Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

To koniec serii wzrostów na giełdzie?

0
Podziel się:

W Money.pl czytaj, jak przebiega sesja na GPW.

  Damian Słomski , analityk Money.pl 
  Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

Wszystko wskazuje na to, że WIG20 zanotuje pierwszy spadkowy tydzień po trzech tygodniach wzrostów. Na nieco ponad dwie godziny przed końcem sesji WIG20 wyznacza dzienne minima, niewiele ponad granicą 2500 punktów.

Indeks blue chipów to do tej pory najsłabszy punkt na GPW. Spadki sięgają 0,7 procent, a kurs zszedł poniżej 2510 punktów. Najmocniej tracą na wartości akcje Cyfrowego Polsatu (-2,5 procent). Zaraz za nim najsłabiej prezentuje się PKN Orlen.

W WIG20 na plusie są tylko trzy spółki: PZU, Pekao i Orange. Nie można jednak mówić o jakiś wyraźnych zyskach z tych akcji. Zwyżki nie przekraczają 1 procenta. Trochę lepiej wygląda sytuacja na mniejszych spółkach.

Przebieg notowań na giełdzie w Warszawie

Spadki obserwujemy na większości giełd Europy. Wyjątkiem jest jedynie londyński FTSE100, który zyskuje około 0,6 procent. Nastrojów nie poprawiły optymistyczne wypowiedzi prezesa EBC Mario Draghiego, który na jednym z wystąpień publicznych ocenił, że perspektywy gospodarcze strefy euro są najlepsze od początku kryzysu w 2008 roku.

Nieco gorsze dane płyną zza Oceanu. Inflacja w USA okazała się w kwietniu niższa od oczekiwań. Mowa wręcz o deflacji, która zamiast szacowanych 0,1 procent wyniosła 0,2 procent. Notowania kontraktów terminowych na główne indeksy z Wall Street sugerują niewielkie spadki na otwarciu.

#

Niewielkie spadki na GPW. Inwestorzy czekają na szefa EBC

Łukasz Pałka, godz. 9:35

Od niewielkich spadków rozpoczęła się piątkowa sesja na warszawskiej giełdzie. Inwestorzy przed końcem tygodnia czekają jeszcze na wystąpienie szefa Europejskiego Banku Centralnego.

WIG20 traci od początku handlu około 0,2-0,3 procent wobec wczorajszego zamknięcia. Z kolei handel na azjatyckich giełdach przyniósł wzrosty głównych indeksów.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20

Inwestorzy poznali dziś dane z niemieckiej gospodarki. Okazało się, że niemiecki PKB w pierwszym kwartale wzrósł o 1,1 procent wobec tego samego okresu ubiegłego roku. Informacje okazały się zgodne z wcześniejszymi prognozami analityków.

Co powie Draghi? EBC kluczowe dla rynku

Przemysław Ławrowski, 21.05, godz. 22.40

Inwestorzy ze starego kontynentu w piątek będą przede wszystkim obserwować wydarzenia związane z Europejskim Bankiem Centralnym oraz wypowiedzią Mario Draghiego. Jeżeli pojawią się wzmianki o większym "dodruku pieniądza", to możemy mieć do czynienia z dużymi wzrostami na giełdach. Euforię mogłyby popsuć doniesienia dotyczące Grecji, jednakże na to się na razie nie zanosi.

Czwartkowe odczyty indeksów PMI nie wywołały większych zmian, na rynkach Europy zachodniej. Małe ruchy obserwowaliśmy również na GPW.

Już od pięciu sesji, notowania indeksu WIG20 zmieniają się nieznacznie. Wskaźnik blue chipów dotarł do solidnego poziomu oporu w postaci poziomu 2550 punktów. Popyt na akcje jest na tyle silny, że rynek cały czas utrzymuje się powyżej 2500 punktów.

Notowania indeksu WIG20 od 15 maja

Ciężko jest znaleźć podczas kolejnej sesji impulsy, które mogły polską giełdę wyrwać z tego impasu. Warszawski rynek akcji stoi nieco na uboczu zamieszania związanego z Grecją. Ateny muszą dogadać się z zagranicznymi pożyczkodawcami, czyli m.in. z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w kwestii dodatkowej pomocy, aby móc spłacić kolejną ratę długu. W czerwcu Ateny mają do zapłacienia 1,5 mld euro.

Jest jeszcze sprawa stóp procentowych w USA. Wprawdzie w protokole z ostatniego posiedzenia Fed wynika, że podwyżek stóp procentowych w czerwcu raczej nie będzie, to nie przełożyło się to na wzrosty na amerykańskiej giełdzie w czwartek.

Główne indeksy na Wall Street prezentowały dość zróżnicowaną formę. Dow Jones zyskał 0,01 procent, S&P500 zwyżkował o 0,23 procent, a Nasdaq poszedł w górę o 0,54 procent. Dość słabo wypały dane gospodarcze takie jak, indeks PMI dla przemysłu czy indeks Fed z Filadelfii, które jednak miały charakter drugoplanowy. Ważniejszy dla rynku był cotygodniowy odczyt ilości założonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (opublikowana wartość: 274 tys., prognoza: 271 tys.).

Europa liczy na Draghiego

W tym tygodniu pojawiła się wzmianka o możliwym zwiększeniu programu skupu aktywów prowadzonego przez EBC. Bank w ten sposób chciałby uniknąć spadku płynności w trakcie wakacji. W piątek pojawi się okazja, aby ponownie wspomnieć o tym, gdyż Mario Draghi o godzinie 10:00 rozpocznie swoje wystąpienie na Forum Europejskiego Banku Centralnego w Portugalii, a o 15:30 weźmie udział w panelu dyskusyjnym.

Wspomniane wydarzenie może podczas ostatniej sesji tego tygodnia przykryć kwestię Grecji i stać się stymulatorem do wysokich wzrostów.

Przed południem poznamy finalny odczyt PKB Niemiec, który z pewnością będzie ważny dla inwestorów znad Wisły. Prognozy wskazują na wzrost o 1,1 procent w pierwszym kwartale w ujęciu rocznym.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)