Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dla kogo zarządzanie portfelem?

0
Podziel się:

Jeśli na giełdzie stawiasz dopiero pierwsze kroki, być może nie wiesz nawet, że – dysponując odpowiednimi środkami - w swoim biurze maklerskim możesz zdecydować się na usługę zarządzania portfelem papierów wartościowych.

Na świecie już od wielu lat inwestorzy indywidualni oraz firmy wybierają właśnie tę formę lokowania środków, gdyż jest ona o wiele bardziej atrakcyjna niż tradycyjna lokata bankowa, kupno obligacji czy jednostek funduszu inwestycyjnego.

Dla osób posiadających niewielkie doświadczenie giełdowe oraz bojących się ryzyka, zarządzanie portfelem może stanowić bardzo ciekawą, a wręcz bezkonkurencyjną alternatywę dla podejmowania samodzielnych, często nietrafionych, decyzji inwestycyjnych.

Warunek jest jeden: minimalna wartość portfela musi wynosić co najmniej 100 tys. zł.

Na czym to polega?

Zarządzanie portfelem papierów wartościowych to profesjonalne inwestowanie na rynku kapitałowym środków powierzonych przez klienta według wybranej przez niego strategii inwestycyjnej.
Jest to rozwiązanie bardzo interesujące dla osób dysponujących sporą gotówką, które chcą możliwie jak najefektywniej wykorzystać swoje zasoby finansowe, a nie mając dostatecznej wiedzy i czasu, zdecydowały się polegać na doświadczeniu specjalistów.

Zarządzaniem powierzonymi środkami zajmują się licencjonowani doradcy inwestycyjni oraz analitycy i maklerzy. Doradcy na bieżąco korzystają ze specjalistycznych serwisów informacyjnych przekazujących istotne informacje z rynku kapitałowego, dzięki doświadczeniu potrafią te informacje odpowiednio zinterpretować i – co się z tym wiąże - szybko reagować na zmiany zachodzące na rynku.

Decydując się na taką usługę, do wyboru mamy wiele strategii inwestycyjnych, które różnią się między sobą przede wszystkim oczekiwaną stopą zwrotu, a także – co ma z tym bezpośredni związek - poziomem akceptowanego ryzyka.
Specjaliści konstruują dla nas indywidualną strategię inwestycyjną w oparciu o nasze oczekiwania, z uwzględnieniem horyzontu czasowego inwestycji oraz spodziewanych przepływów pieniężnych.

W większości biur maklerskich przy podpisywaniu umowy o zarządzanie portfelem nie musimy określać okresu inwestycji. Nasze pieniądze będą efektywnie zarządzane aż do momentu rozwiązania takiej umowy (przeważnie wystarczy zrobić to z jednodniowym wyprzedzeniem).
Jeśli nie wycofujemy wszystkich środków, wówczas nie musimy zrywać umowy, lecz tylko wypłacić potrzebną nam sumę. W czasie trwania umowy możemy również w każdej chwili przekazać w zarządzanie dodatkową, dowolną sumę pieniędzy, powiększając w ten sposób zasoby naszego portfela.

Czy to się opłaca?

Oddając zarządzanie swoimi pieniędzmi w ręce specjalistów, możemy skorzystać z tzw. efektu skali.
Specjaliści z biura maklerskiego obracając dużym kapitałem są znaczącymi partnerami w negocjacjach z innymi podmiotami rynku kapitałowego, głównie bankami. Dlatego właśnie uzyskują bardzo korzystne warunki lokowania środków – otrzymują niskie prowizje transakcyjne oraz dobre cenowo oferty zakupu i sprzedaży papierów wartościowych. Mają również możliwość dokonywania atrakcyjnych lokat, niedostępnych zarówno dla podmiotów indywidualnych jak i instytucjonalnych. To wszystko w znaczący sposób wpływa na rentowność inwestycji.

