Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

KGHM rośnie o prawie 3 procent. Czy to najlepszy wynik w WIG20?

0
Podziel się:

O tym, jak przebiegła sesja na warszawskiej giełdzie, czytaj w komentarzu Money.pl.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Za nami bardzo spokojna sesja na warszawskim parkiecie. Wszystko przez brak istotnych informacji gospodarczych oraz dzień wolny na Wall Street.

Wskaźnik WIG20 kończy dzisiejszy handel symbolicznym spadkiem. Niewielkie emocje towarzyszyły też dzisiaj inwestorom obecnym na parkietach Europy Zachodniej.

Główne indeksy GPW podczas poniedziałkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród największych spółek warszawskiej giełdy pozytywnie wyróżniały się dzisiaj papiery KGHM-u, który zyskiwał około 3 procent. Prezes spółki Herbert Wirth stwierdził, że inwestorzy mogą być "pozytywnie zaskoczeni" wynikami koncernu. Jeszcze lepiej radziły sobie również papiery spółek Kernel (+3,3 proc.) oraz JSW (2,8 proc.). Zaskakująco mocna przecena dotknęła za to papiery banku Pekao, który stracił prawie 3 procent.

Wyraźnie widać, że inwestorzy poświęcili poniedziałek na odpoczynek, bardzo prawdopodobne, że przed dalszymi zakupami akcji i próbą pokonania poziomu 2.500 punktów na WIG20. Zaplanowane na dalszą część tygodnia publikacje powinny spowodować większe emocje.

Trudno o wielkie emocje, gdy Wall Street odpoczywa

Łukasz Pałka, godz. 15.02

Brak danych makroekonomicznych, do tego wakacje inwestorów na Wall Street - z powodu tych dwóch czynników trudno dzisiaj liczyć na większe emocje na parkiecie.

Ponieważ nowojorska giełda dzisiaj nie pracuje, ostatnie godziny sesji na warszawskim parkiecie nie powinny przynieść inwestorom żadnych niespodzianek. Indeks WIG20, podobnie zresztą jak główne wskaźniki na innych europejskich giełdach, znajduje się teraz bardzo blisko poziomu piątkowego zamknięcia. Inwestorzy nie są na razie skłonni do wzmożonych zakupów akcji, co nie oznacza oczywiście mniejszego optymizmu. Szanse na wzrosty w tym tygodniu ciągle są duże.

WIG20 na tle indeksów w Europie podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród niewielkiej dawki informacji, z którą mamy dzisiaj do czynienia, warto zwrócić uwagę na comiesięczny raport niemieckiego banku centralnego. Analitycy Bundesbanku dość optymistycznie odnoszą się w nim do sytuacji i perspektyw niemieckiej gospodarki.

Wśród największych spółek warszawskiego parkietu ponad 2-procentowymi wzrostami mogą pochwalić się dzisiaj Kernel oraz KGHM. Inwestorzy wyprzedają za to akcje Pekao.

WIG20 bez sił na skuteczny atak na 2500 punktów

Damian Słomski, godz. 12.55

Rozjechały się europejskie indeksy na półmetku sesji. WIG20 zszedł w okolicę piątkowego zamknięcia, giełda w Grecji traci już prawie procent, a londyński FTSE100 w podobnej skali zyskuje. W obliczu braku istotnych danych gospodarczych, o sytuacji na poszczególnych parkietach decydują lokalne wydarzenia.

Na GPW czuć brak Amerykanów na giełdach. Obroty na całym warszawskim rynku ledwie przekraczają 200 milionów złotych. Przy tym bardzo niewielką zmiennością charakteryzuje się WIG20. Rozpiętość notowań to zaledwie 14 punktów. W takiej sytuacji bardzo trudno będzie powalczyć o wyjście nad 2500 punktów. Co więcej, ostatnie godziny budzą niepokój o to, czy uda się w ogóle utrzymać nad kreską.

Zmiany wartości głównych indeksów giełd Europy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Najsilniej z pośród indeksów europejskich prezentuje się londyński FTSE100. W nim nad kreską jest około 90 spółek. Liderem jest Hammerson z ponad 4 procentową zwyżką. Mniej więcej na zero wychodzą i niemiecki DAX, i francuski CAC40. Duża przewaga sprzedających zarysowała się za to w Grecji.

#

GPW zaczyna tydzień wzrostami. Podobnie w całej Europie

Damian Słomski, godz. 12:55

Inwestorzy weszli w nowy tydzień ze sporym animuszem. Na starcie rosły wszystkie najważniejsze europejskie indeksy. Zwyżką zakończyły już dzień indeksy w Azji.

Na tle Europy nie wyróżnia się specjalnie rodzima giełda. Najważniejsze indeksy zyskują około 0,3 procent, co wpisuje się w sytuację obserwowaną na pozostałych największych parkietach zachodniej Europy. Liderem wzrostów jest turecki XU100, zyskujący ponad procent.

Wśród krajowych, największych spółek wyróżniają się notowania Orange, Kernela i KGHM. Akcje wszystkich trzech spółek drożeją ponad 1,5 procent. Dużo mniejsza zmienność panuje wśród_ spadkowiczów _. Lekko powyżej procenta idą w dół tylko papiery PGE.

