Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tąpnięcie w końcówce sesji na GPW. WIG20 blisko 2.400 punktów

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl przeczytasz, jak przebiegała dzisiejsza sesja na krajowej giełdzie.

  Paweł Zawadzki , analityk Money.pl 
  
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
Paweł Zawadzki , analityk Money.pl Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Udzielone wczoraj w nocy rządowi wotum zaufania poprawiło nastroje na krajowej giełdzie. Całkiem udany start notowań to było jednak wszystko, na co było dzisiaj stać kupujących. Nadzieje na niezły finisz na GPW pogrzebał słaby początek sesji za Oceanem.

Spadki na GPW przebiegały w dwóch fazach. Pierwsza rozpoczęła się zaraz po otwarciu sesji, kiedy niezły start notowań bardzo szybko wykorzystali sprzedający. Później sytuacja się uspokoiła, ale kiedy okazało się, że pierwsze takty notowań na Wall Street upływają pod znakiem wyraźnej wyprzedaży akcji, spadki pogłębiły się także na krajowym rynku.

Indeks 20 największych spółek notowania zakończył ze stratą sięgającą 0,76 procent. Oznacza to, że obecnie znajduje się niespełna trzy punkty powyżej psychologicznego poziomu 2.400 punktów. Przecenie nie oparły się także średnie i małe spółki. Grupujące je indeksy wypadły jednak znacząco lepiej niż WIG20.

Zobacz, jak przebiegała dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W trakcie dzisiejszej sesji krajowi gracze poznali dwa nowe odczyty z polskiej gospodarki. Stopa bezrobocia w maju - zgodnie z oczekiwaniami - spadła z 13 do 12,5 procent. Prognozom analityków nie _ sprostała _ natomiast sprzedaż detaliczna, która w ujęciu rocznym wzrosła o 3,8 procent. Analitycy szacowali wynik na poziomie +6,8 procent.

Znacznie bliższe wcześniejszym oczekiwaniom ekspertów były publikacje z amerykańskiej gospodarki. Minimalnie niższa od prognoz była liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Lekko rozczarowały z kolei dane o dochodach i wydatkach Amerykanów. Start sesji na Wall Street - podobnie jak dane makro - wypadł neutralnie, ale bardzo szybko do gry włączyli się sprzedający, co odbiło się też na GPW.

W centrum zainteresowania rodzimych graczy było dziś również walne zgromadzenie GPW. Akcjonariusze zdecydowali, że nowym szefem warszawskiej giełdy będzie były wiceminister skarbu Paweł Tamborski. Następnie posiedzenie zostało przerwane do czasu uzyskania zgody KNF na objęcie przez niego funkcji prezesa. Kurs GPW obsunął się dzisiaj o równy procent.

#

Dane z gospodarki USA już za nami. Jak reaguje GPW?

Paweł Zawadzki, godzina 15:06

Za nami wszystkie najważniejsze dziś publikacje z amerykańskiej gospodarki. Dane są jednak neutralne w wymowie, przez co praktycznie nie wpłynęły na poczynania giełdowych graczy.

Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych w ubiegłym tygodniu wyniosła 312 tysięcy. Wynik okazał się więc o dwa tysiące niższy zarówno od poprzedniego odczytu, jak i prognoz analityków.

Rozczarowały natomiast dane o dochodach i wydatkach Amerykanów w maju. Oba odczyty okazały się niższe od wcześniejszych szacunków ekspertów. Ich ranga nie jest jednak duża, co najlepiej pokazuje brak reakcji za Oceanem.

Kontrakty terminowe na najważniejsze indeksy Wall Street w dalszym ciągu utrzymują się w okolicach kreski. Większych zmian nie obserwujemy także na GPW. Wszystkie krajowe indeksy zgodnie tracą po niespełna 0,5 procent.

Zobacz, jak przebiega dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

GPW ponownie na minusie. Powodów jest kilka

Przemysław Ławrowski, godzina 13:02

Dobre nastroje panowały na GPW krótko. WIG20 szybko zaczął tracić na wartości i po godzinie 10-tej znajdował się już pod kreską. Jest to efekt nie tylko wydarzeń na naszym rodzimym rynku, ale również globalnych nastrojów. Tracą również inne europejskie giełdy.

Po dobrym starcie sesji WIG20 spadł pod kreskę. WIG20 na chwilę przed półmetkiem sesji spada o 0,2 procent. Tym samym zbliżył się on do poziomu 2400 punktów. Podobna skala przeceny jest widoczna w przypadku indeksów WIG50 i WIG250.

Inwestorzy otrzymali dziś z rynku kilka ważnych danych. Przede wszystkim wybrano nowego prezesa giełdy, którym został Paweł Tamborski. GPW poinformowała również o rozpoczęciu współpracy z giełda w Mozambiku. Dużej reakcji na akcjach spółki dziś nie ma. Aktualnie spadają one o około 0,2 procent.

