Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Indeksy GPW pod presją sprzedających. Co się stało?

0
Podziel się:

O przebiegu dzisiejszej sesji na krajowej giełdzie - czytaj w komentarzu Money.pl.

  Paweł Zawadzki , analityk Money.pl 
  
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
Paweł Zawadzki , analityk Money.pl Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Niepokojące doniesienia napływające z Ukrainy sprawiły, że ostatnia faza notowań przyniosła wyprzedaż akcji. Presji sprzedających nie zdołały oprzeć się nawet - całkiem nieźle radzące sobie w trakcie dzisiejszych notowań - krajowe blue chipy.

Nastroje na rynkach pogorszyły informacje o manewrach wojskowych Rosji przy granicy z Ukrainą, co - jak tłumaczy strona rosyjska - ma związek z operacją antyterrorystyczną prowadzoną na wschodzie kraju przez ukraińskie władze. Jak zwykle w takich sytuacjach oberwało się tamtejszym giełdom. Ukraiński UX traci ponad procent, a rosyjski MICEX jest przeceniany o niemal 2,5 procent.

W efekcie, na plusie notowań nie zdołał zakończyć nawet całkiem nieźle radzący sobie dziś WIG20. Warto przypomnieć, że indeks mniej więcej na półmetku sesji zyskiwał niemal procent. Wskaźniki grupujące mniejsze spółki na coraz to niższe poziomy zaczęły schodzić znacznie wcześniej. W ich wypadku wzrosty obserwowaliśmy jedynie na starcie notowań.

Zobacz, jak dzisiaj radziły sobie główne indeksy GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W trakcie dzisiejszej sesji inwestorzy poznali całkiem sporo odczytów makro. Lepiej od prognoz analityków wypadły najnowsze dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA. Pozytywną wymowę danych lekko _ przygasiła _ natomiast informacja o liczbie nowych bezrobotnych (również w Stanach Zjednoczonych). których było więcej niż szacowali wcześniej eksperci.

Lepiej od rynkowych oczekiwań wypadł z kolei najważniejszy publikowany dziś wskaźnik z europejskiej gospodarki. Obrazujący nastroje przedsiębiorców w Niemczech indeks instytutu Ifo wzrósł w kwietniu do 111,2 z 110,7 punktów przed miesiącem. Tymczasem analitycy prognozowali, że spadnie do 110,5 punktu.

W centrum zainteresowanie krajowych graczy były też dane z polskiej gospodarki. Równo o 10 GUS poinformował, że stopa bezrobocia w Polsce w marcu spadła do 13,5 z 13,9 proc. w lutym. To wynik lepszy niż prognozowali analitycy, którzy spodziewali się spadku, ale do poziomu 13,6 procent. Ich prognozom nie sprostały natomiast dane o sprzedaży detalicznej (w marcu: +3,1 proc. rok do roku., w lutym:+7 proc., prognoza: +5,7 procent).

Zaskakujące dane z USA. Sprawdź, co dzieje się na GPW

Paweł Zawadzki, godzina 15:08

Najnowsze informacje o zamówieniach w Stanach Zjednoczonych okazały się sporo lepsze od prognoz. Rozczarowały natomiast dane o nowych bezrobotnych. Ich publikacja znacząco nie zmieniła jednak sytuacji na giełdach.

Zamówienia na dobra trwałego użytku w marcu w ujęciu miesięcznym wzrosły o 2,6 procent. To wynik lepszy niż w lutym (+2,1 proc.) i wyższy niż szacowali analitycy (+2 proc.). Dobrze wypadły również dane po wyłączeniu środków transportu. Zamówienia bez nich wzrosły o 2 proc., podczas gdy prognozy analityków zakładały wzrost na poziomie +0,6 procent.

Rozczarowały natomiast dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Przed tygodniem wyniosła ona 329 tysięcy, podczas gdy średnia rynkowych szacunków była niższa o około 20 tysięcy. Wynik jest także o 24 tysiące wyższy niż w poprzednim okresie.

