Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

GPW: Duża zmiana nastrojów na koniec sesji

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl przeczytasz, co się stało na krajowym rynku akcji.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Bardzo mocna końcówka na warszawskim parkiecie - indeks WIG20 po kilku godzinach spadków w środku dnia, zamyka się ostatecznie na 0,89-proc. plusie. Obroty na całym rynku wyniosły około miliarda złotych.

Poprawa nastrojów udzieliła się też wśród posiadaczy mniejszych spółek - wszystkie grupujące je indeksy kończą dzień powyżej wczorajszych zamknięć. Indeks mWIG40 zyskał około procent, głównie dzięki rosnącym dzisiaj około 4 procent akcjom Millennium i CCC. Symbolicznie powyżej kreski kończy również szerszy sWIG80.

Notowania najważniejszych indeksów na GPW

Większych zmian nie było na Zachodzie. Ważniejsze DAX, FTSE i CAC40 niemal nie zmieniły wartości. W gronie najlepszych - oprócz krajowego WIG20, znalazły się indeksy z Turcji, Grecji i Czech.

Sesja na Wall Street od początku handlu również przebiega na remis. Inwestorzy nie obierają konkretnego kierunku ze względu na trwający właśnie sezon publikacji wyników finansowych spółek. Do tej pory, wśród 80 z indeksu S&P500 które już opublikowały sprawozdania, 69 procent pokazało lepsze od oczekiwań wyniki netto, a 64 procent wyższy poziom przychodów, wynika z danych Bloomberga.

GPW: Indeks WIG20 walczy z wczorajszym zamknięciem

Maciej Rynkiewicz, godzina 15:30

Sesja na remis w Europie i podobny początek handlu za Oceanem to obraz dzisiejszej sesji na rynkach akcji. Niewiele dzieje się też na krajowej GPW.

Po dwóch godzinach spadków w pierwszej części sesji, indeks WIG20 obecnie stabilizuje się na poziomie 2420 punktów, czyli 0,2 proc. powyżej wczorajszego zamknięcia. Tylko nieco lepiej wygląda sytuacja posiadaczy mniejszych spółek.

Notowania najważniejszych indeksów na GPW

Zniżka indeksu WIG20 wyhamowała razem ze wzrostem wartości papierów PKO BP. Akcje przed godziną 14 wyznaczyły dzienne minimum na poziomie 41,35 zł, by następie odbić do okolic 47,15 zł. Pojawiła się informacja, że agencja Moody's nadała obligacjom banku (w sumie wartości o pół miliarda euro) rating A2 z perspektywą negatywną.

Sytuacja na warszawskim parkiecie przypomina sesję europejską. Niemiecki DAX zyskuje 0,2 proc., francuski CAC40 walczy z poziomem wczorajszego zamknięcia, symbolicznie pod kreską jest FTSE100.

Po wczorajszych wzrostach, amerykańskie indeksy również otwierają się w pobliżu zera. Inwestorzy skupiają się obecnie na wynikach finansowych spółek. Sporo tracą papiery IBM po tym, jak się okazało, że przychody spółki spadły siódmy miesiąc z rzędu. Zyskują za to papiery Blackberry po wiadomości, że producent smartfonów planuje sprzedać większość swoich nieruchomości w Kanadzie.

Słabnie siła kupujących. Europa już na minusach

Damian Słomski, godzina 13:20

Po bardzo udanej pierwszej godzinie handlu, pozytywne nastroje nieco osłabły. Główne europejskie indeksy zeszły pod kreskę, a WIG20 obsunął się do 2.430 punktów. W między czasie pojawiły się bardzo dobre informacje z brytyjskiej gospodarki.

Mniej powodów do zadowolenia mają obecnie akcjonariusze Banku Handlowego i Orange. Ich papiery tracą względem wczorajszego zamknięcia odpowiednio 0,5 i 1,5 procent. Pozycję lidera stracił natomiast PGNiG. Jego miejsce zajęły Asseco Poland i BZ WBK, których wartość rynkowa rośnie około 2,5 procent.

Pod względem obrotów wyróżnia się za to PKO BP i PKN Orlen. Większe zainteresowanie płockim koncernem wiąże się z publikacją raportu kwartalnego, która odbędzie się już w piątek. Kupowanie akcji zalecają analitycy Deutsche Banku, którzy w najnowszym raporcie wycenili papiery spółki na 47 złotych. Po południu za jeden walor płacono niecałe 41 złotych.

Zmiany wartości głównych indeksów z GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Lepiej zachowują się mniejsze spółki zgrupowane w mWIG40. Liderem w indeksie jest CCC. DI Investors zalecił w raporcie kupno papierów z ceną docelową 150 złotych. Analitycy potencjał do wzrostu dostrzegają u detalistów przede wszystkim w rozwoju za granicą. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Podobnie jak w Warszawie, w dół poszły notowania w Europie. Z wielkiej Brytanii napłynęły dobre dane z rynku pracy. Stopa bezrobocia spadła do 7,1 procent, co jest najlepszym wynikiem od marca 2009. Oczekiwany odczytu gorszego o 0,2 punktu procentowego.

#

GPW liderem giełd europejskich. WIG20 na dużym plusie

Damian Słomski, godz. 09:50

Inwestorzy z GPW pozostają w bardzo dobrych nastrojach. WIG20 otworzył się dziś z kilkunastopunktową luką wzrostową. Przewaga kupujących widoczna jest też na pozostałych europejskich parkietach.

