Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

WIG20 silniejszy od innych europejskich giełd

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, jak przebiegła dzisiejsza sesja na rynku akcji.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Zmienność najważniejszych giełd w Europie była dziś podobna. Nieco inaczej wyglądała sesja na GPW. Indeks blue chipów całą sesję znajdował się powyżej wczorajszego zamknięcia. Z kolei w Stanach Zjednoczonych po płaskim rozpoczęciu notowań indeksy rozpoczęły wędrówkę na południe.

Warszawska giełda zakończyła sesję na niewielkim plusie. Indeks szerokiego rynku (WIG)
zanotował wzrost o 0,29 procent. Najlepszy na GPW był indeks WIG20 (+0,37 procent). Prawie bez zmian pozostała wartość indeksu WIG50.

Sytuacja wśród dużych spółek była dziś podzielona. Rynek podniósł wycenę dziesięciu z nich. Podobnie było w indeksie średnich spółek. Wysokość dywidendowy przedstawiły dziś takie spółki jak Orange Polska, bank ING oraz Millennium. Zarząd Alior Banku poinformował z kolei, że nie chce wypłacać akcjonariuszom zysku.

Sporo napięć było dziś również na akcjach Enei, która straciła ostatecznie ponad 4 procent. Duża przecena była widoczna już na otwarciu sesji. Wszystko przez sprzedaż dużego pakietu akcji przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Zobacz, jak przebiegła dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród najważniejszych danych makroekonomicznych z europejskich gospodarek znalazły się dziś informacje na temat inflacji konsumenckiej we Francji i wysokości stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Wzrost cen we Francji okazał się niższy niższy od oczekiwań (0,6 procent rok do roku), a bank Anglii zdecydował się utrzymać koszt kapitału na niezmienionym poziomie.

Giełdy z zachodniej Europy rozpoczęły sesję w jednolitych nastrojach. Wzrostowe otwarcie handlu szybko stało się przeszłością. Ostatecznie DAX i CAC zakończył sesję na minusie przekraczającym 0,5 procent, a FTSE100 wzrósł o 0,12 procent. Najlepszym indeksem regionu był rosyjski RTS, który zyskał około 2 procent. Duże wzrosty to odreagowanie po przecenie związanej z sytuacją na Krymie, która nadal jest tam w centrum uwagi.

Nastroje popsuły się na Wall Street. Po dobrych danych z rynku pracy indeksy rozpoczęły sesję blisko poziomów wczorajszego zamknięcia. Krótko po tym, zaczęły tracić.

GPW nadal na niewielkim plusie. Liderem jest giełda w Moskwie

Przemysław Ławrowski, godz. 15:24

Nieznaczne wzrosty widać na europejskich giełdach. O wiele lepiej wygląda sytuacja na rosyjskim parkiecie, który odrabia ostatnie straty. Dziś inwestorzy obserwują polskie spółki ze względu na publikacje na temat dywidendy.

Sytuacja na warszawskiej giełdzie od półmetku sesji niewiele się zmieniła. WIG20 rośnie około 0,3 procent i ma wartość 2470 punktów. Widać, że warszawski parkiet powoli próbuje osiągnąć poziom 2500 punktów. Również nad kreską jest WIG50.

Wiele się dzieje się na pojedynczych spółkach. Powodem tego są informacje dotyczące dywidendy. Po danych z Orange Polska oraz banku Millennium pojawiły się dane z banku ING, który zgodnie z decyzją akcjonariuszy wypłaci 4,4 złote zysku netto na jedną akcję.

Ponad 4 procent traci dziś Enea. Powodem duża fala podażowa wywołana sprzedażą akcji przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju w procesie przyspieszonej księgi popytu.

Nieznacznie powyżej poziomu wczorajszego zamknięcia jest giełda we Frankfurcie i Paryżu. Najwięcej zyskuje dziś rosyjski RTS (1,4 procent). Jest to reakcja na ostatnie spadki.

Zobacz, jak wygląda sesja na europejskich parkietach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Przed rozpoczęciem sesji w Stanach Zjednoczonych kontrakty terminowe na indeksy z Wall Street notują symboliczne spadki. Po wczorajszej dobrej sesji dla posiadaczy długich pozycji na akcjach na fali informacji z raportu FOMC, dziś nastąpi z pewnością osłabienie dobrych nastrojów.

Cotygodniowe dane z rynku pracy w USA były dość dobre. Liczba nowych zasiłków dla bezrobotnych wyniosła 300 tysięcy (prognoza: 320 tysięcy).

GPW relatywnie mocna. Nowe informacje o dywidendach

Paweł Zawadzki, godz. 12:52

Krajowe indeksy oddały sporą część wcześniejszych wzrostów, ale - w przeciwieństwie do europejskich benchmarków - wciąż utrzymują się na plusie. W centrum uwagi inwestorów są decyzje dotyczące dywidendy Orange i Millennium.