Indeks 20 największych spółek notowanych na krajowej giełdzie w dalszym ciągu radzi sobie całkiem nieźle. W stosunku do dzisiejszego otwarcia pogorszyła się natomiast sytuacja wskaźników grupujących mniejsze spółki.

Zobacz, jak przebiega dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Lekko ochłodziły się także nastroje panujące na najważniejszych europejskich giełdach. Widać to szczególnie w przypadku niemieckiego DAX-a, który rośnie już o zaledwie 0,3-0,4 procent. Indeks w najlepszym dzisiaj momencie zyskiwał około procent.

Indeksy w Europie nabrały rozpędu

Przemysław Ławrowski, godzina 13:07

Wzrosty w Europie przyspieszyły. Ich wartość w wielu przypadkach to już prawie 1 procent względem wczorajszego zamknięcia. Na GPW nastroje poprawiły dane GUS. To jednak nie koniec emocji na dzisiaj.

Dobre nastroje utrzymują się w Europie. Na polskiej giełdzie indeks szerokiego rynku wprawdzie świeci się na zielono, ale wskaźniki WIG50 i WIG250 nieznacznie tracą na wartości. WIG20 zyskuje natomiast około 0,8 procent. Tempo jego wzrostu przyspieszyło. Na starcie sesji jego zwyżka wynosiła 0,1 procent.

Powodem dobrej kondycji polskich blue chipów są m.indane z polskiej gospodarki. Jedną z najbardziej rosnących dziś dużych spółek jest PKN Orlen. Opublikował on swoje wyniki finansowe za pierwszy kwartał bieżącego roku.

Notowania polskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Mocniejsze wybicie możemy zaobserwować w Europie zachodniej. Około procent zyskuje DAX, CAC, FTSE100 oraz FTSE-MIB.

Przed nami jeszcze druga seria dzisiejszych danych. Godzinę przed sesja w USA pojawią się dane z tamtejszej gospodarki. Departament Handlu poinformuje rynek o zmianie wartości zamówień na dobra trwałego użytku. W centrum uwagi będą publikacje ze spółek. Przed sesją raport pokaże General Motors, który według prognoz ma zarobić 6 centów na akcję, czyli znacznie mniej niż rok wcześniej (67 centów na akcję).

Dane GUS wsparły GPW. Nie tylko one...

Przemysław Ławrowski, godz. 10:09

Dobre nastroje zagościły na giełdy w Europie po dobrych wynikach amerykańskich spółek. Indeksy na GPW znajdują się na plusie także ze względu na najnowsze publikacje GUS.

Wczoraj wieczorem swoje raporty pokazały m.in. Facebook i Apple. Wall Street zakończyło jednak sesję na minusie. Polskie indeksy w pierwszych minutach sesji rosły nieznacznie w stosunku do wczorajszego zamknięcia.

W centrum uwagi inwestorów rynku walutowego i akcji znajdowały się właśnie opublikowane dane GUS. Dowiedzieliśmy się, że w marcu bezrobocie wyniosło 13,5 procent. W stosunku do lutego spadło ono o 0,4 punktu procentowego. W stosunku do prognoz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynik jest lepszy.

Opublikowano również dane o sprzedaży detalicznej. W marcu Polacy kupili o 3,1 procent więcej w stosunku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego. Rynek prognozował wzrost o 5,7 procent.

Zobacz, jak rozpoczęła się czwartkowa sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Z indeksów w zachodniej Europie najlepiej radzi sobie włoski FTSE-MIB. Na około 0,7-procentowym plusie znajduje się giełda we Francji oraz Niemczech, gdzie pojawił się odczyt indeksu Ifo. Nastroje przedsiębiorców zza naszej zachodniej granicy nadal są dobre.

Rano dane GUS, popołudniu z USA. Które okażą się ważniejsze?

