Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GUS podał kolejne dane. Co na to rynek?

0
Podziel się:

W komentarzu money.pl zobacz, jak przebiega sesja na rynku akcji.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Za nami już druga ważna publikacja GUS. Mimo dość zaskakujących danych dotyczących cen w Polsce, rynek pozostaje spokojny. WIG20 zyskuje około 1 procent w rytm tego, co dzieje się na zachodnioeuropejskich parkietach.

O 14:00 urząd podał dane dotyczące zmiany cen w polskiej gospodarce. Wynika z nich, że mamy do czynienia ze spadkiem cen już 19 miesiąc z rzędu. W styczniu spadły one o 0,7 procent rok do roku, tymczasem rynek spodziewał się deflacji na poziomie 0,5 procent.

Informacja ta nie odbiła się szerokim echem na rynku. Indeksy na GPW nadal rosną. WIG20 zyskuje około 1 procent, a mWIG40 około 0,4 procent. Wśród blue chipów najwięcej zyskują banki: mBank i PKO BP. Ich akcje drożeją o ponad 3 procent.

Warszawskiej giełdzie pomaga poprawa nastrojów na innych europejskich giełdach. Odbicie widać prawie na wszystkich rynkach. Ponad procent zyskuje m.in. londyński FTSE100, francuski CAC oraz niemiecki DAX.

Zobacz, jak przebiega sesja w Europie

Za nami są również zgodne z oczekiwaniami dane dotyczące PKB w strefie euro. Rok do roku w czwartym kwartale PKB urosło tam o 1,5 procent. Danymi pochwalili się również Amerykanie. Sprzedaż detaliczna w styczniu wzrosła w USA nieznacznie bardziej od prognoz. Rok do roku wzrost wyniósł 0,2 procent. Można się zatem spodziewać dobrego startu sesji na Wall Street.

_ _Aktualizacja: 10:36

Znamy dane o PKB. Tak reagują inwestorzy

Łukasz Pałka

O 3,9 procent urosła polska gospodarka w czwartym kwartale ubiegłego roku w porównaniu do tego samego okresu 2014 roku. Dobre dane nie są zaskoczeniem dla inwestorów.

O godzinie 10 GUS opublikował wstępny szacunek dotyczący dynamiki PKB w Polsce. Ekonomiści spodziewali się wyniki na poziomie 3,9 procent, więc informacja nie jest zaskoczeniem dla rynku. Przed nami jeszcze publikacja na temat PKB w strefie euro, a także dane o inflacji w Polsce.

Przed rozpoczęciem handlu na GPW wyniki opublikował bank BZ WBK. Okazało się, że w całym 2015 roku bank zarobił 2,3 miliarda złotych. Wśród porannych informacji warto jeszcze wspomnieć o byłym ministrze Skarbu Państwa, Aleksandrze Gradzie, który znalazł pracę jako prezes spółki ZE PAK, kontrolowanej przez Zygmunta Solorza-Żaka.

GPW na razie nie poddaje się marnym nastrojom na giełdach Europy Zachodniej i Wall Street, a także Japonii. WIG20 przed południem zyskuje na wartości, m.in. dzięki notowaniom KGHM, które idą w górę o ponad 2 procent. Nieźle spisują się też mocno przecenione w ostatnich miesiącach banki.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20

_ _Aktualizacja: 07:25

GPW: Będzie trudno o powrót do wzrostów

Łukasz Pałka

Mocne spadki na nowojorskiej giełdzie nie poprawią nastrojów wśród inwestorów podczas ostatniej sesji w tym tygodniu.

Odreagowanie spadków na warszawskim parkiecie nie trwało długo. Po wystąpieniu Janet Yellen, szefowej banku centralnego USA, inwestorzy na światowych giełdach powrócili do wyprzedawania akcji. Sprzyjały temu również spadki na rynku ropy naftowej.

Obserwatorzy rynku coraz częściej wskazują, że problemem dla inwestorów stały się banki, których kondycja, zwłaszcza w europejskiej gospodarce, stanęła pod znakiem zapytania. Stąd bardzo mocne przeceny ich akcji. Wśród liderów spadków są Deutsche Bank, Credit Suisse, czy Societe Generalne.

To z kolei nie pozostaje bez wpływu na notowania sektora bankowego w Polsce, który dodatkowo ma przed sobą wizję wprowadzenia ustawy przewalutowującej kredyty we frankach szwajcarskich po tzw. kursie sprawiedliwym.

W serii publikacji wyników finansowych banków obecnych na GPW w piątek przyszedł czas na BZ WBK. Wcześniej swój raport finansowy pokazał bank Pekao SA. Okazało się, że w całym 2015 roku bank zarobił 2,293 miliarda złotych, a więc o 16 procent mniej niż w 2014 roku. Wszystkie banki, które do tej pory publikowały wyniki, zwracały uwagę na to, że mogłyby one być lepsze, gdyby nie zwiększone wpłaty na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W życie wszedł wreszcie podatek bankowy.

Wśród istotnych danych, na które powinni zwrócić inwestorzy podczas piątkowych notowań, będzie informacja o dynamice PKB w Polsce - GUS poda wstępny szacunek za czwarty kwartał ubiegłego roku. Przed południem inwestorzy poznają jeszcze dane o PKB dla strefy euro.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)