Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zysk PKN Orlen powyżej prognoz, ale kurs spada. Dlaczego?

0
Podziel się:

Sprawdź, dlaczego inwestorzy nie ruszyli do kupowania akcji PKN Orlen.

Zysk PKN Orlen powyżej prognoz, ale kurs spada. Dlaczego?
(orlen.pl)

Wyższe od prognoz zyski, którymi pochwalił się PKN Orlen nie wystarczyły, by kurs spółki ruszył w przeciwnym kierunku niż najważniejsze indeksy GPW. Akcje paliwowej spółki wystartowały na minusie i w dalszym ciągu są pod kreską.

Zysk netto PKN Orlen w trzecim kwartale 2013 roku spadł do 654,6 mln złotych z niemal 1,37 mld złotych w analogicznym okresie poprzedniego roku. Tak mocnego spadku nie było natomiast w przypadku przychodów. Sprzedaż Orlenu w okresie lipiec-wrzesień wyniosła 30,39 mld złotych, wobec 31,65 mld złotych przed rokiem.

Oznacza to, że spółka _ na czysto _ zarobiła niemal 12 procent więcej niż szacowali analitycy. Średnia prognoz ekspertów sondowanych przez PAP wynosiła bowiem 586 mln złotych. Równie pozytywnie nie wygląda już sytuacja w przypadku przychodów. Analitycy spodziewali się sprzedaży na poziomie 30,94 mld złotych. Orlen zaraportował więc wynik o niemal 2 procent niższy.

Rozczarowujące przychody ze sprzedaży, ale również bardzo wysoko postawiona poprzeczka przez Telekomunikację Polską (zysk netto zaraportowany wczoraj przez telekom okazał się ponad 85 proc. wyższy od szacunków analityków)
oraz nie najlepsze nastroje panujące obecnie na giełdach sprawiły, że inwestorzy niespecjalnie kwapią się do kupowania akcji paliwowego giganta. Kurs PKN Orlen jest niemal procent poniżej wczorajszego zamknięcia.

Zobacz, jak dzisiaj na GPW radzą sobie akcje PKN Orlen Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Główne powody pogorszenia wyników w ujęciu rocznym to według PKN Orlen obniżka marż rafineryjnych oraz najniższy od 2002 roku poziom dyferencjału Ural/Brent (różnica między ceną baryłki ropy naftowej Brent notowanej na giełdzie w Londynie i ceną baryłki ropy naftowej importowanej z Rosji).

Z uwagi na to, że polskie spółki rafineryjne swoją działalność opierają przede wszystkim na ropie naftowej importowanej z Rosji spadek dyferencjału Ural/Brent niekorzystnie wpływa na poziom marż rafineryjnych w Polsce.

- _ Zauważalna stopniowa poprawa PKB przełożyła się na wzrost konsumpcji oleju napędowego w Niemczech, Czechach i na Litwie przy ujemnej dynamice na rynku polskim, gdzie wciąż występowało zjawisko szarej strefy. Na rynku niemieckim wzrosła również konsumpcja benzyny _ - poinformowała spółka w komunikacie punktując czynniki, które ograniczyły negatywny wpływ niskich marż i niekorzystnego dyferencjału.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

spółka dnia
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)