Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

To nie był dobry dzień dla posiadaczy akcji

0
Podziel się:

Wszystkie najważniejsze indeksy giełdowe w Europie zanotowały wyraźne spadki.

  Damian Słomski , analityk Money.pl 
  Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

Chociaż jeszcze przed samym zamknięciem kurs zszedł poniżej 2480 punktów, to na fixingu udało się kupującym wyciągnąć kurs WIG20 prawie 10 punktów wyżej. Nie zmienia to faktu, że w porównaniu do odniesienia indeks blue chipów zanotował blisko 0,5-procentową przecenę.

Przed przeceną uchowała się Bogdanka, której akcje podrożały dzisiaj o 2,44 procent. Na jutro zaplanowane jest posiedzenie WZA, w trakcie którego dojdzie m.in. do rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdań, podziału zysku za 2013 rok oraz udzielenia absolutorium członkom rady nadzorczej i zarządu. Wśród blue chipów ponad procentową zmianę na plus zanotowało jeszcze tylko PGNiG (+1,6 procent).

Znacznie więcej działo się w drugiej części tabeli ze spółkami z WIG20. Wśród spadkowiczów wyróżniały się przede wszystkim banki. Strata mBanku na zamknięciu przekroczyła nawet 3 procent.

Jeszcze słabiej radziły sobie średnie i małe spółki.

Zmiany wartości głównych indeksów z GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Pogorszenie nastrojów inwestorów i to w dużo większej skali widoczne było także na pozostałych parkietach Europy. Włoski FTSE MIB zanotował nawet ponad procentową korektę.

Względny spokój panował w Londynie, chociaż początek sesji zapowiadał nawet minimalną przewagę kupujących. Duża w tym zasługa najnowszej publikacji dotyczącej rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Stopa bezrobocia, ku zaskoczeniu analityków, wyniosła w kwietniu 6,6 procent wobec oczekiwanych 6,7 i 6,8 miesiąc wcześniej. To najniższy poziom bezrobocia od 2009 roku.

#

Spadki dotknęły też Wall Street. Co słychać na GPW?

Damian Słomski, godz. 15:50

WIG20 z każdą godziną jest coraz niżej. Inwestorzy zarówno z GPW jak i z pozostałych najważniejszych parkietów giełdowych w większości sprzedają akcje. Wśród blue chipów najsłabiej radzi sobie BZ WBK. Na szerokim rynku uwagę przykuwa też duża wyprzedaż papierów BNP.

Po raz kolejny kurs WIG20 odbił się jak od ściany od poziomu 2500 punktów. Na razie realizacja zysków zatrzymała się na 2480 punktów, podobnie jak w poniedziałek. Czy tym razem pęknie ta bariera? Na pewno trudno spodziewać się diametralnej poprawy nastrojów w końcówce, tym bardziej że na sporych minusach są wszystkie indeksy europejskie.

Zmiany wartości najważniejszych indeksów giełd Europy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Również około 0,3 procent pod kreską wystartował handel na Wall Street. Zapowiada się więc druga korekcyjna sesja w USA.

Powracając na rodzimy parkiet warto zauważyć, że większe powody do zmartwień mają dziś akcjonariusze banków. Indeks WIG-Banki traci około procenta. Dodatkowo najsłabszym blue chipem jest BZ WBK i mBank, które tracą po około 2,5 procent. Na szerokim rynku, nie licząc _ groszówek _, najsłabszy jest bank BNP. Kurs zniżkuje 18 procent, co ma związek z rejestracją nowych akcji.

Zaskakuje informacja o zwiększeniu udziału w akcjonariacie Grupy Azoty przez spółkę Norica Holding. Ma ona już ponad 20 procent wszystkich akcji. Od razu na ten news zareagowało Ministerstwo Skarbu Państwa: _ Grupa Azoty jest uznawana przez MSP za strategiczną. MSP nie zamierza sprzedawać akcji Grupy. _

#

W górę czy w dół? Inwestorzy z GPW...

Paweł Zawadzki, godz. 12:56

Wyłączając dane z brytyjskiej gospodarki, dzisiejszy kalendarz makro jest niemal pusty. To nie zachęca inwestorów do zajmowania odważniejszych pozycji na krajowej giełdzie.

Kupujący - jak dotąd - podjęli jedną próbę, ale sił nie wystarczyło im na zbyt wiele. Po ataku przeprowadzonym w pierwszych minutach dzisiejszej sesji, indeksy cofnęły się poniżej swoich wczorajszych zamknięć, a WIG20 oddalił się od linii 2.500 punktów.

Zobacz, jak przebiega dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Inwestorzy specjalnie nie kwapią się jednak również do pozbywania się akcji. Zajmowaniu odważniejszych pozycji nie sprzyja dzisiejsze kalendarium, które - wyłączając dane z Wielkiej Brytanii, w tym przede wszystkim lepsze od prognoz analityków dane z rynku pracy - jest praktycznie puste.

