Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

Dobre wiadomości z amerykańskiego rynku pracy. Jak reagują giełdy?

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl przeczytasz, jak przebiega sesja na warszawskim i europejskich rynkach akcji.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Departament Pracy USA publikuje lepsze od oczekiwań dane, ale giełdy na Wall Street rozpoczynają sesję nieznacznie powyżej wczorajszego zamknięcia. Nie zmienia się też obraz sesji w Europie.

Stopa bezrobocia w USA wyniosła - zgodnie z oczekiwaniami 7,3 procent, względem 7,2 proc. miesiąc wcześniej. Inwestorzy bardziej czekali jednak na zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Ta, wbrew najbardziej optymistycznym prognozom, wzrosła o 204 tysiące, przy średniej prognoz na poziomie plus 125 tysięcy.

Wydaje się, że w najbliższych godzinach nie ma co liczyć na powrót optymizmu na rynkach. Opublikowane dane to doskonały pretekst dla przeciwników luzowania monetarnego w USA. Po reakcji dolara widać, że inwestorzy zastanawiają się, czy decyzja o rozpoczęciu ograniczania QE3 nie zapadnie już w grudniu.

Notowania najważniejszych indeksów na GPW

Nadal w nie najlepszych nastrojach przebiega sesja w Europie. Większość indeksów kończy tydzień sporo pod kreską, a średnia strata wynosi ponad procent. W podobnym rytmie handlują inwestorzy w Polsce. WIG20 balansuje na poziomie 2500 punktów. Warto zwrócić uwagę na stosunkowo niskie obroty, które teraz przekraczają pół miliarda złotych.

GPW: Amerykanie zdołają zmienić obraz rynku?

Łukasz Pałka, godz. 12.50

Handel na europejskich parkietach przebiega dzisiaj pod znakiem wyprzedaży akcji. Inwestorzy czekają jeszcze na najważniejsze dzisiaj dane z amerykańskiego rynku pracy.

Wskaźniki WIG20 oraz WIG30 tracą obecnie około 1 procent. Wśród najmocniej spadających, największych spółek znajduje się m.in. CCC, której kurs traci nawet 6 procent. Od rana słabo radzą sobie też walory TVN. Spółka podała dzisiaj wyniki finansowe, które okazały się gorsze od oczekiwań rynkowych.

Nastroje na europejskich rynkach również są dzisiaj słabsze i inwestorzy decydują się raczej na wyprzedaż akcji.

WIG20 na tle indeksów w Europie podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Obraz rynku może się jeszcze dzisiaj zmienić. Wpływ na to mogą mieć dane z amerykańskiego rynku pracy, które poznamy o godzinie 14.30. Najważniejszy z nich to najnowszy wskaźnik bezrobocia, który znów skłoni inwestorów do spekulacji na temat przyszłości QE3.

GPW: Początek sesji przynosi wyprzedaż akcji

Łukasz Pałka, godz. 9.30

Handel na warszawskim parkiecie w ślad za europejskimi parkietami rozpoczął się od spadków indeksów.

Wśród informacji, które mogły negatywnie wpłynąć na nastroje wśród inwestorów, warto wspomnieć o obniżeniu ratingu Francji przez agencję S&P. Analitycy zwrócili uwagę m.in. na wysokie bezrobocie w tym kraju oraz ciągłe problemy z reformą finansów publicznych.

WIG20 aktualnie traci około 1 procent w porównaniu do wczorajszego zamknięcia.

Obserwuj bieżące notowania wskaźnika WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród spółek z WIG20 wyraźniej, około 1,7 procent zyskuje Kernel. Większość spółek notuje spadki, wśród nich bank Pekao SA, który podał dzisiaj wyniki za trzeci kwartał.

USA i polskie spółki. Co wydarzy się na GPW?

Przemysław Ławrowski, 7.11, godz. 23.15

Ostatnia sesja tego tygodnia nie będzie obfitowała w dużą ilość przełomowych danych. Te które się pojawią będą dotyczyć Stanów Zjednoczonych. Więcej może się dziać na pojedynczych spółkach. W szczególności chodzi tutaj o trzy firmy i publikowane przez nie raporty za trzeci kwartał.