Dzisiejsze notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Stabilnie i bez większych zwrotów sytuacji powinna wyglądać cała sesja. Wszystko za sprawą długiego weekendu giełdowych graczy z Wall Street oraz prawie pustego kalendarza makroekonomicznego. Najważniejsze dane już poznaliśmy. Zarówno zannualizowane PKB jak i produkcja przemysłowa w Japonii zawiodły oczekiwania, choć i tak tokijski Nikkei225 zyskał na wartości. Więcej na temat sesji w Azji można przeczytać TUTAJ.

#

Tempo zwyżki WIG20 nie do utrzymania. Co przyniesie tydzień?

Damian Słomski, 16. lutego godz. 09:45

Luty jest jak do tej pory bardzo szczęśliwym miesiącem dla posiadaczy akcji. Wszystko wskazuje na to, że co najmniej do końca miesiąca dobra passa utrzyma się, choć realizacja zysków w okolicach 2500 punktów na WIG20 może tempo wzrostu znacząco wyhamować. Paliwa do wzrostów może zabraknąć w poniedziałek, a to za sprawą wolnego dnia na Wall Street. Emocje powinny jednak rosnąć z każdym kolejnym dniem.

Od trzech tygodni trwa dobra passa kupujących. W piątek WIG20 otarł się o 2500 punktów, co nie udawało się od 9 grudnia. Pozytywnych nastrojów nie zmienia fakt, że ostatnia sesja przyniosła lekkie obsunięcie w dół o 0,28 procent. Tym samym na najbliższe tygodnie podstawowym scenariuszem dla indeksu blue chipów powinny być dalsze wzrosty. Zresztą coraz częściej w prognozach analityków giełdowych powraca temat szczytów z listopada ubiegłego roku, czyli okolic 2630 punktów.

Trzeba jednak być przygotowanym na znaczne wyhamowanie tempa zwyżki. O dotychczas ekspresowym tempie wzrostu wycen większości blue chipów, świadczy choćby prosta statystyka mówiąca o stosunku liczby sesji wzrostowych do spadkowych (10 do 5), przy czym w ciągu dnia WIG20 potrafił zyskać nawet 2,56 procent.

Tegoroczne notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Pierwszą strefą, którą nie będzie tak łatwo pokonać są okolice 2500 punktów. Tylko w ciągu ostatniego półrocza kilkukrotnie na tym poziomie trwała zacięta walka pomiędzy popytem i podażą i nie ma powodu, żeby tym razem było inaczej.

To wszystko można wyczytać z wykresu i o ile krytycy analizy technicznej na takie rozważania patrzą z przymróżeniem oka, to trzeba przyznać, że większość inwestorów przyznaje się do stosowania tego podejścia w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, więc tak czy siak można liczyć na samo _ spełniającą się przepowiednię _.

A czy fundamentaliści znajdą przesłanki za dalszym wzrostem indeksu WIG20? Pozytywnie na rodzimą gospodarkę patrzy zagranica, czego odzwierciedleniem jest m.in. informacja agencji Fitch, która potwierdza rating kredytowy Polski na poziomie _ A minus _ i zaznacza, że jego perspektywa jest stabilna. Fitch prognozuje, że realny wzrost PKB przyspieszy do 3 procent w 2014 roku i 3,2 procent w 2015, czyli znacznie powyżej średniej dla strefy euro i całego regionu.

Mniejsze zagrożenie rozwoju gospodarczego płynie również z krajów PIIGS. W piątek Moody's Investors Service podwyższył perspektywę długoterminowego ratingu Włoch na poziomie Baa2 do _ stabilnej _ z _ negatywnej _.

Te informacje już znamy. Czego więc oczekiwać po nadchodzącym tygodniu? Nie zabraknie interesujących danych, w tym tych z Polski. Mowa przede wszystkim o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw i produkcji przemysłowej za styczeń.

źródło: Money.pl na podstawie danych GUS

Do tego dochodzą nieco mniej istotne informacje GUS o koniunkturze gospodarczej i konsumenckiej, cenach produkcji i protokole z ostatniego posiedzenia RPP. Prognozy są całkiem pozytywne i zakładają m.in. wzrost dynamiki zatrudnienia i zwiększenie produkcji przemysłowej, choć w nieco wolniejszym tempie niż w grudniu.

Ciekawie zapowiadają się też publikacje raportów finansowych kolejnych spółek z GPW. Z tych największych karty odkryją: CCC, Netia, GPW, Apator, Impexmetal i Orbis.

Dużo będzie się dziać w otoczeniu Polski. W centrum uwagi inwestorów będzie niemiecki indeks ZEW, wyniki sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii i cała seria wstępnych odczytów PMI dla przemysłu i usług. Najważniejszym odczytem może okazać się indeks dla chińskiego przemysłu, który od pewnego czasu negatywnie zaskakuje.

Dadzą o sobie znać też najnowsze dane gospodarcze z USA. We wtorek powinniśmy być świadkami nieco niższego odczytu indeksu NY Empire State. W środę oprócz informacji z rynku nieruchomości interesująco zapowiada się odtajnienie protokołu z posiedzenia FOMC. W drugiej części tygodnia warto mieć też na uwadze dane o nowych wioskach o zasiłek dla bezrobotnych oraz indeks PMI dla przemysłu i Fed z Filadelfii.

Pusty kalendarz makroekonomiczny jest w przypadku poniedziałku. Jedynymi godnymi uwagi informacjami jest PKB i produkcja przemysłowa Japonii. Powinien to być też dzień z mniejszą aktywnością inwestorów, gdyż długi weekend mają Amerykanie. Wszystko przez Dzień Prezydenta. Tym samym może zabraknąć paliwa dla dalszych wzrostów na GPW.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)