W gronie dwudziestu największych spółek notowanych na GPW pozytywnie wyróżniają się akcje spółek surowcowych. Kurs Bogdanki zyskuje około 1,2 procent, a KGHM niemal 1,1 procent. Powodów do zadowolenia nie mają natomiast akcjonariusze grupy Synthos (-1,3 proc.) oraz banku BZ WBK (-2,5 procent).

WIG20 znów walczy. Sprawdź, co dzieje się na GPW

Paweł Zawadzki, godzina 9:36

Indeks największych spółek notowanych na krajowej giełdzie wystartował powyżej psychologicznego poziomu 2.500 punktów. Szybko jednak ponownie znalazł się pod nim.

Obecnie WIG20 traci około 0,1 procent. To oznacza, że wciąż znajduje się kilka punktów poniżej poziomu, z którym nie może uporać się już od kilku dni.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 i WIG30 na żywo

Przełomowych publikacji z gospodarki dziś w kalendarzu nie ma, więc walka WIG20 z poziomem 2.500 punktów może być jednym z ciekawszych wydarzeń na krajowej giełdzie.

Indeks z linią tą zmaga się już od kilku dni. Choć, jak dotąd, bez większych sukcesów, to brak mocniejszego _ odejścia _ może sugerować, że kupujący mają ochotę zawalczyć ponownie. Niewykluczone, że tym razem im się powiedzie.

Niewielkie zmiany obserwujemy aktualnie również w przypadku indeksów grupujących małe i średnie spółki. Odważniejszych ruchów nie widać także na najważniejszych giełdach Europy.

#

GPW: WIG20 przed szansą pokonania ważnego poziomu

Łukasz Pałka, 10 czerwca, godzina 22:25

Inwestorzy obecni na warszawskiej giełdzie znów stoją przed szansą pokonania poziomu 2.500 punktów na WIG20. W środę będzie im sprzyjać praktycznie pusty kalendarz makroekonomiczny.

Nastroje na rynkach trochę poprawiły się po ubiegłotygodniowych informacjach z Europejskiego Banku Centralnego. Jego władze zdecydowały się na historyczny krok, czyli obniżenie stopy depozytowej do poziomu minus 0,1 procent. Dodatkowo EBC zapowiedział dwie rundy długo oczekiwanego programu LTRO, który ma pochłonąć 400 miliardów euro. A wszystko po to, by walczyć z deflacją i zmusić banki komercyjne do zwiększenia akcji kredytowej dla przedsiębiorstw.

Środa nie przyniesie nam tak sensacyjnych informacji. Powrót lepszych nastrojów na rynki daje jednak szansę, że WIG20 wreszcie znajdzie się na pułapie powyżej 2.500 punktów.

Główne indeksy GPW podczas sesji we wtorek Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Przeszkodą nie powinno być w tym przypadku wtorkowe zakończenie sesji na nowojorskiej giełdzie. Tam inwestorzy co prawda odpoczywali od kupowania akcji. Ale jest to całkiem normalna reakcja po kilku dniach ciągłych wzrostów, które wyprowadziły indeksy na Wall Street na nowe rekordy.

Jednak tym, co przeszkadza wzrostom na warszawskiej giełdzie, jest wciąż sprawa OFE. Inwestorzy mogą mieć całkiem uzasadnione obawy o to, że tylko minimalna część klientów zdecyduje się pozostać w OFE, a reszta trafi to ZUS. Jak wynika również z raportu DM Trigon, fundusze emerytalne zwiększają zakupy akcji za granicą, ograniczając jednocześnie inwestycje na polskiej giełdzie. Jak dodają autorzy raportu, OFE szukając alternatywy dla akcji, zwiększają też swoje zaangażowanie na rynku obligacji korporacyjnych.

Inwestorzy mogą we wtorek zwrócić uwagę na poranne informacje dotyczące inflacji na Węgrzech. Oczywiście trudno oczekiwać, żeby miały one szczególny wpływ na bieżące nastroje rynkowe, ale mogą jednocześnie dać pewną perspektywę na politykę banków centralnych w Europie. Ostatnio bank centralny Węgier obniżył już główną stopę procentową do poziomu 2,40 procent i można oczekiwać, że dane o inflacji dadzą odpowiedź na pytanie o kolejne obniżki.

Jeżeli chodzi o doniesienia z gospodarki, to o wiele ciekawiej zapowiada się czwartek. Wówczas inwestorzy poznają między innymi istotne dane na temat produkcji przemysłowej w strefie euro. Obok cotygodniowych wieści z amerykańskiego rynku pracy dostaniemy też najnowsze informacje na temat wyników sprzedaży detalicznej w USA.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

GPW: WIG20 przed szansą pokonania ważnego poziomu

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)