Czwartkowa sesja była pełna zarówno w wiadomości makroekonomicznych jak i w publikacji ze spółek. Informacją dnia była decyzja Europejskiego Banku Centralnego na temat stóp procentowych. Zostały one bowiem dość niespodziewanie obniżone. Główna stopa procentowa wynosi obecnie w strefie euro 0,25 procent, co jest poziomem najniższym w historii.

Indeksy na GPW zakończyły notowania na minusie. Spółkami cieszącymi się największym zainteresowaniem inwestorów z GPW były, publikujące w czwartek swoje wyniki, bank Handlowy, JSW, Bogdanka, Netia oraz CCC. Indeksy w Europie także straciły na wartości. Wyjątkiem był niemiecki DAX.

Notowania europejskich indeksów podczas czwartkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród danych makroekonomicznych z USA poznaliśmy w czwartek odczyt amerykańskiego produktu krajowego brutto, który był znacząco lepszy od oczekiwań. Mimo tych optymistycznych informacji, czwartkowa sesja zakończyła się spadkami indeksów na Wall Street.

Na ustach wszystkich uczestników amerykańskiego rynku był debiutujący Twitter. Pierwsza sesja okazała się dla spółki bardzo dobra. Na zamknięciu notowań ciągłych na Wall Street została ona wyceniona na 44,9 USD. Oznacza to, że w stosunku do ceny akcji w ofercie pierwotnej, dała ona zarobić 72,7 procent.

Notowania indeksów na Wall Street w czwartek Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W piątek będziemy mieli do czynienia z kontynuacją publikacji ważnych danych ze Stanów Zjednoczonych. Godzinę przed rozpoczęciem sesji w USA pojawi się odczyt dochodów i wydatków amerykanów. Dowiemy się wówczas jak zmieniły się one we wrześniu w stosunku do sierpnia 2013 roku. Według szacunków analityków, obie wartości będą niższe o 0,1 pkt. procentowego w stosunku do miesiąca wcześniejszego. Dochody mają wzrosnąć o 0,3 procent, a wydatki o 0,2 procent. Patrząc jednak na serię ostatnich danych z USA, które jedne po drugich okazywały się całkiem dobre, w tym przypadku może być podobnie. Widać, że gospodarka Stanów Zjednoczonych radzi sobie coraz lepiej. Mimo tego Fed cały czas nie decyduje się na wycofanie QE3. To bowiem mogłoby wywołać odwrócenie się trendów, które aktualnie panują na Wall Street.

O tej samej porze poznamy również kondycje amerykańskiego rynku pracy. Wśród publikacji znajduje się odczyt październikowej stopy bezrobocia (prognoza: 7,3 procent), zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (prognoza: 125 tysięcy) oraz zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym, długość tygodnia pracy i zmiana wysokości płacy godziwej. Te wskaźniki mogą się okazać bliskie poziomów z poprzedniego miesiące, gdyż poprawa tempa wzrostu gospodarczego w tym przypadku nie do końca przekłada się na wzrost zatrudnienia.

Nico mniej przełomowe dane będzie można obserwować w Europie. Rano bilans handlu zagranicznego opublikują Niemcy, chwilę później zrobią to Francuzi. W Polsce nie pojawią się żadne dane makroekonomiczne. W zamian za to sporo będzie publikacji ze spółek. Raporty za trzeci kwartał pokaże Eurocash, Pekao i TVN. Według przepytywanych przez agencję Reutera analityków, zysk Pekao wyniesie 643 miliony złotych, rok wcześniej było to 798 milionów złotych. Wynik ten może okazać się jeszcze gorszy. Taką tendencję można było zaobserwować w raportach publikowanych przez inne banki np. Handlowy. Z kolei według prognoz, TVN zaliczy stratę netto na poziomie 135 milionów złotych. Prawdopodobnie będzie ona miała także wartość, gdyż spółki związane z mediami w ostatnim czasie nie radzą sobie najlepiej.

Dwie z wymienionych spółek znajdują się indeksie WIG20 (Eurocash i Pekao) i to właśnie one będą w piątek w centrum uwagi inwestorów. Do wyraźnego wzrostu całego indeksu może zabraknąć natomiast wyraźnych bodźców.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)