Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ceny ropy naftowej będą dalej spadać. Surowiec z Iranu zaleje rynek

0
Podziel się:

Cena baryłki "czarnego złota" może spaść do poziomu najniższego od 2009 roku.

Ceny ropy naftowej będą dalej spadać. Surowiec z Iranu zaleje rynek
(ezioman/Flickr.com (CC BY-NC 2.0))

Efektem zniesienia sankcji nałożonych na Iran będzie obniżka cen ropy naftowej o kolejne 10 dolarów - alarmuje portal Russia Today, powołując się na wyliczenia Banku Światowego. Na rynki może napływać dziennie dodatkowe 159 milionów litrów surowca.

Umowa między Iranem a sześcioma mocarstwami - Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Chinami i Niemcami została zawarta w połowie lipca po blisko 18 miesiącach negocjacji. Ma ona stanowić gwarancję, że irański program nuklearny będzie miał charakter cywilny. W zamian zniesione mają zostać szkodliwe dla irańskiej gospodarki międzynarodowe sankcje.

Powrót Iranu na światowe rynki może być spektakularny. Eksperci Banku Światowego oczekują produkcji dodatkowego miliona baryłek ropy dziennie, czyli około 159 mln litrów, co przełoży się na dalsze spadki cen surowca. W 2016 roku może zejść poniżej 40 dolarów w przypadku notowanego na giełdzie w Londynie Brenta. Ostatni raz "czarne złoto" było tak tanie na początku 2009 roku.

Cena ropy Brent na przestrzeni ostatnich 10 lat

Amerykański bank inwestycyjny Morgan Stanley podnosi alarm twierdząc, że utrzymanie spadkowej tendencji na ropie może być groźniejsze w skutkach niż kryzys naftowy z 1986 roku. Największym przegranym taniejącej ropy może być Rosja, stąd nie dziwi zainteresowanie ze strony moskiewskich mediów takich jak Russia Today. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj...

Bank Światowy przewiduje spadek dochodów z eksportu ropy krajów Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki. Z kolei na takiej sytuacji skorzystać powinni m.in. eksporterzy z Egiptu i Tunezji.

Jak zapewniają zachodni eksperci, unormowanie stosunków przysłuży się przede wszystkim Teheranowi. Z ekonomicznego punktu widzenia jest to prawda. W 2014 roku produkcja irańskiej ropy wynosiła poniżej 3 mln baryłek dziennie, zaś eksport wahał się między milionem a 1,2 miliona. Jak wyliczyli eksperci z International Energy Agency, Iran traci rocznie około 40 mld dolarów w wyniku embarga naftowego. Nie dziwi więc fakt, że Teheran parł do jak najszybszego zniesienia sankcji dławiących gospodarkę. Jednak nie robił tego za wszelką cenę twardo negocjując warunki.

Funkcjonujące rafinerie w Iranie
Rafineria Liczba produkowanych baryłek ropy (w tys. baryłek dziennie)
Źródło: Facts Global Energy, Grudzień 2014 za eia.gov
Abadan 400
Isfahan 375
Bandar Abbas 330
Tehran 250
Arak 250
Borzuyeh 120
Tabriz 110
Shiraz 60
Lavan Island 60
BooAli Sina 34
Kermanshah 22
Aras 2 10
Booshehr 10
Aras 1 5
Yazd 3

Spór między Iranem a krajami Zachodu trwał 12 lat. Po rewolucji islamskiej kontakty zostały zerwane, a w wyniku rozpoczęcia przez Iran programu jądrowego, mającego na celu - jak utrzymuje Zachód - uzyskanie dostępu do broni atomowej, w 2012 roku wprowadzone zostały sankcje. Uderzyły one głównie w przemysł naftowy. Przed wprowadzeniem embarga Iran wydobywał ponad 4 mln baryłek ropy dziennie, z czego sprzedawał za granicę około 2,5 mln. Był drugim eksporterem wśród krajów OPEC, a wyprzedzała go jedynie Arabia Saudyjska.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)