W przypadku oddawania portfela w zarządzanie jednemu z biur maklerskich, opłaty, jakie musimy ponieść za taką usługę, są niższe od opłat pobieranych przez fundusze inwestycyjne o podobnych strategiach.
Zyskujemy również na czasie – nie musimy śledzić zmian zachodzących na rynku (np. stale rosnąca liczba spółek notowanych na giełdzie)
, poznawać nowych instrumentów finansowych (kontrakty terminowe, opcje, nowe rodzaje papierów dłużnych), czy pamiętać o zmieniających się terminach i sposobach zawierania transakcji. Nie interesują nas również zmieniające się uregulowania prawne. Wszystko to robią za nas doradcy inwestycyjni.

Jaką strategię wybrać?

Podpisując umowę o zarządzanie musimy określić, na jaką strategię inwestowania powierzonych środków się decydujemy. Od wyboru strategii zależy bowiem wysokość osiąganych zysków, ale również poziom ponoszonego ryzyka inwestycyjnego.

W celu określenia poziomu ryzyka dla konkretnego portfela musimy podać maksymalny dopuszczalny roczny poziom strat (kwotowo bądź procentowo) w stosunku do wartości wniesionych aktywów (rozumiany jako roczna wartość - odpowiednio kwotowa bądź procentowa VaR - Value at Risk).

W ofercie biur maklerskich znajdziemy portfele inwestycyjne o różnym udziale akcji w zależności od przyjętej oczekiwanej stopy zwrotu, a tym samym akceptowalnym poziomie ryzyka. Każdy z portfeli charakteryzuje się odmiennym celem inwestycyjnym oraz czasem trwania inwestycji.
Pod uwagę brane są przeważnie spółki o dobrych perspektywach rozwoju i pewnej sytuacji finansowej, zarówno z zakresu WIG 20, jak i np. rynku pierwotnego.

Każde biuro maklerskie dysponuje swoją, różniącą się nieco od innych ofertą w zakresie strategii inwestowania powierzonych środków. Wszędzie jednak znajdziemy cztery standardowe portfele inwestycyjne:

* portfel bezpieczny
* portfel zrównoważony
* portfel aktywnej alokacji
* portfel akcji

W skład portfela bezpiecznego wchodzą przede wszystkim obligacje i bony skarbowe. Za zgodą klienta środki mogą być również lokowane w bardziej dochodowe obligacje i weksle przedsiębiorstw oraz wierzytelności pieniężne, a ich część – w bankowe lokaty terminowe.

Portfel zrównoważony zawiera zarówno bezpieczne obligacje i bony skarbowe, jak również akcje spółek o solidnych podstawach fundamentalnych, mających duży potencjał wzrostu. Dopuszczalne są także inwestycje w inne instrumenty finansowe. Udział bardziej ryzykownych instrumentów (np. akcje) nie powinien przekraczać 60% wartości portfela.

W skład portfela aktywnej alokacji wchodzą akcje spółek o solidnych podstawach fundamentalnych, prawa pochodne oraz skarbowe instrumenty dłużne.
Udział poszczególnych aktywów zmienia się w zależności od perspektyw rynku akcji, rentowności instrumentów dłużnych oraz możliwości arbitrażu. Poziom zaangażowania w akcje standardowo waha się od 0 do 100 proc. Jest to strategia szczególnie polecana w polskich warunkach, gdzie nie ma wyraźnego trendu wzrostowego na rynku akcji i jedynie aktywna alokacja pozwala osiągnąć ponadprzeciętne wyniki.

W portfelu akcji znajdują się przede wszystkim akcje spółek o solidnych podstawach fundamentalnych. Udział akcji stanowi do 100 proc. wartości portfela i zasadniczo nie spada poniżej 50 proc. W dłuższych okresach przynosi to stopy zwrotu zdecydowanie wyższe niż w innych segmentach rynku finansowego (przy podwyższonym stopniu ryzyka związanym ze zmiennością cen akcji oraz ogólną koniunkturą giełdową).
Ryzyko ograniczane jest poprzez staranną i wnikliwą analizę fundamentalną spółek oraz unikanie akcji przewartościowanych. Dodatkowo, w okresach dekoniunktury, część portfela może być lokowana w instrumenty dłużne.

giełda
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)