Indeks blue chipów rośnie już blisko procent i jest na ponad miesięcznych maksimach. Zbliża się tym samym w stronę kolejnej psychologicznej bariery 2.450 punktów. W gronie tych spółek pod kreską jest jedynie ukraiński Kernel. Na czele jest za to zyskujący prawie 4 procent PGNiG. Spółka poinformowała o wycofaniu Polaków pracujących w Libii w spółce POGC Libya.

Dzisiejsze notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W dobre nastroje polskich inwestorów wpisuje się najnowszy ranking Bloomberga, według którego Polska to najlepszy dla prowadzenia biznesu kraj Europy Środkowej.

Zielono jest też na pozostałych rynkach akcji w Europie, choć skala wzrostu jest dużo mniejsza niż w Polsce. Najwięcej, po około 0,5 procent, zyskują giełdy Hiszpanii i Włoch. Jak na razie w skali globalnej niewiele się dzieje. Warto jedynie wspomnieć o komunikacie po posiedzeniu banku centralnego Japonii. Szef tej instytucji podkreślił utrzymanie dotychczasowej polityki monetarnej. Nikkei zyskał dziś 0,2 procent.

#

Inwestorzy z GPW pójdą za ciosem? Jest coraz lepiej

Damian Słomski, 21. stycznia godz. 22:50

Już trzecia w tym roku silnie wzrostowa sesja na GPW dobrze rokuje na przyszłość. Strona popytowa uaktywnia się, choć przed kupującymi stoi jeszcze wiele wyzwań. Środowa sesja nie zapowiada się najciekawiej. W zasadzie inwestorzy z GPW mogą już powoli zaczynać myśleć o grze pod wyniki kwartalne.

Pod względem dziennej zmiany wartości WIG20, wtorkowa sesja była drugą najlepszą w tym roku. Indeks blue chipów bez problemów przebił 2.400 punktów, zyskując 1,35 procent. Inwestorzy z GPW łapią wiatr w żagle i wydaje się, że OFE w końcu przestały _ psuć rynek _, a przynajmniej giełdowi gracze dostrzegli szansę zakupu względnie tanich akcji.

Potencjał do wzrostu w średnim terminie jest bardzo duży. Między lutym a czerwcem, czyli w okresie poprzedzającym decyzję o przejściu do ZUS lub pozostaniu w OFE, na fali wzmożonych zakupów ze strony funduszy emerytalnych, akcje powinny drożeć. Przynajmniej takie wnioski można wysnuć na podstawie ostatniego raportu Money.pl, który można znaleźćTUTAJ.

Pierwszym ważnym sprawdzianem dla kupujących, być może już na środowej sesji, będzie na WIG20 2.420 punktów, od których ostatnio dwukrotnie odbijał się kurs, a następnie 2.432 punkty, które nie pozwoliły zatrzymać głębokiej przeceny na przełomie roku.

Notowania WIG20 na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Gdzie upatrywać szans lub zagrożeń dla wzrostów podczas środowej sesji? Trudno na to pytanie odpowiedzieć, gdyż przynajmniej od strony danych makroekonomicznych nie wiele będzie się działo. Jeszcze przed startem sesji w Europie zapewne będą dochodziły informacje z Japonii, a dokładniej z tamtejszego banku centralnego, który podsumuje kolejne posiedzenie. Dalej, około 10:30 napłyną dane z brytyjskiego rynku pracy, które jednak nie powinny znacząco wpłynąć na postawę giełdowych graczy. Tym razem również nie ma co liczyć na USA. Jedyna publikacja zaplanowana jest na 13:00 i będzie podsumowywać liczbę wniosków o kredyt hipoteczny za ubiegły tydzień.

Przy tak nieciekawym układzie kalendarza ciekawostkowo można potraktować raport NBP. Będzie on zawierał dane na temat koniunktury w czwartym kwartale 2013 roku oraz, co najciekawsze, przedstawi prognozy dotyczące pierwszego kwartały tego roku. Jak wynika z najnowszej ankiety makroekonomicznej NBP, ekonomiści oczekują, że wzrost PKB przyspieszy w 2014 roku do 2,8 procent, a w 2015 roku do 3,4 procent.

Więcej emocji nie dostarczą też informacje ze spółek. Trwają przygotowania do publikacji raportów kwartalnych i dopiero wtedy zarządy będą dzielić się planami. W tym kontekście warto przyglądać się zachowaniu akcjonariuszy PKN Orlen. We wtorek był to jeden z dwóch przecenionych blue chipów. Wprawdzie tylko o 0,07 procent, ale sentyment wokół spółki jest już od dłuższego czasu nienajlepszy. Wystarczy wspomnieć, że cena akcji znajduje się bardzo blisko ponad rocznych minimów. Sezon wyników już w piątek rozpocznie właśnie płocki koncern naftowy.

Notowania akcji PKN Orlen na przestrzeni ostatnich 18 miesięcy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Sezon wyników trwa natomiast w najlepsze na Wall Street. W środę czekają nas raporty m.in. eBay i Motoroli. Prognozy rynkowe są dla ich akcjonariuszy względnie dobre, a przynajmniej wskazują na wzrost zarówno zysku na akcję jak i przychodów. Oba koncerny zyskały we wtorek 1,5 procent.

Dużo słabiej radziły sobie najważniejsze amerykańskie indeksy. Dow Jones Industrial Average znalazł się nawet pod kreską 0,3 procent. Wyniki poprawiły za to S&P500 i Nasdaq100, odpowiednio o 0,28 i 0,74 procent. Nie powinno to więc wpływać negatywnie na starcie sesji na GPW w środę.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)