Przemysław Ławrowski, 22. kwietnia, godz. 22:34

Dane GUS mogą zaskoczyć inwestorów. To one w dużej mierze wpłyną na nastroje inwestorów z GPW przed południem. Później natomiast pałeczkę przejmą prawdopodobnie amerykanie, którzy także dostarczą garść informacji na rynek. Będą to nie tylko informacje z gospodarki, ale także z samych spółek.

Środa na rynkach giełdowych całego była spadkowa. Po kilku dobrych sesjach zarówno na GPW jak i na pozostałych parkietach w Europie nastąpiła realizacja zysków. Globalna tendencja była tak silna, że nic nie pomogły dobre dane. Indeksy PMI w większości były lepsze od oczekiwań i tylko chiński przemysł zaprezentował wartość niższą niż 50 punktów (48,3 punkty).

Emocji nie zabrakło również na Wall Street. Tamtejsze indeksy od początku sesji traciły na wartości. Ostatecznie najbardziej spadł Nasdaq o 0,89 procent. Blisko poziomu wtorkowego zamknięcia zatrzymał się Dow Jones. Na nowojorskiej giełdzie cały czas trwa sezon wyników za pierwszy kwartał 2014 roku. Dziś przed sesją swój raport pokazał producent samolotów Boeing, który zarobił 1,76 USD na akcję (prognoza: 1,56 USD). Wynik jest również lepszy rok do roku. Wyczekiwano również posesyjnych informacji ze spółek Facebook i Apple. Pierwsza z nich zarobiła 0,34 USD na akcję. Rynek prognozował 0,24 USD na akcję, zatem wynik jest lepszy od oczekiwań. Apple z kolei zarobił 11,62 USD na akcję (prognoza: 10,19 USD na akcję).

Notowania indeksów na Wall Street w środę Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W czwartek przed południem na warszawskiej giełdzie dominować będą dane GUS. O godzinie 10-tej podane zostaną dane dotyczące stopy bezrobocia oraz sprzedaży detalicznej w marcu. Informacje te będą również kluczowe dla złotego.

Według prognoz w marcu Polacy kupili o 5,7 procent więcej w stosunku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego. Jeżeli wynik się sprawdzi to będzie on gorszy w stosunku do odczytu za luty. Bezrobocie ma być z kolei niższe niż miesiąc wcześniej. W lutym bez pracy pozostawało 13,9 procent polaków. W marcu ma być to 13,6 procent.

Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w marcu liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 72 tysiące osób, a stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 13,6 procent. Zatem wiele wskazuje na to, że czwartkowe dane GUS będą identyczne.

Stopa bezrobocia od stycznia 2013 roku do lutego 2014 roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Równocześnie z polskimi danymi na rynku pojawi się informacja na temat indeksu Ifo. Przedstawia on nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców i jest publikowany przez Instytut Badań nad Gospodarką. Choć prognozy tego nie pokazują, to zapewne dane potwierdzą dzisiejszą publikację indeksu PMI dla przemysłu naszych zachodnich sąsiadów. Dobra kondycja tej gospodarki to również szansa dla polskich przedsiębiorców. Jest to bowiem główny kierunek eksportowy rodzimych wyrobów.

Popołudniu pałeczkę przejmą amerykanie. Godzinę przed sesją podadzą oni dane Departamentu Handlu. Dotyczyć one będą zamówień w przemyśle oraz na dobra trwałego użytku. Będą to dane wstępne za marzec.

Pojawi się również, jak co tydzień, informacja z tamtejszego rynku pracy. Dowiemy się ile osób w minionych 7 dniach złożyło po raz pierwszy wniosek o zasiłek dla bezrobotnych. Według prognoz było ich 310 tysięcy, czyli o 6 tysięcy więcej niż tydzień wcześniej. Warto jednak pamiętać, że ostatni odczyt był rekordowo dobry. Informacje te są istotne z perspektywy polityki Fed.

Czwartek to również kolejne wyniki amerykańskich spółek. Przed sesją w USA poznamy rezultaty działalności m.in. General Motors, a po sesji raportem pochwali się Amazon, Microsoft, Starbucks oraz Visa.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)