O godzinie 10-tej GUS podał również najnowsze dane. Bezrobocie w maju wyniosło 12,5 procent, a sprzedaż detaliczna wzrosła o 3,8 procent rok do roku. Odsetek osób bez pracy w tym roku nie był jeszcze tak niski.

Notowania najważniejszych indeksów w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W Europie zachodniej także widać dziś kolor czerwony. Skala spadków nie jest jednak duża. DAX i CAC traci około 0,1 procent. Na niewielkim plusie znajduje się FTSE100. Popołudniu pojawi się kilka danych z amerykańskiej gospodarki.

Uspokojenie sytuacji na GPW tylko chwilowe

Przemysław Ławrowski, godz. 10:25

Udzielenie wotum zaufania rządowi poprawiło nastroje na polskim rynku kapitałowym. Niestety trwało to dość krótko. Wzrosty to także efekt pozytywnych globalnych nastrojów. W centrum uwagi wielu inwestorów z pewnością są również wybory prezesa GPW.

Aktualizacja godz. 10:15

Ogłoszenie wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska uspokoiło nastroje wśród inwestorów. Po słabej środowej sesji, inwestorzy przystąpili do kupowania akcji. WIG20 rozpoczął sesję wzrostem o około 0,5 procent. Jednakże po godzinie notowań sytuacja się nieco zmieniła.

Pod baczną obserwacją są dziś akcje GPW, posiedzenie walnego zgromadzenia akcjonariuszy zaplanowano na godzinę 11-tą, które decyduje o tym, kto będzie nowym prezesem giełdy.

Chwilę wcześniej pojawią się doniesienia z polskiej gospodarki. GUS opublikuje bowiem dane dotyczące sprzedaży detalicznej oraz stopy bezrobocia. Według nowych danych, odsetek osób bez pracy wyniósł 12,5 procent, który był zgodny z oczekiwaniami.

Zobacz, jak rozpoczęła się sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Mimo dobrej sesji w Azji i w USA inwestorzy z pozostałych rynków europejskich wykazują nieco umiarkowany entuzjazm. Około 0,2 procent rośnie CAC, DAX oraz FTSE100. Jeszcze przed południem podane zostaną dane o PKB z Wielkiej Brytanii.

To będzie ważny dzień na inwestorów i prezesa GPW

Łukasz Pałka, 25 czerwca, godz. 22:40

Koniec politycznego ryzyka w polskim rządzie. Wynik głosowania nad wotum zaufania dla gabinetu Donalda Tuska powinien znów zachęcić inwestorów do kupowania akcji. Ale to nie jedyna ważna informacja przed rozpoczęciem czwartkowego handlu na warszawskim parkiecie.

Można powiedzieć, że pomimo burzliwej dyskusji w Sejmie wynik wieczornego głosowania nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska był przesądzony. Z rynkowego punktu widzenia powinien on oznaczać, przynajmniej chwilowo, koniec okresu ryzyka związanego z możliwością rekonstrukcji gabinetu.

Już w środę inwestorzy przeczuwali taki rozwój wypadków, co można było zaobserwować przede wszystkim na rynku walutowym, gdzie złoty zachowywał się bardzo spokojnie.

Taki rozwój sytuacji daje spore szanse na to, że czwartkowy poranek na GPW przyniesie odreagowanie sporych spadków, które mieliśmy okazję zaobserwować w środę. WIG20 ze stratą ponad 1,5 procent okazał się jednym z najsłabszych indeksów w Europie.

Główne indeksy GPW podczas sesji w środę Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Uspokojeniu sytuacji powinny również sprzyjać wzrosty na Wall Street. Inwestorzy obecni na nowojorskiej giełdzie zdołali pociągnąć indeksy w górę, i to pomimo dość kiepskich danych na temat dynamiki PKB, które w środę napłynęły z amerykańskiej gospodarki.

Jeżeli chodzi o dane, które pojawią się na rynku w czwartek, to warto przede wszystkim zwrócić uwagę na nowe doniesienia z polskiej gospodarki. Poznamy dane GUS na temat sprzedaży detalicznej w maju oraz stopy bezrobocia. W przypadku sprzedaży detalicznej prognozy wskazują na to, że w ubiegłym miesiącu jej dynamika sięgnęła 6,8 procent w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku. Z kolei bezrobocie najprawdopodobniej ukształtowało się na poziomie około 12,5 procent.

W centrum zainteresowania inwestorów będą w czwartek również wydarzenia związane z samą spółką GPW. Według zapowiedzi właśnie w czwartek w związku z kończącą się kadencją Adama Maciejewskiego walne zgromadzenie ma wybrać nowego prezesa. Kandydatem największego akcjonariusza, czyli Skarbu Państwa, jest dotychczasowy wiceminister skarbu Paweł Tamborski.

W czwartek inwestorzy z pewnością będą też przyglądać się giełdowym spółkom, w które zaangażowany jest zatrzymany przez ABW biznesmen Marek F. Hawe w środę już drugi dzień z rzędu traciło ponad 5 procent.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)