Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy. Wydobycie nie będzie tanie?

0
Podziel się:

Uzyskiwanie gazu ziemnego z łupków osadowych może nie być tak proste i tanie jak twierdzą firmy zajmujące się jego wydobyciem.

Gaz łupkowy. Wydobycie nie będzie tanie?
(PAP/Leszek Szymański)

Uzyskiwanie gazu ziemnego z łupków osadowych może nie być tak proste i tanie jak twierdzą firmy zajmujące się jego wydobyciem - donosi _ New York Times _, który dotarł m.in. do setek e-maili konsultantów i analityków branżowych.

Firmy zajmujące się eksploatacją gazu łupkowego uważają, że odwierty przyniosą duże zyski, a gaz łupkowy stanie się nowym źródłem energii w USA oraz w Europie.

Jednak w e-mailach, które nowojorski dziennik prezentuje na swojej stronie internetowej, _ dyrektorzy firm zajmujących się wydobyciem gazu łupkowego, adwokaci, geolodzy oraz analitycy rynkowi wyrażają sceptycyzm ws. wzniosłych prognoz i zastanawiają się, czy firmy celowo lub nawet nielegalnie zawyżają możliwości produkcyjne szybów i wielkość zasobów _ - pisze _ NYT _.

Według gazety, poglądy wyrażane w e-mailach kontrastują z optymistycznymi prognozami firm zajmujących się pozyskiwaniem gazu łupkowego. Autorzy wiadomości ostrzegają przed _ łupkową gorączką _, tak jak _ znawcy ostrzegali przed poprzednimi bańkami finansowymi _ - dodaje dziennik.

_ Inwestorzy +pompują pieniądze+, choć gaz łupkowy jest +właściwie niedochodowy+ _ - napisał w lutym analityk z firmy inwestycyjnej PNC Wealth Management w e-mailu do kontrahenta.

Analityk z firmy badawczej IHS Drilling Data w sierpniu 2009 r. porównał gaz łupkowy do _ gigantycznych Schematów Ponziego _, czyli piramid finansowych.

Dziennik przeanalizował także dane z ponad 10 tys. szybów łupkowych. - _ Choć istnieją bardzo aktywne szyby, są one często otoczone mniej wydajnymi szybami. W niektórych przypadkach przeprowadzanie tam odwiertów i utrzymanie szybów kosztuje więcej niż wart jest wydobywany z nich gaz _ - ocenia gazeta.

W kwietniu amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) poinformowała, że Polska ma 5,3 bln m sześc. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, czyli najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania (raport EIA dotyczył 32 krajów). Ta ilość gazu - podkreśliła Agencja - powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat. W Polsce - jak dotąd - wydano 87 koncesji na poszukiwanie złóż gazu niekonwencjonalnego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t100553.jpeg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/anglicy;jako;pierwsi;znalezli;gaz;lupkowy,239,0,858607.html) Anglicy jako pierwsi znaleźli gaz łupkowy Przemysłowe wydobycie nie rozpocznie się w Polsce jednak wcześniej, niż za 10-15 lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t111361.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/na;twojej;dzialce;jest;gaz;mozesz;zarobic,111,0,853615.html) Na twojej działce jest gaz? Możesz zarobić Firmy wydobywające gaz powinny porozumieć się z właścicielem i zapłacić za korzystanie z terenu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89048.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lupkowy;lider;ue;podziekujmy;francji,236,0,845548.html) Łupkowy lider UE? "Podziękujmy Francji" Jeśli potwierdzą się szacunki zasobów gazu łupkowego w Polsce, w naszym kraju powstanie przemysł produkujący urządzenia wiertnicze do poszukiwań i eksploatacji tego surowca - uważa dr Paweł Poprawa z Państwowego Instytutu Geologicznego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t94065.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/winiecki;dla;money;pl;kto;z;kogo;robi;lupka,197,0,840389.html) Winiecki dla Money.pl: Kto z kogo robi łupka? Opinie dotyczące ubocznych skutków stosowania nowych technologii wydobywania gazu łupkowego nie mają na celu nas przestrzec, lecz przestraszyć.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)