Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wiele informacji i niewielki efekt. Indeksy z GPW zatoczyły koło

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, co wydarzyło się w tym tygodniu na rynku finansowym.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Dane o PKB, inflacji, a także wyniki spółek za pierwszy kwartał 2014 roku. Tym żyli w dużej mierze polscy inwestorzy w tym tygodniu. Indeksy nie uwolniły się jednak od wpływu nastrojów globalnych, co było widać szczególnie w czwartek, po słabych danych z USA.

Tydzień dla indeksu WIG20 okazał się być dość neutralny. Sesję w poniedziałek rozpoczął on od poziomu 2389 punktów, a na koniec tygodnia miał wartość 2393 punktów. Tygodniowa zmiana zbliżona jest do wartości zero. Najwięcej, bo prawie 2 procent wzrósł mWIG40. Niewielką zwyżkę zaliczyły WIG50 (0,46 procent) i WIG250 (0,64 procent).

Patrząc na wykres, zdecydowanie lepsza dla rynków była pierwsza cześć tygodnia. Nieco mniej obecna była bowiem sprawa Ukrainy. Nastroje pogorszyły się w czwartek po rozpoczęciu sesji na Wall Street. Spadki na nowojorskiej giełdzie były z kolei spowodowane słabymi danymi z USA. W kwietniu, miesiąc do miesiąca produkcja przemysłowa spadła ona o 0,6 procent. Tymczasem rynek spodziewał się wzrostu o 0,1 procent.

Notowania indeksu WIG20 w tym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Z polskiej gospodarki czołowymi informacjami były dane GUS. Dotyczyły one inflacji i PKB. Wskaźnik wzrostu cen dóbr i usług w gospodarce nadal jest niski. W kwietniu inflacja wyniosła 0,3 procent, a rynek spodziewał się wyniku na poziomie 0,6 procent. Także niska była inflacja bazowa. Informacja ta jest ważna z perspektywy kolejnych decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Taki poziom wzrostu cen może spowodować wydłużenie okresu rekordowo niskich stóp procentowych. Jak na razie najczęściej wymienianym momentem podniesienia stóp jest końcówka tego roku.

W czwartek rano dowiedzieliśmy się z kolei, o ile wzrosła polska gospodarka w pierwszym kwartale 2014 roku. Rok do roku wzrost gospodarczy wyniósł 3,3 procent. Tymczasem rynek spodziewał się wzrostu o 3,1 procent. Wynik był zatem lepszy od oczekiwań. Minister Finansów, Mateusz Szczurek mówił, że jest to dobra wiadomość z punktu widzenia budżetu, ale te korzyści są nieco neutralizowane przez inflację. Dodał, że w 2015 roku wzrost ma wynieść 3,8 procent.

Poza danymi gospodarczymi w centrum uwagi były wyniki spółek z GPW. Najbardziej elektryzujący okazał się raport KGHM, który zarobił o połowę mniej niż przed rokiem. Miedziowy gigant osiągnął zysk na poziomie 507 mln złotych względem spodziewanych 550 mln złotych. Tegoroczne wyniki odbiją się na poziomie wypłaconej dywidendy. Widać to po rekomendacji zarządu.

Wyniki netto wybranych spółek z GPW (w mln zł)
Spółka I kw. 2014 I kw. 2013
Źródło: Sprawozdania spółek
Pekao 634,2 665
Enea 208,2 296
Eurocash 1,34 11,3
Asseco Poland 97,3 92
KGHM 507 1060
PGE 789 1095
PZU 760,4 873
Tauron 396 559
TVN 11,1 -43,8
JSW -90,2 141,8

Poprawę wyników zaliczyła grupa TVN. W pierwszych trzech miesiącach zarobiła 11,1 mln złotych. Tymczasem rok wcześniej spółka poniosła 43,8 mln złotych straty. Nieco lepiej w stosunku do oczekiwań wypadł wynik JSW. Spółka informowała, że ceny węgla są najniższe od 6 lat. Planują oni również ograniczyć nakłady inwestycyjne.

Tydzień na niemieckim rynku kapitałowym przebiegł podobnie w stosunku do naszego rynku. Mocno negatywnego wpływu nie odnotowano po publikacji indeks ZEW. Obrazuje on nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji w Niemczech. Osiągnął on w wartość 33,1 punktów. Ostatni raz równie słaby odczyt był widziany na początku 2013 roku.

Notowania DAX, CAC i FTSE100 w tym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Warty wymienienia jest również poziom produkcji przemysłowej w strefie euro. W marcu w ujęciu rocznym spadła ona o 0,1 procent. Miesiąc wcześniej odnotowano wzrost o 1,7 procent.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)