Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: WIG20 wciąż blisko 2.400 punktów. Są nowe dane z USA

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl przeczytaj, jak przebiega sesja na warszawskiej giełdzie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

W drugiej części piątkowej sesji na GPW inwestorzy poznali najnowsze dane na temat zamówień na dobra trwałego użytku w USA. Indeks WIG20 przed końcem handlu broni się tuż powyżej poziomu 2.400 punktów.

Według najnowszych informacji z amerykańskiej gospodarki zamówienia na dobra trwałego użytku wzrosły w czerwcu o 0,7 procent m/m, co okazało się wynikiem lepszym od wcześniejszych prognoz. Obecnie główne indeksy na nowojorskiej giełdzie notują korektę.

WIG20 na tle indeksów w Europie podczas sesji w piątek Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Jedną z najmocniejszych spółek w WIG20 pozostaje Orange Polska po dzisiejszej publikacji lepszych od prognoz wyników finansowych za drugi kwartał. Notowania spółki rosną o ponad 1 procent. Wyraźne spadki kontynuuje za to koncern PKN Orlen, którego kurs traci prawie 2 procent.

Rozczarowujące dane z Niemiec. Tymczasem na GPW...

Paweł Zawadzki, godz. 12.40

Najważniejsze publikacje z europejskiej gospodarki już za nami. Tymczasem krajowi inwestorzy niespecjalnie kwapią się do podejmowania jakichkolwiek decyzji.

Indeks 20 największych spółek był już zarówno nad, jak i pod kreską. Obecnie symbolicznie traci. Wartość handlu blue chipami dopiero przed chwilą przekroczyła 200 milionów złotych. Niewiele dzieje się również w przypadku indeksów grupujących mniejsze firmy.

Zobacz, jak przebiega dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Do odważniejszych decyzji inwestorów nie zachęciły najnowsze dane dotyczące brytyjskiej i niemieckiej gospodarki. PKB Wielkiej Brytanii - zgodnie z wcześniejszymi prognozami ekonomistów - wzrósł w drugim kwartale o 0,8 procent (ujęcie kwartał do kwartału).

Nieznacznie rozczarowały natomiast dane z Niemiec. Obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców indeks Ifo w lipcu spadł do 108 ze 109,7 punktu w czerwcu. Analitycy spodziewali się spadku, ale mniejszego. Średnia ich prognoz wynosiła 109,4 punktu.

WIG20 bez przekonania, ale jest pozytywny bohater na GPW

Paweł Zawadzki, godzina 9:31

Początek dzisiejszej sesji na GPW wygląda mniej więcej tak, jak zamknięcie wczorajszej na Wall Street. Pozytywnie w gronie blue chipów wyróżnia się natomiast Orange Polska. Spółka pochwaliła się dzisiaj lepszymi od prognoz wynikami.

Indeks grupujący dwadzieścia największych spółek notowanych na krajowej giełdzie oscyluje w bardzo bliskiej okolicy wczorajszego zamknięcia, czyli w dalszym ciągu powyżej linii 2.400 punktów. Minimalnymi zmianami kończyła się także wczorajsza sesja na Wall Street.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 i WIG30 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Krajowa giełda, mimo symbolicznych wzrostów, wypada sporo lepiej niż najważniejsze giełdy Starego Kontynentu. Brytyjski FTSE i niemiecki DAX tracą po około 0,2-0,3 procent, ale francuski CAC jest już przeceniany o ponad 0,5 procent.

W gronie krajowych blue chipów pozytywnie wyróżniają się akcje Orange Polska (+1,3 procent). Spółka zaraportowała dziś, że w drugim kwartale tego roku zarobiła 94 miliony złotych, wobec 76 milionów złotych rok wcześniej. Średnia prognoz analityków wynosiła natomiast 92 miliony złotych.

Trwa marazm na GPW. Wyniki spółek zachęcą do kupowania akcji?

Łukasz Pałka, 24.07, godzina 23:00

Pozytywne odczyty wskaźników PMI nie miały w czwartek znaczenia dla inwestorów. Podobnie będzie z danymi publikowanymi w piątek. Rynek pozostaje w stagnacji spowodowanej m.in. słabymi perspektywami, które mają przed sobą fundusze emerytalne.

Indeksy WIG20 w czwartek zdołał utrzymać się powyżej pułapu 2.400 punktów, chociaż kolejny dzień z rzędu ciążyły mu notowania spółki PKN Orlen, która w środę opublikowała dość słaby raport finansowy za pierwsze półrocze. Dodatkowo koncern poinformował o dokonaniu odpisów na Orlen Lietuva w wysokości 4,2 miliarda złotych i Unipetrol na 711 milionów złotych, zaznaczając, że możliwy jest scenariusz czasowego wyłączenia rafinerii w Możejkach.

Ze względu na publikacje wyników spółek piątek na GPW będzie również dość ciekawy. Tym razem raportem po pierwszym półroczu pochwali się Orange Polska. W czwartek przed wynikami kurs spółki wzrósł o ponad 1,7 procent, dzięki czemu była ona najmocniejszą firmą w indeksie WIG20.

Główne indeksy GPW podczas sesji w czwartek Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Jeżeli chodzi o dane makroekonomiczne, to piątek nie przyniesie wielu istotnych publikacji. Warto zwrócić uwagę tylko na najnowszy odczyt niemieckiego indeksu instytutu Ifo, oceniającego nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców. Poza tym inwestorzy poznają też doniesienia na temat dynamiki PKB w drugim kwartale w Wielkiej Brytanii. Według prognoz gospodarka miała tam wzrosnąć o 3,1 procent r/r.

Wsparciem dla inwestorów obecnych na warszawskiej giełdzie nie będzie w piątek raczej czwartkowy handel na nowojorskiej giełdzie. Główne indeksy na Wall Street przez cały dzień trzymały się blisko poziomu ostatniego zamknięcia. Pozytywnie zaskoczyły wyniki spółki Facebook. Gorzej wygląda sprawa z koncernem przemysłowym Caterpillar, który poinformował m.in. o spadku zamówień na maszyny górnicze, spowodowanym trudniejszymi czasami w całej branży.

Nie maleje niepokój za wschodnią granicą Polski. Najpierw negatywny wpływ na rynki miały informacje o zestrzeleniu samolotu nad Ukrainą, a w czwartek z kolei do dymisji podał się premier Arsenij Jaceniuk. Te doniesienia nie będą sprzyjać poprawie nastrojów również na warszawskiej giełdzie.

Na polskiej giełdzie inwestorom wciąż nie poprawia humorów sprawa OFE. Do końca lipca Polacy mają wybór czy dalej odkładać część składek w funduszach emerytalnych, czy też całkowicie przejść do ZUS. Prognozy mówią, że na OFE zdecyduje się około milion osób. To oznacza, że rynek funduszy zostanie zmarginalizowany, co nie pozostanie bez wpływu na giełdę, dla której reforma OFE oznacza mniejszy dopływ kapitału, a przez to mniejsze obroty i spadek liczby debiutów. Szczegółowo pisaliśmy na ten temat tutaj.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)