Dzienne maksima wypadły dziś mniej więcej około 10. Od tego czasu najważniejsze indeksy warszawskiej giełdy oddają wypracowane wcześniej wzrosty.

Mimo tego, GPW wciąż pozostaje relatywnie mocna, bo na przykład najważniejsze europejskie indeksy nie zdołały utrzymać się nad kreską. Niemiecki DAX i francuski CAC tracą po niemal 0,3 procent.

Zobacz, jak przebiega dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W centrum uwagi są informacje o dywidendach wypłacanych przez największe spółki. Orange Polska w przeliczeniu na jedną akcję wypłaci 0,5 złotego, a Bank Millennium 0,22 złotego. Licząc w stosunku do wczorajszych zamknięć, stopy dywidendy wynoszą odpowiednio 4,76 i 2,51 procent.

Sygnały z USA zachęciły do kupowania akcji na GPW

Paweł Zawadzki, godzina 9:35

Znakomite nastroje podczas wczorajszej sesji na Wall Street zachęciły do kupowania akcji na europejskich giełdach. W górę pną się również krajowe indeksy.

WIG20 i WIG30 zyskują aktualnie po ponad 0,5 procent. Na plusie znajdują się również wskaźniki grupujące spółki średnie i małe. W ich wypadku wzrosty są jednak symboliczne.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 i WIG30 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Część przedstawicieli amerykańskiego banku centralnego, w trakcie marcowego posiedzenia Fed, była zdania, że zakładane tempo podwyżek stóp procentowych w USA jest zbyt szybkie - wynika z protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC.

W efekcie inwestorzy handlujący na amerykańskich giełdach ruszyli do kupowania akcji, a wszystkie najważniejsze indeksy Wall Street finiszowały na ponad 1-procentowych plusach.

Pozytywna reakcja Wall Street na protokół FOMC. Co z GPW?

Damian Słomski, 9 kwietnia, godzina 22:39

W końcu indeksy z Wall Street mocniej odbiły w górę po kilku słabszych sesjach. Powinno to zmobilizować kupujących na GPW, którzy w środę zawodzili na tle innych europejskich parkietów. Po posiedzeniu RPP i protokole FOMC, czas na Bank Anglii i cotygodniowy raport z amerykańskiego rynku pracy.

W środę końcówka handlu na GPW należała do sprzedających. Spadki były dynamiczne porównując z wcześniejszą niemal zerową zmiennością, ale to zaledwie 0,15 procent względem poprzedniego zamknięcia.

Dużo lepiej zachowywały się pozostałe najważniejsze indeksy giełd w Europie, a prawdziwy sygnał do zakupów dali Amerykanie. Jeszcze przed 20:00, czyli przed zaplanowaną publikacją protokołu z marcowego posiedzenia FOMC, S&P500 poszybował w okolice 1870 punktów. Tym samym wydaje się, że zażegnany został chwilowy pożar w głowach inwestorów, którzy obawiali się nadejścia już teraz głębszej korekty. Byłby to pozytywny sygnał dla GPW.

Dzisiejsze notowania indeksu S&P500 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Czego dowiedzieliśmy się więcej z protokołu? Wszyscy członkowie Fed są za zniesieniem docelowej stopy bezrobocia jako wyznacznika podwyżki stóp procentowych., ale też część z nich wiąże kolejne decyzje z poziomem inflacji. Póki wskaźnik nie przekracza 2 procent, stopy będą pozostawały na niskim poziomie. Nie jest to na pewno bliska perspektywa.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku stóp RPP. _ - W ocenie Rady, w najbliższych kwartałach prawdopodobna jest kontynuacja stopniowej poprawy koniunktury, jednak presja inflacyjna pozostanie ograniczona. W związku z tym Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie _. _ Rada ocenia, że stopy procentowe NBP powinny pozostać niezmienione w dłuższym okresie, tj. co najmniej do końca trzeciego kwartału br. _ - czytamy w środowym komunikacie RPP. Jednocześnie prezes NBP Marek Belka zastrzega, że potencjalne rozpoczęcie skupu aktywów przez EBC, może zmienić środowisko polityki pieniężnej w Polsce.

Na tym nie kończą się przygody z bankami centralnymi w tym tygodniu. W czwartek decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Bank Anglii, ale i w tym przypadku nie ma co liczyć na zmianę referencyjnej stopy, która wynosi 0,5 procent. Oprócz tego jedyną ważną z punktu widzenia giełdy informacją będzie cotygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Według prognoz ma ona spaść z 326 do 320 tysięcy.

Krajowych wydarzeń nie będzie wiele. Giełdowi gracze zainteresowani bankami: ING i Millenium oraz Orange powinni obserwować komunikaty ESPI, które można znaleźć TUTAJ. Jutro odbędą się zwyczajne walne zgromadzenia akcjonariuszy, podczas których m.in. dojdzie do zatwierdzenia sprawozdań oraz podziału zysku za 2013 rok.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)