dobry przykład dawały amerykańskie indeksy. Niepokoi tylko ostatnia godzina, w której spora przewaga kupujących na S&P500 i Dow Jones została zniwelowała do zera.

Wtorkowe notowania głównych indeksów z Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nawet jeśli sprzedający nie odpuszczą na najbliższych sesjach, to i tak na grudzień powinniśmy patrzeć z optymizmem. Nie można zapominać o efekcie _ rajdu świętego mikołaja _, który w obecnym otoczeniu rynkowym ma duże szanse wystąpienia. Mowa oczywiście o coraz większym optymizmie rynkowym i kolejnych prognozach dużych instytucji finansowych, które szacują przyspieszenie ożywienia. Dzisiaj światło dzienne ujrzał raport World Economic Survey, przygotowany przez instytut Ifo. Zgodnie z nim w horyzoncie najbliższych trzech-pięciu lat polski realny wzrost PKB będzie średnio wynosił 3,3 procent w skali roku. Zresztą w raporcie Polska jest wskazywana jako jeden z krajów, którego waluta może się zdaniem ankietowanych ekspertów umacniać względem dolara amerykańskiego.

Przed nami interesujące publikacje z Europy i USA

Poprawa sytuacji w realnej gospodarce to niewątpliwy atut w rękach kupujących akcje, ale na giełdy nie będą płynąć pieniądze, póki nie znikną obawy o kondycję strefy euro. Zweryfikować to pozwolą m.in. jutrzejsze publikacje z Hiszpanii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Mowa o sprzedaży detalicznej w pierwszym z wymienionych krajów. Przed miesiącem po wielomiesięcznej przerwie wskaźnik w końcu wyszedł na plus. Niestety wszystko wskazuje na to, że w październiku ponownie roczna dynamika będzie ujemna (prognoza: -1,5 procent; poprzednio: +2,2 procent). Około 10:00 poznamy wyniki ankiety badającej zaufanie konsumentów w Niemczech (prognoza: 7,1 pkt.; poprzednio: 7), natomiast największą wartość informacyjną będą mieć odczyty PKB Wielkiej Brytanii za III kwartał. Według wstępnych danych wzrost gospodarczy sięgnął w skali roku 1,5 procent wobec poprzednio 1,3 procent.

Dalej dzielić i rządzić będą Amerykanie. Kluczowe dla przebiegu drugiej części handlu w Europie i startu notowań na Wall Street będą wyniki zamówień na dobra trwałego użytku, których szacunki nie są najbardziej optymistyczne i zakładają spadek dynamiki miesiąc do miesiąca o 1,9 procent wobec wzrostu o 3,8 procent poprzednio. Sytuację na rynku pracy zweryfikują cotygodniowa liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (prognoza: 329 tys.; poprzednio: 323), natomiast przewidując rozwój sytuacji w przyszłości nie sposób pominąć wskaźników wyprzedzających takich jak Chicago PMI i indeks Uniwersytetu Michigan.

Kumulacja kilku ważnych odczytów z USA we wtorek i w środę wiąże się z czwartkowym Świętem Dziękczynienia. Jest dniem wolnym dla Amerykanów, stąd też i tamtejsza giełda będzie nieczynna. Wprawdzie w piątek gracze na Wall Street powrócą, ale warto pamiętać że sesja będzie skrócona. W związku z tym ostatnią szansę na _ poważny _handel będzie właśnie środa. Należy liczyć na wzmożoną aktywność inwestorów.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)