Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Za nami kolejny tydzień bez rozwiązania

0
Podziel się:

Liderem w poziomie wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej okazała się Polska.

Za nami kolejny tydzień bez rozwiązania

Właśnie mija kolejny tydzień, kiedy WIG20 grzęźnie w konsolidacji, w którą polski indeks wpędziła eskalacja konfliktu na Ukrainie przed ponad dwoma miesiącami. Problem z określeniem kierunku mają od jakiegoś czasu nie tylko polscy inwestorzy, ale także ci na Zachodzie.

Do najważniejszych odczytów gospodarczych w mijającym tygodniu należały dane o wzroście gospodarczym w Europie. Liderem w Unii Europejskiej okazała się Polska. Krajowe PKB wzrosło w pierwszym kwartale o 3,3 proc. w ujęciu rocznym. UE może pochwalić się wzrostem na poziomie 2,3 proc. (podobnie jak Niemcy), podczas gdy gospodarka Strefy Euro wzrosła jedynie o 0,9 proc. Zmiany PKB w ujęciu kwartalnym w większości zaskakiwały negatywnie.

W połowie tygodnia Eurostat opublikował dane na temat produkcji przemysłowej w Europie. Porównując Polskę do UE lub Strefy Euro, nasz kraj wypada bardzo dobrze: 5,5 proc. r/r w porównaniu do, odpowiednio 0,5 proc. i -0,1 proc. to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę że wielkość produkcji przemysłowej w Polsce rośnie w stabilnym tempie około 5 procent rocznie.

Inwestorzy poznali również mieszane dane z amerykańskiego rynku nieruchomości - choć pozytywnie zaskoczyły zarówno nowe budowy domów jak i ilość pozwoleń na nie (bądź co bądź, najważniejsze dane dla tego rynku), to wciąż pogarszają się nastroje Związku Budowlańców, które do tej pory bardzo skutecznie zapowiadały zmiany koniunktury.

W nadchodzącym tygodniu najobfitszym w ważne dane makroekonomiczne będzie czwartek, kiedy poznamy wskaźniki PMI dla wielu krajów Strefy Euro, Stanów Zjednoczonych oraz Chin, a także poziom sprzedaży istniejących domów za oceanem.

W następnych tygodniach, w razie ewentualnych spadków, kluczowe okaże się zachowanie WIG20 między 2300 pkt a 2350 pkt. Jest to bowiem miejsce, w którym nakreślić można istotne poziomy wsparcia, których inwestorom do tej pory udawało się bronić. Niestety, warszawska giełda mocno narażona jest na kaprysy globalnych inwestorów, którzy bardziej od krajowej koniunktury cenią zachowanie najważniejszych giełdowych indeksów, a te z kolei notują coraz silniejszą zadyszkę.

To był zdecydowanie najciekawszy tydzień pod względem publikowanych przez spółki raportów. Wyniki za pierwszy kwartał tego roku opublikowało kilkadziesiąt spółek, w tym między innymi największe instytucje finansowe i banki, spółki wydobywcze i energetyczne, oraz medialne.

Największą stratę zanotowała Grupa Rovese. Producent artykułów łazienkowych zaraportował stratę netto w wysokości prawie 200 milionów złotych (7 mln złotych zysku rok wcześniej). Spółka tłumaczy tak słaby wynik negatywnymi zmianami kursów walutowych oraz wysokimi kosztami obsługi zadłużenia. Druga w kolejności była JSW, która w tym samym okresie straciła nieco ponad 90 milionów złotych (142 mln złotych zysku rok wcześniej). Stratę w pierwszym kwartale zanotowała także Agora (9,6 mln złotych) oraz GTC (1,1 mln euro).

Choć większość spółek odnotowała wzrost zysku w porównaniu z analogicznym okresem w 2013 roku, sporo było też takich, których wyniki uległy pogorszeniu. Był to przede wszystkim Eurocash - 88 procentowy spadek zysku netto (wynik głównie zakończenia współpracy ze Stokrotką) i KGHM - zyski niższe o połowę (powód to mniejsza sprzedaż miedzi oraz spadek jej ceny). Zyski netto spółek energetycznych - Enei, Tauronu oraz PGE - spadły o około 30 procent, gorsze od zeszłorocznych okazały się także zyski spółek z branży finansowej, takich jak PZU, Pekao SA, BNP Paribas Polska oraz Bank BPH.

Bardzo dobre wyniki opublikowały takie spółki jak Getin Noble Bank, BGŻ, Energa, Boryszew oraz Grupa Azoty. Z dwóch gigantów branży medialnej wyższym zyskiem pochwalił się Cyfrowy Polsat, który zarobił niemal 100 milionów złotych (95 mln złotych rok wcześniej), z kolei TVN wypracował jedynie 11 milionów złotych zysku netto (wobec 44 mln złotych straty w pierwszym kwartale 2013 roku). Ta druga spółka uruchomiła właśnie pierwszy etap skupu akcji własnych - TVN ma zamiar ściągnąć z rynku 5 milionów akcji po 20 złotych za jeden walor.

Energa, CCC oraz PZU rozważają emisję obligacji. Pierwsza chce pozyskać 5 miliardów złotych a pierwsza transza, która stanowić będzie jedną dziesiątą całej oferty trafi na rynek już w czerwcu. Spółka obuwnicza zamierza zamknąć emisję w wysokości około pół miliarda złotych. PZU z kolei będzie chciało zdobyć finansowanie o wielkości przekraczającej 300 milionów euro, jednak nie wyższe niż pół miliarda euro.

Zarząd Giełdy dopuścił do obrotu obligacje PCC Rokity, warte 22 miliony złotych. Firma ma zamiar przeprowadzić w czerwcu emisję akcji, a prospekt emisyjny spółki zatwierdzony został przez KNF w zeszłym tygodniu.

KNF zatwierdził również prospekt emisyjny spółki Multimedia Polska. Zapisy na akcje operatora kablowego i dostawcy telewizji cyfrowej rozpoczynają się w piątek, 16 maja, a debiut zaplanowany jest na 11 dzień czerwca.

Giełda opublikowała plany co do czerwcowej rewizji składów indeksów - 20 czerwca w WIG30 pojawi się Energa, która zastąpi Netię. Ta, wraz z Biotonem zastąpi w WIG50 wspomnianą Energę oraz Police.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)